Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:45 01.07.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Огнестрелни оръжиянови  
Автор Firefox (Black Company)
Публикувано28.07.03 16:51



Чета си тук и се замислям за това как оставени да покрият достатъчно голям период от време, като че ли всички фентъзи саги изобретяват огнестрелните оръжия по един или друг начин. (поне всички за които се сещам или ми пука :) ) Коруин си имаше неговия розов прашец, Лофтус и Лонгинус - инженерите на Черния Отряд модифицираха едно изобретение на Господарката до прилични пушкала, та даже във Властелина - the purest of the pure! - стига да имаше малко повече време, кой знае какво щеше да направи Саруман (мисля си за Урук-Хай с базука... как ли звучи "I'll be back" на Черния Език? :)) )! (За Джордан не знам, а във Землеморията просто не помня - това е може би най-отдалеченото във времето и най-малко обсъжданото от всички по-значителни фентъзита попадали в светлината на интересите ми).

Та мисълта ми е, как го понасяте това като явление, не ви ли дразнят нововъведенията в най-обречения на консерватизъм жанр и въобще, ако ще избираме, вие за по-огнедишашто или по-огнестрелно фентъзи сте? :)

---
Soldiers live. And wonder why.

Редактирано от Firefox на 28.07.03 16:58.



Тема Re: Огнестрелни оръжиянови [re: Firefox]  
Автор lkel ()
Публикувано28.07.03 17:25



Много сладко - " като че ли всички фентъзи саги изобретяват огнестрелните оръжия по един или друг начин"
Ако не беше дала примерите си изобщо нямаше да се сетя за друго, освен за Уоркрафта. Евентуално трябваше да се сетя и за Хрониките (на амбър, не другите), където пък уловката е, че огнестрелните оръжия просто са внесени от другаде (от наш'та си реалност)с леки иноваций, колкото да работят и в екстреламни условия.

За мен въвеждането на огнестрелни оръжия във фентъзи все още е сравнително непонятно явление. В Джордан няма, в землеморията да каже някой, дето я е чел, но аз залагам каквото имам, че няма огнестрелни оръжия от второ поколение (т.е, такива дето работят, без самите те да експлоадират). При фийст няма, или и да има са толкова калпаво описани (толко си може човека), че не си личат. При Пратчет може да иам, а може и да няма, зависи за какво приемаме огъдията, но пък и то не е от онова фентъзи, за което говориш ти.


Та огнестрелни оръжия няма много (по мои наблюдения). Но когато има, те са самоделки от рода на "тръба, , метално топче, ръкохватка и дебеля броня, щото то най-вероятно топчето ще литне назад", което си е толкова фентъзи, колкото брадва (тм).



Ако проследим развитието : "лък-арбалет-тръба с пружина(демек компактен арбалет с удърна сила оклкото комар)- тръба, в единият край на която нещо гърми ", да, има напредък. Само че това става бавно, и в контекста на сегашните оръжия добрата стара пушка самоделка е твърдо заоквана в онова идилично минало, в което имаше дракони, мечове, митрил и урук-хайиове камикадзета.

Иначе, на най-последният въпрос, аз съм си фен на твърдото фентъзи ("песен за огън и лед" примерно), само че не смятам, че ако в него се намесят пушки, то ще стане по-малок твърдо. Всъщност, пушките могат да бъдат не-по малко митични от магията.


изобщо - не виждам противоречие между "модерните технологии" (хехе) и огнедишащите говеда, даже става още по-яко като се смесват ("Princess Monononoke")

Редактирано от lkel на 28.07.03 17:30.



Тема mortar combaaaat!нови [re: lkel]  
Автор Firefox (Black Company)
Публикувано28.07.03 17:42



Бе на мен другаде ми отиде мисълта. Интересно ми е не толкова дали сюжета и началната точка ще позволят на автора да го докара до огнестрелни оръжия или каква да е друга спомагателна идея от съвременноста, а самия им подтик да го правят. И още нещо - как това се възприема от читателите. Примерно, помня, че едно вереме всеки път когато в някоя книга действието вземеше подобен завой и ми се скофтяше настроението - бях си истински антитехнологичен пурист, същински фентъзи амиш! :)))) Сега обаче не е съвсем така и се питам защо.
Което е по-забавно, отговора, чини ми се има нещо общо със самата функция на фентъзито и интерпретацията й от четящия. И понеже съм съспишъс литъл (биг) гад, склонна съм да припиша отбягването на съвременни елементи на привържениците на мирогледа "Фентъзито - бягство от реалността" (тук основен пример, разбира се е чичко Джордан, който е и истинския тау-мастър на жанра - отлагащ момента на свършването с години, томове и стотици страници мъртва дъждовна гора :D), Урсулата е възможен контрааргумент, но си мисля, че тя като ярък привърженик на другата тенденция - "Фентъзито - удобна символна система за разчовъркване на собствената психология" (жените-авторки са големи фенки на такава интерпретация по собствените ми скромни наблюдения), не е ползвала пушки, просто защото не са й трябвали. Някъде по средата стоят повечето успешни мъже-автори, може би защото хем са прекалено интелигентни да устоят на изкушението да задълбаят из вътрешния пейзаж на героя, хем от друга страна, като всички момчета, така и не успяват да надживеят очарованието на играта с пушки :) ("It's called a _LANCE_! Helooo!")
Такива едни рошави мисли на тоя етап :)


ПП: Икю, редактирай бе, редактирай бе! Не боли! :))
ППП: Keep pushin' on that "й", lad! :)))))))))))

---
Soldiers live. And wonder why.


Тема едно много великонови [re: Firefox]  
Автор Лoвeц нa ryщepи (сръчен)
Публикувано28.07.03 17:51



sound blaster-a

Надуваш mp3-тата до дупка, и след 2 дена всички съседи се изнасят.

My future domain



Тема Re: mortar combaaaat!нови [re: Firefox]  
Автор lkel ()
Публикувано28.07.03 18:26



Бееее хъм.
Не мога да отрека, че си права за функцията на фентъзито по същата причина, поради която не мога да отрека, че в книгите има букви. Само че не е т'ва усновното!
Идеята ми е, че все повече в представите ни огнестрелните оръция отпреди три поколения (и най-вече пушките) са си съвсем фентъзи предмети. Станали са като оръдията. Ако се навъдят фентъзи романи, в които едните размахват по две узита в булет тайм, доакто другите припкат към тях с рокет джъмп и после им теглят куршума с дезътр ийгъл, това вече ще е дразнещо антифентъзи. Но пък ей-са след некви педесе години, когато под "оръжие" народа разбира някое от ония бластерни идиотщини, които ще са измислени тогава, пистоуета и автоматичните оръция от времето на първата световна ще са си съвсем на място. Не във всички фентъзита, но където е ...правилно. Полезно. И никой няма да обръща внимание. (Ето, погледни например Аниметата. Там вече вампири се избиват с картечници. И като свръшат мунициите (ко начи за й-то?), риташ с кубинката. )


пп.
Роял Дигнитито не ми позволява да ти кажа какво мисля за 'и' и 'й', защото ти все пак си дама, а освен туй има по-важни дигания от роялното.... Та начи : "Братство и равенство между и и й!"
ппп.
т'ва за редактирането не го разбрах. Подозирам, че причината за недоволството ти е друга... ;) Keep pushin, sys, може и да успееш следващият път... там на варната се ще има някое клубче...



Тема Re: едно много великонови [re: Лoвeц нa ryщepи]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано28.07.03 18:26



или викат от хеи-то да замерят децибелите и после изнасят теб с полиция
оня номер с бластера + китарен усилвател ставаше само в студентски град



Тема Re: Огнестрелни оръжиянови [re: Firefox]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано28.07.03 18:28



фентъзита с гънс (без роузис) са си много яки, ако са написани като хората...тъмната кула се сещам сега. друго си е фентъзи с каубойски номера



Тема офф [re: lkel]  
Автор Firefox (Black Company)
Публикувано28.07.03 18:36



ех на кака самодоволното то :), от редакция се нуждаят разни "оръция" и "дезътр" ийгъли, пък за другото - да не стане кат пича дето като си взел една победа казал, "Стига ми, аз вече няма да играя." или пак ша играем на ивъл уордънка търси уиспове-партизани по картата? :)

---
Soldiers live. And wonder why.


Тема Re: Огнестрелни оръжиянови [re: Firefox]  
Автор lady Moonlight (defender)
Публикувано28.07.03 21:30



Мдам
Искам да кажа, да, дразни ни! МНОГОООО!

Дай ни на нас груба мъжка сила и оръжия, които режат и промушват задействани от човешки мускул, майна! Никви патлаци, никви анкербузи, мятай боздуган на рамо и брадва(тм) в пояса и бегай скопявай ламята!

Да живеят добрите стари мечове и арбалети, да го духат гадните снайпери!

And I have never felt so
like I know which way to go...


Тема Re: :))нови [re: lady Moonlight]  
Автор Firefox (Black Company)
Публикувано28.07.03 21:36



впрочем веднъж като се отдадем на средновековен пуризъм, дори арбалетите са вече прекалено механизирана и недостойна форма на дивайс за мариз :)

---
Soldiers live. And wonder why.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.