Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:50 16.06.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Чатоподобните разговори във форума – off topicнови  
Автор DavieМодератор (пристрастен)
Публикувано01.07.03 10:08



Вчера си позволих да заключа една (по мое мнение) геймърско-чатърска тема и получих някои възражения и критики по този повод.
Тъй като съм далече от мисълта, че съм безгрешна, че решенията ми са най-правилни и т.н., използвам това като повод да си сверя часовника с вашето мнение.
Аз лично смятам, че чатоподобните разговори (не ги наричам чат, за да не ми се изтъкват някои технически разлики) затлачват форума. (Off topic темите и темите за така наречените ‘Клубни войни’ са друга работа.) Намирам за изключително досадно всяка тема, която е станала интересна или има възможност да стане интересна, да бъде изкривявана на доста ранен етап с постинги, които целят само лаф да става. Темите губят първоначалния си замисъл и за неучастващите в чата става трудно и отнемащо излишно много време да търсят смислените постинги по темата сред многото самоцелни такива. В много случаи мен това ме спира да чета някои теми и да пиша в тях – излишно хабене на време за отсяване. И съм останала с впечатлението, че това не е само мое мнение.
Позволила съм си да опиша в така наречените правила на този форум отношението си към чатоподобните разговори и се опитвам да следвам (макар и не особено стриктно) тази своя позиция - в крайна сметка това е форум, а не чат канал. На някои хора тя очевАдно не допада.
Та, ако мислите, че чатоподобните разговори са много важни и ценни за форума, поддържат го жив, изключително държите на тях и т.н., моля кажете.
Все пак форумът е ваш и ще трябва да се съобразя с общото мнение.

To hear, one must be silent.


Тема Re: Чатоподобните разговори във форума – off topicнови [re: Davie]  
Автор lkew (Endgame 3)
Публикувано01.07.03 12:33



Да, да, добре. Затлачихме я.
Е? Това е тема за Warcraft III - FT , и ние говорихме за Warcraft III - FT. Стана въпрос и за фентъзи расизма, една безкрайно интересна за мен тема.
Вчера щях да спойлерна със сюжета на играта и "защо не е първокачествено фентъзи" без да престава да е много добър. Щяхме да обсъдим значението на песничката "Сторм, Ърт енд Файър" върху фентъзи-бейсд метъл-културата.

Не разбирам защо това трябва да е клуб само за хартиеното фентъзи. Играта си е точно това - хардкор фантазее с подходящо озвучаване и какви ли не раси, животни и артефакти. Фентъзи та дрънка. Разговора беше "чатоподобен" защото интереса беше голям. Някакси не върви големия интерес да предизвиква заключване, нали?


Според мен - Да, лоша идея беше.

But [bI can call you. I can always call...

Редактирано от lkew на 01.07.03 12:34.



Тема Re: Чатоподобните разговори във форума – off topicнови [re: lkew]  
Автор DavieМодератор (пристрастен)
Публикувано01.07.03 15:01



1. Идеята на моето питане беше да разбера принципното отношение към чатоподобните (и аз не харесвам тази дума) разговори, за да съм наясно за в бъдеще. Използвах онази тема само като повод. Макар че твоята позиция мога да я отгатна без никакви усилия, все пак сподели, плийз. Принципна позиция, не за конкретната тема.
2. 'Разговора беше "чатоподобен" защото интереса беше голям.' Да не би случайно да е обявен конкурс за странна логика и аз да съм го изпуснала? Сещам се за десетки теми, към които интереса е голям и разговора има форумен характер, а не чатърски. Не виждам защо поставяш така нещата. Значи, ако една тема не е чатоподобна, към нея няма интерес? И всяка тема, към която се проявява голям интерес, е задължително чатоподобна? Любопитно, не бях забелязала.
Едно ненужно (за мен) уточнение - не, големия интерес не е основание за заключване.
3. Нека приемем, че в конкретния случай съм допуснала огрооооомна грешка и съм секнала големия интерес на всичките 5-6 човека, които пишеха в темата за Warcraft-a. Хайде да видим как тази тема ще стане по-фентъзи ориентирана. Вероятно, ако се засили интересът, по изведената от теб зависимост, темата ще стане още по-чатърска. Нека си направим този експеримент. Сигурно и за мен ще е поучително.

Иначе все още се интересувам от принципна позиция за чатовете във форума. Сериозно.

To hear, one must be silent.


Тема Въпроснови [re: Davie]  
Автор Лeйди (defender)
Публикувано01.07.03 15:23



А по какво "чатоподобните" теми се разгранничават от "форомуподобните"?

Защото темата за Трона на мен лично не ми се видя чатърска. Ако имаш предвид, че става дума за неща, които човек, неиграл играта не може да разбере, то какво ще кажем за темите, обсъждащи книги, които не всеки е чел?

Мисля, че всяка тема, която е интересна на повече от 2-3 човека си заслужава да бъде оставена. Солидаризирам се с Икю, че играта си е чисто фентази, тоест по този параграф темата отговаря на условията на форума. Колкото до няколкото лични забележки, подхвърлени в нея, не можеш да искаш от хора, които се познават офф-лайн да се правят, че не са се и чували, за да не смутят нещо околните.

Да не говорим, че по времето, когато се появи темата, във форума беше такова мъртвило, че тя беше нещо като свеж лъч светлина. Дължим и уважение най-малкото заради това...

Съгласна съм, че "чатоподобни" теми не са подходящи за тук, но не смятам, че въпросната е такава. Мисля, че трябва да се даде точно определение за "чатоподобен", но да се придържаме повече към духа, а не към буквата му.

Световен бестселър:
Как да открием мъжа на своите мечти и какво да правим после с тоя боклук


Тема OKнови [re: Лeйди]  
Автор DavieМодератор (пристрастен)
Публикувано01.07.03 16:04



Не, нямам предвид, че играта не е позната на всички и съответно разговорът не е разбираем за всички.
Да дефинираме значи. Мое мнение за чатърски тип разговори - преобладаващи лични закачки, понятни и интересни само за разменящите си ги (които могат да си ги разменят в IRC, ICQ, на бира и т.н.). Няма причина хората да се правят на непознати, но пък да се акцентира предимно върху подобни разговори, считам за не особено уместно във форума.
Все още мисля, че онази тема се състоеше предимно от такива закачки.

To hear, one must be silent.


Тема Re: Чатоподобните разговоринови [re: Davie]  
Автор Firefox (VengeanceAvatar)
Публикувано01.07.03 16:29



"Чатоподобните разговори" са като високоенергийната храна:
карат хубав и работещ форум да "затлъстее" и опротивее,
но за полумъртвия от глад message board, могат да са животоспасяващи.

Оценката зависи от приоритета, приоритета - от ситуацията.

I need someone really bad...Are you really bad?

Редактирано от Firefox на 01.07.03 17:40.



Тема Re: Чатоподобните разговори във форума – off topicнови [re: Davie]  
Автор Eндъp (Говорител)
Публикувано01.07.03 17:05



Вярно е, че рядко се мяркам точно из този форум. Но го следя (чета) редовно. Както и другите форуми. И понеже мислех да пиша в оная тема за Warcraft, пък модераторът й е беше теглил катинара, а сега е отворил нова, май по-подходящо ще е тук.
Момичета и момчета (млади и не толкова), необходимо ли е да превръщаме форумите в чат-канали? За тази цела са измислени къде-къде по-удобни, бързи и продуктивни програмки. Влизаш във форума и гледаш - брей, тая тема е посетена от 1000 човека и има 200 мнения. Интересно ще да е. А какво се оказва на практика? От тия 200 мнения 180 са размемени едноредови, да не кажа едносрични, реплики между едни и същи хора. При това само понякога се отнасят за отворената тема. В повечето случаи диалогът (терминът не е случаен) се отплесва към дребни конкретни проблемчета, които интересуват само и единствено двамата (в най-добрия случай тримата) разговарящи. А форумът не е форум затова. Идеята му е друга. И правилата са му други. Единствената причина тези чатове да продължават е толерантността на модераторите и фактът, че повечето пишещи са им поне познати, ако не приятели.
Препоръчвам ви да питате хората, които помнят Фидонет (преди Интернет и преди повечето от нас да са чували за чат и форуми). Всяко провинение се маркира по специален начин - с плюсчета и звездички. Всяко излизане извън рамките на предварително дефинираните правила - също. И като натрупаш три звездички, нямаш право да пишеш известно време. След което и дават достъп и отново почваш да трупаш. При повторно натрупване ти отрязват достъпа завинаги. С други думи - пишеш ли в някакъв форум или чат-канал, значи си се съгласил с правилата му.
А какво става във форум "Фантастика", примерно? Всяка тема с повече от 10 мнения ЗАДЪЛЖИТЕЛНО се отплесва далеч от заглавието си. Или най-малкото се разпада на два-три диалога.
Примерно темата, с която ни поканиха на Таласъмията. Изведнъж в нея се появи постинг за номинациите за Еврокона. Вместо нова тема. Или пък темата, станала повод за това "допитване". Да, никога не съм бил геймър, но също така винаги съм чел с интерес темите за игри, и то точно поради причината, че са базирани на фантастични светове (техничарски или приказни е без значение). Но самият отварящ постинг на ТАЗИ тема си беше за гейм-форум – аз лично разбрах не повече от 10 % от написаното. Къде е фентъзито в ОТВАРЯЩИЯ постинг?
Ако отворя тема, описваща техническите характеристики на кола, която серийно ще се произвежда през 2007 г., това фантастика ли е?
Както и да е.
Просто апелирам към толерантност и съобразяване с правилата на форумите. Ако не ги знаете, прочетете служебните теми, които винаги са най-отгоре.

Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го постигнеш...


Тема Re: Чатоподобните разговоринови [re: Firefox]  
Автор DavieМодератор (пристрастен)
Публикувано01.07.03 17:09



И точно в това виждаш начин за 'спасяване' на форума?? Жалко, наистина.

За мен лично, тези разговори са една от причините все по-рядко да чета и пиша във форума.

To hear, one must be silent.


Тема Re: Чатоподобните разговоринови [re: Davie]  
Автор Firefox (VengeanceAvatar)
Публикувано01.07.03 17:37



поглеждала ли си архивите на Фантастика от най-първите дни?
"Иху-аху, имаме си форууум, кви сме готини, кви сме печени, ти кой си откъде си, ай да си направим чат канал, че тук е бавно" и така. Тва винаги е най-ниското ниво и винаги се почва от най-ниското ниво, дори и когато се resume-ва процес.

I need someone really bad...Are you really bad?


Тема Re: Чатоподобните разговори във форума – off topicнови [re: Eндъp]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано01.07.03 17:45



ето, хващам се за въпроса "Къде е фентъзито в ОТВАРЯЩИЯ постинг?"

всъщност, това че си разбрал само 10% (примерно) от отварящия пост е само и единствено твой проблем, ако изобщо ти е проблем. а сравнението с техническите характеристики на колата от 2007 (като оставим настрана факта, че лично на мен такава тема би ми била интересна :) е много неуместно. тази игра е чисто фентъзи по всеки произволно избран от теб критерий за дефиниране на "фентъзи", а колата не е никаква фантастика по почти всеки произволно изран пак от теб критерий за дефиниране на "фантастика". следователно всяка тема отнасяща се до произволен аспект на тая игра си е на място в този клуб.

за сравнение си представи следната ситуация: тема отнасяща се за фентъзи книгата Х, която някой си е прочел (и да не би да искаш да кажеш, че в темата трябва изрично да става дума за фентъзи? според мен фактът, че става дума за фентъзи книгата Х е достатъчен...). аз не съм я чел и съответно разбирам 0 (нула) процента от темата. нещо лошо има ли в туй? щото 5 други индивида са я чели въпросната книга Х и разбират 100 процента от темата. пък и в края на краищата ти какво очакваш да разбереш от тема отнасяща се за нещо, което никога не си и виждал? щото ако караме по тоя принцип - от всяка тема всеки всичко да разбира, то няма да останат смислени теми, а само такива отнасящи се за хапване, пийване и чукане :). по всяка друга тема все някой няма да е доразбрал нещо...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.