Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:43 27.06.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Сапковски - "Вещерът"нови  
АвторДe3тъc (Нерегистриран)
Публикувано27.08.04 15:41



Току-що свършис с четенето на седмия том на поредицата "Вещер" на Анджей Сапковски. Авторът спокойно може да се съревновава със Джордан, Кук или Едингс. Да се ненадяваш един писател от бивша соц-република да натвори нещо в най-добрите традиции на западното фентази! По едно време имаше слухове, че поредицата ще тръгне в "Квазар". Интересно какво е положението в момента?
Чели ли сте книгите?
Какво мислите за тях?



Тема Re: Сапковски - "Вещерът"нови [re: Дe3тъc]  
Автор Eдин (такъв)
Публикувано27.08.04 16:17



В отговор на:

Да се ненадяваш един писател от бивша соц-република да натвори нещо в най-добрите традиции на западното фентази!


Да ме извиняват всички за острия тон, но това според мен е едно извънредно повърхностно изказване.

-- Liebchen - sweetnessheart, what watch?
-- Ten watch.
-- Such much?


Тема Re: Сапковски - "Вещерът"нови [re: Eдин]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано27.08.04 17:47



Разбирам те.
Чел съм само "Зрънце истина" и "По-малкото зло" - нищо общо си нямат със "западната" традиция (въпреки мотивите от "Красавицата и звяра" и "Снежанка и седемте джуджета").
От изброените автори само "Хрониките на Черния отряд" на Глен Кук е близко до Сапковски.

TANSTAAFL


Тема Re: Сапковски - "Вещерът"нови [re: Дe3тъc]  
АвторLazy (Нерегистриран)
Публикувано27.08.04 19:51



Хи хи
Сапковски може да се съревновава не само с Джордан, Кук и Едингс.
Но Джордън, Кук и Едингс не могат да се съревновават с него
И не виждам какво в традицията на западното фентъзи има в него, освен че присъстват елфи.



Тема Сапковски ли?нови [re: Дe3тъc]  
Автор Mag (дърто момче)
Публикувано28.08.04 03:39



Напълно го рабирам Ендър.
Все едно да оплюеш Станислва Лем. Или Конрад Фйалковски. Или Януш Зайдел
Или (ако ще се захващаме с бившите соц-държави) - Стругацкие. Или Беляев. Или Александър Грин....
Тъпо е такова нещо.
Защото в условията на соц-реализма и у нас се създаваха множество прекрасни произведения.
Вярно, че първата творба (в първоначалният му вариант) на Любен Дилов - "Атомният човек" беше доста соц. Но това е първият фантастичен роман, който прочетох. А може би бъркам - май първото беше "Жари и морското момиче" на Емил Коралов.
Но не това е важно -
Когато прочетох "Атомният човек" на Дилов бях комсомолски (нек'ъф) шеф. В училището. Май му викаха "председател на уч-кома". Защото вярвах в тази идея. И все още вярвам.
Но Дилов ме вкара в руслото, наречено "фантастика". Не че преди това не съм чел Пинокио на Голдони. Или Буратино на Толстой (Алексей)...
Както е казал един друг велик поляк "Човек, ако в младостта си не е социалист - значи е без сърце. Но ако след това продължи да е социалист - значи няма разум".
Е?
Май разумът ме подвежда. Негова си работа

П.П. Ама ме е яд на Генерала. С хиляди зорове накарах сестра ми да ми изпрати филма (по първата книга) на Сапковски. А тоя филм така си и остана в архива на клуба. "ИЕ". Жалко. Щото и Сапковски трябваше да разбере, че у нас има почитатели на полската фантастика. Ама не не думи.
Ако го искаш - имам(е) го на диск. Кеф ти DVD кеф ти AVI файл.



Тема И да добавя още нещо [re: Дe3тъc]  
Автор Mag (дърто момче)
Публикувано28.08.04 04:06



Дума като "wiedzmin" (нямам "z" със "чертичка" отгоре - в полския звучи като "жь") в полския език просто няма.
Има "wiedzma" (пак с онова "жь"). А това означава "вещица".
Значи "Wiedzmin" трябва да се преведе като "Вещиц".

П.П. Навремето един полски пистел беше написал една повест и в нея герой беше мъжка муха.
На преводача на повестта на немски му излезна доста зор да преведе (на немски, де) думата "мух"....



Тема Re: offнови [re: Mag]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано28.08.04 13:18



Да беше питал Иванчо, веднага щеше да му каже как е- мухоеб.
Ако много държиш и на немски ще се пробвам да я докарам.

TANSTAAFL


Тема Re: Сапковски ли?нови [re: Mag]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано28.08.04 13:19



Е, Сапковски може и да е разбрал - Тихон, аз и т.н. доста го четкахме. Само че като се има предвид, че беше предимно пиян, може и да го е пропуснал.

TANSTAAFL


Тема Re: Сапковски - "Вещерът" [re: Дe3тъc]  
Автор(Нерегистриран)
Публикувано29.08.04 14:51



Къде може да се намери - за предпочитане в интерент, та да видя за какво става дума? Благодаря.



Тема Не енови [re: Eдин]  
АвторDe3tuss (Нерегистриран)
Публикувано30.08.04 09:17



Защото писателите от бившия соц-лагер и най-вече тези от Русия и бившите и републики си имат собствен, изграден стил на писане, основите на които са положени от десетки автори от "онова време" - Стругатски, Снегов, Ефромов и др. До сега не знам някой да е успял да напише добро фентази/фантастика, което да е ИЗВЪН този стил - опитите и на Никитин, и на Фрай, и на Перумов (имам предвид Армагедона) не се увенчаха с особен успех. Става дума за писане в определен стил и рамка.
Така че това е ЗАПАДНЯШКО фентази - ще ме извиняваш. Има разлика.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.