Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:00 25.09.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Обетът на Седмината vs. Последният договорнови  
Автор AfalaМодератор (Знахаря)
Публикувано08.12.02 18:50



ОБЕТЪТ НА СЕДМИНАТА
Ще започна оттам, че ще нарека тази книга "едно добро фентъзи" и едва след това ще допълня, че е "made in Bulgaria". Признавам откровено, не са ми попадали предишните три книги на Елена Емануилова - и нямаше и да знам за тях, ако не присъстваха в списъка с книгите за десетилетието... Признавам откровено и че, ако въпросната книга се бе появила на пазара преди примерно две години, щях да кажа, че е супер-добра. Както го твърдя например за "Атрекс" - мм, класика в жанра! - само че тя е отпреди времето, когато започна масово да се издава фентъзи. Днес, когато сме запознати с Мартин, Джордан и останалите... абе, някак си ми е малка книжката!
Красиво написана, с добре завързани краища и доста интересна интрига, "Обетът на седмината" привлича вниманието не само с това, че е от български автор. Описаният в нея свят е базиран на доста интересни елементи, главният герой - тъй де, героиня - има интересна "професия"... и като цяло, книгата е различна. Не е просто "меч и магия", макар че има и от едното, и от другото, на щедри порции. Авторката си е дала труда да сътвори изцяло нов свят/обстановка; да измисли седем нови... раси, които НЕ ВКЛЮЧВАТ традиционните джуджета, орки и прочие паплач. Въпреки че, от друга страна, в книгата остават достатъчно неизяснени моменти и, поне аз с такова чувство затворих последната страница, седемте раси не се различават с нищо чак толкова съществено от хората, че да не минат под общ знаменател. Тъй де - чернокожи, жълтокожи и прочие, все хора са. Та тъй и въпросните седем раси, само дето разликите не са само - или най-вече - в цвета на кожата... хи-хи-хи.
Пак ще повторя, че книгата е "красиво написана" и "добре изпипана", което е напълно достатъчно човек да изпита удоволствие от прочита на едно фентъзи. Спокойно мога да я нарека и "най-доброто българско фентъзи", излизало в последните години - пък, ако не броим и гореспоменатия "Атрекс" (публикуван с псевдоним) и "Драконче", за което Теллалов упорито твърди, че не било фентъзи... То тогава това определено е най-доброто ever българско фентъзи, излизало на пазара с оригиналното име на автора си.

ПОСЛЕДНИЯТ ДОГОВОР
Ще започна оттам, че това е фентъзи "made in Bulgaria" и "bulgarian style" и след това ще кажа, че е едно твърде добро фентъзи. Идеите, залегнали в основата на сюжета, са крайно, абсолютно, безапелационно забавни и новаторски. Самият сюжет, базиран на "днес и сега", е дори още по-забавен, много-много-много развеселяващ...
Опа, това изобщо не е хумористична книга - нищо подобно. Просто е свежарска, като полъх на леден декемврийски въздух в задимена стая. Абсолютно си струва да погледне човек към нашата българска действителност през очите на самодива, змей или "творец"-демон. Екшънът е здрав и добре избаран, героите са жизнени и хич не им се седи на листа хартия... Готино е!
За съжаление, в една книга освен здравия екшън има и писано слово, а освен за описанието на дамското облекло, на гусин доктор Зайрянов не му е стигнало мастилото. От начало и до край човек остава със страното впечатление, че чете не книга в завършен вид, а нещо като... резюме на голям роман, нека така да го кажем. Събитията са на лице - липсва пълнежът помежду им. Липсват - до голяма степен - разсъжденията на героите, онова, което да им придаде триизмерен вид и идентичност; липсва плавното сливане на събития и елементи, да не говорим, че някъде са потънали безследно също и немалка част от нужните пояснения, а каквото го има, е дадено сухо като в учебник. Абсолютно същият сюжет, раздут поне двойно (това аз ли го казвам, дето ножицата ми е най-любимият редакторски инструмент?!!!), ще даде една превъзходна, разкошна книга.
Добре де, тя и така си е превъзходна. Чете се на един дъх и свършва прекалено бързо (ехо, къде е вторият том?!), и не оставя горчив вкус в устата - само мрачното желание да хванеш автора за гушата и да му обясниш не как се пише, ами как се конструира роман.
---
Не напразно събрах двете книги в една тема. Едната книга има онова, което й липсва на другата, а втората - онова, от липсата на което болезнено страда първата. Много странна работа и доста дразнеща. Тъй или иначе, хубавото е, че на пазара "забиха" почти едновременно две чисто новички български фентъзита... Иде зима, пък българските автори и издателства се пробуждат. Колко забавно!

... Господарката въплъщава мечтите на човечеството... тя самата е сила за мрака.


Тема off topic за ДОГОВОРАнови [re: Afala]  
Автор lkew (Нощен елф)
Публикувано08.12.02 21:23



...майка ми прочете книгата за един ден (необичайно явление за нея) и веднага почна да ме разпитва. Да речем пита кой е бащата на Елица ... някакви (т.е. - още някакви) предопожения?


А тати каза, че е по-правилно ОмурКан. С "К"! Така било на български...
Ама да каже Шаркан де, той ги знае тия работи!

Абе, олигофрени! За вас думата "дърво" нищо ли не значи?!


Тема Re: Обетът на Седмината vs. Последният договорнови [re: Afala]  
Автор Лeйди (defender)
Публикувано09.12.02 10:54



За сега само през "Договорът" минах, но и аз забелязах някои от отбелязаните от теб предимства и недостатъци.. Така, като те слушам, ще рече - да сберем младите (Искрен и въпросната дама, въпреки че нея не я знам колко е млада) и да ги вържем в една стая, докато скалъпят перфектното фентази - от него идеите, от нея стила, а?

Приносителят на настоящето е иэвършил всичко по моя заповед и за благото на държавата


Тема Re: Обетът на Седмината vs. Последният договорнови [re: Лeйди]  
Автор Ивaнyшka (3-ти царски син)
Публикувано09.12.02 11:48



а кой ща плаща детски после?
Щото ако им осигурен удобно условия и бахур, майката и ша таковат на културата

Българската литература


Е-журнал за нова българска литература

Тема Re: Обетът на Седмината vs. Последният договорнови [re: Ивaнyшka]  
Автор Лeйди (defender)
Публикувано09.12.02 11:56



А мен някой пита ли ме кой ше плаща детски? А? А?

Приносителят на настоящето е иэвършил всичко по моя заповед и за благото на държавата


Тема Re: Обетът на Седмината vs. Последният договорнови [re: Лeйди]  
Автор Eндъp (говорител)
Публикувано09.12.02 14:07



Въпросната дама е на 24, Искрен е някъде между 23 и 25... Проблем? Аз не виждам. Детските от Квазар и Брен, откъде другаде???

Едно е да искаш, друго е да можеш, трето и четвърто е да го постигнеш...


Тема Re: Обетът на Седмината vs. Последният договорнови [re: Afala]  
Автор Jill (на война отново)
Публикувано09.12.02 14:52



И аз харесах "Последния договор", но си права - КЪДЕ Е ФИНАЛА??? Предлагам да го спипаме автора в събота... и ще му го измъкнем...

Исторята се пишела от победителите!? Сред тях трябва да има много добри разказвачи!


Тема Събота, абсолютно!нови [re: Jill]  
Автор AfalaМодератор (Знахаря)
Публикувано09.12.02 22:11



И азъ, Знахаря, писувайки тез Анали, сътъигнах до същата идъея...
...
Тъй де, завардвам Автора в някой ъгъл, хващам го за врата и му обяснявам къде са квадратните колела в писането на книги.
В замяна на автограф от моя страна, тъй де.

... Господарката въплъщава мечтите на човечеството... тя самата е сила за мрака.


Тема Re: Обетът на Седмината vs. Последният договорнови [re: Afala]  
Автор Firefox (stronger)
Публикувано10.12.02 16:07



За наши хора - или хубаво или нищо, така че за Договора - нищо.
Другият основен принцип обаче е мотото на критика - Или лошо или нищо, та в тоя ред на мисли ме е яд, че не съм чела Седмината, поне за него да не си замълча...



---------
И все пак не мога да се въздържа - 2 гафа ми оставиха много лош вкус от Последния Договор:
- Как Елица хем е зъболекар, хем не знае бъкел латински, бе мама му?
- И що за клептомания беше тва да се краде компютъра на Ачо? Баси!!! То верно, че нашия пич беше яко добиче, ама колкото и да се правиш на интересен при избор между ламаринен сандък 50х50х20 примерно (неудобен за натикване в къв да е сак!) и метално парче с размерите на нормална книга (да, за харда става дума), всеки ми се струва би предпочел второто!
Да не говорим и колко е оптимизирано черното кожено яке на ЖулХан за такъв точно пренос превоз (Да ме поправи модератора на Фантастика ако греша.)

Nothing takes the past away like the future.


Тема H/W v.s. H/W (офф)нови [re: Firefox]  
Автор Яceн *;o) (луд за черпене)
Публикувано10.12.02 19:35



За латинския си абсолютно права.
Но за харда може и да не е така. Първо за да свиеш харддиск ти трябват поне 1 отвертка и време. А пък освен това на пазара има и малки кутии. Примерно т.нар. Bare-Bone System са с размерите на 2 тома от Болшоя Советская...

Ясен *<;о)

Never mistake motion with action. A. Einstein



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.