Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:47 02.07.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Re: Не ми отговори...нови [re: Пивo]  
Автор else (what if...)
Публикувано19.08.02 11:48



Ами виж сега.
Аз сметнах, че човек, който има бегло понятие от фентъзи и не слуша метъл не би могъл да открие лесно връзката между фентъзито и метъла. А като се има предвид, че това си ти, предположих, че не би се и опитал да я търсиш.
Мисля, че логиката ми ме доведе до правилен извод.
Знам че си убеден, че разбираш по много от всичко, но при положение, че музиката не е нещо, което има голямо значение за теб и същевременно е нещо, което има огромно значение за мен, не мисля, че можеш да ме шокираш с някое убягнало ми проникновение.
Метъла не само за мен а и по принцип си е широко понятие. Слушам го от много малка и в училище бях известна с огромната си колекция от метъл. В исторически план също съм много добре осведомена. Не само за това от какво към какво се променя стила на дадена група ами и заради напускането и присъединяването на кои нейни членове се получава това. Ако наистина искаш, можем да проведем разговор и на тази тема, но в някой от музикалните клубове, в които често влизам.
За 'новите групи' в момента може много да се спори, защото сега тази музика е крайно нееднородна и 'нови групи' са както LinkinPark, така и Pimal Fear. Първите предполагам си ги гледал по Mtv, докато вторите са абсолютно копие на ранния Judas. Поне такива бяха с първия си албум.
За 'твърда' група минава и Нирвана, обаче познай колко метъли сега или преди са били положително или неутрално настроени към нея.
Въобще в днешно време подстиловете на твърдия рок (да обобщя по този начин) са толкова разнообразни, че сред феновете им съществува такава непоносимост, както между пънка и техното.
Ето ти две примерни групи - Dreams Of Sanity и Slayer . По едно и също време свирят (т.е. засичат се), но познай колко е общото между тях.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Re: Не ми отговори...нови [re: else]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано19.08.02 12:22



Т.е. как разбираме кой метъл е 'фентъзи' и кой не ? Четем текста или слушаме песните четейки "Сага за огън и лед" (че не искам да богохулствам отново) ??

И ако 25% (примерно) от песните можем да ги квалифицираме като 'фентъзи' какво да кажем за жанра ? А ако в даден под-жанр процента 'фентъзи' е по-висок той съответно е по-'фентъзи' тъй ли ?

Спорът тук е за това дали

а/ връзката метъл-фентъзи е обективно обусловена
б/ дали връзката е двупосочна

Досега разбрахме, че метал произведения са вдъхновени от фентъзи (Толкин и т.н.) и имат текстове директно обръщащи се към конкретни произведения и герои. Обратното аз не съм го видял от пропонентите на наличието на връзка. Със съжаление трябва да кажа, че ми е трудно да установя доколко дадено произведение е резултат от конкретния вдъхновител, доколко от стила и доколко от наклонностите и таланта на композитора и изпълнителите. Вече казах, че сравняването на стилове в музиката със стилове в литаратурата е като сравняване на ябълки и круши. Различните изразни средства са несъвместими и доколкото водят до сходни резултати в нечие съзнание, причините са в приемника и начина по който той интерпретира външния дразнител.

По този повод е добре да се каже, че 'за МЕН метъла най-много пасва с представите от летературния жанр'фентъзи'. Или "при МЕН метъла най-добре стимулира вживяването в еди кои си произведения".

Всякакви генерализации търсещи под вола теле са обречени на контрареакция отличаваща се със същата доза субективизъм и представена тук от Дейви, SEAL и т.н.

Ad astra per aspera


Тема Не позна, нонови [re: Пивo]  
Автор else (what if...)
Публикувано19.08.02 17:16



... ще ти го кажа просто.

Щом една песен е посветена и вдъхновена от определена литература, то тя очевидно е свързана с нея.
Тук не става дума за моите или твоите лични усещания и за това кой на каква музика обича да чете!

Връзката я има, не защото хората, които слушат хеви метъл четат фентъзи (или обратно), а защото музикантите, които са написали и изпълнили тази музика, са имали предвид с нея точно някоя фентъзи книга или легенда.

А при това положение, съвсем нормално е слушателите да открият тази връзка. Тя не е плод на въображението на всички фенове (как ли пък едно и също им подсказва въображението), заложена е в песните от самите им автори! Естесвено, че не всички ще я открият, но това не значи че я няма. Слепите не могат да видят слънчевата светлина, но това не я прави по-малко реална, нали?
С последното сравнение не искам да кажа, че щом някой не вижда връзката, то значи, че с нещо е по-зле от другите. Всеки има неща, които усеща и разбира добре и такива, които са много далече от мисловната и интелектуалната му нагласа. Тук вече опираме до индивидуалностите - в това, дали можеш или не можеш да видиш връзката, а не в това дали я има или я няма.
Естесвено наличието на тази връзка не е основание за никакви генерални изводи. Нито че ако слушаш метъл, трябва да четеш фентъзи, нито обратното. Тези решения всеки сам си ги взема според лични приоритети.
Но при наличието на стотиците групи, вдъхновени от фентъзи литература, да твърдиш че връзка няма, означава само, че не можеш или не искаш да я видиш. И двете неща са си твой личен проблем.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;

Редактирано от else на 19.08.02 17:21.



Тема Re: Off topic :)))нови [re: Zen]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано19.08.02 17:54



то Rhapsody можеш да препоръчаш на всеки - те са си mainstream, направо "холивудски метъл", както ги беше кръстил някой, и всякакви хора ги слушат....само не трябва да се задълбочава човек да им чете текстовете, че може да си пукне от смях



Тема Re: Не позна, нонови [re: else]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано19.08.02 17:55



Значи според теб някой който не знае английски няма право да слуша метъл, защото няма как да разбере текста. И си седи сляп за авторското фентъзи внушение. Хм...

Ad astra per aspera


Тема Re: Не позна, нонови [re: Пивo]  
Автор else (what if...)
Публикувано19.08.02 18:57



Ами не, нищо такова не искам да кажа.
Аз лично смятам, че музиката не се нуждае особено много от текст.
Връзката с фентъзито обаче не е осезаема само в тестовете.
(Повтарям се)
Когато имаш една весела мелодия, ти ще разбереш, че е весела, даже и да не разбираш текста, нали? И ако и текстът и се окаже весел, това няма да те изненада особено, предполагам. По същия начин и с тъжните мелодии.
Когато измислиш един текст, ти се опитваш да го комбинираш с мелодия, която да му съответства по настроение. Ако измислиш първо мелодия, то тя носи някаква асоциация за теб и ти я описваш в текста.
Има много инструментални парчета, които носят някакво конкретно настроение и слушателите го усещат.
Правила съм си експеримент със Snowman на Rainbow. Всички, на които го пуснах не бяха чували парчето преди и не знаеха как се казва, но всички посочиха като асоциация 'зима или 'студ'.
Та да се върна на предположението ти.
Авторското фентъзи внушение е много добре осезаемо за този, който има сетива да усети музиката. За такива като теб и с текст и без текст, пак нищо няма да се усети.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Нищо не си видял!нови [re: Mist]  
Автор else (what if...)
Публикувано19.08.02 19:03



Текстовете нищо не са в сравнение с клиповете
Където са нарамили мечовете на рамо като кирка. Страшна конкуренция по дебилност на клиповете на Manowar!
Пък ти не ги подценявай толкова Rhapsody, защото на много хора в този клуб биха им се сторили 'тежки'. (На това много се смях)

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Re: Не позна, нонови [re: else]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано20.08.02 09:35



Хей, хей! Само защото някой не слуша метъл и не вижда в метъла предполагаемото 'авторовото фентъзи внушение', не обиждай на липса на сетива да се усети музиката.
Едно е да говорим за весела или тъжна мелодия и съвсем друго - за такава, която носи фентъзи атмосфера.
Самата фентъзи атмосфера всеки си я разбира по различен начин. Да не говорим пък за музиката, която предполагаемо трябва да те накара да я усетиш.
Ако някой измисли мелодия, която носи за него някаква асоциация, то как можеш да бъдеш сигурна, че останалите ще усетят точно нея, а няма да си направят различна асоциация? Не можеш да говориш за усещания и да ги привеждаш като доказателства, защото те са строго индивидуални.
Единственият доказуем аргумент в този спор са текстовете. Но пък тук трябва да докажеш, че преобладаващият брой метъл групи използват предимно или основно такива текстове, за да може да се каже (без да се генерализира), че определена част (пък било то и голяма) от метъл групите са повлияни от фентъзито. Защото не е достатъчно да кажеш, че тези групи са стотици и да изброиш само няколко десетки, при това само част от тях да използват предимно фентъзи текстове. А след това докажи, че в тези текстове не става дума за определена митология или за хорър. Защото това не е точно фентъзи. А тук пък и опираме до това, че и фентъзито се възприема по различен начин от отделните хора...
И пак стигаме до това, че всичко е субективно.
Уф, този спор отдавна се изчерпа...

To hear, one must be silent.

Редактирано от Davie на 20.08.02 10:02.



Тема аханови [re: else]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано20.08.02 10:18



ОТбелязваме напредък значи. Очевидно текстовете според теб не са важни.
Напълно съм съгласен за веселото настроение и прочие. Също така подкрепям почти изцяло написаното по-горе от Дейви.

Само ми обясни какво означава изразът 'фентъзи настроение' и с какви точно изразни средства се предава. Защото докато думите 'студ', 'смях', 'мъка', болка', 'радост' и т.н. са доста понятийно точни и съответно може да се нацелят с определена проста комбинация от музикални форми, думата 'фентъзи' е събирателно понятие, което обхваща цяла гама стилове, настроения, светове дори. Как това се изразява музикално представа нямам. Сиреч, базиращите се на фентъзи текст мелодии, предават точно определени чувства или действия, засегнати в даден момент от дадено фентъзи произведение. Но чувствата са общочовешкия елемент с който се занимават ВСИЧКИ клонове на музиката и не виждам точно къде е 'фентъзи' елемента в специално в метъла.

Ad astra per aspera


Тема Re: Не позна, нонови [re: Davie]  
Автор else (what if...)
Публикувано20.08.02 10:56



Добре, не съм се изразила достатъчно коректно, но имах предвид 'да усети метъл музиката', а не музиката по прицип. Предположих, че е дефинирано, че като говоря за музика, имам предвид точно метъл в този контекст, за да не го повтарям всеки път.
Ако някой измисли мелодия, която носи за него някаква асоциация, то как можеш да бъдеш сигурна, че останалите ще усетят точно нея, а няма да си направят различна асоциация?
Ами нали и аз точно това казвам. Да вземем една метъл група, която измисля албум с песни, които са вдъхновени от фентъзи книга. За музикантите това си е лично тяхна асоциация, но става така, че и слушателите си правят същата асоциация. Естествено че не всички слупшатели, но точно тук се намесва индивидуалното.

Не можеш да говориш за усещания и да ги привеждаш като доказателства, защото те са строго индивидуални.
Като доказателсвто аз приведох текстовете, с което исках да кажа, че щом групата е имала предвид фентъзи, когато е писала дадена песен и в същото време слушателите откриват фентъзи в тази песен, значи фентъзито присъства в песента.
Писна ми да го повтарям.
Имам и още нещо да допълня по тази тема, но ще е отговор на Пиво, защото той повдигна въпроса.
И наистина няма смисъл да спорим повече. Тези, които и преди началото на спора са виждали връзката с фентъзито ще продължат да я виждат, а тези, които не са я виждали, няма да успеят да я видят, колкото и да спорим и каквото и да кажем.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.