Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:16 21.09.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Коя е първата фентъзи творба ?нови  
Автор Par (Stranger)
Публикувано07.03.02 13:15



Пускам тази тема, идеята за която дойде от питането на Ахил за фентъзи книгите, които трябва да прочете.
Та как мислите- коя е първата завършена фентъзи творба в световната история ?
Аз мисля, че е "Илиада", макар, че не е написана, а се е предавала от уста на уста.

"Този елф има най-късия меч от всички мечове и най-дългия кинжал от всички кинжали ".


Тема Re: Коя е първата фентъзи творба ?нови [re: Par]  
Автор Boby_ (inflated)
Публикувано07.03.02 13:18



Първо постави границата между художествена литература и писания, претендиращи за истинност ("Илиада" примерно). Чак след това ще можеш да търсиш първото фентъзи. А разгледжайки "Илиада" през тази призма, тя не е и не би могла да бъде фентъзи.

Adversus solem ne loquitor.


Тема Re: Коя е първата фентъзи творба ?нови [re: Par]  
Автор Jill (засрамена)
Публикувано07.03.02 13:31



Интересен въпрос... след изветсно чудене и размишления - стигнах до извода, че няма как да се сетя кое е първото фентъзи..., а ще отправя въпроса така: коя е първата форма на фентъзи? Тук отговора е лесен, едва ли някой ще се усъмни, че това са приказките.. Сега остава да намерим и кой точно е започнал пръв да си играе с тях...

"Не съм ли ти казвал вече, че всичко започва и свършва в Библиотеката" Ютакалтинг


Тема Re: Коя е първата фентъзи творба ? [re: Par]  
Автор Firefox (GAYA)
Публикувано07.03.02 13:41



Мнееее, дори и само защото фентъзи елементите в Илиада са въпрос на мироглед и част от представата за обективната реалност на дадено време - не можеш да наричаш грешката фантазия... поне не и без да сгрешиш.
Пък и от двете Одисеята е далеч по-близо до идеята ми за фентъзи по сегашните стандарти. А защо не Похода на Аргонавтите (мисля че е по-стар, за всеки случай не е авторски...) .
А като сме я подкарали така - как изведнъж скочи директно на Елада?! Ми то си има и Египет и Месопотамия и Китай преди това. Че и Индия има какво да предложи, а за наякой Робърт Моженджо-Даро Джордан дори не ми се ще да си мисля...
Кой знае дали и флинтстоунци не са си имали фентъзи... Не си струва да се ровим толкова назад, може пък да се окаже, чефентъзито съществува отпреди разказвачите си... уау!

There's a war out there. No one is young anymore...


Тема Re: Коя е първата фентъзи творба ?нови [re: Par]  
Автор Fat Jim (волният ездач)
Публикувано07.03.02 16:19



М-м-м-м-м...
Въпросът е прост, но отговорът ме затруднява... Нали така казал някакъв студент на ипит?
Първо трябва да си изясним пълното съдържание на "фентъзи", тоест - дали това е:
- народна приказка;
- авторско литературно произведение.

Ако приказките са фентъзи, въпросът няма отговор - абсолютно невъзможно е да се проследи историята на създаването на почти никое фолклорно произведение.
Виж, ако става въпрос за авторско произведение, мисля че "Одисея" на Омир, "Дафнис и Хлоя" на Лонг и "Истинска история" на Лукиан до голяма степен носят духа на фентъзи. Само, че това не е онова, вдъхновено главно от келтската и скандинавската митологии фентъзи, което сме свикнали да четем. Ако ги приемем за творби от този жанр, трябва да признаем за фентъзи и "Приключенията на барон фон Мюнхаузен". Е, някои смятат, че е, други - не...
Все пак си мисля, че първото авторско фентъзи произведение в "класически" (а всъщност - готически) вид, е "Смъртта на Артур" от Томас Малори.



Тема Re: Коя е първата фентъзи творба ?нови [re: Par]  
Автор Пивo (комуунист)
Публикувано07.03.02 16:29



Абе имаше там едни вавилонски писания за хитреца Енки :)
Те ще да са първите записани фентъзита.
Даже е било поредица за успокоение на тези фенове.

Ad astra per aspera


Тема Re: Коя е първата фентъзи творба ?нови [re: Firefox]  
Автор Пивo (комуунист)
Публикувано07.03.02 16:33



"В Междуречието са открити запечатани в метални касетки книги чието съдържание след анализ на специалистите се оказало древно фентъзи датирано 125000 г. пр. н.е. В светлината на новите доказателства става ясно, че именно четенето на твърде много фентъзи е докарало края на древните цивилизации за чието съществуване археолозите отдавна спорят."

Тъй че догадката ти за това,че фентъзито е по-старо от кроманьонците , съвсем не е лишена от основание.

Ad astra per aspera


Тема Re: Коя е първата фентъзи творба ?нови [re: Par]  
Автор Дядo Пpac (отвеян)
Публикувано07.03.02 16:43



Тоя въпрос го разбирам и така - коя е фентъзи творбата №1 в света.
И отговарям: Всяка, стига да носи подписа на Тери Пратчет!
А ако трябва да търсим първата фентъзи творба по време на написване - забрави! Това е просто невъзможно!



Тема Re: Коя е първата фентъзи творба ?нови [re: Дядo Пpac]  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано07.03.02 17:50



abe stiga fetishizym



Тема Re: Коя е първата фентъзи творба ?нови [re: Par]  
Автор SwordLady (defender)
Публикувано07.03.02 21:02



Илиада?
В "Илиада" има толкова фентази, колкото в теорията за относителността!
Това, което за нас е "фентази" за тях е било "реално състояние на нещата" !

I have not the uniform, but I have the spirit. My heart is that of a Musketeer!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.