Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:08 20.06.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема Сянката на Толкиннови  
Автор baron Sharkonen (яростен)
Публикувано08.01.02 12:44



Тая тема не е за да плюе Толкин, нито пък да го обожествява. Тя е за да го анализира!

Както може би знаете, много издатели хвърлят страшно много пари за раклама! И чуждестранните - колоси като "Дел Рей", "Бантам Буукс" и "Тор буукс", така и нашите - "Бард" и "Елф" и "Обсидиан"!
Смятам че и Толкин е пример за добре направена реклама. Разбирате ли американеца е странна птица! Лесно може да бъде промит мозъка му! Защото когато всичко живо около него почва да крещи фанатично: "Толкин! Толкин! Толкин", тогава и несъмнено самия той започва да вика.

Аз нямам никакво мнение да отричам приноса на Толкин към световното фентъзи и най-вече към Епическия подклас, където имаме някои от най-добите неща-"Колелото на Времето", "Песен за Огън и Лед", "Сага за Войната на Разлома", "Сага за Драконовата Война", "Белгариад", "Малореон" и другите неща на Едингс, които така и не бяха издадени-"Елениум" и "Тамули", за които мога да гарантирам че са по-добри от "Белгариад" и "Малореон"!

Несъмнено и доктор Антов влиза в хората, които най-много викат в ушите на хората. Неговия мазен глас те кара да си купуваш книги и да пръскаш пари за очевадни дървета, като Робин Хоб. Да, той донесе Джордан, Мартин, Фийст и Едингс, но смятам че много писатели, без тия, са втора ръка фентъзи!

Но да се върнем на темата! Според мен Толкин е един много добър писател! Да, за 70-те е бил уникален, но днес има толкова много други неща! Няма да крия пристрастията си към Джордан, но мога да ви уверя че съм срещал индивиди - джорданисти, които не са чели нищо друго освен Джордан! Към тях изпитвам само презрение! А аз чета и Мартин, и Фийст, и Едингс! Но аз все пак споделям мнението на Пешо Варварина, който не познавам лично, че има и други писатели, било то американци, англичани, руснаци, немци или българи, които са също толкова стойностни!

Сега не ми отвръщайте веднага Зелазни, защото той не е света вода ненапита, а според мен зависи какво ще му прочетеш за да го харесаш. Той има хубави неща като "Хрониките на Амбър" или поне първите пет части тъй като Мерлин за мен е кретен, "Господарят Демон", "Донърджак", трилогията "Донеси ми главата на принца" и Джак от Сените"! Но има и откровени боклуци! Примери няма да давам!

На кратко мнението ми е че Толкин не бог в жанра и не е перфектното фентъзи! Смятам че този жанр е много мащабен и все още трябва тепърва да се пише и описва!

Ами това е! Със мнението с не искам да обидя никого! Честит Имен Ден на Ивановци и Йордановци и всичко най-хубаво на всеки от клуба!

Vardaaaaaaa!


Тема Re: Сянката на Толкиннови [re: baron Sharkonen]  
Автор Johny Cage (spitting camel)
Публикувано08.01.02 13:09



"Da ANALizira" ... moment da se opitam da analiziratvoite "mudri slova".
Tova koeto zabelqzvam e 4e ti nikade ne analizirash JRRT. Edinstvenoto koeto pravish e da reklamirash RJ, ba_li_mu_maikata Fiest, D.Edings. A da shtqh da zabravq i oste 1 - ba_li_mu_maikata Martin. Osven tova uspq da opluesh R.Z.
Mene slabo me interesuva amerikancite i promivkite na mozaka im. LOTR sam pro4el na 11-12 godishna vazrast zaradi dumite na maika mi "Tova ste ti haresa", a Bilbo Begins kato oste po-malak. Za desetinata godini izminali ottogava nqma kniga koqto da me e zavladqla pove4e ot tqh s izklu4nie na Silmarilion.
Vsi4ki knigi koito izbroi sam 4el i nito 1 ot tqh ne ostavi nqkakvo dalboko 4uvstvo na zadovolstvo ot pro4etenoto s izklu4enie na parvite 3-4 knigi na WOT. Dori sled pro4ita na pove4eto sam se qdosval 4e sam si gubil vremeto vmesto da si gubq vremeto po nqkakav drug na4in :) Vsqka 1 ot izbroenite knigi e napisana za pari i ostavq tova vpe4etlenie.
Darvoto na Robin Hobb .. amm za vsqko darvo si ima i 4itatel. Az sam spal po 3 4asa samo samo da moga da po4eta oste malko...
Ta sega si saberi moza4eto i napishi kakvo iskashe da kazesh bez da opluvash nikogo.Vseki znae pristrastiqta ti.
ZASHTOTO V TOZI SI POST NISHTO NE KAZVASH!!!
Ako imash nehsto da kazesh za Tolkien go kazi, a ne hvali ostanalite.Za tova si otvori tema veli4ieto na pisatelite obezlesqvashti Zemqta.ako nqmash kakvo da kazesh nedei, no ne palni foruma s "madri slova".

Johny Cage

PS. Kakto vizdash govedata/idiotite ot dir.bg si ostavat sahtite ... ili moze bi ti si ostavash sahtiq. Tova koeto e po-nedorazvito trqbva da se promeni. Ti izberi koe

------------------------------------------------
DOOM Will Never Die, Just The Players


Тема Re: Сянката на Толкиннови [re: baron Sharkonen]  
Автор DavieМодератор (член)
Публикувано08.01.02 15:56



Опитах се да се въздържа от отговор, ама не можах.
Мисля, че писането ти във форума на Бард ти се отразява зле - започнал си да говориш с един такъв назидателен и псевдовсезнаещ тон. Тук виждаш какво предизвикваш с подобни изказвания.
Макар и да не съм от феновете на Толкин, такива необосновани изказвания ме дразнят откровено. Като си решил да говориш за Толкин - ами какво пак ги намесваш и Джордан, и Мартин, и Фийст, и т.н.? И как пак стигна до Зелазни?
Седни си подреди мислите и напиши нещо по-смислено, моля. Мисля, че в този клуб не остана човек, който да не ти е чувал 'мнението' поне веднъж и не знам защо трябва да продължаваме да го чуваме отново и отново.
Ако искаш все пак да обсъдиш Толкин с останалите, опитай да го формулираш по друг начин.

To hear, one must be silent.

Редактирано от Davie на 08.01.02 17:52.



Тема Re: Сянката на Толкиннови [re: baron Sharkonen]  
Автор De_Vor (Rebel)
Публикувано08.01.02 21:08



Ave Shaidar4e,kak tui edin pousting bez tupotiq ne uspq da izpraskash ve???? I pak pokloni i izveneniq-- ti kuv muz si be, edno mnenie ne mzoesh da izkazesh bez da obilzesh zadnicte na oponentite si...
Tolkien bil dobur za 70-te godini.HAHHAHAHA, e qsno kolko poznavash Tolkien.
Purvata tvorba na Tolkien , koqto e bila publikuvana e Poemata za Tom Bombadil 1937. OPSSSSSSSS. Za Silmarillion gotvq ot suma vreme edna tema...

Early this morning when you knocked upon my door, I said:"Hello Satan. I believe it's time to go!"

Редактирано от De_Vor на 08.01.02 23:56.



Тема Ай, ай...нови [re: baron Sharkonen]  
АвторBятъp (Нерегистриран)
Публикувано08.01.02 21:56



Изобщо какво общо има класифицирането на книгите с удоволствието от четенето? Някой насилва ли се когато чете? Първата част на Властелина прочетох малко преди да излезе втората, Билбо чак накрая го намерих за да го прочета и все бях над 20 годишен т.е. голям горе-долу(по дърт съм от всички). Великолепен свят, но мисля че е въпрос на възпитание да го харесваш. Мога да си представя, че има и хора, на които не им допада(те вероятно не обичат и "да пият чай пред камината"). Никога не сравнявам автори и книги, поне не по принципа "кой е по...", не ги и класифицирам, не ги поставям в някакви определени от някого рамки. Едни въздействат други по-малко, с някои живееш непекъснато.
Приятно е когато кажеш : "Каква злочестина" човека до теб да отгоовори "Ай,ай, балрог е дошъл" (цитирам по памет)
...Абе това е



Тема Re: Ай, ай...нови [re: Bятъp]  
Автор De_Vor (Rebel)
Публикувано08.01.02 22:34



Bahti, kak tui reshi 4e si po-durt ot si4ki? Ina4e za druuoto si prav, i az dosta lkusno si nabavih Hobita...ma za tiq knigi vuzrast nqma. Sq zapalih edna madama na 25 godini da pro4ete Lorda... Ka4etvo, ne koli4oestvo mu e maikata, sha mu eba guza!

Early this morning when you knocked upon my door, I said:"Hello Satan. I believe it's time to go!"


Тема Re: Ай, ай...нови [re: De_Vor]  
АвторBятъp (Нерегистриран)
Публикувано08.01.02 23:20



Изразих леко пресилено може би, но истината е не е далече.
Дори си мисля, че по-добре е станало като съм прочел Властелина на една прилична възраст



Тема Az pakнови [re: baron Sharkonen]  
Автор De_Vor (Rebel)
Публикувано08.01.02 23:46



Sahidar4e mnogo amerikanci li poznavash? a i Tolkien ne e populqren samo v US. S oq dovod za promivaneto na mozucite- mi taka i knigite na RObert Jordan sa best selleri, kak mislish?
Ti qvno i Zelazny tolkoz poznavash- Donnerjack i Gospodarqt Demon sa pisani v suavtorstvoto, toest po-to4no dovursheni ot zenata, s koqto e zivql Zelazny v kraq na zivota si. I spored mnozina bilo o4evadno, kude e dopisvano...

Early this morning when you knocked upon my door, I said:"Hello Satan. I believe it's time to go!"

Редактирано от De_Vor на 08.01.02 23:53.



Тема Re: Сянката на Толкиннови [re: baron Sharkonen]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано09.01.02 00:21



Поотраснал си от лятото, момаж. Не прекалено много, но е забележимо.
Както обикновено не съм съгласен с повечето неща които казваш, но това не е за пръв път.
Определено напредваш.

TANSTAAFL


Тема Извинявайте, ама се ядосах!нови [re: Johny Cage]  
Автор baron Sharkonen (яростен)
Публикувано09.01.02 01:50



Към Джони Кейдж:

След дълъг разговор със моят Аз си помислих и реших да ти напиша нещо! Ама не като онова милото по горе, а нещо по солено!
"Всяка една от изброените книги е писана за пари и оставя това впечатление", каза Той! Що го каза не знам!
Мисля че да ме засегнеш, щото това би трябвало да го каже човек, който не е пипал книга! Ама прозвуча общо взето сериозно! И си помислих: "Аджеба, той Джони Кейдж не беше ли един от малкото интелигиентни хора в дир.бг?!".
Впоследствие се оказа че не! А какво се оказааааа...
Оказа се че си един безмозъчен нещастник!
Твоето мнение за мен струва, колкото кучешка храчка!
Не разбирам...просто не разбирам! Нямах намерение да се заяждам с теб, но ти просто не ми оставяш друг избор!
Как можа да кажеш едно толкова плоско, пошло и тъпо мнение в едно изречение бе Кейдж? Как можа? Не го очаквах от теб, ша знайш! Жестоко си ми паднал в очите!
Твоето мнение за Толкин е една чудесна книга и аз го споедлям, но не съм верен до фанатичност, а смятам че има и по-добри автори! Именно това се опитах да кажа, но за нещастие бях грубо прекъснат с изречението: "Всяка една от изброените книги е писана за пари" Скърцам със зъби от ярост, щото само някакъв дребен сополанко може да каже такова мнение! А ти предполагам си на 20-22 години! Една книга може да се пише отчасти за пари: все пак те семейства хранят, но и се пише за кеф! Някога ако бих написал книга бих я написал за кеф!
Но говедата като тебе, които викат само: "Ъъъъъъъъ, това е писано за пари!" с цел да оплюят дадено произведение, дълбоко ме дразнят! Сега да почнем по точки:

- Джордан - тука си признавам че последните три книги се комерсиализира! Въпреки че съм фен, си признавам!

- Мартин - както казах Мартин е бил работил като сценарист! По този си начин той би могъл да изкарва дзверски пари, при мисълта ако знаеш колко много са би се озъбил! Ако иска пари просто ще се върне към тая работа ще зареже "Песен за Огън и Лед" и ще покаже голям и дебел среден на всички фенове!

- Едингс - ами Едингс има две издадени саги - "Белгариад" и "Малореон" и техните допълнения "Поулгара" и "Белгарат"! Вярно че "Малоерон", не е на висотатата на първата и наистина е претупана за мангизите! Но определено "Белгариад" е писана за кеф и за нищо друго, преди тва писателя е имал успех и с други книги така че... А относно "Еления и "Тамулия", ми човече прочети ги първо и тогава ми говори че са писани за пари! Силно се съмневам че си чел "Еления" и "Тамулия"!

- Фийст - същата е картинката с Фийст. На тоя писател са му издали само "Сага за Войната на Разлома", а има още три саги за издаване и няма да споря с теб защото последните две години очевидно си живял в пещера само на венозно хранене с Толкин под възглавницата!

П.С. Преди изобщо да изречеш такова тъпо изречение малко се поинтересувай от писателите. Попрочети нещо от Интернет за тях! Добри писатели са! Но с твойте виждания мисля че не би могъл да прочетеш някоя добра книга, а човек трябва да бъде обективен! Едингс е Ню Йорк Таймс Бестселър Номер 1, не просто бестселър, а номер едно! Мисля че повече няма нужда от коментар...

П.П.С. А и за малко да забравя, поздрави от Шао Кан! Да си жив и здрав!

Към Ди_Вор:

Тъй като побелях с няколко косъма, покрай Кейдж (не знам, вие сигур сте приятели), не желая да се карам с теб, въпреки че във всяко изречение намирам псувня, което според мен е особено просташко, но както и да е!

Та, аз не съм познавач на Толкин нито на Зелазни! Аз се интересувам каква е книгата, а не кога кучето на писателя си е оставило почетната лапичка отгоре! Колкото до това за "Господарят Демон" и "Донърджак", няма да споря, защото според мен това са едни от най-добрите неща на Зелазни (или на неговия съавтор-не ми пука дали това е жена му или мъжа му)! Пожелавам ти всичко най-хубаво Ди_Вор!

Vardaaaaaaa!

Редактирано от baron Sharkonen на 09.01.02 06:40.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.