Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:26 29.09.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема За книгите писани по филми!нови  
Автор Jill (засрамена)
Публикувано05.03.02 13:12



Темата ми хрумна, докато четях постинга на Дейви за Уилол. Вероятно леко ще се повторя. Та Уилол, например е един прекрасен филм - хоп някой решава, че по този въпрос трябва да има и книга. Наема се съответния автор, пише се каквото се пише и се издава. Какво ще ми кажете, обаче за качеството на книгите. На мен ми се струва, че винаги е имало нещо, което да липсва (освен ако авторът не е невероятно добър - винаги има изключения). Това е напълно в реда на нещата - изразните средства на киното са различни от тези на писаното слово - логично е, когато един филм буквално се препише и се издаде като книга, историята да ни се види леко постна.
Та за това ми е въпроса. Колко често сте попадали на "книгувани" филми (от филмирани книги, разбира се)? Колко от тях ви харесаха и защо? Няма да говоря за процеса "книга -> филм", защото той е много по-често срещан и вече му е отделено нужнот внимание.

"Не съм ли ти казвал вече, че всичко започва и свършва в Библиотеката" Ютакалтинг


Тема Re: За книгите писани по филми!нови [re: Jill]  
Автор DavieМодератор (ентусиаст)
Публикувано05.03.02 13:24



Copy & paste, защото нещо съм избързала...

'Като че ли и на мен идеята да чета книга, писана по сценарий за филм, не би ми допадала особено. (Не съм чела такива книги май...)
Мисля, че почти няма начин да не се стигне до едно безмислено раздуване на идеята от филма до необходимия за книга обем... А и май след като си видял завършения образ и можеш само да затвориш очи и да го извикаш пред себе си ще бъде ужасно скучно и досадно да четеш описания, които би следвало да те накарат да си представиш визуално даден образ...'

А как стоеше въпроса с Междузвездните войни? Кое беше първото - филма ли?

Btw, току що се сетих за един от случаите, когато съм чела книга и съм гледала направения по нея филм и съм харесала филма повече - това като че ли е изключение като цяло. Става дума за 'Английският пациент' - един от любимите ми филми, който гледах преди да прочета книгата. Може би съм объркала поредността, но някак духа на филма ми допадна повече. Книгата беше твърде бавна, макар и красиво написана...

To hear, one must be silent.


Тема Re:Не ставанови [re: Jill]  
Автор tyshu(tai-shu) (Даймио от класа)
Публикувано05.03.02 14:20



И не става защото липсва част от атмосферата, тази атмосфера,
която не се предава с думи, а с музика и специялни ефекти, с
роля, с актьорско присъствие...
Иначе в книгата присъстват всички реплики и действия.. Ама
какво от това??
Има значение дали една и съща реплика или роля се играе от
Харисън Форд или Бен Незнамкойси...
Та така хич не е същото...

Ако добре го насочиш
и с вик Банзай се наточиш
кръвта му ще източиш


Тема Re: За книгите писани по филми!нови [re: Jill]  
Автор ty^iga (Just a demon...)
Публикувано05.03.02 14:25



Za knigi po film ... move bi si prawa ... no s riska da se otklonq ot temata ... mnogo haresah prodylveniqta na "Star Wars" - hubawi knivki



Тема и филмите правени по книгинови [re: Jill]  
Автор Пивo (комуунист)
Публикувано05.03.02 15:58



предимно провали и по двете релациии

Ad astra per aspera


Тема Re: и филмите правени по книгинови [re: Пивo]  
Автор Гocпoдapят нa Бypитe (сухар)
Публикувано05.03.02 17:42



Prichinata e edna - kogato prochetesh knigata ti si izgfsjdash edna predstava za geroite i ect, a posle nqkakuv si tan rejisjor-novator ti natrpva svoqta. Ako pyrvo si gledal filma, kogato prochetesh knigata vijdash, che avtorayt e imal suvsem drugo nesto vpredvid.

"Не бъди пищен като ясписа, а прост като камъка"
Лао Дзъ


Тема Re: За книгите писани по филми!нови [re: Jill]  
Автор De_Vor (Rebel)
Публикувано05.03.02 18:43



Btw George Lucas e izpraskal dva toma s produlzenie na knigata Willow, nqmam predstava dali si struvat...

Early this morning when you knocked upon my door, I said:"Hello Satan. I believe it's time to go!"


Тема Re: За книгите писани по филми! [re: Jill]  
Автор Gandalf (толкинист)
Публикувано05.03.02 21:40



Sled kato 4etoh knigite po StarWars , govorq za 4,5 i 6 seriq ot filma, vednaga usetih pri pro4itaneto na knigata "Willow" 4e e pisana po filma. Stoi nqkak "plastmasovo". Ako iskash moga da ti q dam da q pro4etesh .... no ne mislq 4e shte ti haresa, ima nqkoi momenti koito ne syshtestvuvat vyv filma (za shtastie) :}

ЛУД УМОРА НЕМА
Избери отново


Тема Не точно...нови [re: Gandalf]  
Автор Jill (засрамена)
Публикувано05.03.02 22:15



... моят проблем не е там... аз съм чела книгата, имам си я в къщи и под ръка. Не съм гледала филма. Ама това е друг въпрос...

"Не съм ли ти казвал вече, че всичко започва и свършва в Библиотеката" Ютакалтинг


Тема Re: За книгите писани по филми!нови [re: Jill]  
Автор mitkohr (напълнонепознат)
Публикувано06.03.02 15:36



За мен има книги по филми, които са добри като филмите.
Това е серията по Alien(s)(1,2,3) на Алън Диин Фостър. Филмите са яки но може би защото прочетох книгите първо, те ми допадат дори повече .. :)
Особенно втората част Aliens ... много по силно впечатление ми направи от филма, по отношение на историята, атмосферата и образите на героите. А иначе автора не е нищо особенно, чел съм и негови продължения на Star Wars, които да си призная са доста тъпички .. :) Но тези книги са нещо много добро ... :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.