Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:20 04.07.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Тема Off topic :)))  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано10.08.02 19:55



Застраховам се, все пак, де!
И един въпрос - има ли нещо общо между фентъзито и метъла?
Щото аз намирам. А вие?
Например Manowar.

Колкото хора, толкова мнения!


Тема Или пък...нови [re: Mag]  
Автор Koтapakът нa Шpьoдинrep (Bloody Furious)
Публикувано10.08.02 21:22



Blind Guardian...

примерите са много, а като започнеш да си представяш трясък на мечове, искри и крясъци, направо не можеш да се стърпиш да ги гарнираш с нещо подобаващо за фон

There are three determined states the cat could be in: Alive, Dead, and Bloody Furious.


Тема Нали?нови [re: Koтapakът нa Шpьoдин]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано10.08.02 22:43



А не е ли метъла ФЕНТЪЗИ МУЗИКА? А?

Колкото хора, толкова мнения!


Тема Re: Off topic :)))нови [re: Mag]  
Автор тaпиpa (много т.п)
Публикувано11.08.02 10:11



Чуй BLIND GUARDIAN и виж текстовете им,половината са за Властелина на пръстените.Така че има много общо.

хм мда

Редактирано от Davie на 12.08.02 11:22.



Тема Re: Off topic :)))нови [re: тaпиpa]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано11.08.02 19:46



Абе вие с Котарака на Хайзенберг т.е. на Шрьодингер... ще ме заинтригувате.

П.П. Земи си маани оная "зурла" или поне я нАправи такава, че да не ми дъни връзката. У офиса - иди доди. Ама у дома с тоя мижав кънекшън (платен и договорен за Х kb/s ама не достигащ и половината...

Колкото хора, толкова мнения!


Тема Ми...нови [re: Mag]  
Автор Koтapakът нa Шpьoдинrep (Bloody Furious)
Публикувано12.08.02 06:24



обаждаш ми се на кюто и се ке изровим некви мп3-та :)

There are three determined states the cat could be in: Alive, Dead, and Bloody Furious.


Тема Re: Нали?нови [re: Mag]  
Автор VooDooMaN (Heavy Metal)
Публикувано12.08.02 09:16



Osven Blind Guardian mojesh da poglednesh i NightWish (pak textove po Tolkien). Sashto taka i Rhapsody. Zavisi kakvo obichash da slushash, ako si heavy fan vij zadaljitelno i Hammerfall. Obshtoto mejdu metala i fantasy-to e, che extra varvi da slushash metal i da chetesh fantasy. Golqma chast ot izpylnitelite kopirat textovete si ot knigite, taka che moje da se kaje, che metala e kato fantasy-to.

Не всичко що блести и злато, не всеки скиталец е враг.


Тема Re: Off topic :)))нови [re: Mag]  
Автор SEAL (снайперист)
Публикувано12.08.02 10:54



за тия, дето слушат метал, сигурно и връзката между метъла и синхронното плуване е очевидна

:: No one lives forever ::



Тема Re: Off topic :)))нови [re: Mag]  
Автор ViruS (™)
Публикувано12.08.02 11:27



Chuj/cheti tekstowe na Rhapsody...

ViruS


Тема Re: Нали?нови [re: VooDooMaN]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано12.08.02 11:38



'taka che moje da se kaje, che metala e kato fantasy-to'
А защо тогава аз обичам да чета фентъзи, а не понасям метъл?
Всеки си слуша това, което отговаря на вкуса му, но да се твърди, че има връзка между метъла и фентъзито само на база на това, че много ограничен брой групи ползват фентъзи текстове в песните си, е някак неоправдано.
На мен лично метъла по никакъв начин не ми се връзва със средновековната обстановка от фентъзи книгите и, ако трябва да измисля с каква музика да 'гарнирам' четенето на фентъзи, бих предпочела келтска музика, евентуално шотландска, или класическа музика със средновековен привкус, Ениа, Ера, Middle Kingdom, може би някои неща на Dead can dance или Енигма и т.н.

To hear, one must be silent.


Тема Re: Off topic :)))нови [re: Mag]  
Автор tyshu(tai-shu) (Даймио)
Публикувано12.08.02 12:04



Подозирам, че за такива ограничени типове като мен,
които не слушат метъл ВРЪЗКАТА се изразява само в
многото шипове и метал по дрехите

С дай-катаната дерзай Банзай!
Направи го!
Самурай бъди до край...


Тема Re: Нали?нови [re: Davie]  
Автор else (what if...)
Публикувано12.08.02 15:08



Ne e wqrno, che mnogo pgranichen broj metal grupi polzvat v textowete si fantasy.
Na praktika sa pochti vsichki.
Normalno e da ne ti haresvat, no spored men obstanovkata mnogo dobre q dokarvat.
Haresvash li Blackmore's Night?
Imam jelanie da ti pratq edna-dve pesni da si kajesh mnenieto.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Re: Нали?нови [re: Davie]  
Автор auslander (schеissebauer)
Публикувано12.08.02 15:46



добави и Loreena McKennitt

...dark bodies floating in darkness,
no sign of light ever given...


Тема Re: Нали?нови [re: auslander]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано12.08.02 16:57



Това го броя към келтската музика.

To hear, one must be silent.


Тема Re: Нали?нови [re: else]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано12.08.02 17:18



Да, съществува възможност да греша като казвам 'органичен борй групи'. Не харесвам тежка музика и затова не съм се интересувала от това колко и кои групи използват фентъзи текстове.
Тема от типа 'фентъзи и музика' се завърта поне за 3-ти (или 4-ти) път. И всеки път се споменават предимно Blind Gardian. В тази тема поне се споменаха Nightwish, Manowar и още 2-3 групи. Тъй като във всички досегашни теми, касаещи паралела фентъзи и метъл, не съм видяла съвкупно повече от 10 имена (добре, нека са дори 15) на групи, използващи фентъзи текстове, си правя извода, че броя на тези групи е силно органичен (на фона на наистина многото метъл групи).
Какво значи да докарват много добре обстановката? Коя обстановка? И не ми отговаряй фентъзи обстановката, защото това ще бъде прекалено общо и нищо няма да значи.
Затвори очи, послушай някое метъл парче и ми кажи каква точно обстановка си представяш. Може би някоя от баталните сцени? А нещо друго? Аз поне друго не бих могла да си представя.

To hear, one must be silent.


Тема Re: Нали?нови [re: Davie]  
Автор denyamber (Tiger)
Публикувано12.08.02 17:41



Чесно казано и Nightwish трябва да ги броиш към келтската музика;)

А живота си продължава ... дайте да го живеем с КЕФ!


Тема Re: Нали?нови [re: denyamber]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано12.08.02 17:57



На Nightwish съм слушала някои неща.
Верно имат някои доста мелодични неща, които биха могли да минат за келтски звучащи. Но имат и някои прекалено тежки парчета, а и дори и в по-мелодичните има твърде тежка китара, за да ги нарека 'келтска музика'.

To hear, one must be silent.


Тема Тюх - днеска те скивах в КЮ :))нови [re: Koтapakът нa Шpьoдин]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано12.08.02 20:45



А не бях прочел това, дето си го писал.
Ама нещо ме завъртя "чекръка"........
П.П.
Ще ти се обадя!

Колкото хора, толкова мнения!


Тема А за тия, дето не го слушатнови [re: SEAL]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано12.08.02 20:48



сигурно връзката между метъла и световния тероризъм също е очевидна. Май.

Колкото хора, толкова мнения!


Тема 1-во правило:нови [re: tyshu(tai-shu)]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано12.08.02 20:54



Всеки избира САМ музиката, която слуша.
2-ро правило:
Музиката е УНИВЕРСАЛНО изкуство.

Метълът е "опит за бягство" на "популярната" музика от "елементаризма" на така наречения "поп". Т.е популярна музика.

Музиката е НАЙ-УНИВЕРСАЛНОТО изкуство. И всеки има право да избира жанра, който му допада.
Аз слушам ВСИЧКИ жанрове.
Честно си казвам - класическата музика най-ми допада.
Въпрос на вкус.
И настроение.

Колкото хора, толкова мнения!

Редактирано от Mag на 12.08.02 21:03.



Тема За вас, дето си падате по келтската музиканови [re: denyamber]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано12.08.02 21:23



Какво ви е мнението за келтите.
И приноса им в нашия етнос.

Колкото хора, толкова мнения!


Тема Мхм...нови [re: Davie]  
Автор Koтapakът нa Шpьoдинrep (Bloody Furious)
Публикувано13.08.02 04:11



а какво ще кажете за Chruachan?
Или за ACSS?

There are three determined states the cat could be in: Alive, Dead, and Bloody Furious.


Тема Ако иманови [re: SEAL]  
Автор Koтapakът нa Шpьoдинrep (Bloody Furious)
Публикувано13.08.02 04:11



очевидна връзка между тях, ще се изподавят

There are three determined states the cat could be in: Alive, Dead, and Bloody Furious.


Тема Re: Off topic :)))нови [re: SEAL]  
Автор Gandalf (толкинист)
Публикувано13.08.02 06:49



По тази логика и тези които слушат рап би трябвало да намерят връзка между рапа и фентъзито а и с всички други жанрове е така. Аз не се ограничавам само с един жанр музика а слушам почти всичко и определено мога да твърдя че голяма част от метъл бандите ползват за вдъхновение на музиката си голяма част а понякога и изцяло фентъзи мотиви. Да се отрича това е глупаво.

ЛУД УМОРА НЕМА
Избери отново


Тема Re: Нали?нови [re: Davie]  
Автор Gandalf (толкинист)
Публикувано13.08.02 07:32



Това че повечето метъл парчета са близки най-вече до моменти като битки във фентъзито си е истина. Но и никой не казва че метъла е музика която олицетворява фентъзито или пък го предава точно. Единственото за което може да се твърди при групи използващи фентъзито като основна тема в парчетата си е това че те се вдъхновяват от фентъзито и че посвещават парчетата си на него (вече се повтарям но май е нужно като гледам колко хора изкривяват думите на тези за които тази връзка е неоспорима). Нещата които според мен могат да се обобщят и са неоспорими са следните:
1. Връзка между фентъзито е голяма част от метъл музиката има!
2. Метъла не е фентъзи музика а понякога експлоатира идеите не фентъзито!
3. Основната черта в метъла не е фентъзи елемента (или която и да е друга тема) а "твърдия" звук, чак след който идва течението на даденият метъл - блек, дет, готик, фолк и т.н. метъл и най-накрая можем да го определеним като фентъзи или каквотио и да било друго, което като се замисля даже не е и правилно. Та в случая говорим за музика не за литература.
4. Поради специфичността на тази музиката то много по-вероятно е, човек харесващ дадената музика да си падне по парче с фентъзи насоченост без да чете такава литература, отколкото човекчетящ фентъзи без да слуша метъл да започне да го харесва.

И все пак има доста песни които биха се харесали на на повечето хора които не понасят метъла а са изпълняваниот метъл банди. Не съм голям метъл фанатик и определено съм слушал малко такава музика, но от това което съм слушал веднага мога да дам няколко примера и хора които не са слушали песните препоръчвам първо дa ги чуят и после да ги плючт:- "Lord of the rings", "The Bard`s song" на Blind Guardian; "The crown and the ring", "Master of the wind" на Manowar и тези стигат.

Относно това, че 5-6 групи се споменават основно като изпълнители на метъл с фентъзи елементи а като цяло бройката не надхвърля 15 ... така е защото когато човек се замисли за такава музика веднага се сеща за лидерите в жанра. Истината е, че има стотици метъл банди които попадат в таази категория но поради ред пречини малко се говори за тях.

Иначе и аз подобно на теб мисля, че музика подобна на дуото от Енигма е най-подходящо за четене на тази литература а няки от западните фолк песни са най-близко до същността му!

ЛУД УМОРА НЕМА
Избери отново


Тема Re: Off topic :)))нови [re: Gandalf]  
Автор SEAL (снайперист)
Публикувано13.08.02 10:25



Davie много добре отговори по-нагоре, но да ти кажа и аз:

Намери информация колко метъл групи има в света и колко от тях използват фентъзи мотиви. Тогава можеш да кажеш, че "голяма част от метъл бандите ползват за вдъхновение на музиката си голяма част а понякога и изцяло фентъзи мотиви."

Всичко друго е празно дърдорене

:: No one lives forever ::



Тема пробвай пакнови [re: Mag]  
Автор SEAL (снайперист)
Публикувано13.08.02 10:26



това освен, че не е смешно е и глупаво

:: No one lives forever ::



Тема Re: Off topic :)))нови [re: Gandalf]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано13.08.02 10:36



Имаше и тема за Рап и фентъзи. (сериозно)

To hear, one must be silent.


Тема Re: Нали?нови [re: Gandalf]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано13.08.02 10:50



Не се опитвам да изкривя думите на слушащите метъл, но знаеш, че много ритам срещу прекалено обобщаващи изказвания.
Изцяло фентъзи мотиви използват кои групи? Изброй ми ги. Освен тях има сигурно 10-ина, които имат по 4-5 подобни парчета. Да, прав си, говоря за по-популярни групи, а не за разни гаражни такива. Но въпреки това, броят им не е достатъчно голям, за да се правят генерализиращи изводи.
От 1. нататък съм до голяма степен съгласна с теб.
Не отричам наличието на приятни песни на метъл банди, макар като цяло метъла откровено да ме дразни. Даже с образователна цел ще послушам малко Blind Gardian например, защото много ми хареса една песничка - 'Mordred's song'.

To hear, one must be silent.


Тема Re: 1-во правило:нови [re: Mag]  
Автор tyshu(tai-shu) (Даймио)
Публикувано13.08.02 11:22



Знаеш ли и аз слушам всичко, но мотивите
ми са други. Просто музиката нищо не значи за мен...

Каквото ми пуснат все го смилам

С дай-катаната дерзай Банзай!
Направи го!
Самурай бъди до край...


Тема Няма ;-Рнови [re: SEAL]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано13.08.02 11:23



Може би точно глупаво да съм искал да прозвучи.


Колкото хора, толкова мнения!


Тема Re: amiнови [re: Davie]  
Автор Ashaman (невидим)
Публикувано13.08.02 11:53



Абе че в метъла има влиание от фентъзито има.Особено в хевито.
Тва на някой дали му харесва или не е друг проблем.
Аз също се кефя и на Енигма и на келтска музика но ..
Ето ви една малка извадка на групи които са повлияни.Не изцяло естествено освен 2 - 3 миже би но все пак.

After Forever
Amorphis
Blind Guardian
Edge of Sanity
Galadriel
Gates of Ishtar
In the Woods
Isengard
Forgotten woods
Rhapsody
Mystic Circle
Summoning
The Sins Of Thy Beloved
Tristania
Unholy
Nightwish
Blackmore's Night
Evol
Edge Of Sanity
Hammerfall
Lacuna Coil
Manowar
Sinergy
Annihilator
Betray My Secrets
Stratovarius

А съм сигурен че има и доста още.

БЕЗ ПАНИКА


Тема Когато си и музикантнови [re: tyshu(tai-shu)]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано13.08.02 15:11



па макар и бивш е много трудно да "смилам" "всичко".
Особено ако само е минало покрай музика - като чалгата, например.


Колкото хора, толкова мнения!


Тема Добре, де - аз ще ви разкажа :)))нови [re: Mag]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано13.08.02 15:38



Макар, че се отклонявам от темата.
(малко импровизирам - нямам литература до себе си а ако на някого вече съм го разказвал - нека ми прости повторението)

След някои от поредните въстания срещу римляните и до известна степан притиснати от германските племена значителна част от келтските племена (през 3-ти век), предимно от континентална Европа (Западна), но и от Британия се насочват на изток.
Едно голямо келтско племе - Бои (Bohi) населява територията на сегашни Чехия и Моравия и създава своя държава. От тях идва и латинското наименование на Чехия - Bohemia.
Друга голяма част се насочва към Балкансия полуостров.
Най-голямата част от тях се заселва в Дунавската равнина - в Източна Северна България.
Една част от тях се заселват в Тракийската низина и дори създават своя държава - ТИЛЕ.

П.П.
Селището, където моя милост е роден е основано от траки. Следващият културен слой е келтски.
Чак в края на 6-ти век се появяват следи от славяни.

Колкото хора, толкова мнения!

Редактирано от Mag на 13.08.02 20:45.



Тема Re: Добре, де - аз ще ви разкажа :)))нови [re: Mag]  
Автор SEAL (снайперист)
Публикувано13.08.02 16:41



ми нали някъде надолу към родопите бяха открили исторически паметници(не ме питай какви точно), които били учудващо близки до келтски такива

:: No one lives forever ::



Тема Re: Зурлатанови [re: Mag]  
Автор тaпиpa (много т.п)
Публикувано13.08.02 19:12



О.К. така бива ли?



Тема Навсякъде из България се откриватнови [re: SEAL]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано13.08.02 20:03



селища на келти.
Но казах вече - най-много в Източна България - в Дунавската равнина от Плевен и Ловеч до Варна и Добрич.
А в Южна България - предимно в Тракийската равнина. Там е и била държавата Тиле. Доколкото си спомням столицата й е била някъде в Хасковско.
А това в Родопите е "ехо", "отзвук" на така наречената "келто-тракийска" култура. Смесица на келтската и тракийската култури.
Даже се счита, че ОРФИЗМЪТ е творение на тази именно (не сблъсък) среща на двете култури и религии.

П.П.
Баба ми (знахарката) определено беше потомка на келти!
Сети се колко съм келт моя милост.
Този път не се майтапя.

Колкото хора, толкова мнения!


Тема Е това е тапир та дрънка ;-Рнови [re: тaпиpa]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано13.08.02 20:04





Колкото хора, толкова мнения!


Тема Re: Off topic :)))нови [re: SEAL]  
Автор Gandalf (толкинист)
Публикувано13.08.02 20:23



В момента се занимава с раздела за музика по Толкин на сайта си. има близо 1000 изпълнители посветили изцяло музиката си или няколко от парчетата си по Толкин. Метъл бандите с мотиви по Толкин са над 100. Предполагтам тези които имат фентъзи мотиви като цяло са хиляди ... не твърдя че по-голямата част от метъл бандите свирят по фентъзи мотиви а че са много!!! Ако сравниш с другите жанрове мисля че са едни от най-разпространените. Това са фактите. Обичам когато става хубав спор по форума ... не и безмисления. Това да се твърди че метъла е най-близко като звучене до фентъзито или пък че в метъла няма много фентъзи мотиви са глупости.

ЛУД УМОРА НЕМА
Избери отново


Тема Май се стигна до консенсус :)))нови [re: Gandalf]  
Автор Mag (Дърто момче :)))
Публикувано13.08.02 20:36



И не се караме.
Пак си структурирам изложението:
- Фентъзито е ПРИКАЗКА - факт;
- ПРИКАЗКИТЕ СА с "давност" възрастта на човешката цивилизация - факт;
- МУЗИКАТА е по-късен акт на културата на човешката цивилизация;
- Несъмнено музиката е повлияна от ПРИКАЗКИТЕ, т.е. от ФЕНТЪЗИТО;
- Значи първично е фентъзито а вторично е музиката към него.

Баси и теорията, баси и изложението.

Аре - до утре или до някой друг път.

Колкото хора, толкова мнения!


Тема Re: Нали?нови [re: Davie]  
Автор Gandalf (толкинист)
Публикувано13.08.02 20:50



Ааааа помним, поним. макар и не колкото слон :).
--------------------------------------------------
И за първа точка съм прав донякъде. Можеби щеше да е по-точно да кажа че между някои от жанровете в метъла и фентъзито има връзка. Прочети малко за оформянето на жанаровете метъл. В доста от тях ще откриеш черти съвпадащи с тези при формирането на жанра фентъзи. Вярно е че метъла го пречупва и особено за хора не харесват тази музика е непонятна каквато и да е връзка но това не означава че такава няма.
Относно общата култура няма мисля че е хубаво и четирите песни да чуеш, а ако се замисля още малко бих могла да ти предложа и още доста :)

ЛУД УМОРА НЕМА
Избери отново


Тема Не ми отговори...нови [re: Davie]  
Автор else (what if...)
Публикувано13.08.02 22:20



... дали си съгласна да те оборя.
Трудно е да не харесваш нещо, което не познаваш, повярвай ми.
Аз само ще ти пратя няколко песни, а ти ще ми кажеш според теб докарват ли обстановката и доколко имат връзка с фентъзито. И харесват ли ти, също така.
Все пак нека да не се стига до ситуациата, в която всички в захлас повтарят колко невероятна тъпня е Хари Потър, без да са чели книгата.

Иначе метъл групи с фентъзи текстове мога да ти изредя и 100 и 200 ако искаш, но не виждам какво ще ти докажа по този начин. Е, мога да пейстна текстове, ако смяташ че по тях по-лесно може да се прецени дали има връзка или не. Макар че според мен "докарването на обстановката" се крие в музиката, а не толкова в текстовете и предложението ми сама да се увериш в това още важи.
Не че смятам че непремено ще ти харесат безкрайно, но поне ще се изказваш информирана , което за воденето на спор не е без значение.


#define Three int
#define Rings main() {int the=3;

Редактирано от else на 14.08.02 00:42.



Тема Не е там работата!нови [re: Mag]  
Автор else (what if...)
Публикувано14.08.02 00:35



Според мен връзка има, но тя не се изразява точно в текстовете.
Песните са нещо доста по-асоциативно от литературата, защото там освен текст има и музика, а тя вече се възприема по различен начин от всеки. Например в мен Nightwish със своята музика предизвикват точно това усещане, което най-много харесвам във фентъзи литературата, независимо за какво се пее в текстовете им. Естествено има такива на фентъзи тематика, но има и други. Мисълта ми е, че емоцията, която търся от четенето на фентъзи я намирам и слушайкии песните на Nightwish.
Това обаче не идва да рече, че всеки, който чуе песен на Nightwish, ще изпитааналогична емоция.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Re: Не ми отговори...нови [re: else]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано14.08.02 10:42



Уф, виж сега, може наистина групите да са повече на брой, отколкото подозирам. Никога не съм отричала, че има метъл групи, които имат фентъзи текстове, затова няма нужда да ми ги пращаш, за да ми докажеш нещо, което така или иначе вече знам. Но продължавам да мисля, че тези, които използват предимно фентъзи текстове не са чак толкова много, тоест не смятам, че е правилно да се обобщава на тази база. Както и да е, това очевидно за теб не е довод, тъй като ти говориш за фентъзи звученето на музиката, а не за текстове.
Между другото, беше ми наистина интересно дали някой слуша внимателно текстовете и наистина разбира, че са с фентъзи елементи или просто си харесва песента, после се сеща да изрови отнякъде текста и едва тогава забелязва въпросните фентъзи елементи. Май е по-скоро второто.
'Трудно е да не харесваш нещо, което не познаваш, повярвай ми. '
Какво, според теб, значи да 'познавам нещо'? Ти би ли изслушал 1000 чалги, за да ги 'опознаеш' и да решиш дали ти харесва този вид... хм... музика? Чула съм достатъчно метъл песни, за да установя, че този тип музика не ми допада. Но това че не понасям метъла като цяло, не означава, че не мога да харесам отделни песни на метъл групи. Но определено ще харесам мелодичните песни, които нямат типичното метъл звучене.
Между другото, споменах една песен на Blind Gardian - Mordred's Song. Да, за нея мога да кажа, че някак вдъхва фентъзи атмосфера. Но нима това е типична метъл песен?? Има някакво средновековно звучене. Вероятно има и други такива песни и то не само на Blind Gardian. Но да се каже, че като цяло метъла 'докарва фентъзи обстановка'....
Както вече казах, подобна тема се завърта за 3ти или 4ти път. Досега отбягвах да се включа поради определено негативната ми нагласа към метъла. Участвам в разговора само, защото ме подразниха генерализиращите изказвания от типа на 'метъла е фентъзи музика', 'метъла е като фентъзито' и т.н. (перефразирам, не цитирам буквално).

To hear, one must be silent.


Тема До всичкинови [re: Mag]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано14.08.02 11:46



Чета ви тука спора и се чудя на глупостите които всички ръсите. Метала бил фентъзи-музика. Не, не бил метала, ами келтските песнопения. Дрън-дрън ярина. Музиката си е музика и се характеризира със съвсем различни мерки от тези използвани в литературата. Такова нещо като фентъзи-музика има толкова колкото моцартова фантастика. Сиреч такова животно нема.

А това, че много метали били използвали фентъзи мотиви в текстовете си също е ирелевантно. По няколко причини:
Първо - текста не е водещ в музикалните произведения. Съответно метала се характеризира предимно с музикалните си изразни средства (много електрическа китара, бас, кресливи вокали и дуднещи барабани) и чак накрая с някакви насочености на текстовете, които може би всъщност отразяват временни настроения на авторите. Да се твърди, че метала е инспириран от четене на фентъзи е спорно. Да се твърди, че метала е фентъзи музика е абсурдно.
Второ - много хора слушат и харесват дадена музика без изобщо да разбират текста и това съвсем не ги прави второ качество фенове или познавачи. Просто при музиката е важно как, а не какво се пее.
Трето - металите по-скоро наблягат на хорър, а не на фентъзи. Макар да не съм голям познавач е достатъчно да разгледате фланелите на металите, за да разберете за какво иде реч.

Искам също да отбележа още едно нещо. Твърдението, че фентъзи най-добре се чете под съпровод на метал е силно субективно - при някои хора които така или иначе са метал-фенове това може и да работи, защото става така, че съчетават две занимания които са им приятни. За тези които не харесват едното от двете обаче това едва ли ще се получи. Има и хора като мен които изобщо не обичат да има някакви смущения докато четат. Ако книгата е добра тя ще съставя достатъчна звукова картина в главата на читателя.

п.п. Много ми е интересно как биха реагирали елфските бардове на някое от по-пискливите изпълнения на Mаnowar или тътненето на Blinf Guardian.

Ad astra per aspera


Тема Re: До всичкинови [re: Пивo]  
Автор denyamber (Tiger)
Публикувано14.08.02 11:49



Мен пък винаги ми е било интересна картината как би реагирала инквизицията на някоя по твърдичка метал песен ;)

А живота си продължава ... дайте да го живеем с КЕФ!


Тема Re: До всичкинови [re: Пивo]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано14.08.02 12:04



Хей, хей! Кой е казал, че 'келтските песнопения' са фентъзи музика?!?!?!
Казах (цитирам): 'ако трябва да измисля с каква музика да 'гарнирам' четенето на фентъзи, бих предпочела келтска музика' и т.н. Опитвам се да си подбирам внимателно думите, така че, плийз, чети ме внимателно.
Иначе съм съгласна, че няма 'фентъзи музика'. И за субективността. И за други неща също.

To hear, one must be silent.


Тема Re: До всичкинови [re: denyamber]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано14.08.02 12:07



Зависи дали ще могат да докопат автора. И ще има да обяснява на колелото как и защо му е дошло точно такова вдъхновение.

Те ти фентъзи мотиви - риъл тайм...

Ad astra per aspera


Тема Re: До всичкинови [re: Пивo]  
Автор Ashaman (невидим)
Публикувано14.08.02 12:08



Добре де.Не ви ли се е случвало когато слушате някоя песен да се сетите за някоя книга а?
Е кой идиот би се сетил за фентъзи книга ако слуша примерно Кати или Еминем или някой от педи групите.
Мислълта ми е че много повече хора слушащи метъл четат фентъзи от колкото хора слушащи друг тип музика.Или не...?
Аз лично не познавам метъл който да не се кефи на фентъзи.
Съгласем съм разбира се с факта, че който не харесва такъв тип музика не може да я свърже с каквото и да е пък било то и с фентъзи.

БЕЗ ПАНИКА


Тема BLind Guardian - и това ако е фентъзи...нови [re: Пивo]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано14.08.02 12:17



Порових се малко из текстовете на Blind Guardian и много скоро попаднах на следното. Доста толкинистко звучи - не ще и дума. Само тази Дюна що чини там, не знам....

Traveler In Time

The Morning Sun of Dune
The Morning Sun of Dune
[lead: Andre]
The holy war's
waiting for
the morning sun [3x]
The morning sun of Dune
there's no tomorrow
the apparation of this land and it's dream
makes me feel I've seen it before
I can taste there's life
everywhere you can find
in the desert of my life
I see it again and again
[lead: Andre]
And again, again, again, again
dark tales have brought the Dijahd
like whispering echos in the wind
and I'm a million miles from home
[Ref:] Traveler in Time
knowing that there's no rhyme
[lead: Andre]
The morning sun is near
first light of dawn is here
the morning sun is near again
The Fremen sing that
their kingdom will come
and I'm the leading one
battlefields on our crusade
filled with Sardokaurs
killing machines crying
in raising fear they're hiding
Where do we go now?
So where is the way?
When I'm a million miles from home
[Ref:] Traveler in Time
knowing that there's no rhyme
[solo: Andre]
The morning sun I feel
all pain and sorrow
the apparition of my words in these days
makes me feel I've told them before
all my plans will come true
I'll control destiny
in the desert of my life
I've seen it again and again
[lead: Andre]
By my dreams I must find the way
to stop the raging war
I've to choose now
I will leave
my body and see
and time will stand still
when I have to leave
my body and find
a way back to the world I love
when I'm a million miles from home
[Ref:] Traveler in Time
knowing that there's no rhyme
[lead: Andre]


Ad astra per aspera

Редактирано от Пивo на 14.08.02 12:18.



Тема Re: До всичкинови [re: Пивo]  
Автор tyshu(tai-shu) (Даймио)
Публикувано14.08.02 12:17



Един път в този клуб попитах:
- Какво е това фентъзи? Аджеба това "Меч и магия "
ли е или нещо друго?

Не получих задоволителен отговор, от което си
направих извода, че всъщност никой не знае
какво е това фентъзи. След като не може да се
дефинира точно самия жанр фентъзи как аджеба
ще казвате, че метъла няма нищо общо с него?

Някой да вземе случайно да каже що е то фентъзи
мотиви? Извинете, че ви затруднявам толкова много,
но в тази категория може да се набута почти всичко...
Значи има място дори и за метъла

С дай-катаната дерзай Банзай!
Направи го!
Самурай бъди до край...


Тема Re: До всичкинови [re: tyshu(tai-shu)]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано14.08.02 12:20



Сигурно има място за метъла, както и за стотици други неща. Обаче метъла определено не е определящ. Не е основната корелация туй, а по-скоро говори за духовната нагласа на металите. От това че повечето метали четат фентъзи не значи, че повечето читатели на фентъзи са метали.

Ad astra per aspera


Тема Re: До всичкинови [re: Пивo]  
Автор tyshu(tai-shu) (Даймио)
Публикувано14.08.02 12:33



Някак си отместваш акцента на разговора.
Мисля, че ставаше въпрос по общо за
сходството (евентуалното)между метъла и
фентъзито. Иначе несъмнено си прав, съвсем
логично е читателите на фентъзи, които слушат
и метъл да намират сходство между двете
понятия. Изобщо щом човек се чувства привлечен
от каквото и да е, това означава, че то
по някакъв начин отговаря на неговата нагласа,
мироглед, вкус. Тоест читателя-слушателя си
има изграден опеделен стереотип/калъп и волю
или неволю според него мери всичко :))

С дай-катаната дерзай Банзай!
Направи го!
Самурай бъди до край...


Тема Re: До всичкинови [re: Ashaman]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано14.08.02 12:35



Да, може да слушам някоя песен и да се сетя за някоя книга. Но тази песен в 99% от случаите (при мен) няма да е метъл.
Виж, аз по едно време бях установила и следната зависимост: много програмисти или откровени компютърни маниаци (поне сред тези, които аз познавам) слушат метъл. Ама това не значи, че метъла е компютърна музика или че като слушаш метъл и се сещаш да седнеш пред компютъра, нали?
Аз познавам метъли, които не четат фентъзи. Така че не мога да приема това, което казваш, като доказателство.
Не мислиш ли, че най-коректно би било да се признае, че няма непосредствена и неоспорима връзка между музиката, която някой слуша и книгите, които чете (в случая метъл - фентъзи)? Има само субективна такава.

To hear, one must be silent.


Тема Re:нови [re: Davie]  
Автор Ashaman (невидим)
Публикувано14.08.02 12:45



Е не изключвам че има изключения но добре може и да е само събективна връзката. Всеки си ги приема нещата така като му харесват.
Аз пък съм забелязал че, по западниъте филми навсякъде където има "хакери" или други компютърджии бичи някво яко техно.И защо така?
Но ако го отнесеме до статистика би могъл да забележиш че повеяето сайтове правени от администратори с в тъмни цветове :)
Аз примерно съм много светла личност, не ходя облечен в черно но се кефя на метъла , е не само де , но предимно.И чета фентъзи.

БЕЗ ПАНИКА


Тема Re: До всичкинови [re: tyshu(tai-shu)]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано14.08.02 12:47



според мен сме точно на темата. Тя беше за това дали има общо между метъла и фентъзито.

До какви изводи достигаме ?

1. Много метъл групи пишат текстове повлияни от фентъзи произведения
2. Множество метали четат и харесват фентъзи.

Връзката между метъла и фентъзито следователно е строго индивидуална и няма никаква обективна закономерност която да може ясно да се дефинира.

Ad astra per aspera


Тема Re: И накраянови [re: Mag]  
Автор Ashaman (невидим)
Публикувано14.08.02 12:49



с общи услилия може да кажем че между литературата и музиката има някаква връзка която всеки си я усеща по свой си начин.М?

БЕЗ ПАНИКА


Тема Re: До всичкинови [re: Davie]  
Автор denyamber (Tiger)
Публикувано14.08.02 12:55



За субективноста си права. Обаче поне голяма част от програмистите слушат метал и четат фентази. Ако са на възраст до към 20-25 години. За по-възрастните нищо не мога да кажа не познавам много такива. Макар че впечатленията ми от от колегите са точно такива. Разбира се не можем да говорим абсолютно за връзките метал---->фентази-----> програмиране. Но чесно казано на Nigthwish се програмира доста продуктивно (или поне на мен ми действа мобилизиращо)

А живота си продължава ... дайте да го живеем с КЕФ!


Тема Re: И накраянови [re: Ashaman]  
Автор denyamber (Tiger)
Публикувано14.08.02 12:57



Добро заключение. И май най-вярното

А живота си продължава ... дайте да го живеем с КЕФ!


Тема Re:нови [re: Ashaman]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано14.08.02 13:04



Аз пък обожавам черното, но не понасям метъл. Иначе пък съм средно приветлива и светла личност. Ето, това отново нищо не доказва.
Както вече осъзнаваш и ти, просто няма смисъл да спорим за субективни усещания и да ги представяме за доказателства.

To hear, one must be silent.


Тема Re: Фентъзи филми + Метълнови [re: Пивo]  
Автор tyshu(tai-shu) (Даймио)
Публикувано14.08.02 13:36



Оки...

Гледал ли си "Белоуф" (Май така се казваше) с участието
на Кристоф Ламбер? Сам по себе си филма не е нещо
особено. По точно има идея, но за пореден път
нереализирана...

Това заради което спонавам филма е именно, защото
си беше чиста фентъзи история, но с някакъкви кибер
пънк, метъл напъни (елементи) Комбинацията
беше направо трагикомична, истинско БОЗЕ, направо
скапваше филма...

Някой да се сеща за други такива филми???

С дай-катаната дерзай Банзай!
Направи го!
Самурай бъди до край...


Тема Re: Фентъзи филми + Метълнови [re: tyshu(tai-shu)]  
Автор Ashaman (невидим)
Публикувано14.08.02 17:30



Да супер смехория направо глубав филм.Нямаха лампи а пък имаха високоговорители :):)
Ами дали пък в Лабиринт нямаше някви такива мелодии?

БЕЗ ПАНИКА


Тема Re: Фентъзи филми + Метълнови [re: Ashaman]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано14.08.02 17:53



О, не. Никакви подобни 'мелодии' нямаше в Лабиринт.
Музиката там беше изцяло на Дейвид Боуи и Тревър Джоунс. Беше писана за филма и си беше (по мое мнение) много подходяща.

To hear, one must be silent.

Редактирано от Davie на 14.08.02 17:56.



Тема Re: Не ми отговори...нови [re: Davie]  
Автор else (what if...)
Публикувано14.08.02 19:17



Естествено, че групите са повече на брой, от колкото подозираш и не само това - те като цяло са много голям процент. Да си кажем направо са преобладаващия вид.
Причината, поради която започнах разговора с теб е начина, по който говориш за хеви метъла. От него си личи, че познанията ти са доста ограничени. Това и ти самата не го отричаш, така че предполагам няма да решиш, че се опитвам да те засегна.
Напреимер едва ли правиш някаква съществена разлика между heavy, doom, gothic, trash, death, black, speed, neo, hard core и т.н. видове 'тежка' музика. А метъла, който си слушала едва ли покрива дори 10% от всичкия потенциал на подстиловете, да не говорим за групите! А това не е маловажно, защото:

Да, за нея(Mordred's song) мога да кажа, че някак вдъхва фентъзи атмосфера. Но нима това е типична метъл песен??

Ами да. Изключително типична. Направо еталон, бих казала. Само не разбирам защо това те изненадва, та чак задаваш риторичен въпрос със предполагаем отговор, твърдящ обратното... Чудно ми е какво ли си слушала, дето са ти го представили като хеви метъл, дето се различава от Mordred's song . Щото определено е било нещо различно!
Значи нека да обобщя.
1. Не познаваш метъла. Поне не повече от 10% от това, което трябва да познава човек, преди да почне да си прави генерални изводи.
2. И да го опознаеш, това не значи че непремено ще ти хареса. Но съм сигурна, че мога да ти покажа много неща, които не си подозирала, че са хеви метъл, и които отпределено имат фентъзи атмосфера.
Аз също не харесвам всичко в тази музика. То не е възможно човек да харесва всичко. Но това че не харесвам нещо не ме кара да заключа, че не харесвам всичко, нали?
И последен въпрос.
Като толкова си падаш по келтската и подобна музика, чувала ли си Tri Yann?
Там определено има какво да се чуе.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Re: Не ми отговори...нови [re: else]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано15.08.02 10:25



Не отричам, че не познавам метъл музиката в подробности, в каквито може би ти я познаваш. Нямам идея точно колко и какви подстилове има. Но знаеш ли, има достатъчно друга музика (наистина много), която харесвам, и на която предпочитам да обърна повече внимание.
Що се отнася до това какво за мен е типична метъл песен - виж постинга на Пиво. Не ми се вади сега цитат, но моята представа се покриваше с неговата. И в този смисъл за мен Mordred's song не е типична метъл песен. В момента няма как да се докопам до нея, но имам спомен за мноооого пиано и класическа (не електрическа) китара с несъвременен привкус. (Това gothic ли трябва да е?) За съжаление не мога да го твърдя със сигурност, тъй като съм я чувала само 2 пъти. Кажи ми сега, че клавишните инструменти са преобладаващи в метъла. Имаше много мелодичен инструментал. Вокалът обаче си беше сравнително метълски. Тогава чух и още няколко песни на Blind Gardian. Имаше песни, които по нищо не приличаха на Mordred's song - не бяха никак мелодични и честно казано не ми допаднаха. Въпрос на вкус.
Нека и аз обобщя всичките си изказвания досега, за да те улесня:
1. Не смятам, че има обективно съществуваща, доказуема и неоспорима връзка между фентъзито и метъла (ако не говорим за използваните от някои групи фентъзи текстове).
2. Ако ти субективно усещаш някаква фентъзи атмосфера, докато слушаш метъл, моля те, не се опитвай да ме убеждаваш, че и аз трябва да имам същите усещания.
3. Това, че аз не харесвам нещо като цяло, не ме кара да отричам наличието и на приятни изключения. Нямам нищо против да изслушам някои мелодични (задължително условие!) и оригинални парчета, дори и да са метъл такива. Ако си в някаква географска близост до мен, съм съгласна да чуя тези неща, които имаш предвид.
Благодаря за препоръката за Tri Yann. Ще си потърся нещо.

To hear, one must be silent.


Тема Re: Нали?нови [re: denyamber]  
Автор Umbriel. (shadowangel)
Публикувано16.08.02 21:24



A te znayat li?
"Nymfomaniac fantasy"opredeleno zvuchi keltski.Da ne govorim za pesnite s egipetsko vliyanie v textovete

"Ako imash dve ribi..."


Тема Re: Не е там работата!нови [re: else]  
Автор Umbriel. (shadowangel)
Публикувано16.08.02 21:35



Absurdno e da se postavya barikada mezhdu muzika i text.Ne mozhe da vuzpriemash dadena muzika kato fantasy,puk v texta da se govori za radostta ot pazaruvaneto(primerno).Ta imenno v tova e sushtnostta na hubavata pesen,v harmonichnoto edinstvo m/u muzika i text.Celta na melodiyata v sluchaya e da predade i podsili useshtaneto i emociyata,sudurzhashti se v texta( i/ili obratnoto).
Vsichko razlichno ot tova e poeziya.Ili muzika.No ne i pesen.

"Ako imash dve ribi..."


Тема Re: BLind Guardian - и това ако е фентъзи...нови [re: Пивo]  
Автор Umbriel. (shadowangel)
Публикувано16.08.02 21:42



Shhhht.
To i za samata Dune mozhe da se pospori kakvo e...

"Ako imash dve ribi..."


Тема Re: И накраянови [re: Ashaman]  
Автор Umbriel. (shadowangel)
Публикувано16.08.02 21:46



...otkrihme che koleloto e kruglo!

"Ako imash dve ribi..."


Тема Re: Фентъзи филми + Метълнови [re: Davie]  
Автор Umbriel. (shadowangel)
Публикувано16.08.02 21:49



"Beoulf"
Tup film s mnooogo zdrava muzika.

"Ako imash dve ribi..."
A,tova veche sa go kazali.Sorry.

Редактирано от Umbriel. на 16.08.02 21:51.



Тема Re: Фентъзи филми + Метълнови [re: Umbriel.]  
Автор Gandalf (толкинист)
Публикувано16.08.02 22:42



Мдаааа, толкова слабо направено фентъзи киното отдавна не е виждало :) Най ми харесаха чувалите за трупове с ципове!

ЛУД УМОРА НЕМА
Избери отново


Тема Re: Фентъзи филми + Метълнови [re: Gandalf]  
Автор tyshu(tai-shu) (Даймио)
Публикувано16.08.02 23:01



хихик

На мен пък ми хареса историята на господарката на замъка.
Истински Инкубус! При нея обаче трябваше да се
ограничат само с уменията и в прелъстяването, нямаше нужда
да я правят и на fighter... То така сина и' ставаше излишен.
С дай-катаната дерзай Банзай!
Направи го!
Самурай бъди до край...
<P ID="edit"><FONT class="small"><EM>Редактирано от tyshu(tai-shu) на 16.08.02 23:07.</EM></FONT></P>

Редактирано от tyshu(tai-shu) на 16.08.02 23:09.



Тема Re: Off topic :)))нови [re: Mag]  
Автор Fat Jim (волният ездач)
Публикувано18.08.02 17:07



Running wild!



Тема Re: Не ми отговори...нови [re: Davie]  
Автор else (what if...)
Публикувано18.08.02 18:34



Davie, kolkoto poveche cheta kakvo govorish, tolkova po-qsno mi stava, che predstavata, koqto imash za heavy metal-a ne e povyrhnostna, tq e prosto pogreshna. Javno nqma da e nikak lesno da te ubedq v tova, zashtoto ti prodyljavash da zadavash ritorichni vyprosi s predpolagaemi izkljuchitelno pogreshni otgovori.Kogato kaza, che Mordred's song ne bila tipichna heavy metal pesen, reshih, che prosto ne si chuvala mnogo drugi takiva. No "Кажи ми сега, че клавишните инструменти са преобладаващи в метъла"!, naistina me razsmq. A tova za gothic-a, bez komentar
Ami da, predstavi si, klavishnite instrumenti sa izkljuchitelno tipichni za dosta ot metal stilovete, a za heavy metala, osobeno v dneshniq mu vid sa napravo zadyljitelni.

2. Ако ти субективно усещаш някаква фентъзи атмосфера, докато слушаш метъл, моля те, не се опитвай да ме убеждаваш, че и аз трябва да имам същите усещания.
Nishto takova ne iskam da te ubejdavam, prosto iskam da ti pokaja kolko pogreshna predstava imash za metal-a. Za atmostferata nikoj drug ne moje da preceni, osven teb.
Ne sym i ne smqtam da cheta nito edno ot mneniqta na Pivo po tazi tema , zashtoto ne smqtam, che sydyrjat neshto, koeto si struva da byde procheteno (chista proba predrazsydyk!)
Tri Yann ne vqrvam da otkriesh lesno ... ili vyobshte.
Ne kaza nishto za Blackmore's Night. Da ne bi i tqh da ne slushash!?
Predpochitash mp3 ili audio CD?

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Re: Не е там работата!нови [re: Umbriel.]  
Автор else (what if...)
Публикувано18.08.02 18:47



Predpolaga se, che pesenta e sredstavo da se izrazi edna emociq, kato melodiqta i teksta se dopylvat za poveche jasnota. Ako muzikata e tyjna, nikoj nqma da si pomisli, che e vesela, nali?
Ima nqkoi neshta, kojito se useshtat ednakvo ot vseki, nezavisimo kakyv stil tochno predpochita da slusha.
(Ako mi namekvash, che az razdelqm muzikata na Nightwish ot tekstovete im, opredeleno greshish, zashtoto znam vsichkite im tekstove naizust.)
Ta v tazi vryzka, koqto podhvashtash, znaesh li, che ima edna grupa (silno kazano), chiito posledni albumi sa samo instrumentali, no v oblojkata ima i knijka s tekstove kym vsqka pesen. Da ne bi na nqkoj da mu ubegne smysyla

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Re: Off topic :)))нови [re: Fat Jim]  
Автор Zen (скиталец)
Публикувано18.08.02 18:47



Интересна тема ... искам само да ви дам пример, нещо, което се случи с мен.
Когато излезе " Nightfall in middle earth " на Blind Guardian, ми попадна и " Силмарилион " на Толкин, това подсказва колко късно съм прочел книгата, лол, но по - добре късно, отколкото по - късно !. Тази книга ми въздейства
по невероятен начин и това стана именно заради музиката на Guardian, която се вписваше ужасно добре в приказният свят на Толкин. Това беше пример от личният ми живот де ... Дали музиката ще ви прозвучи сякаш писана за фентъзи стил е индивидуално усещане, така че, щом някой чете такава литература и не слуша метъл не е фатално В каквото течение попаднете, такава посока ще поемете.
Препоръчвам горещо на феновете на метала и фентъзито - Rhapsody, по - горе се споменаваше, но повторението не пречи
Със здраве !




Believe the lie ?



Тема Re: Не ми отговори...нови [re: else]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано19.08.02 10:51



Нe, не съм слушала (дори не съм чувала) Blackmore's Night. Това трябва ли да е невъзможно, странно, срамно, шокиращо или нещо друго?
Няма защо да те разсмива това за готика, защото просто питах. Наистина идея си нямам това ли е готик или нещо друго. Определи ми, моля те, подстила точно на тази песен, за която говорим. Питам сериозно.
Не се включих в този разговор, за да споря за качествата на метъл музиката. Ако аз тръгна да те убеждавам колко невероятно прекрасна и заслужаваща внимание и по-задълбочено познаване е музиката, която аз слушам, със сигурност няма да постигнем по-голям напредък. Разговорът ми с теб се отклони точно в посоката, която старателно се старах да отбягвам.
Хеви метълът в днешния му вид ми е почти непознат, защото установих за себе си преди години, че хеви метъла в тогавашния му вид не ми понася. Това, което съм слушала тогава, беше тотално лишено от всичко, което би могло да бъде приятно за моето ухо. Моля те, забележи, че говоря само за собствените си усещания по повод на метъла. Ако искаш наречи го предубедено отношение към 'сегашния' метъл, но 'тогавашния' не остави в мен никакво желание да придобия по-неповърхности и по-'непогрешни' знания/представи за този тип музика. А и малкото метъл парчета, които по някаква причина съм слушала последните няколко години, не успяха да ми променят коренно мнението за този стил. Тази музика е прекалено 'твърда' за мен. Нека пак да кажа, че не отричам наличието на приятни изключения, но да се опиташ да ми промениш вкуса си е кауза пердута.

Не мога да слушам mp3 вкъщи. Само аудио.

Ако не намеря Tri Yann, ще го преживея (уви, нали?) Не съм вманичена на тема келтска музика (всъщност даже не слушам често такава).

П.П. Malice, това ти ли си?

To hear, one must be silent.


Тема Re: Не ми отговори...нови [re: else]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано19.08.02 10:55



Понеже ме обсъждате няма как да не се намеся.
Първо, предубедеността ти към мен ми е ясна. Ама в този случай е в твоя вреда. Прочети ми постинга - аз там оспорвам връзката между стилове в музиката и литературата на общи основания поради липса на обективни мерки.

Аз лично не съм фен на метала, но харесвам много парчета взети по отделно. Доколкото едва ли съм фен на каквито и да е изпълнители, това е просто моя си подход към музиката - не се задълбавам прекалено в който и да е стил, защото задълбаването е еднопосочно развитие, което ограничава всички останали направления на развитието (в случая за музиката и музикалния вкус).

Виждам обаче, че за теб метала е доста широко понятие... Теоретично и Елвис ("краля на рока" и т.н.) и Пинк Флойд са 'рок' изпълнители, ама има известна разлика. Та и аз си мисля, че 'метъл' днес е доста размито понятие което включва както Джудас, така и по-късни 'реформистки' и 'конвергентни' групи. Според някои хора и Рамщайн са метали... Хайде сега да сложим на една сцена Мейдън от '84 и произволна 'модерна' метал група от 90-те. Чудя се колко ще са разликите между двете картинки...

п.п. Освен това познавам десетки хора които бяха 'метъли' и луди фенове на ранния метъл, но твърдят, че новите групи са 'развалили' стила.

Ad astra per aspera

Редактирано от Пивo на 19.08.02 11:00.



Тема Re: Не ми отговори...нови [re: Davie]  
Автор else (what if...)
Публикувано19.08.02 11:24



Подстилът на Mordred's song е хеви метъл. Мисля че го казах и в един от предишните си постинги.

Нямам абсолютно нищо против да ме убеждаваш, че музиката, която ти слушаш заслужава внимание. Нищо чудно и да ти повярвам. Аз се стремя да откривам хубавата мелодия и способните музиканти във всеки стил, който чуя. Затова слушам много стилове. Просто мизиката е важна за мен, това е.

Изобщо не смятам да ти променям вкуса. Много предубедено подхождаш през цялото време. Все едно че трябва да се отбраняваш, а не е така.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Re: Не ми отговори...нови [re: else]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано19.08.02 11:31



Благодаря за инфото. Не знаех. Мислех, че е готик.
Подхождам към темата и музиката в съответствие със собствения ми вкус и предпочитания - всеки точно това прави, нали? А отношението ми към музиката като цяло е същото като твоето...

To hear, one must be silent.


Тема Re: Не ми отговори...нови [re: Пивo]  
Автор else (what if...)
Публикувано19.08.02 11:48



Ами виж сега.
Аз сметнах, че човек, който има бегло понятие от фентъзи и не слуша метъл не би могъл да открие лесно връзката между фентъзито и метъла. А като се има предвид, че това си ти, предположих, че не би се и опитал да я търсиш.
Мисля, че логиката ми ме доведе до правилен извод.
Знам че си убеден, че разбираш по много от всичко, но при положение, че музиката не е нещо, което има голямо значение за теб и същевременно е нещо, което има огромно значение за мен, не мисля, че можеш да ме шокираш с някое убягнало ми проникновение.
Метъла не само за мен а и по принцип си е широко понятие. Слушам го от много малка и в училище бях известна с огромната си колекция от метъл. В исторически план също съм много добре осведомена. Не само за това от какво към какво се променя стила на дадена група ами и заради напускането и присъединяването на кои нейни членове се получава това. Ако наистина искаш, можем да проведем разговор и на тази тема, но в някой от музикалните клубове, в които често влизам.
За 'новите групи' в момента може много да се спори, защото сега тази музика е крайно нееднородна и 'нови групи' са както LinkinPark, така и Pimal Fear. Първите предполагам си ги гледал по Mtv, докато вторите са абсолютно копие на ранния Judas. Поне такива бяха с първия си албум.
За 'твърда' група минава и Нирвана, обаче познай колко метъли сега или преди са били положително или неутрално настроени към нея.
Въобще в днешно време подстиловете на твърдия рок (да обобщя по този начин) са толкова разнообразни, че сред феновете им съществува такава непоносимост, както между пънка и техното.
Ето ти две примерни групи - Dreams Of Sanity и Slayer . По едно и също време свирят (т.е. засичат се), но познай колко е общото между тях.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Re: Не ми отговори...нови [re: else]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано19.08.02 12:22



Т.е. как разбираме кой метъл е 'фентъзи' и кой не ? Четем текста или слушаме песните четейки "Сага за огън и лед" (че не искам да богохулствам отново) ??

И ако 25% (примерно) от песните можем да ги квалифицираме като 'фентъзи' какво да кажем за жанра ? А ако в даден под-жанр процента 'фентъзи' е по-висок той съответно е по-'фентъзи' тъй ли ?

Спорът тук е за това дали

а/ връзката метъл-фентъзи е обективно обусловена
б/ дали връзката е двупосочна

Досега разбрахме, че метал произведения са вдъхновени от фентъзи (Толкин и т.н.) и имат текстове директно обръщащи се към конкретни произведения и герои. Обратното аз не съм го видял от пропонентите на наличието на връзка. Със съжаление трябва да кажа, че ми е трудно да установя доколко дадено произведение е резултат от конкретния вдъхновител, доколко от стила и доколко от наклонностите и таланта на композитора и изпълнителите. Вече казах, че сравняването на стилове в музиката със стилове в литаратурата е като сравняване на ябълки и круши. Различните изразни средства са несъвместими и доколкото водят до сходни резултати в нечие съзнание, причините са в приемника и начина по който той интерпретира външния дразнител.

По този повод е добре да се каже, че 'за МЕН метъла най-много пасва с представите от летературния жанр'фентъзи'. Или "при МЕН метъла най-добре стимулира вживяването в еди кои си произведения".

Всякакви генерализации търсещи под вола теле са обречени на контрареакция отличаваща се със същата доза субективизъм и представена тук от Дейви, SEAL и т.н.

Ad astra per aspera


Тема Не позна, нонови [re: Пивo]  
Автор else (what if...)
Публикувано19.08.02 17:16



... ще ти го кажа просто.

Щом една песен е посветена и вдъхновена от определена литература, то тя очевидно е свързана с нея.
Тук не става дума за моите или твоите лични усещания и за това кой на каква музика обича да чете!

Връзката я има, не защото хората, които слушат хеви метъл четат фентъзи (или обратно), а защото музикантите, които са написали и изпълнили тази музика, са имали предвид с нея точно някоя фентъзи книга или легенда.

А при това положение, съвсем нормално е слушателите да открият тази връзка. Тя не е плод на въображението на всички фенове (как ли пък едно и също им подсказва въображението), заложена е в песните от самите им автори! Естесвено, че не всички ще я открият, но това не значи че я няма. Слепите не могат да видят слънчевата светлина, но това не я прави по-малко реална, нали?
С последното сравнение не искам да кажа, че щом някой не вижда връзката, то значи, че с нещо е по-зле от другите. Всеки има неща, които усеща и разбира добре и такива, които са много далече от мисловната и интелектуалната му нагласа. Тук вече опираме до индивидуалностите - в това, дали можеш или не можеш да видиш връзката, а не в това дали я има или я няма.
Естесвено наличието на тази връзка не е основание за никакви генерални изводи. Нито че ако слушаш метъл, трябва да четеш фентъзи, нито обратното. Тези решения всеки сам си ги взема според лични приоритети.
Но при наличието на стотиците групи, вдъхновени от фентъзи литература, да твърдиш че връзка няма, означава само, че не можеш или не искаш да я видиш. И двете неща са си твой личен проблем.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;

Редактирано от else на 19.08.02 17:21.



Тема Re: Off topic :)))нови [re: Zen]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано19.08.02 17:54



то Rhapsody можеш да препоръчаш на всеки - те са си mainstream, направо "холивудски метъл", както ги беше кръстил някой, и всякакви хора ги слушат....само не трябва да се задълбочава човек да им чете текстовете, че може да си пукне от смях



Тема Re: Не позна, нонови [re: else]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано19.08.02 17:55



Значи според теб някой който не знае английски няма право да слуша метъл, защото няма как да разбере текста. И си седи сляп за авторското фентъзи внушение. Хм...

Ad astra per aspera


Тема Re: Не позна, нонови [re: Пивo]  
Автор else (what if...)
Публикувано19.08.02 18:57



Ами не, нищо такова не искам да кажа.
Аз лично смятам, че музиката не се нуждае особено много от текст.
Връзката с фентъзито обаче не е осезаема само в тестовете.
(Повтарям се)
Когато имаш една весела мелодия, ти ще разбереш, че е весела, даже и да не разбираш текста, нали? И ако и текстът и се окаже весел, това няма да те изненада особено, предполагам. По същия начин и с тъжните мелодии.
Когато измислиш един текст, ти се опитваш да го комбинираш с мелодия, която да му съответства по настроение. Ако измислиш първо мелодия, то тя носи някаква асоциация за теб и ти я описваш в текста.
Има много инструментални парчета, които носят някакво конкретно настроение и слушателите го усещат.
Правила съм си експеримент със Snowman на Rainbow. Всички, на които го пуснах не бяха чували парчето преди и не знаеха как се казва, но всички посочиха като асоциация 'зима или 'студ'.
Та да се върна на предположението ти.
Авторското фентъзи внушение е много добре осезаемо за този, който има сетива да усети музиката. За такива като теб и с текст и без текст, пак нищо няма да се усети.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Нищо не си видял!нови [re: Mist]  
Автор else (what if...)
Публикувано19.08.02 19:03



Текстовете нищо не са в сравнение с клиповете
Където са нарамили мечовете на рамо като кирка. Страшна конкуренция по дебилност на клиповете на Manowar!
Пък ти не ги подценявай толкова Rhapsody, защото на много хора в този клуб биха им се сторили 'тежки'. (На това много се смях)

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Re: Не позна, нонови [re: else]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано20.08.02 09:35



Хей, хей! Само защото някой не слуша метъл и не вижда в метъла предполагаемото 'авторовото фентъзи внушение', не обиждай на липса на сетива да се усети музиката.
Едно е да говорим за весела или тъжна мелодия и съвсем друго - за такава, която носи фентъзи атмосфера.
Самата фентъзи атмосфера всеки си я разбира по различен начин. Да не говорим пък за музиката, която предполагаемо трябва да те накара да я усетиш.
Ако някой измисли мелодия, която носи за него някаква асоциация, то как можеш да бъдеш сигурна, че останалите ще усетят точно нея, а няма да си направят различна асоциация? Не можеш да говориш за усещания и да ги привеждаш като доказателства, защото те са строго индивидуални.
Единственият доказуем аргумент в този спор са текстовете. Но пък тук трябва да докажеш, че преобладаващият брой метъл групи използват предимно или основно такива текстове, за да може да се каже (без да се генерализира), че определена част (пък било то и голяма) от метъл групите са повлияни от фентъзито. Защото не е достатъчно да кажеш, че тези групи са стотици и да изброиш само няколко десетки, при това само част от тях да използват предимно фентъзи текстове. А след това докажи, че в тези текстове не става дума за определена митология или за хорър. Защото това не е точно фентъзи. А тук пък и опираме до това, че и фентъзито се възприема по различен начин от отделните хора...
И пак стигаме до това, че всичко е субективно.
Уф, този спор отдавна се изчерпа...

To hear, one must be silent.

Редактирано от Davie на 20.08.02 10:02.



Тема аханови [re: else]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано20.08.02 10:18



ОТбелязваме напредък значи. Очевидно текстовете според теб не са важни.
Напълно съм съгласен за веселото настроение и прочие. Също така подкрепям почти изцяло написаното по-горе от Дейви.

Само ми обясни какво означава изразът 'фентъзи настроение' и с какви точно изразни средства се предава. Защото докато думите 'студ', 'смях', 'мъка', болка', 'радост' и т.н. са доста понятийно точни и съответно може да се нацелят с определена проста комбинация от музикални форми, думата 'фентъзи' е събирателно понятие, което обхваща цяла гама стилове, настроения, светове дори. Как това се изразява музикално представа нямам. Сиреч, базиращите се на фентъзи текст мелодии, предават точно определени чувства или действия, засегнати в даден момент от дадено фентъзи произведение. Но чувствата са общочовешкия елемент с който се занимават ВСИЧКИ клонове на музиката и не виждам точно къде е 'фентъзи' елемента в специално в метъла.

Ad astra per aspera


Тема Re: Не позна, нонови [re: Davie]  
Автор else (what if...)
Публикувано20.08.02 10:56



Добре, не съм се изразила достатъчно коректно, но имах предвид 'да усети метъл музиката', а не музиката по прицип. Предположих, че е дефинирано, че като говоря за музика, имам предвид точно метъл в този контекст, за да не го повтарям всеки път.
Ако някой измисли мелодия, която носи за него някаква асоциация, то как можеш да бъдеш сигурна, че останалите ще усетят точно нея, а няма да си направят различна асоциация?
Ами нали и аз точно това казвам. Да вземем една метъл група, която измисля албум с песни, които са вдъхновени от фентъзи книга. За музикантите това си е лично тяхна асоциация, но става така, че и слушателите си правят същата асоциация. Естествено че не всички слупшатели, но точно тук се намесва индивидуалното.

Не можеш да говориш за усещания и да ги привеждаш като доказателства, защото те са строго индивидуални.
Като доказателсвто аз приведох текстовете, с което исках да кажа, че щом групата е имала предвид фентъзи, когато е писала дадена песен и в същото време слушателите откриват фентъзи в тази песен, значи фентъзито присъства в песента.
Писна ми да го повтарям.
Имам и още нещо да допълня по тази тема, но ще е отговор на Пиво, защото той повдигна въпроса.
И наистина няма смисъл да спорим повече. Тези, които и преди началото на спора са виждали връзката с фентъзито ще продължат да я виждат, а тези, които не са я виждали, няма да успеят да я видят, колкото и да спорим и каквото и да кажем.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Обобщениенови [re: Пивo]  
Автор else (what if...)
Публикувано20.08.02 11:37



Не че текстовете не са важни сами по себе си. Те не са задължителни за тези, които усещат фентъзито в метъла. За другите, те служат за доказателство, че тези, които виждат фентъзи, не си го въобразяват, а групата наистина е имала точно това предвид с музиката си. До тук стана ли ясно?
Сега по другия въпрос.
Има много групи, които използват фентъзи мотиви (не става дума само за литература - някои групи разказват в песните си собствени истории), но много от феновете им не могат да открият връзката, защото не харесват или не познават фентъзито. Т.е. трябва да приемаш метъла за изразно средство и да харесваш фентъзи, за да не си остане връзката скрира за теб.
Колкото до "фетнтъзи настроението", ето ти един пример.
Преди години, когато излезе първия албум на Ера, аз бях много захласната и веднага хукнах да си го купувам пред смаяните погледи на някои от сподвижниците ми. Когато им казах, че за за мен тази музика носи същото съдържание, както много метъл песни, че това е същата идея, казана с други изразни средства, те ме гледаха, все едно имам температура. Защото и идея си нямаха от фентъзи, а Ера възприемаха като диско. Въобще за което и от двете неща да си затворен, връзката няма да я видиш.

Но нека да обобщя. Връзката, която аз навремето видях между Ера и метъла се състои в това, че и двете неща носят фентъзи настроението в себе си. Всяко по своя начин и със своите изразни средства.

С което не искам да кажа нито едно от нещата, което ви издразни с Дейви.
Нито е вярно, че метъла е фентъзи музика, нито че метъла е като фентъзито. Това, което е вярно е, че много метъл групи използват музиката си като изразно средство, за да предадат определено настроение, което пък много автори предават, пишейки фентъзи книги. Но метъла сам по себе си като стил естествено, че не е свързан с фентъзито. Свързват го тези от метъл музикантите, които искат да го използват за предавае на фентъзи идеята. По същия начин и литературата се използва като изразно средство от писателите, които искат да споделят същото настроение. Но никой не е тръгнал да твърди, че литературата е само фентъзи, нали?
С това предполагам ще се съгласите.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;

Редактирано от else на 20.08.02 11:35.



Тема QEDнови [re: else]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано20.08.02 11:47



"Нито е вярно, че метъла е фентъзи музика, нито че метъла е като фентъзито. Това, което е вярно е, че много метъл групи използват музиката си като изразно средство, за да предадат определено настроение, което пък много автори предават, пишейки фентъзи книги. Но метъла сам по себе си като стил естествено, че не е свързан с фентъзито. " - QED

Иначе за теб долното фентъзи ли е ?

"The Number of the Beast"


I left alone my mind was blank
I needed time to get the memories from my mind

What did I see can I believe that what I saw
that night was real and not just fantasy

Just what I saw in my old dreams were they
reflections of my warped mind staring back at me

Cos in my dreams it's always there the evil face that twists my mind
and brings me to despair

The night was black was no use holding back
Cos I just had to see was someone watching me
In the mist dark figures move and twist
was all this for real or some kind of hell
666 the Number of the Beast
Hell and fire was spawned to be released

Torches blazed and sacred chants were praised
as they start to cry hands held to the sky
In the night the fires burning bright
the ritual has begun Satan's work is done
666 the Number of the Beast
Sacrifice is going on tonight

This can't go on I must inform the law
Can this still be real or some crazy dream
but I feel drawn towards the evil chanting hordes
they seem to mesmerise me...can't avoid their eyes
666 the Number of the Beast
666 the one for you and me

I'm coming back I will return
And I'll possess your body and I'll make you burn
I have the fire I have the force
I have the power to make my evil take its course

Ad astra per aspera


Тема Re: Обобщениенови [re: else]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано20.08.02 11:51



С последния ти абзац естествено ще се съглася.
Още от първия си постинг по темата до този момент оспорвам по всякакъв начин единствено генерализирането, че метъла е фентъзи музика и е като фентъзито и т.н. обобщения.
Най-после започнахме да говорим на един език.
След този ти постинг за мен спора приключи.

To hear, one must be silent.


Тема Re: QEDнови [re: Пивo]  
Автор else (what if...)
Публикувано20.08.02 12:06



За мен лично не е. Поне не 100%
Но ето ти едно, дето го намирам изцяло за фентъзи. (Не е целия текст, защото е прекалено дълъг)


Put on your armour
ragged after fights
hold up your sword
you're leaving the light
make yourself ready
for the lords of the dark
they'll watch your way
so be cautious, quiet and hark

Stay well on your way and follow the sign
fulfull your own promise and do what's divined
the seven seas are far away
placed in the valley of dust heat and sway

You're the keeper of the seven keys
that lock up the seven seas
and the seer of visions said before he went blind
hide them from demons and rescue mankind
or the world we're all in will soon be sold
to the throne of the evil payed with Lucifer's gold

и т.н. и т.н.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Re: BLind Guardian - и това ако е фентъзи...нови [re: Пивo]  
Автор Johny Cage (biting dog)
Публикувано20.08.02 12:34



ахм както винаги си вадиш извод за нещо само по тва което на тебе ти отърва.
БГ имат 1 албум по Толкин - "Nightfall In Middle-Earth" и от там е манията по тях :). Иначе съм съгласен че не са изцяло фентази. Освен "Дюн" бях "хванал" и още няколко книги от които за взимали идеи. Но определено предпочитат фантастична тематика. Дори за последния си албум "A night at the opera" имаше анкетка от коя книга да вземат идеите ... Последния път когато я видях водеше "Dragonlance" добре че не са им се вързали :))

пък то и БТР имат песен по Дюн ... наи-добрата им според мене :)

Иван Окафезеният

------------------------------------------------
DOOM Will Never Die, Just The Players


Тема Re: BLind Guardian - и това ако е фентъзи...нови [re: Johny Cage]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано20.08.02 13:03



Не си вадя извод - а давам пример с най-известната метал група с фентъзи текстове.

Ad astra per aspera


Тема Re: BLind Guardian - и това ако е фентъзи...нови [re: Johny Cage]  
Автор else (what if...)
Публикувано20.08.02 13:11



Гардиан имат един концептуален албум, който е изцяло по една конкретна книга. Това не значи, че другите им песни не засягат същите теми. Просто песните не са свързани една с друга в обща история, както в този албум. Като се замисля, не се сещам нито една песен на Гардиан, която да не е по книга или да няма фентъзи или митологични елементи.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Re: BLind Guardian - и това ако е фентъзи...нови [re: Johny Cage]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано20.08.02 13:31



абе всъщност са се вързали...има едно парче с текст по dragonlance в тоя албум, иначе имат и текстове по стивън кинг ("тъмната кула" и "томичукалата"), майкъл муркок, филип дик, по артурианските легенди, има доста и по митологии, има и по тяхни си истории, имаше и по туийн пийкс даже ;), а има и такива дето нямат хич нищо общо с фентъзито и фантастиката



Тема Re: Нищо не си видял!нови [re: else]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано20.08.02 13:33



ами да сещам се за разни такива клипове дето се разхождат из некви храсти и се подпират на мечовете като на тояги ;)
обаче текстовете им наистина са един път



Тема Re: Не ми отговори...нови [re: Davie]  
Автор Defender (the last one)
Публикувано20.08.02 16:54



За Blackmore's Night е голям пропуск. Със сигурност ще ти харесат.
Za syvalenie gi imam samo na MP3-ki. Izwinqwaj, 4e minah na lat, no tuk ima samo BDS i izdiwqh, dokato napi6a gorniq red.
moje6 da im razgleda6 oficialniq sait. Tam, estestweno, nqma muzikata, no moje6 da si izgradi6 predstawa za kakwo ide re4 :-)



I sometime fancy myself an evil which exists to oppose other evils.

Тема Re: Не ми отговори...нови [re: Defender]  
Автор else (what if...)
Публикувано20.08.02 17:31



Аз и обещах, че ще и ги пратя бе, споко.
Няма да се налага само от картинки да си прави изводите

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Абе тоя сайт...нови [re: Defender]  
Автор else (what if...)
Публикувано20.08.02 17:39



...как го гледаш?
Аз и с двата си налични браузъра е успях, само с Операта не съм пробвала, но знам, че няма да стане.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема работата!нови [re: else]  
Автор Umbriel. (shadowangel)
Публикувано20.08.02 21:34



Citiram:
"Например в мен Nightwish със своята музика предизвикват точно това усещане, което най-много харесвам във фентъзи литературата, независимо за какво се пее в текстовете им".



"Ako imash dve ribi..."


Тема Re: Off topic :)))нови [re: Fat Jim]  
Автор Umbriel. (shadowangel)
Публикувано20.08.02 21:41



Ne tochno.Obshto vzeto(no ne samo) piratski istorii.

"Ako imash dve ribi..."


Тема Re: работата!нови [re: Umbriel.]  
Автор else (what if...)
Публикувано21.08.02 10:51



Не го разбираш и искаш да ти го разтълкувам ли?

Специално за Найтуиш, текстовете им могат да бъдат тълкувани доста разностранно. Има много такива, които недвусмислено показват за кое конкретно нещо става дума в тях, но има и много такива, които изразяват някаква лична асоциация на авторите, която спокойно може да бъде отнесена към фентъзи света, но може да бъде приета и като нещо съвсем различно. На мен лично музиката е това, което ми носи асоциацията с фентъзито, но няма да е странно, ако някой друг открие различен смисъл.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;

Редактирано от else на 21.08.02 11:03.



Тема Re: Off topic :)))нови [re: Umbriel.]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано21.08.02 14:46



aha...piratski i husarski ;)



Тема Re: Не позна, нонови [re: else]  
Автор ViruS (™)
Публикувано22.08.02 18:21



>> Правила съм си експеримент със Snowman на Rainbow. Всички, на които го >> пуснах не бяха чували парчето преди и не знаеха как се казва, но всички >> посочиха като асоциация 'зима или 'студ'.

Какво ще кажеш за това:

Предполагам ще се съгласиш, че горната песен и песента Walking in the Air на Nightwish ползват един и същи мотив /който си е от произведението Walking in the Air на незнамси кой, но нито Rainbow, нито Nightwish/ та тъй като съм слушал песента на Nightwish много повече пъти, като слушам Snowman, се сещам за Walking in the Air на Nightwish, оттам се сещам за клипа на песента, дето вокалистката се разхожда из едно поле на доста слънчево време... та определено не се сещам за зима и студ, какво ще кажеш ? ;-)

ViruS


Тема Ne e работа!нови [re: else]  
Автор Umbriel. (shadowangel)
Публикувано22.08.02 22:30



Ami"suchinenie po kartinka"ili "tema s variacii"

"Ako imash dve ribi..."


Тема Re: Off topic :)))нови [re: Mist]  
Автор Umbriel. (shadowangel)
Публикувано22.08.02 22:34



o,ima i oshte(malko mitologichni,SF,socialni i pr.)

"Ako imash dve ribi..."


Тема Re: Не позна, нонови [re: ViruS]  
Автор else (what if...)
Публикувано23.08.02 10:46



Ами ще ти кажа, че при теб асоциацията е станала верижна, така че няма пряка връзка между първата и последната и част.
Първо, като слушаш "Сноумен", се сещаш за друга песен, която от своя страна свързваш с нещо, което си виждал (клип) и в крайна сметка това е достатъчно далече от първата брънка на веригата.
Аз когато казах за асоциациите, имах предвид такива, предизвикани само от мелодията. Защото клипа на Найтуиш може пък да ти напомня на някаква сцена от филма 'Гладиатор' и така да се сетиш за 'битка', а от там за кой знае какво. Това може да се продължава до безкарайност, но така или иначе няма директна връзка с началото.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Re: Ne e работа!нови [re: Umbriel.]  
Автор else (what if...)
Публикувано23.08.02 10:47



Сигурен ли си, че това е отговор на моя постинг?

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Re: BLind Guardian - и това ако е фентъзи...нови [re: Пивo]  
Автор Perin (binary)
Публикувано27.08.02 23:28



V parvite si albumi guardian obrashtat goliamo vnimanie na hritianskata religia (i trash metala). Sled tova poveche se nasochvat kam fantastika i fentasi, osnovno Tolkien. V albuma koito citirash (Tales from the twilight world) ima slednite pesni:

Tales from the twilight world (1991)
Track list

1. Traveler in Time
2. Welcome to Dying
3. Weird Dreams (instrumental)
4. Lord of the Rings
5. Goodbye My Friend
6. Lost in the Twilight Hall
7. Tommyknockers
8. Altair 4
9. The Last Candle
10. Run for the Night (live)

Sluchaino da ti pravi vpechatlenie No 4?

Lord Of The Rings

There are signs on the ring
which make me feel so down
there's one to enslave all rings
to find them all in time
and drive them into darkness
forever they'll be bound
Three for the Kings
of the elves high in light
nine to the mortal
which cry

(Solo)

Ref.:
Slow down and I sail on the river
Slow dawn and I walk to the hill

And there's now way out
Mordor
dark land under Sauron's spell
threatened a long time
threatened a long time
Seven rings to the gnoms
in their halls made of stone
into the valley
I feel down
One ring for the dark lord's hand
sitting on his throne
in the land so dark
where I've to go
(Solo)

Ref.:
Slow down and I sail on the river
Slow down and I walk to the hill
Lord of the rings



Тема Re: BLind Guardian - и това ако е фентъзи...нови [re: Perin]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано28.08.02 13:54



хъх ?
в първите си 2 албума БГ от общо 19 парчета имат словом и цифром 1,5 (една и половина) песни които имат нещо общо с хр. религия...за сравнение само в първия албум има 4 (четири) парчета по толкин...така че те са си насочени още от самото начало...



Тема Re: BLind Guardian - и това ако е фентъзи...нови [re: Mist]  
Автор Perin (binary)
Публикувано28.08.02 20:01



Това го казах по спомени от едно интервю, там се обясняваше какви са им концепциите, но не мога да го намеря :( А за това че са само 1.5 не си прав - даже самото име на бандата има общо с религията.



Тема Re: BLind Guardian - и това ако е фентъзи...нови [re: Perin]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано28.08.02 20:54



ами прав съм щото знам текстовете за кво се разправят
иначе името няма нищо общо с туй можеш да ми вярваш...всъщност няма общо с нищо, избрали са го само щото звучи добре



Тема Re: BLind Guardian - и това ако е фентъзи...нови [re: Mist]  
Автор Perin (binary)
Публикувано28.08.02 21:22



Mdamm ... ami prav si mai. No vse pak imame inquisition i martyr pone, tova pravi 2. No pak ot druga strana ne e kazano nikade izrichno che e hristianskata religia. A pak i za valhalla spomenavat, etc. Taka che,....



Тема Re: Нали?нови [re: Mag]  
Автор Jill (на война)
Публикувано29.08.02 17:25



НЕ!
"Колкото хора - двойно повече мнения"

"Не съм ли ти казвал вече, че всичко започва и свършва в Библиотеката" Ютакалтинг


Тема Мне...нови [re: Ashaman]  
Автор Jill (на война)
Публикувано29.08.02 17:36



... не си съвсем прав...
Това, че повечето фенове на метъла харесват и фентъзи е резултат не от музиката, която слушат, а от обстановката, в която живеят, от мнението на проятелите и такива ми ти работи...
... Сьжалявам, че съм толкова кратка и че не погледнах какво са ти отговорили другите по-долу, ама няма време...
... никога няма времееее...

"Не съм ли ти казвал вече, че всичко започва и свършва в Библиотеката" Ютакалтинг


Тема Re: Мне...нови [re: Jill]  
Автор else (HER GHOST IN...)
Публикувано29.08.02 18:11



Оборихме ви Джил, това се случи в тази тема
Не си губи времето да четеш, разказах ти бакратко резултата от мача

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Re: Мне...нови [re: else]  
Автор Jill (на война)
Публикувано29.08.02 22:05



Само защото не съм била тук.... .... все пак ще прочета и по-долу, за собствено удоволствие и информация....

"Не съм ли ти казвал вече, че всичко започва и свършва в Библиотеката" Ютакалтинг


Тема Re: Мне...нови [re: Jill]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано30.08.02 13:08



Прочети наистина. Резултатът не е точно такъв, какъвто ти го представи Else. Всъщност изобщо не е такъв.

To hear, one must be silent.


Тема Re: Мне...нови [re: else]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано30.08.02 13:16



Това, че ми омръзна да обяснявам нищо не значи.
Пък ако Джил прочете ще види, че точно ние с Дейви теб убедихме

Ad astra per aspera


Тема Re: Мне...нови [re: Пивo]  
Автор else (HER GHOST IN...)
Публикувано30.08.02 13:39



Хм, странно в какво сте успели да ме убедите, при положение, че аз съм запазила 100% от първоначалната си позиция и до сега

Пък и като се замисля, казах, че не можеш да убедиш слепите, че има слънчева светлина. Или ще ти повярват, или няма, но това няма по никакъв начин да се отрази на съществуването на светлината.
Това по повод има ли или няма връзка.
А пък ако ти упорито не искаш да разбереш че има, това нито ще прекъсне връзката, нито другите ще престанат да я виждат. Т.е. мнението ти засяга само теб, така че имай си го каквото и да е то.
Айде със здраве, че имам много работа и не ми се повтаря по 100 пъти едно и също!

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Така ли?нови [re: Davie]  
Автор else (HER GHOST IN...)
Публикувано30.08.02 14:04



Дейви, казах това само на майтап и наистина смятах да си остане само такъв, но постингът ти ме предизвика.
Я ми кажи с кое от това (цитирам се) не си съгласна?
Или ти изобщо не си го чела, а само чакаше да кажа, че "метъла не е като фентъзито" и да приемеш, че си ме убедила, без да видиш какъв смисъл съм вложила в това?
Ами тогава прочети го пак, ако искаш да знаеш как е завършил спорът!

Има много групи, които използват фентъзи мотиви (не само литература - някои пишат собствени истории), но много от феновете им не могат да открият връзката, защото не харесват или не познават фентъзито. Т.е. трябва да приемаш метъла за изразно средство и да харесваш фентъзи, за да не си остане връзката скрира за теб.

Нито е вярно, че метъла е фентъзи музика, нито че метъла е като фентъзито. Това, което е вярно е, че много метъл групи използват музиката си като изразно средство, за да предадат определено настроение или история, което пък много автори предават, пишейки фентъзи книги. Но метъла сам по себе си като стил естествено, че не е свързан с фентъзито. Свързват го тези от метъл музикантите, които искат да го използват за предавае на фентъзи историята си. По същия начин и литературата се използва като изразно средство от писателите, които искат да споделят своята фентъзи история.

"Метъла е като фентъзито" е също толкова безслислено, колкото и "литературата е като фентъзито".

Литературата е средство за предаване на фентъзи история, както и метълът е средство за предаване на същото. Както фентъзи литературата е "читаема" само от определени хора, така и метълът е музика, "слушаема" само от определени хора. А тази част от хората, която чете и слуша тези две неща, вижда връзката между тях. Връзката се потвърждава недвусмислено от текстовете, защото те доказват какво точно са имали предвид музикантите с твореството си.
Това доказателство е нужно на тези, които поради някаква причина не виждата връзката, както ученето на физика може да покаже на слепия какво е светлината.

Отново повтарям, че примерът със слепотата ми дойде случайно и по никакъв начин не намеквам нищо дискриминативно по отношение на хората, които не слушат метъл. Връзки между нещата има на всякакво ниво и един, който вижда една, просуска други хиляди. Така че щом не асоциирате метъла с фентъзи, никой не може да ви принуди да го сторите, както и вие не можете да твърдите, че хората, които го асоциират, са нещо в грешка.

Предполагам, че ако сега го прочетеш до края, ще ти стане доста по-ясно.
Колкото до развитието на спора, вие мен в нищо не ме убедихте. Аз вас (до този момент така си мислех) ви убедих във наличието на връзка между метъла и фентъзито.
Ако съм пропуснала нещо, в което вие сте ме убедили, отново ще ви изслушам.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Re: Така ли?нови [re: else]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано30.08.02 16:36



Виж сега. Мисля, че с теб не се разбрахме още от началото. Т.е. май не разбра целта на участието ми в тази тема. Тезата, която защитавам от началото е спора е: 'Нито е вярно, че метъла е фентъзи музика, нито че метъла е като фентъзито.... ' (да, това ти е познато). Исках да докажа, че съществуват 2 субективни мнения по въпроса (т.е. 2 типа мнения). Всяко от тях е вярно в определена степен. Но генерализирането на база на субективни мнения е неправилно. Оспорвах ОБЕКТИВНАТА доказуемост на твърдението.
Изчаках да чуя от теб това, което цитирах, не за да си кажа 'ето, аз я убедих в моето мнение', а защото всъщност се разбрахме, че по отношение на този тип изказвания мненията ни съвпадат (не е ли така?).
Естествено, че не си мръднала от субективната си позиция, така както и аз от моята. Не се хващай за думата 'убедила' (още повече, че не съм я използвала аз). Но и ти не си ме оборила.
Текстовете са обективното доказателство за връзката. Но пък ти твърдеше, че: ‘Според мен връзка има, но тя не се изразява точно в текстовете.’; ‘Макар че според мен "докарването на обстановката" се крие в музиката, а не толкова в текстовете….’ и т.н.
Спорът продължи толкова време, защото говорехме за субективни асоциации и усещания. А те не са доказателства.
За мен обективно доказана и неоспорима теза е например: Земята не е плоска. Но не и това, че щом някой е вложил някаква си асоциация в дадена песен и щом тази асоциация се долавя от още някой, то значи обективно я има.
В конкретната тема мисля, че с някои свои реплики ти също не оспорваш субективността. Ето един пример (който съм извадила след като съм чела внимателно и докрай постингите ти)
-Да вземем една метъл група, която измисля албум с песни, които са вдъхновени от фентъзи книга. За музикантите това си е лично тяхна асоциация, но става така, че и слушателите си правят същата асоциация. Естествено че не всички слупшатели, но точно тук се намесва индивидуалното.
Целта ми, естествено, никога не е била да си променяш мнението. Няма нищо неправилно в това да защитаваш собствената си позиция. Но мисля ще се съгласиш, че това, че моето субективно мнение е различно от твоето субективно мнение, не го прави принципно неправилно.

П.П. Тъй като темата стана огромна и тежка, а и се повтаряме, предлагам да продължим спора на чаша бира, ако случайно някой ден се окажем географски близо.

To hear, one must be silent.


Тема Последнонови [re: Davie]  
Автор else (HER GHOST IN...)
Публикувано30.08.02 17:11



Само дето си подбрала цитатите ми така, че да не пасват много на контекста, в който си ги сложила тук, така че се налага да обясня едно-две нещица.

Според мен връзка има, но тя не се изразява точно в текстовете и следващите цитати, се отнасят до това, че аз мога да си позволя да се позовавам само на музиката, защото приемам метъла за изразно средство. Какато казах и в предишния постинг, текстовете са нужни за доказателство само на тези , които не виждат връзката без тях.

Ето с това не съм съгласна например:защото говорехме за субективни асоциации и усещания. А те не са доказателства.

Ако кажеш нещо на някого така, че той да те разбере, това субективно ли е? И ще стане ли субективно, ако някой друг чуе разговора ви и не те разбере? И започне да твърди, че ти не си искала да кажеш това, защото той самият не те е разбрал? Не е ли вярно, че той просто е извън този проблем и разговорът ви не го засяга?
Връзката не е субективна, защото тя е процес на предаване на информация от едно лице към друго, в следствие на което, второто лице е получило и разбрало правилно информацията. Тя достига и до други лица и тези, за които е предназначена я разбират, а тези, за които не е, не я разбират. Приеми го като кодиране ако искаш. Това, че събщенията остават неразбрани от теб или от други, не омаловажава факта, че са разбрани от тези, за които са предназначени.

че моето субективно мнение е различно от твоето субективно мнение, не го прави принципно неправилно.
Не съм съгласна, че моето мнение е субективно и сега ще ти дам последен пример.
Имахме една учителка, за която спорехме дали пуши или не. Аз казах: "Пуши, защото съм я виждала да пуши", а една съученичка ми отговори: "Не пуши, защото аз съм я виждала да не пуши!"
"Не съм я виждала да пуши" е също толкова субективна информация по случая.

Та това е за връзката.
Макар да няма смисъл.
Просто не разбирам как може, когато не виждаш нещо, което другите виждат, да им твърдиш, че го няма!
Аз не виждам съществуващи връзки в хиляди други неща! Но никога не бих тръгнала да оспорвам съществуването им, защото хората, за които е предназначена информацията, я получават и разбират. Толкова е просто!

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Re: Последнонови [re: else]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано30.08.02 17:41



Ей, Гимли все едно себе си гледам - давай, давай...нищо не признавай на опонента

Ad astra per aspera


Тема ...и от меннови [re: else]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано30.08.02 20:35



Явно не ме разбираш. Т.е. не искаш.
По повод на: Просто не разбирам как може, когато не виждаш нещо, което другите виждат, да им твърдиш, че го няма!
Защо изкривяваш думите ми? Ще го кажа за хиляден път: Не твърдя (и не съм твърдяла!), че не може ти да виждаш връзка между метъла и фентъзито, че тя не може да съществува за теб. Твърдя, че тя не е обективна и валидна за всички. Това не е като да кажеш 'на стената има картина', а аз да седя пред нея и да ти казвам 'няма я'. Не говорим за материално съществуващ обект, за нещо, което подлежи на проверка и може да бъде фактически доказано. Говорим за вкусове, нагласа, усещания и т.н.
Обективно е, че определен брой метъл групи (не всички, естествено) имат фентъзи текстове (не само фентъзи) - факт. Точка. На черното бяло не може да се каже.
Субективно е, че метъл музиката (като музика) носела фентъзи атмосфера. Толкова субективно, колкото и самата представа, която всеки има за фентъзи атмосферата (каквото и да значи това), а и за фентъзи изобщо. (пак се повтарям)
След като аз мога да усетя 'фентъзи атмосфера' в Ениа (например), а ти да усетиш 'фентъзи атмосфера' в метъла, значи говорим за субективни усещания.
Не съм твърдяла, че моето мнение е обективно. Напротив, съвсем субективно си е. Но е също толкова субективно, колкото и твоето.
Радвам се, че тази музика ти носи такива усещания на теб. Много хубаво, че не ти трябват текстовете, за да усетиш фентъзито в нея. Само че дали всички, които слушат метъл и четат фентъзи (стеснявам съвсем кръга), при първо слушане на дадена песен, без да имат и най-малка идея какъв е текста, включват, че тази песен носи 'фентъзи атмосфера'? Може би просто този стил музика им допада. Слушат я. Четат фентъзи. И просто гарнират любимото си четиво с любимата си музика - ей така, защото и двете им носят удоволствие.
Не мога да разбера защо толкова риташ срещу субективността...

To hear, one must be silent.


Тема Re: Off topic :)))нови [re: Mag]  
Автор Boby_ (110)
Публикувано30.08.02 21:38



Гледах, гледах, пък реших да се изкажа и аз.
В случая не са приложими никакви други аргументи, освен тези на науката статистика. Само дето 20-те или малко повече индивида, които пишат в този форум, трудно могат да се нарекат представителна извадка. Но все пак не виждам пречка да опитаме. Защо всеки не каже дали лично той/тя/то:
1. Чете фентъзи, но не слуша метъл
2. Чете фентъзи и слуша метъл
3. Не чете фентъзи и не слуша метъл
4. Не чете фентъзи и слуша метъл
5. Не знае / Не може да прецени
И от сега да знаете, че отговори от 3 до 5 хич не са за тоя форум, така че да не съм ги видял!
После ще броим гласовете.
Аз си казвам (почти) без бой - твърдо 2. Е, предпочитам някои от другите поджанрове на фантастиката, но чета и фентъзи. Но и това се брои, нали?

Stonewall - Can't we see
We're our own worst enemy


Тема Ами ние за едно и също говорим!нови [re: Davie]  
Автор else (HER GHOST IN...)
Публикувано02.09.02 12:28



Само дето според теб, за да наречеш нещо обективно, то трябва да е валидно и очевидно за всички. Аз пък го наричам обективно, правейки компромис със общовалидността, защото това е нещо, което не засяга всики, следователно не се нуждае от тяхното 'съпричастие', за да стане обективно.
Т.е. според мен нещо може да бъде 'истина' и без всички да го знаят или да са съгласни с него, защото и без това има много истини, които не всички хора ги знаят или са съгласни с тях. Обаче това не ги прави субективни.
Иначе всичко останало по тезата ни съвпада. Просто даваме различни определения на нещата.

Субективно е, че метъл музиката (като музика) носела фентъзи атмосфера. Толкова субективно, колкото и самата представа, която всеки има за фентъзи атмосферата (каквото и да значи това), а и за фентъзи изобщо.

Да, напълно съм съгласна. Има някои неща, по границите на представата за фентъзи, които е трудно да се прецени могат ли или не могат да бъдат отнесени към него. Но има такива, за които никой няма съмнение. Така че не е въпрос чак толкова на лични асоциации.
Ето ти един пример. Има ли според теб понятие 'фентъзи художници'?(Допускам, че да) Те нали не рисуват само герои или сцени от книги..? В някоя такава картина лесно или трудно е да се определи дали има или няма фентъзи атмостфера?
Ако някоя група (визирам една конкретна) пише песни, които са свързани в история и в нея се разказва на мечове, магьосници, крале, еднорози и омагьосани гори, ти, според твоята лична представа за фентъзи, би ли го определила като такова? За музиката ще се изкажеш, след като я чуеш (скоро ще имаш възможност, не те съветвам да се изказваш преди това)

Това последното беше страично така или иначе. Вече се разбрахме кой кое как го нарича и защо. От повече спорове няма нужда.

#define Three int
#define Rings main() {int the=3;



Тема Мдам...нови [re: else]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано02.09.02 15:04



Хубавото е, че си изяснихме понятията и знаем, че всъщност не става дума за принципно различни мнения. Езикът, така или иначе, често е източник на недоразумения.

Ади, на тази тема й е време за катинарче.

To hear, one must be silent.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 14 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.