Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:08 20.05.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Носталгия и неизказани заслугинови  
АвторDe3tuss (Нерегистриран)
Публикувано11.12.04 10:22



Разгоря се един спор в един форум за това кой преводач колко е уважаван и кои преводач колко е велик. Глупав спор за глупави неща. Но си спомних за онова време, преди идването на “новото поколение” фенове, когато демокрацията ни беше млада, ния бяхме надъхани идеалисти, а младите издателства за фантастика едва прохождаха. Много от тях вече ги няма, някои от тях още са тук, а други… Други преуспяха. Спомних си за хората, чиито имена бяха в ред-колегиите на авант-титулите на книгите. Спомних си за хората, които бяха чели стотици пъти повече от мен – все още зеления, едва прохождащ фен. Хората, които имаха огромни за тогавашното време библиотеки. Хората, които чиито имена помнят вече само “старите кучета” от клуба “Иван Ефремов”.
Хората, които предлагаха на издателите какво да издават.
Хората, които въпитаха вкуса ми – такъв какъвто е. Които изградиха ценностната ми система за добрата и лошата книга ПРЕДИ да знаем що е това Интернет. Преди да можем да се гмурнем в мрежата и просто да прегледаме няколко сайта и да си изберем кое ще ни хареса и кое – не. Онези преводачи, които първи подшушнаха имената Роджър Зелазни, Луис МакМастър Бюджолд, Грег Беар или Дейвид Брин в ушите на издателите. Хората, които предложиха “Играта на Вор”, “Хиперион”, “Човека във високия замък” или “Амбър”.
Вярно е – книгите щяха да бъдат издадени рано или късно. От този или онзи издател. Това е неминуемо, когато става дума за нещо добро. Въпросът е, че излязоха преди да знаем за съществуването им. Преди Интернета или глобалните комуникации. И, малко или много, помогнаха на издателствата да станат такива, каквито са днес.
Две думи от мен, мили ми младежи:
Добър преводач и плодовит преводач са две отделни неща. Преводач и преводач-фен са две отделни неща. Кой, според вас има повече заслуги за българските фантастика и фентъзи?
Та съществуват на света хора като Юли Стойнов, Иван Златарски, Емануел Икономов, Вихра Манова и още много други, за чието съществуване не подозирате. Които сега са прекалено заети със семействата и децата си, с работата си (повечето преводачи работят и нещо друго, защото, сладури, 2 лв. на страница семейство хранят ли?) и нямат време да отидат на клуб или да посещават редовно форумите. Но аз им дължа много, защото ми отвориха очите за фантастиката. Те пък дължат много на други хора, коитд са отворили техните очи и са възпитали техните вкусове. И така назад по веригата.
Да си спомним хората, на които фентастиката и фентазито у нас дължат наистина МНОГО.



Тема Re: Носталгия и неизказани заслугинови [re: De3tuss]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано11.12.04 14:08



Всичко беше издържано в много добър носталгично-патетичен тон, до момента, в който заирежа "непознатите" имена.

TANSTAAFL


Тема Re: Носталгия и неизказани заслугинови [re: Kopo]  
Автор De3tuss (сержант)
Публикувано11.12.04 16:40



Е, и? Ако си искал да кажеш нещо, от мен то остана неразбрано.
Пък и, съдейки по постингите ти, темата изобщо не беше адресирана към теб. За мен ти си от "старите кучета".


Ти го направи! Признай! Много хора са те видели!

Редактирано от De3tuss на 11.12.04 17:15.



Тема Re: Носталгия и неизказани заслугинови [re: De3tuss]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано11.12.04 22:01



Хмм, ако те чуят старите кучета къде ме боцна, гориш, майна.
Имах друго предвид - изброените от теб хора още са живи и не са преставали да работят - включително във връзка с нови автори, превеждани и издавани у нас.
Появяването в клубовете не е задължително, за да бъдеш широкоизвестен в тесни кръгове.

TANSTAAFL


Тема Re: Носталгия и неизказани заслугинови [re: Kopo]  
АвторDe3tuss (Нерегистриран)
Публикувано12.12.04 14:53



Чакай малко. Явно съм останал неразбран. Нямам предвид че са починали, или че са спрели да рабоят. Нищо подобно. Съжалявам, ако съм те засегнал с думите че си старо куче. Но както сам каза - широкоизвестни в ТЕСНИ кръгове. И когато прочетох дискусията, в която учатсват хора, представители, може би дори ръководители на движения и клубове, хора, които са по-млади от мен и се ползват с някакъв авторитет сред връстниците си. Аз съм на 30, по отношение на възрастта на въпросните членове тъна в догадки, но поведението им сочи, че са по-млади от мен, а предполагам са по-млади и от теб. Та реших да им обясня кое как е. Защото никой от тези тесни кръгове явно не си е направил труда да обясни на по-младите от него това-онова от историята на фендъма у нес... Или поне да им кажа че съществуват и други хора освен споменатите в дискусията.



Тема почти :) [re: De3tuss]  
Автор Пpинцът koйтo бe пycтoтa (разбрал)
Публикувано13.12.04 10:54



Хубава инициатива, ама малко крива. Едно, че тук освен заклети фенове (друг въпрос на какво) други няма, и второ, чукването на трийсетака не е всичко :)

Както и да е, лошо няма.

Пътят е бодлив и тесен.


Тема Абе точно въпросните младежи...нови [re: Пpинцът koйтo бe пyc]  
АвторDe3tuss (Нерегистриран)
Публикувано13.12.04 15:57



...които ме накараха да отворя темата, се подвизават тука, пък колко често е друга бира. Пак за заклети фенове иде реч.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.