Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:19 03.07.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Re: недей таканови [re: Бъдъмбa]  
Автор Laydee (defender)
Публикувано15.05.03 17:28



Темата беше насочена към "българският Толкин"
Опитах се да обясня, че такова нещо НЯМА и НЕ ТРЯБВА да има.

Ако ще си популяризираме митологията, трябва да го направим по наш си начин, не по толконовски.


Колкото до Два Свята, както казах, хореография, музика, светлини, ок. Но не се и опитвай да ме убедиш, че е оригинално, плс. Моделът, който следва е абсолютно същият. (За да няма недоразумения, да, гледала съм и двете.)

Тъп, комунистически начин на мислене е това. "Щом те си имат такова, значи и ние трябва да си имаме" Също като добрата стара простотия с Буратино, дето бил "по мотиви от руски народни приказки"

He may lay the queen of spades


Тема Цъ! ;-) Не четеш добренови [re: Laydee]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано15.05.03 17:52



Затова и пуснах цитат от Фокси.
Да имаш "български Толкин" не значи да изкопираш Толкин mot-a-mot (нъл тъй викат франците?)

В'ърни се в началото и виж к'во пише Фокси.

П.П. И сега малко заяждане: Ти отде знаеш кой от кого е крал? Lord of the Dance от нашия фолклор или Нешка от ирландския?
Или Толкин от кого е (само) "крал"? Само от келтските и германските фолклор и митология ли? Или и от нашите.
Беше ли на сбирката в ИЕ (не бъркай с Интернет Експлорер), когато Ники Светлев поиска да покаже и тази възможност а вие (както винаги) го "одюдюкахте"? А беше довел и "почетни гости". Вкл. Дориян Александров и доцент Татяна Ярулина, която така и не можа да вземе думата...

П.П.^2 Не ме карай да се разлютя, моме.

Колкото хора, толкова мнения!


Тема Re: Цъ! ;-) Не четеш добренови [re: Mag]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано15.05.03 18:13



Да, още си спомням изложенията в стил "Голямо Бонго!".

Много по-впечатлен бях от лектора на следващата сбирка, етнолог, който говореше за българските устни предания.

TANSTAAFL


Тема One defender? One more defender? ;-)нови [re: Kopo]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано15.05.03 18:29



И все пак май не схвана една моя мисъл крадена от тук-таме:
"По-добре е да имаш много идеи, повечето от които да са неверни (та дори и всичките), отколкото да нямаш никаква идея".
А стилът (идеята, де) "бонго-бонго" или "кохау ронго-ронго" е верен до доказване на противното (така било от изобретяването на юрисдикцията от древните папуаси).


П.П. И все пак _там_ имаше и един доцент-историк. Кой й чу думата?

Колкото хора, толкова мнения!


Тема Re: Цъ! ;-) Не четеш добренови [re: Mag]  
Автор Laydee (defender)
Публикувано15.05.03 18:41



Много добре си чета.

Не говорим за копиране мот-а-мот(де да ги знам кво казват, като нищо не им разбирам!). Говорим за повторение на основната идея. Хващаш си някакви фолклорни елементи и ги правиш на шоу. Много гот, само дето едно е шоу, друго е шоу със сюжет 1:1 с друго, вече съществуващо шоу.

Никой не е крал от чуждия фолклор, крал е само от чуждата творческа мисъл и чуждата интуиция какво ще се хареса на хората. На това му викам подражание. Това какъв фолклор е използван, няма никакво значение в случая.

Забиваш в посока, която няма нищо общо с мисълта ми, чети внимателно, моля те.

He may lay the queen of spades


Тема Амиии "същото, но идентично" ;-))нови [re: Laydee]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано15.05.03 19:00



Твой цитат от мнение озаглавено "Не ни трябва":

Същото е и с Толкин. Трябва ни някой наистина уникален български писател, който да НЕ следва модела на Толкин (да ни "стандартизира митологията" или както там му викате)
Ми точно това казвам и аз.

П.П. Питър Гейбриел нещо май беше крал и то яко от нашия фолклор. И други крадат "с пълни шепи". Отде (повтарям) си сигурна какво са крали Lord of the Dance? И мислиш ли, че не са крали?

И да допълня - направили са шоу, вярно е. Даже ги използвам като за успешен пример в бизнеса (шоу). А защо и ние да нямаме подобен феномен?

П.П.^2 Отплеснахме темата.

Колкото хора, толкова мнения!

Редактирано от Mag на 15.05.03 19:10.



Тема Re:Ти!нови [re: Mag]  
Автор else ()
Публикувано15.05.03 23:22



Ясно е, че разбираш за какво ти говорят, но си решил да го използваш за удобен повод да си кажеш каквото имаш за казване.

Говори ти се за сюжета. Не мисля да ти обяснявам какво е това и по какво се различава от липсата или наличието на фолклорни мотиви в него. Или още по-частния случай - чии ще са тези фолклорни мотиви. Не там е акцентът.
Ако ти искаш да си кажеш тезата, кажи я. Но няма нужда да се хващаш за мнение, което засягаше нещо абсолютно различно.



Тема Re: Кога ще се появи?нови [re: Mag]  
Автор Fat Jim (волният ездач)
Публикувано15.05.03 23:44



Mag, тук вече решително не съм съгласен с теб. "Българският Толкин" е формула, грешна поначало. Както и всеки друг "български не-знам-кой-си". Не е ли по-добре Николай Теллалов да си е просто Николай Теллалов, Йоан Владимир - Йоан Владимир (щом й харесва да се нарича така...)
Някога познавах една от няколкото певици, които една след друга бяха наричани "българската Мадона"... Всъщност се казваше Маруся. И какво?
Мисля, че ако някой прави нещо, трябва да го прави от свое име, а не да ползва чужди.
Защото "да правииш", Маг, означава да даваш.
А да дадеш можеш само свое.

Step aside from the way of a better man than you!


Тема Re: Фат-е, не си прав.нови [re: Fat Jim]  
Автор lkew (Divided)
Публикувано16.05.03 00:15



Разбира се, че Николай Теллалов ще си остане Теллалов, а няма да го поТолчваме. Ама то Толкин е нарицателно - и то не за начина му на писане примерно. От "Нашият Толкин" не се очаква да напише Българилионите. Не. Толкин е нарицателно за своята градивна дейност, за това което е направил. Тоест - нов тласък в световната литература. Бе Толин значи Успех.

И нашият "Толкин" е това, което ще направи с нашата си митология това , което направи с тяхната онзи прочут разказвач. (е т'ва е изречението на живота ми)
Какво направи той ли?
Ами НЕЩО. НЕЩО, което си струва да се прочете.

Тоест, в прав текст - Не искаме някой да се прави на Толкин, а да постигне резултати, съизмерими с неговите (в съотвената пропорция).

When a man is divided in two , he's zero.


Тема Не се карайте, спокойно....нови [re: lkew]  
Автор cянkи (баничар)
Публикувано16.05.03 01:18



Ей сега с брат Икеларион и дейното участие на Мист ще ви ги напишем....
Тоя постинг го пускам само така, то и без това в тази тема почнаха да се говорят пълни безмислици. Аре да си правим и ние Толкин, той бил крал, еди кой си бил крал, що пък ние да не краднем от крадците... Наистина ще бъде български Толкин - в строгите рамки на българската народопсихология. Спомням си, че преди имаше една подобна тема..... Защо не се пишело за българския фолклор, а за този толкова безинтересен и така неоригинален западен.... Ми хората не искат да бъдат някакви таласъмчета или тем подобни, дето ти се въртят из задния двор и ти вкисват млякото - искат да бъдат дракони, например

you'll take my life, but i'll take yours too!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.