Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:48 06.07.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Тема Сага за войната на разломанови  
Автор Davie (минаващ)
Публикувано03.12.01 10:29



Предварително искам да се извиня, ако не съм забелязала, че някъде съществува тема, посветена само на Фийст. Обаче, като че ли си спомням единствено споменаването му в теми, в които основната цел е да отречеш любимия автор на събеседника (или поне така се получава)...
И така....
Естествено, причината да отворя тема за Фийст е, че започнах да чета ‘Сага за войната на разлома’ преди около седмица. Имам още към 150 стр. за дочитане от първи том, така че съм сигурна, че впечатленията ми в никакъв случай не са пълни. Но все пак, какво ми направи впечатление досега.
Първо, може би ще е честно да кажа, че ‘Сага за войната на разлома’ май по-скоро ми харесва (поне дотук)...
Обаче, някак имам чувството, че идеите на Фийст ще се изчерпят още в първата книга и оттам нататък ми е чудно какво е напълнил в другите.
Че действието тече бавно няма смисъл да казвам, тъй като това може би си е мой проблем – не обичам разводняване на действието до няколко хиляди страници (в случая са ‘само’ към 2100-2200) при положение, че може да бъде систематизирано на няколко стотин със същия успех.
А пък някои моменти, на които би могло да се обърне по-голямо внимание, са някак пренебрегнати и претупани. Например, развитието на способностите на Пъг/ Миламбер след като става един от Великите и откритието че притежава уникални способности поради факта, че може да черпи сила и от двата свята. Това беше толкова бегло споменато, че чак ме остави с пръст в уста. В крайна сметка целия първи том, обхващащ ‘Чиракът на магьосника’ и ‘Майстор магьосник’ би трябвало да наблегне повече на магията (поне според мен). Тук отново сигурно си казва думата личното ми предпочитание към магията като най-важен за мен елемент на фентъзито. Описанието на обучението на Пъг от Великите (и най-вече последното изпитание) беше за мен може би най-интересния момент в книгата (1-ви том) - жалко, обаче, че беше сбутано само в една глава.
Като цяло действието на Фийст е доста предвидимо – не искам да кажа, че знам още от първи том какво ще стане в останалите два, а че някак е ясно какво ще бъде следващото действие на героите....
А колко аналогии с други автори имаше... Няма да употребявам думата ‘преписвал’ (не съм го казала, хей!), защото сигурно не е така. Нека да кажа, че се чувства влиянието на други автори:
- на Фармър – прехода между двата свята (същия, който го има и в ‘Господаря демон’ на Зелазни), но това е една такава обща идея за паралелните светове, която всички могат да експлоатират както си искат...
- на Толкин – мините на джуджетата; дракона, пазещ съкровището; плътеника (който ми напомни за балгора – не по физически прилики, защото не помня как бяха описани двата гада, а по-скоро по ужаса, свързан с тях.
- на Ле Гуин – истинските имена на магьосниците, които никой друг не бива да научава... Знам, че не е нещо съществено, но...
- на Вайс/ Хикман – драконите и драконовите господари (мисля, че тук не бъркам хронологията)...
- на Зелазни – тук може и да го намерите за странно, но когато Пъг се изкачваше по кулата по време на изпитанието преди да стане един от Великите, описанието толкова ми приличаше на описанието на Зелазни, когато неговите герои пътуваха през сенките...
Може и да пропускам нещо....
Допадна ми и идеята цивилизацията на цураните да бъде изградена по ‘образ и подобие’ на японската цивилизация (просто далекоизтоните цивилизации са ми слабост).
Не ми допадна клишето (пак, отново, за пореден път), според което ‘нашите хора’ са от Запада. Няма да говоря отново за това, защото вече го направих в една друга тема.
И така.... Това са моите впечатления дотук. Любопитно ми е да чуя вашите....
И тъй като съм доста нетърпелива, ще ми е интересно да чуя нещо и за втори и трети том (е, не ми ги разказвайте все пак).

P.S. Четенето на дебели книги явно ми се отразява на писането – пак много дълго стана. Направо ужасно дълго! Надявам се да го прочетете все пак...

To hear, one must be silent.


Тема Re: Сага за войната на разломанови [re: Davie]  
Автор Boby_ (post-mortem)
Публикувано03.12.01 11:27



Няма да коментирам 1-ви том, само ще кажа, че не е зле. Но ако се колебаеш дали 1-вата част ти харесва или не, по-добре въобще не се захващай със следващите. Главните герои, макар и други, се държат по абсолютно същия начин като в първата книга. Можеш да предвидиш действието доста страници напред, без да си врачка. И докато втората все още се чете, третата не успява да задържи вниманието дори до средата и е СКУЧНА.

Повредата не е във Вашия телевизор!


Тема Re: Сага за войната на разломанови [re: Davie]  
Автор Johny Cage (Sand_Snail)
Публикувано03.12.01 11:32



Ammm kakvo da kaza .. edinstvenoto fantasy ,koeto ne do4etoh do kraq ... i oste ne moga da sabera sili da go dovarsha :((

Johny Cage

------------------------------------------------
DOOM Will Never Die, Just The Players


Тема Re: Сага за войната на разломанови [re: Johny Cage]  
Автор Tpишa (голям заплес)
Публикувано03.12.01 13:47



Мдааа... И аз зарязах 3ти том по средата. А досега поне не ми се беше случавало да не дочета нещо. Всъщност това, което според мен е най-дразнещото в тази поредица, са заемките (на места цели пасажи са почти буквално преписани)

You are caught in a prison
Of your own devise


Тема Хм...нови [re: Boby_]  
Автор Davie (минаващ)
Публикувано03.12.01 14:31



Съвсем ме отчая.
Някакси се надявах въпреки бавното действие поне да има някаква идея, която да поддържа тръпката...
Добре де, тази война с цураните и в останалите 2 книги ли продължава? До този момент (до където съм я прочела) вече се води около 9 години. То не би трябвало да остане нито за какво да воюват, нито кой да воюва... Освен, ако Фийст не е решил населението и на Мидкемия и на Келеуан да е колкото китайския народ като бройка (хайде и индийския ще свърши работа)...

To hear, one must be silent.


Тема Re: Хм...нови [re: Davie]  
Автор Boby_ (post-mortem)
Публикувано03.12.01 14:50



Не, войната не продължава в следващите книги. Но се появяват ОЩЕ ПО-СТРАШНИ ВРАГОВЕ, срещу които нашите герои се изправят с ОЩЕ ПО-МАЛКИ СИЛИ и т.н.

Повредата не е във Вашия телевизор!


Тема Не така...нови [re: Davie]  
Автор Jill ('s back)
Публикувано03.12.01 16:06



...не се отчайвай от сега, ще ти трябва малко и за по-късно... , макар сюжета да не е особено оригинален, поне може да се чете и има финал.

"Не съм ли ти казвал вече, че всичко започва и свършва в Библиотеката"


Тема Re: Сага за войната на разломанови [re: Tpишa]  
Автор Johny Cage (Sand_Snail)
Публикувано03.12.01 17:38



pak mnoo si iztraql. az q zarqzah po sredata na 2-ri tom .. takmo nashite otivaha v nekaf manastir i reshih 4e mi pisna da gi 4akam da izlezat ot tam i si vzeh Zagadkite na Sherlok Holms n-ti tom :)

Johny Cage

------------------------------------------------
DOOM Will Never Die, Just The Players


Тема Любопитно ми е....нови [re: Davie]  
Автор Davie (минаващ)
Публикувано04.12.01 09:43



... дали, ако бях озаглавила темата 'Зелазни срещу Фийст' и правех преки сравнения между тях (в полза вие си знаете на кого) щях да получа повече мнения. Явно подходът ми е бил грешен.

Вече завърших първи том и общо взето не беше зле - можеше и по-накратко и щеше да си е супер историята. Имаше някои недомислени неща, но съм склонна да ги пропусна заради магията. Захапах вече втори том и се надявам искрено да не скучая (или поне не много).
Между другото, освен обучението и развитието на Пъг като магьосник, ми допадна и историята на Томас. А какво щеше да стане, ако във вътрешната битка бе надделял валхеру? Прозаичният отговор е 'един том в повече'. Ама нали доброто трябваше да победи...

P.S. Стига само сте чели, пишете де! Повечето от вас имат мнение и могат да си го обосноват.

To hear, one must be silent.


Тема И така...нови [re: Davie]  
Автор Jill ('s back)
Публикувано04.12.01 12:04



... за мен също едно от най-интересните неща в поредицата беше превъплащението на валхеру в Томас... хъммм и начина по-който Макрос го е уредил... Обичам си ги тия всемогъщи и всезнаещи магьосници, какво да се прави.

"Не съм ли ти казвал вече, че всичко започва и свършва в Библиотеката"



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.