Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:40 02.07.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема откъде толкова мечове на глава от населението?нови  
Автор Aceн (непознат )
Публикувано02.11.03 21:38



И така, ето една тема, която на един друг форум ме посъветваха да пусна и тук. Защо пък не:).
Хайде да помислим за , за причините, поради които във фентъзито всички-включително някои селяни (имам предвид рабойниците-те са или наемници-мародери или, също толкова вероятно-селяни с широки разбирания за лична собственост)-ходят с мечове. Днес е селянин, утре тръгва да граби героите (нещастник!:))-и вади меч отнякъде…а откъде?
Повечето фентъзи (не цялото) се създава по мотиви на западноевропейското Средновековие. Е, точно за западноевропейското Средновековие е валидно, че “простолюдието” (селяните) няма право на носене на меч. Някои граждани-да, но тук изниква и въпросът с цената: по времето на Каролингите тя е равна на паричната равностойност на 7 крави-малко стадо…(това и героите едва ли ще могат да си го позволят в началото).А има и брони, които са още по-скъпи...И въпреки това дори и разбойниците във фентъзито ходят със мечове…е, това вече е в повече! Не мислите ли? И защо е така, ако някой ми каже-има ли рационално (фентъзи-рацонално-може и с магия да е свързано) обяснение на този факт?
Чакам отговори:).



Тема Re: откъде толкова мечове на глава от населението?нови [re: Aceн]  
Автор lkew (rainmaker)
Публикувано02.11.03 23:32



Ами погледни на нещата така...
На почти всяко фентъзи разменната единица е златна монета. Това значи, че по принцип популацията е необичайно...богата (или че златото не е толкова ценно.)
И в двата случая обаче следва, че металургията е добре развита.

Помисли колко ковачи има по фентъзто! Във всяка колиба - по два. И всеки може да прави мечове...

Предполагам, че метала - желязото включително - е в излишък. Съответно същото е с хората, които го произвеждат. Следват - ниски цени иголямо качество.
Но това само по себе си не е достатъчно. Има и друго - разбойници,много често от други раси или видове. Анархия и нужда от селф дифенс. Ако няма благородническа армия, която да пази от дракони, хората надяват шлемовете. Средновековието си нямал право да ходиш на лов. И наистина са екзекутирали хора за това. Предполагам. На фентъзито обаче без малка артилерия вкъщи си загубен.

Още повече, че повечето изпозвани по тия книжки селца и тн са гранични - я с тъмните земи, я с лошите араби... Въобще ТАМ вече ти трябва не само ковач, ми и майстор учител суордфайтър :)

You tell me we can start the rain...


Тема Re: откъде толкова мечове на глава от населението?нови [re: Aceн]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано03.11.03 18:28



Прочети трилогията "Сказание за Артур" на Бърнард Корнуел, ако искаш нещо различно.

TANSTAAFL


Тема Re: откъде толкова мечове на глава от населението?нови [re: Aceн]  
Автор aspid (кит.RAR)
Публикувано03.11.03 18:46



Според мен изпускаш един нюанс - "да имаш меч" не е аналогично на "да имаш читаво изкован от прилична стомана меч". Тоест ако автора описва "пич с меч на кръста" това далеч не означава "пич с малко стадо крави в еквивалент в канията". Ментето далеч не е изобретение на 20-21 век.
От друга страна, кой може да твърди, че инструмента за посичане, назован от авторите меч, не представлява например бухалка с вградени парчета обсидиан по ръбовете, като при ацтеките, или със зъби от акула по дървената част (Полинезия)? Виждал съм такива, и ми изглеждаха много убедителни при съпоставяне с вражеска шия (един брой).

...из спама:
Вечен двигател, гаранция 24 месеца.

Редактирано от aspid на 03.11.03 18:49.



Тема Re: откъде толкова мечове на глава от населението?нови [re: aspid]  
Автор Aceн (непознат )
Публикувано03.11.03 20:18



Благодаря за съвета, ще я прочета...

Вярно-но имитациите затова са имитации, за да се продават на цената на истинските:). Тка че, въпросът с цената си остава....
Що се отнася до южноамериканските и полинезийските мечове-ами има основателна причина да са такива, и тя е, че не са познавали металообработката...:). Впрочем, обсидиановите оръжия са невроятно остри, не по-малко от стоманените в най-лошия случай, но се чупят малко по-лесно:), а се точат...малко по-трудно:).

А има една причина да възразявам за "необходимостта от мечове" във фентъзито-копията и секирите (и боздуганите) искат повече скорост/сила (и щит, почти задължително), но са в пъти по-евтини и се учат по-лесно и бързо от "непрофесионални" войни (само във фентъзито различните оръжия се учат еднакво лесно/еднакво трудно...:)). Освен това искат по-малко желязо-2 до 6 пъти по-малко от обикновен меч:). Впрочем, в средновековието нуждата от самозащита също е била огромна, въпреки феодалите (акофеодалът загуби войната...не е за описване:(, прочетете Мартин и обърнете внимание на описаниеето му на наемниците и сЪр Грегър Клегейн...:)).
Та така...:)

Редактирано от Aceн на 03.11.03 20:30.



Тема Re: откъде толкова мечове на глава от населението?нови [re: Aceн]  
Автор lkew (припериран)
Публикувано03.11.03 21:48



Питаш защо оръжията трябва да са мечове?

Ми обичайните причини - аристократичността на оръжието, т.е. свойството му да е типично за визшата класа граждани, многодункционалността му ("острието на меча му затрептя на милиметри от гърлото на едикойси" , "с могъщ замах едикойси отсече едиквоси на едикойси", " меча на едикойси с изкри отскочи от оръжието/бронята/щлема на едикойси" , "едикойси извади меча и с осем ловки движения наряза хляба на филийки"...).

Деданзнам, статуса му е на майсторско оръжие. В смисъл : едно е да видиш герой с меч, а друго е да го видиш с боздуган. Някакси се чувстваш измамен, ако не може да направи с оръжието си двойна спирала, в която е вписано фламинго със счупен врат, захапало лимон.


Да не забравяме инерцията на фентъзиото - има си стереотипи все пак.


Плюс това тая литература си е метъл-ореантирана, или поне беше доскоро, та разни дървени оръжия като боздугана се отбягваха.

астрално пони людоед


Тема металургиянови [re: Aceн]  
Автор aspid (кит.RAR)
Публикувано04.11.03 11:44



За това, че героите от фентъзитата са неприлично богати, си абсолютно прав. Но за ацтеките, които не са познавали металургията, бъркаш. Спомни си колко златни предмети са отнесени от конкистадорите от Южна Америка - кой, според тебе, ги е направил?

...из спама:
Вечен двигател, гаранция 24 месеца.


Тема Re: откъде толкова мечове на глава от населението?нови [re: lkew]  
Автор Aceн (непознат )
Публикувано04.11.03 11:48



Всичко това съм си го мислел, но за мен това са аргументи против широкото им разпространение, та затова питах:). Опа, грешка-това за метъл-ориентираната литература не го знаех (и се чудех защо колкото повече чета фентъзи, толкова повече слушам твърда музика:)))))))))))))))).
Аристократите по дефиниция трябва да са по-малко от не-аристократите...
Майсторите по дефиниция са по-малко от обикновените бойци...
А инерцията в стереотипите е едно от нещата, които ме дразнят най-много, поне като принцип:).
А това за фламингото ми хареса много! Поздравления!:)
Довечера почвам трилогията:). Да видим една птичка пролет прави ли:). Впрочем, не е сама:).
Дано някой голям западен автор го прочете това:) и си взем бележка!:)



Тема Re: металургиянови [re: aspid]  
Автор Aceн (непознат )
Публикувано04.11.03 11:53



Опа...изложил съм се:(. Ами така е, като мислиш "обработка на стомана (и други метали за производство на оръжие и доспехи)" и пишеш "металургия", защото те мързи:).
Забележката ти е правилна, приемам я и се разкайвам за неволната дезуинформация! Но стоманени оръжия не са имали, доколкото знам...а оръжие от злато...само боздуган, и то за вождовете!:) Така че змнението ми остава в сила, въпреки всичко!:)
Поздрави, Асен.



Тема Re: откъде толкова мечове на глава от населението?нови [re: Aceн]  
Автор lkew (припериран)
Публикувано04.11.03 12:00



Тъй де! Тъй! :)
Само дето това е фентъзи, и аристократите НЕ СА по определение по-малко от неаристократите ;)

Ковач-ковач, селянин-селянин, ама е копеле на барон!!!! (да речем)

А това дали копелетата имат право на мечове е съвсем друг въпрос, който няма нищо общо с фентъзито)



Защо фентъз. набляга на аристократизма? Ми щото в основата му е рицарството (поне на предишната вълна фентзи), а рицарството означава аристократизъм. Ако ще и да не е налседствен аристократ, примерно ако героя се роди прост селянин, стане ли рицар значе вече е благороден, а кво може да се каже з аблагородните люде? Ми имат си мечовеее :))


Виз, за бандягите по пътищата идея си нямам. Може би тия, дето пишат за тях не знаят, че има и други оръжия? :)

астрално пони людоед



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.