Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:05 06.07.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Фентъзи от фантастинови  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано06.01.03 14:12



Вчера приключих ‘Омагьосано странство’ на Саймък. Припомних си и другите две фентъзита на иначе добри фантасти, които прочетох последните 5-6 месеца – ‘Оковният пръстен’ и ‘Изпепеленият град’. И трите книги не ми харесаха.
Най-поносим беше ‘Оковният пръстен’, макар, че не беше особено издържан логически.
От ‘Изпепеленият град’ съм се възмущавала по-рано – не понасям книги, в които в първите 100 стр. не става нищо, в следващите 200 стр. не става нищо и най-накрая, изненадващо, не става нищо (както се казваше в един готин сайт).
‘Омагьосаното странство’ беше най-грубото разочарование за мен, тъй като доста харесвам фантаста Саймък. Никаква идея, някак самоцелен сюжет, странен финал, който не отговаря на почти никакви въпроси и не оправдава никакви очаквания. Като се гарнира всичко това и с изключително дърварския превод, картинката съвсем се оплесква. ‘Братството на талисмана’ беше доста по-добро четиво, но така като се замисля май нямам почти никакви спомени от него...
Не коментирам Зелазни, защото аз предпочитам фентъзитата пред фантастиката му.
Сравнително скоро излязоха още 3 фентъзита от фантасти – ‘Прокълнатият меч’ на Пол Андерсън, ‘Седмият син’ на Кард и ‘Лятното дърво’ на Гай Гавриел Кей. Всъщност последният автор ми е съвсем непознат (още не съм прочела ‘Лъвовете на Ал-Расан’) и не мога да преценя доколко е удачно да го наричам фантаст.
Та, мислите ли, че писателите, които пишат предимно научна фантастика, се справят добре и с писането на фентъзи?

П.П. Някой вече прочете ли ‘Прокълнатият меч’ и ‘Лятното дърво’ и би ли могъл да каже няколко думи за тях?

To hear, one must be silent.


Тема Re: Фентъзи от фантастинови [re: Davie]  
АвторCorum (Нерегистриран)
Публикувано06.01.03 16:53



Едва ли има чак такова деление. Който си може може си - пример Ле Гуин.



Тема Re: Фентъзи от фантастинови [re: Corum]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано06.01.03 17:55



Ле Гуин е сравнително добър пример. Обаче, наскоро убеждавах човек, който не беше харесал никак Хейнския цикъл, че Землемория е невероятно четиво и си струва да бъде прочетена, независимо от разочарованието му от авторката в другия поджанр. (В собствената си преценка за Хейнския цикъл не съм сигурна в момента - трябва да си препрочета книгите.)
Делението го правя за себе си, а не по принцип. Досега на мен не ми се е случвало да ми допаднат еднакво фентъзи и фантастичните книги на един и същ автор...

To hear, one must be silent.


Тема Re: Фентъзи от фантастинови [re: Davie]  
Автор Лeйди (defender)
Публикувано06.01.03 21:41



Аз лично много харесах Оковният Пръстен, но другите две не съм ги чела. Все пак подочух, че и други са недоволни от Изпепеленият град... Обаче не мога някак си да се съглася, че автор, добър в един жанр, няма да се справи и с друг... просто идеята ми за добър автор винаги е включвала индивид, който да може да пише добре без значение какво.. По-скоро тая идея може да се е родила от неслучване на четиво.

Кард, признавам си с ръка на сърцето, не съм чела в никакъв вид, но оставам с впечатлението, че не е чист фантаст, просто у нас е по-известен с фантастиката си.

А колкото до Ал-Расан... то си е чисто фентази.. даже не фентази, а исторически приключенски роман, поместен във фентази свят. Много е добро, бтв. Искрено се надявам Лятното дърво да не му отстъпва...

Бъдете милостиви - пускайте на мъжете!


Тема Кард, Зелазнинови [re: Davie]  
Автор Alvin (оранге)
Публикувано07.01.03 11:47



Кард е адски добър автор на фантастика и доколкото разбирам, пише добре и фентъзи.
А самия Зелазни казва, че не може и сам да се определеи какъв е.
Но и двамата са добри.

"Геврек, геврек", викаха децата, без да знаят, че питката е смъртно ранена


Тема Хм...нови [re: Alvin]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано07.01.03 12:41



Май не съм се изразила достатъчно ясно.
Нито се опитвам да дефинирам авторите като автори само на фантастика или само на фентъзи, нито коментирам като цяло дали даден автор е добър или не.
Споделих собственото си впечатление от няколко произведения на автори, които до известна степен са се 'специализирали' в писането на научна фантастика. И исках да чуя какво е вашето отношение към тези или други подобни произведения. Интересуваха ме субективните впечатления на останалите, пишещи тук. Това е.
А иначе, и двамата автори, които споменаваш, ги харесвам.
Не мога още нищо да кажа за фентъзито на Кард, защото все още е на опашката за четене. Но сагата за Ендър беше едно от нещата, които най-искрено харесах.
Харесвам страшно много Хрониките. От друга страна фантастиката на Зелазни май не ми понася много. А има и неща на Зелазни, които откровено не понасям (Създания от светлина и мрак, например).
Та така...
Ако ти харесваш еднакво, например, фантаста Зелазни и Зелазни като фентъзи автор - ок. Но не можах да разбера това ли се опита да кажеш с постинга си...

To hear, one must be silent.


Тема две в едно :-))нови [re: Davie]  
АвторCorum (Нерегистриран)
Публикувано07.01.03 16:07



Има и такива автори, които съчетават в произведенията си двата жанра, без да се придържат към условностите и ограниченията, възприети във всеки от тях, но за това като че ли преди известно време стана дума. Джек Ванс е сред класиците в тази област (Сагата за Кугъл, общо 4-ри книжлета от които първото излезе на български като "Залезът на Земята"), а също Муркок (през седемдесетте върху сериите му бяха поставени обозначения Science Fantasy), Милан и Вардеман ("Войната на могъщите"), със сигурност и Зелъзни (Амбър), Филип Фармър (Светът на нивата), четирилогията "Моргейн" на К. Дж. Чери където героинята и нейният верен и храбър васал пътуват между световете с помощта на транспространствени врати, което пък ни довежда до Реймънд Фийст. Да не забравяме и Стивън Кинг, но той май е опитвал от всичко.



Тема Re: Фентъзи от фантастинови [re: Davie]  
Автор Пивo (naive)
Публикувано07.01.03 17:01



ъъъ, ама тези които пишат фентъзи не са ли фантасти ?

Ad astra per aspera


Тема Re: Фентъзи от фантастинови [re: Пивo]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано07.01.03 17:27



Пивчо, казвам фантасти, само защото научни фантасти ми звучи дървено. Иначе говоря за такива, които пишат научна фантастика и такива, които пишат фентъзи. Сега стана ли по-ясно?

To hear, one must be silent.


Тема Re: две в едно :-))нови [re: Corum]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано07.01.03 18:04



... и така пак стигаме до дефиниция на поджанровете...
Малките елементи (често не повече от 1-2 в книга), които не се вписват съвсем в 'каноните' (ако се предположи, че има такива) на който и да е от двата жанра, правят ли някоя книга 'две в едно'? Това по повод на Фийст и неговите портали.
Между другото, какви елементи откриваш в Хрониките на Амбър, които те карат да го смяташ за science fantasy (ако правилно съм те разбрала)?

To hear, one must be silent.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.