Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:55 01.07.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Омон Ра - на косъм от реалносттанови  
Автор Гpaxчe (на прахче)
Публикувано18.04.02 12:36



Най-вероятно всички вие сте чели Виктор Пелевин. Той несъмнено е велик автор с изключителни произведения, но по-специално тази повест направо ме прати в дълбоки размисли. Откакто я прочетох /макар, че е само една книга/, съвсем престанах да вярвам, че хората някога са били в космоса. Дали защото книгата е толкова силна, или защото по някакъв начин е затвърдила мои по-ранни заключения и опасения за това. Всъщност, това е и произведението, което лично на мен най-много ми харесва. Толкова е реално до бруталност, толкова е живо, движещо се и агресивно, че признавам си ме потресе по начин по-който го направи "Спесителя в ръжта" но 10 години по-рано. След това мога да наредя "Принцът на Госплан" заради невероятната фантазия и колорит, заради неповторимата смеска от битийно и фантастично. Следват "Чапаев и пустотата", "Жълтата стрела" и др. и др.
Може би защото съм недоскив, не съм виждала до момента някъде да се обсъжда творчеството на този руснак. Но бих искала да прочета какво мислят другите за него.

с въртящ момент


Тема Re: Омон Ра - на косъм от реалносттанови [re: Гpaxчe]  
Автор Rhiannon (Victoria)
Публикувано18.04.02 13:51



Ами споменава се чат-пат, но в клуб "Фантастика", тук не съм виждала.
Темата ти ме подсети колко голям стана списъкът с книги, които искам да прочета незабавно



Тема Re: Омон Ра - на косъм от реалносттанови [re: Rhiannon]  
Автор Гpaxчe (на прахче)
Публикувано18.04.02 14:15



написано е, че е турбореалист ... хехе .. даже и звучи тъпо!

с въртящ момент


Тема Пелевиннови [re: Rhiannon]  
Автор бoГoмOлkA (Богу малка)
Публикувано18.04.02 14:16



Да, говорехме, но за Пелевин каквото и да се каже, все е недостатъчно... абе не мога да намеря думата сега - дилетантско може би. Все едно току що запознал се с висшата математика, да седна да говоря за Гаус или Коши.

Освен това народът има сериозно да наваксва с Пелевин - и аз съм доста назад, въпреки че му имам всичко. Сега - с излизането на Generation П като книга на български - духовете се пораздвижиха, но според мен "грокването" на Пелевин тепърва предстои. В световен план той отдавна е знаменитост - всичко, което напише, веднага се превежда и издава на английски, немски и френски. Младите и интелигентни хора на запад го наричат "говорител на нашето поколение". А Кръстьо Кръстев сполучливо охарактеризира творчеството му като нещо, което изправя пред теб действителността и ти показва скритите от погледа механизми, които я движат. Ето затова за осмислянето му наистина е подходяща думичката "грокване".

И в тази връзка пак повтарям - новото произведение на Иван Попов (българин), което ще излезе и като книга, според мен забива в земята дори Пелевин.

Бог е в нас и ние сме в него... Но по-добре Бог да е вътре, отколкото ние.


Тема Re: Омон Ра - на косъм от реалносттанови [re: Гpaxчe]  
Автор бoГoмOлkA (Богу малка)
Публикувано18.04.02 14:18



Терминът "турбореализъм" може да се разглежда в светлината на думите на Кръстьо Кръстев - виж другия ми постинг. Може да звучи тъпо, но е натоварено със сериозен и многопластов смисъл.

Бог е в нас и ние сме в него... Но по-добре Бог да е вътре, отколкото ние.


Тема Re: Пелевиннови [re: бoГoмOлkA]  
Автор Rhiannon (Victoria)
Публикувано18.04.02 16:17



А кой е Иван Попов и какво е това произведение, с което ще забива Пелевин?
Т.е. малко повече инфо за какво се отнася?



Тема Re: Пелевиннови [re: бoГoмOлkA]  
Автор Гpaxчe (на прахче)
Публикувано18.04.02 16:53



Иван Попов е несъмнено близко до Пелевин, но да го нам си там си какво си, малко съм скептично настроена. Писатели като Пелевин се раждат такива, те са неподражаеми и затова, без особени усилия успяват да хвърлят във въздуха всички клишета и устарели вече форми. Другите им подражават - дълго и мъчително, някои даже много успешно. Начинът, по който пише е толкова уникален, че зачетеш ли го нямаш време дори да осъзнаеш кога е успял да те омотае, да те стигне, да те стисне ... изобщо невероятен манипулатор. Поне на мен той ми действа.

Иван Попов прави нещо средно между Пелевин и Калчев, поне това, които четох от Мисията в Лондон не бе Пелевин, но има няколко разказа, които имат тази атмосфера на изкрейзира псевдореалност.

Този термин, не подходящ нито смислово, нито като звучене, четох реди време друг термин за него, който беше доста по-точен. Май включваше думата "пънк" - спомням си, че ми хареса.

с въртящ момент


Тема Re: Пелевиннови [re: Rhiannon]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано18.04.02 17:44



Не е ясно колко ще го забива, как, къде, в кой бар и т.н.
По-скоро трябва да изчакаме издаването на въпросното творение.

Ad astra per aspera


Тема Re: Омон Ра - на косъм от реалносттанови [re: Гpaxчe]  
Автор Sharkan (last of dragons)
Публикувано19.04.02 09:42



За Пелевин вече писах няколко пъти, нямам какво да добавя. Ако не те мързи, Грахче, виж списъка с постингите ми - там има конкретни критики към него. Ако те интересува.
Смущава ме прехласването по този автор.
Той е твърде разпилян и не развива нови идеи, а сменя декора. Понамирисва ми на гурута, секти и промиване на мозъци. А че пише гладко - пише.
(ето, пак не се удържах да го гризна, пфу и с тая уста ям!)




Тема Нещо си в грешка...нови [re: Гpaxчe]  
Автор TauMaster (dragon-scorpion)
Публикувано19.04.02 10:11



...Грахче. Това не е Иван Попов, а Алек Попов. Нямат нищо общо. А колкото до Иван Попов - новата му книга "Хакери на човешките души" наистина удря в земята Пелевин. Просто е по-интензивна, по-наситена, по- , по-, по-...

Бързата работа - срам за ТауМайстора.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.