Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:10 20.05.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Придворният убиец - завършенаТА поредица.нови  
Автор lkew (крайморски)
Публикувано15.07.04 22:27



Току-що довърших 3тата, последна книга. За целта се наложи да си пусна на рипийт "О фортуна", да надуя уредбата колкото позволява живеенето в апартамент и да се постарая да не подскачам много.

...... ако беше малко по-слаба щях да се нахвърля да я хваля. Сега обаче просто съм си размазан с блажена усмивка на лицето и зяпам през прозореца. Навън има растения. Едни такива, зелени. Баси.... Не би трябвало. Нормалното състояние на растенията е обгорено, мъртво, извито в ужасяващи и несъмнено болезнени форми. Най-добре - от черен камък.

Небето не би трябвало да е синьо. То е някакво такова алкохолизирано меланхолично окървавено бяло.

бе изобщо...

..... Книгата.....



.......... в една студена зима някъде на гъза на географията едно момче бива подаден от свадлив дяда на стражниците на укреплението. Причина : Копеле на принца, което семейството на майката не може (или не ще) да издържа.
Така започва първта книга от трите. Приятно, отпускащо четиво, мааалко по-депресионистично от нормалното фентъзи, подсказващи тихичко какво можем да очакваме от психологията на следващите книги. Завършва с впечатлението, че в поредицата героите ползват чийтове за безсмъртие. По-натам впечатлението за терминаторност на героите се засилва.... ама не може навсякъде да е като на Песен за Огън и Лед. Може би издръжливостта на и добри и лоши доближава книгите до компютърните игри. Хъм, де да знам. Ако е така, то играта е сюжет-ореантирано хардкор РПГ. Но не д&д или SPECIAL базирано, а някво такова измислено, дето могъщество се придобива не като избиваш гадове, а основно по други начини.

Втората книга вече може да се определи като депресарска. Но не харддепресията на книги, писани специално с цел да депресират, а с оная приятна софт депресия, която се получава, когато героя си те кефи, пък му се случват разни гадни работи, пък той не мрънка. Много. Има някои много добри попадения. Особено края. Който обаче отново показва, че автора не пише за простосмъртни люде....

Та стигаме до третата книга.
Ей тя е книгата. Самосъжалението и болката на героя с плацикат около нас като поточе около стинеща бира. И ний стинем. Героя се мъчи, продължава напред, мъчи се, продължава още напред, мъчи се, мъчи се, мъчи се. През половината време си мислим, че Е са си е ебало майката всичко и точка.
Ами да, ебало си е я е. И то така нали, едипово. През цялото време читателя се чуди коя от всичките настъпени противопехотни мини ще гръмне първа. Последната една осма считам за висше постижение на гадорионаслояващата фентъзи литература. И свършва точно така, както си трябва. Клишетата не са нещо лошо, ако се използват с мярка и когато трябва. А тук са употребени така.


Хъм... това, което най-много ме впечатли в цялата книга беше, че героят е добър. И май е единствения такъв. Той е придворен убиец, който си върши работата. Не се оплаква до втръсване как "о, ужас, налага ми се да убивам хора, но го правя за благородна кауза и значи трябв да преглътна чувствата си.". Като казвам, че е добър имам впредвид разни маловажни вметвания тук таме, които специално мен като податлив на такива въздействия човек ме карат да се чудя дали са останали добри хора. Героя ми напомня на тоя от Многоръкият Бог, само че там той воюваше срещу бог и не беше съвсем човек - а тук не е съвсем човек и воюва срещу хората. Или поне повечето от тях. Но го прави, защото ги обича. Което така и не си признава.


За жалост не мога да кажа какво конкретно ме впечатли, без да разкажа какво точно става вътре. Което пък не искам да направя, щото пиша туй за тия, дето са си казали : "ооо, тва нема да го чета, нещу не ме кефи името на автурката освен това никой не ми е казал, че е мегаяко."


Еми, освен ако не се казвате Келеборн, да, мега е яко. (Снейпе, не е по твоя вкус, мноо коварство и злоба и липса на доброта има в тая книга.)



та тва е. Който не е чел да ходи да чете, който е - да спори с мен :Р

Пица със сос от спагети


Тема Re: Придворният убиец - завършенаТА поредица.нови [re: lkew]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано15.07.04 22:47



Да ти имам ревюто на тая безбожно тъпа поредица.

TANSTAAFL


Тема Re: Бегай се :Рнови [re: Kopo]  
Автор lkew (крайморски)
Публикувано16.07.04 01:00



Тъпа била... ае стига.
Покажи ми клише, което да не е използвала като хората!

Пица със сос от спагети


Тема Re: Бегай се :Рнови [re: lkew]  
АвторExce (Нерегистриран)
Публикувано16.07.04 05:37



Абе той че обича-обича ама не само хората



Тема Re: Придворният убиец - завършенаТА поредица. [re: Kopo]  
Автор Sparhawk (Knight)
Публикувано16.07.04 08:19



Е, Копо, най-сетне да сме на едно мнение. Брутално глупава е тая трилогия!!!!
А и е завършена на куковото лято. Хоб е повърнала още шест книги за Фиц.

Dobroto e v teb. Potursi go!

Редактирано от Sparhawk на 16.07.04 10:05.



Тема Re: Бегай се :Рнови [re: lkew]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано16.07.04 18:19



А ти ми покажи поне едно, което да е използвано добре.

TANSTAAFL


Тема Re: Придворният убиец - завършенаТА поредица.нови [re: Sparhawk]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано16.07.04 18:21



В интерс на истината във всяка книга имаш е 30-40 страхотни страници, но те се размиваха в 10-пъти по-обемисти нелепости.

TANSTAAFL


Тема Сори, ама...нови [re: lkew]  
АвторДe3тъc (Нерегистриран)
Публикувано16.07.04 21:03



... Коро е прав. Идеите са добри. Ама адски тъпо реализирани. Поне Шооран се мъчи само в една книга (Далайна е велика книга, не я сравниявай с таз идиотщина!). Мелодраматизма и страданията на писват към края на втората, а третата се понася още по-трудно. Отблъскването на нашествниците - изсмукано от пръстите и претупано в последните стотина страници, през останалото време се занимаваме с терзанията на героя. Явно нашествието служеше само за поодържане на читателския интерес, щото иначе всеки би захвърлил книгата, ако трябваше да чете само дворцови интриги в стил "Кралица Марго". Така че, кви бяха тия, от къде дойдоха и кво търсеха там, аз лично не разбрах (сигурно щото четох третата книга по диагоналната система - от нерви).



Тема Re: Сори, ама...нови [re: Дe3тъc]  
Автор Sparhawk (Knight)
Публикувано17.07.04 09:09



Не ве, имаше и хубави моменти, ма те бяха отчайващо малко. Иначе беше доста сълзливо.

Dobroto e v teb. Potursi go!


Тема Re: Сори, ама...нови [re: Дe3тъc]  
Автор lkew (крайморски)
Публикувано19.07.04 11:29



еми то в епилога се разбира кво са искали пиратите и що са дошли. Ма който не е внимавал...


Аз си харесвам мелодраматизма като явление, сигурно за това ми допадна идеята цялата борба с нашествениците да е представена не епично ами така някакси ... ми неепично. Човешки, един вид.


далайна че е велика велика е. Ама не виждам защо да не я сравнявам, когато виждам сходни да кажем структури.

Пица със сос от спагети



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.