Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:50 25.06.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Прав синови [re: Пoлъp]  
Автор Remmius (Liberator)
Публикувано02.04.02 16:55



какво повече да кажа
и аз така мисля, макар че ми се ще да вярвам, че не в тъмните векове а в древния свят хората са били по достойни

Arte et Marte


Тема Re: Прав синови [re: Remmius]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано02.04.02 17:05



- Ех, а какво беше в доброто старо време!
- Да, а пък днешната младеж не уважава никакви ценности.

Подлсушан разговор между двама пенсионирани шумерски писари.

Доброто старо време всъщност никак не е добро, а просто е забравеното лошо старо време. Човешката памет е доста целенасочена в това отношение - имаме афинитет към несъзнателно забравяне на лошите спомени и възвеличаване на хубавите. Ако не беше така, не знам дали щеше да има човек, който още не е превъртял окончателно. В крайна сметка май натам сме тръгнали, но (слава богу) пътят е дълъг.

Adversus solem ne loquitor.


Тема Re: Ценностната система на съвременната цивилизациянови [re: Remmius]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано02.04.02 17:08



според мен от размазването на главата на противника до хвърлянето на атомна бомба над многохиляден град има само една крачка. Тази крачка отдавна е измината.

Смея да твърдя, че пътя извървян в посока на хуманизма и мирното съжителство е съразмерен, ако не и по-голям от техническия прогрес.

Ad astra per aspera


Тема Re: Ценностната система на съвременната цивилизациянови [re: Пивo]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано02.04.02 17:12



Възможно е и да си прав. Но въпросът не е в това дали пътят към хуманизма (ако си позволя да използвам твоите определения) е по-голям от техническия прогрес, а просто дали е достатъчен. Нямаме база за сравнение или стриктно определение и затова сме принудени да приемем, че е достатъчен поне до момента, в който някоя заблудена ракета с ядрена бойна глава се взриви над главите ни. А тогава вече няма да ни пука, нали така?

Adversus solem ne loquitor.


Тема не съм съгласеннови [re: Пoлъp]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано02.04.02 17:14



Отстояването на идеалите днес струва много по-малко. Винаги можеш например да си направиш сайт в Интернет от който да тръбиш своята позиция.

А в миналото обичайната практика е била на многознайковците да им кръзват езиците.

Ad astra per aspera


Тема Re: Ценностната система на съвременната цивилизациянови [re: Boby_]  
Автор Пивo (speed freak)
Публикувано02.04.02 17:17



Смея да твърдя, че за човека (като обобщение на всички индивиди, доколкото това е възможно) такова нещо като 'достатъчно' няма. Затова в социалните науки се използват предимно относителни измерители от типа:

:едно време еди колко си умираха без възмезедие и несправедливо, а сега са 100 пъти по-малко."
"едно време 30% умираха до 5г. възраст от болести, а сега са 5%" ...

И така нататък...

Ad astra per aspera


Тема Re: Ценностната система на съвременната цивилизациянови [re: Пивo]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано02.04.02 17:27



Да, но според науката, наречена статистика, корелацията трябва да се докаже.
Имам предвид, че е несериозно да твърдиш, че "едно време 30% умираха до 5г. възраст от болести, а сега са 5%" , защото ценноста на човешкия живот се е повишила, а оттам и моралът е станал по-извисен. За това може да има и други причини - например напредък на технологиите, времененно подобрение на епидемичната обстановка в следствие на неизвестни причини и т. н.

Adversus solem ne loquitor.


Тема Не си съгласен, но не си и прав :)нови [re: Пивo]  
Автор Remmius (Liberator)
Публикувано02.04.02 17:31



Щото в морето от сайтове кой ще те чуе наистина?
А едно време ако кажеш нещо накриво и хората години са говорели за този който е дръзнал да направи това.
Сега сме преситени направо претъпкани с информация

Нали знаеш какво е казал Хемингуей

Смъртта на един човек е трагедия, смъртта на милиони е просто статистика.



Arte et Marte


Тема Re: Ценностната система на съвременната цивилизациянови [re: Remmius]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано02.04.02 17:32



Хващам се избирателно само за това изречение:
Някак си ми се струва че сме загубили нещо от духовността си в борбата за технически прогрес. Някак си студени и прекалено целеустремени сме в тази посока.
Не смятам, че има връзка между техническия прогрес и духовността. Едва ли ценностната система се определя от етапа на техническо развитие на дадено общество. Мисля, че факторите, които оказват влияние в тази насока са много по-неглобални и са свързани предимно с най-близката обкръжаваща среда на всеки индивид. Точно тази среда формира, според мен, основния набор от ценности, който пък определя до голяма степен и поддатливостта на влияния от страна на по-външните кръгове на обкръжаващата ни среда.
Вероятно си прав, че технологичния ни напредък е далеч по-бърз от духовното ни развитие, но аз лично не намирам пряка и непосредствена връзка между двете.

To hear, one must be silent.


Тема ОКнови [re: Davie]  
Автор Remmius (Liberator)
Публикувано02.04.02 17:35



Добре, има резон в забележката ти.
Исках да кажа че сме много по целеустремени като цовечество да импрувнем техниката си отколкото душата си - никаква друга връзка

Arte et Marte



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.