Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:52 01.07.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема За езичничеството и фентъзито ;-)нови  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано28.10.02 21:40



"Езичник беше баба
езичник съм и аз"

П.П.
Баба ми - езичничко-магьосницата ми вдъхна идеите за фантастичното.
К'во е разбирала тая "проста" жена от физика и астрономия? Кой знае - май бъкел. Сал за змейове и самодиви ми говореше.
Но беше ФИЛОСОФ. По житейскому. И нека в тая доста напрегната ситуация покрай всичкото напрежение си поговорим - езичничеството има ли нещо общо с ФЕНТЪЗИТО?

Колкото хора, толкова мнения!

Редактирано от Mag на 28.10.02 21:44.



Тема Re: За езичничеството и фентъзито ;-)нови [re: Mag]  
Автор Йoaн Bлaдимиp (колобър)
Публикувано28.10.02 22:17



Ах, Старче, как се бях засилил да ти отговоря!
Всичкото това - за бабите, езичеството, магьосничеството и фентъзито, ми е много присърце, но се усетих, че не съм разбрал какъв е въпросът и къде е фатката (морганата).
Та ще почакам да стане ясно за що иде реч


НЕБЕТО ВИЖДА!


Тема Няма ни Фатка...нови [re: Йoaн Bлaдимиp]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано29.10.02 01:33



Ни Морганка.
Ей тъй - дискусия. Или по нашенскому - мохабет.

Но все пак ако може човек да бъде сериозен във фантастичното - може ли да има ФЕНТЪЗИ без ЕЗИЧНИЧЕСТВО.
Все едно Толкин или Пратчет да ги сковеш в някоя схоластика или догма и да им кажеш - "Пиши сега". И какво биха написали - глупости на търкалета. Щяха да преразкажат някоя евангелска книга или да се опитат да изтълкуват някоя сура.
Ами, че "Властелинът..." си е пар екселанс ЕЗИЧНИЧЕСТВОТО на древните ни прадеди. Или бъркам?

Колкото хора, толкова мнения!


Тема Re: Няма ни Фатка...нови [re: Mag]  
Автор Йoaн Bлaдимиp (колобър)
Публикувано29.10.02 01:45



Ааа, този път чатнах.
Въпросът ти значи е за яйцето и кокошката
Понеже също толкова убедително мога да твърдя, че фентъзи не може без християнската догма, която при Толкин е бая определяща.
Предлагам ти обаче (само за протокола) да дефинираш езичеството. (Фентъзи ужким знаем какво е.) А после да обсъждаме доколко фентъзито се е облегнало на предхристиянски (преди да дефинираш, ще употребявам това) представи за света.

НЕБЕТО ВИЖДА!


Тема Re: За езичничеството и фентъзито ;-)нови [re: Mag]  
Автор Йoaн Bлaдимиp (колобър)
Публикувано29.10.02 02:00



Та.
Религиозните представи са по правило обяснение за света, произхождащо от въображението. Или доизмисляне на околния свят, детайли или отблясъци от който човекът е виждал постоянно. Не ги е познавал, затова ги е одухотворил. И се е пръкнала цяла пасмина богове и чудовища, доста сходни в разните предхристиянски народи (богиня на земята, бог на небето, инцеста, нараждат се богчета - на гръмотевицата, на слънцето, на земеделието, на лова и пр.)

След като си е обяснил напълно (за себе си) света, човекът обаче не е спрял в измислянето на богове и чудовища, дори е добавил и себе си под образа на герои. Така се раждат митовете, легендите, епосите. Те са естествено продължение на езическите схващания, най-грубо казано, от скука родени.

Така на пръсти просто виждам аз въпроса за кокошката и яйцето

НЕБЕТО ВИЖДА!


Тема От "скука родени" линови [re: Йoaн Bлaдимиp]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано29.10.02 02:25



(съжалявам - няма такова "маймунче" сред гримаските на дир, което ми се щеше да имам на разположение).

Колкото хора, толкова мнения!


Тема Re: За езичничеството и фентъзито ;-)нови [re: Mag]  
Автор Boby_ (гладен)
Публикувано29.10.02 08:41



Може би повтарям Йоан, който има неблагоразумието да ти опонира, но къде точно видя разликата между християнство, езичество, ислям, будизъм и т. н. мистификации (религии, системи от вярвания или както ти изнася да ги наричаш)? От моята атеистична гледна точка то си е все едно и също с единствената разлика поли-монотеизъм, която обаче в действителност не е принципна разлика (дори християнството може да се разглежда като политеистична религия при добро желание и в зависимост от тълкуванието).



Тема Re: За езичничеството и фентъзито ;-) [re: Mag]  
Автор Edna (същата тя)
Публикувано29.10.02 08:49



Ние тук в България, пък си мисля, че е така изобщо на Балканите, колкото и да ни се ще да сме християни, си оставаме в голяма степен езичници.
Аз пък още не знам какво е това фентъзи, виж за езичничеството съм наясно

Обаче, Маг, фентъзито може да е написано и на основа на която и да е религия и митологията покрай нея! Примери много.
Хайде сети се, коя е книгата в основата на която е будизма?



Тема Re: За езичничеството и фентъзито ;-)нови [re: Edna]  
Автор lkew (Нощен елф)
Публикувано29.10.02 10:55



ako e na Zelazni, аз се сещам... за няколко :)
както и да е, това си е малко оффтопик...

На змията краката са къси


Тема Защо "неблагоразумие"?нови [re: Boby_]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано29.10.02 14:54



Че ако не поспорим какъв смисъл има разговорът?

П.П.
Или може би ще си номерираме репликите (като в оня вица за номерираните вицове) и като кажем "23" другият да ни отговаря "104"?

Колкото хора, толкова мнения!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.