Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:33 07.06.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема разминаване Толкин/Перумов ??  
Автор Dark (Hell Spirit)
Публикувано05.09.02 19:35



Във втора книга от "Пръстенът На Мрака" ("Черното Копие И Сянката На Властелина") е публикувана карта, която показва нови земи и голямото вътрешно море Хелкар.

Но от друга страна на картата на толкиновия свят на това място няма никакво море, а и природата е по-различна. Някакви идеи откъде идва това разминаване или кой е виновен - Перумов или тоя дето е правил картата?

________________________________



Тема Re: разминаване Толкин/Перумов ??нови [re: Dark]  
Автор Firefox (devil)
Публикувано05.09.02 20:43



Не съм чела Перумов, но от картите, които имам (такива на целите "Кръгове на света") се вижда, че Вътрешно море Хелкар е съществувало през Първата епоха, и не съществува в Третата епоха. (Има едно малко езеро на североизток от Мордор, но дали то е "наследник" на Хелкар не успях да видя.)
Самите карти са хм... "оригинални", или поне ако не рисувани от Толкин (не мога да го твърдя със сигурност нито за бащата, нито за сина), но са в духа на "канона", а не на продълженията и разните фен-фикшъни. Не мисля, че имат и нещо общо с Перумов или руския фендъм въобще, но естествено не съм сигурна. Попитай Гандалф - той ги има свалени на сайта си и е във връзка с човека, от чийто сайт съм ги свалила.

Ето и някои от картите.
(За съжаление jpeg-зите са доста големички дори и след като ги свалих, така че ще се наложи да почакаш.)


Кръговете на Света през Първата епоха и през Третата, след промяната.



" Vanity. Deffinitely my favourite sin!..."

Тема Арда през 1-та епоханови [re: Firefox]  
Автор Firefox (devil)
Публикувано05.09.02 20:44





(бел. - Черната точка над Белерианд е крепостта на Моргот - Тангородрим.)

" Vanity. Deffinitely my favourite sin!..."

Редактирано от Firefox на 05.09.02 20:46.



Тема отново Арда, но май "по-стара" картанови [re: Firefox]  
Автор Firefox (devil)
Публикувано05.09.02 20:45





(Забележи разликата в рисунъка в сравнение с другата карта, по-горе. Но макар и с по-различна форма, някои от елементите се повтарят. Включително езерото Хелкар. Предполагам, че горната карта е плод на някой малко по-смел художник, позволил си да разгърне Харад още през първата епоха (забележи приликата с Африка!), след което го залепя за континента през 2 и 3 епоха. Дори има и "Австралия" - Dark lands долу вдясно : ). Но и двамата художника независимо от полета на собственото си въображение, неизменно включват някои като че задължителни елементи, сред които е Хелкар, така че предполагам съществува указание за наличието му сред бележките на Толкин. може би в "Книга на изгубените легенди", след като не си го спомням. : ) (Нея още не съм чела.))
---
(БдъУей :) чак сега видях, че тва е от 3-та епоха. Вижда се Мордор. Бе чудех се аз що го нама Куивиенен...)
" Vanity. Deffinitely my favourite sin!..."

Редактирано от Firefox на 05.09.02 23:34.



Тема Re: отново Арда, но май "по-стара" картанови [re: Firefox]  
Автор Dark (Hell Spirit)
Публикувано08.09.02 23:47



Да, благодаря ти за информацията. Тъй като от Толкин (признавам си доброволно, веднага и без бой) съм чел само Билбо и Властелина, не можех да си представя, че море с площ 1025000 квадратни мили може да изчезне.
Картата, която гледах е

, а в Черното Копие е публикувана карта.

Излиза, че след като е изчезнало морето Хелкар, то отново се е появило... около 300 години след началото на Четвъртата Епоха. Излиза, че или Перумов е объркал нещо, или.... бе не знам какмо "или". Но май по-вероятно е Перумов да не е забелязал, че Хелкар изчезва.

________________________________


Тема Re: отново Арда, но май "по-стара" картанови [re: Dark]  
Автор Шapkaн (прелитащ)
Публикувано09.09.02 14:13



Помисли и над варианта, че картографите от третата епоха са го "забравили".




Тема Re: разминаване Толкин/Перумов ??нови [re: Dark]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано11.09.02 21:10



kak koi -- Tolkien e vinoven




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.