Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:20 20.05.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
Тема Re: аминови [re: Davie]  
Автор Boby_ (демагог)
Публикувано26.11.01 17:04



Хайде да те репликирам за това, че сме били малка източна държава.
Като начин на мислене и мироглед българите сме далеч по-близо до западните цивилизации, отколкото до далекоизточните. А казвам далекоизточни, защото ти очевидно говориш за тях. Мисля, че има много съществена разлика между арабите и китайците да речем. Да не говорим, че в сборното "източни" могат да се включат и такива като японци, индийци, руснаци и какви ли още не. Така че по-добре да изясним понятията овреме, за да не говорим на различни езици. Що е то изток и запад?

I'm your truth, telling lies
I'm your reasoned alibis
I'm inside
Open your eyes
I'm you


Тема Re: аминови [re: Davie]  
Автор Epин Keлeбpиндaл (Jill_съм_си)
Публикувано26.11.01 17:18



Как да го обясня... мен много често също ме е дразнило това противопоставяне на Запада срещу Изтока във фентъзи жанра..., обаче си има едно съвесем просто и логично обяснение. Голямата част от авторите на фентъзи (или поне тези, които достигат до нас) са израстнали със западния (ако мога така условно да разделя понятията) начин на мислене... това е един свят, който познават и разбират. А едно от първите правила един писател да е добър - е той да познава това, за което пише..., а от там и всички последствия. Не искам да кажа, че причините трябва да се търсят едниствено в едно толкова просто обяснение, но то определено е фактор, заслужаващ внимание.

I hope you don't mind!
I hope you don't mind!
If I put that in words...


Тема Re: аминови [re: Boby_]  
Автор Davie (минаващ)
Публикувано26.11.01 17:23



Да, съгласна съм, че българите сме по-близо до западните култури отколкото до далекоизточните. Къде съм казала нещо различно?
'Западът' в моите представи обхваща в реалния свят САЩ, Канада, Западна Европа и Австралия например. Тази моя представа рефлектира и върху начина ми на възприемане на 'западните' империи, описани във фентъзи романите. Може и аналогията ми да не е правилна, знам ли.
В този смисъл по-скоро правя разлика между горните 'западни' общества и всички останали, които можем да наречем и северни и южни, ако искаш. Не се хващай за думата 'източен' тъй като не влагам нещо конкретно в нея (освен в случая с цураните и аналогиите с далекоизточната и по-точно японската цивилизация).
Въпросът (пак се повтарям, съжалявам за което) е, че някак не може да се избяга от клишето, според което западните общества са добрите, правилните, цивилизованите и т.н., а останалите (не казвам източните) са лошите, сбърканите и т.н.

To hear, one must be silent.


Тема Re: аминови [re: Davie]  
Автор Boby_ (демагог)
Публикувано26.11.01 17:32



Аз пък не мисля, че има подобни клишета в ДОБРОТО фентъзи. Да си виждала някъде Ле Гуин да дава определения за добро и лошо общество? Или пък Силвърбърг или Зелазни?
Фентъзито не се изчерпва с Фийст, Джордан и Гудкайнд. Това са само прелетни птички - днес са тук, утре ги няма и никой не си спомня за тях. Така че недей да си правиш кардинални изводи само от техните книжки. Замисли се дали не си чела нещо по-различно и дали клишетата като това, което те тормози, не се дължат на слабостите на авторите, а не на някакви тенденции в целия субжанр.

I'm your truth, telling lies
I'm your reasoned alibis
I'm inside
Open your eyes
I'm you


Тема Re: аминови [re: Epин Keлeбpиндaл]  
Автор Davie (минаващ)
Публикувано26.11.01 17:34



Съгласна съм с това. Boby също имаше постинг в този смисъл.
Да, фактор е това на коя култура си представител. В крайна сметка логично е да пишеш за това което познаваш. Сигурно е фактор и това, че трябва да се удовлетвори и основната аудитория, която има същия този начин на мислене.
Чела ли си Китайските загадки? Авторът Робърт ван Хюлик е холандец, дипломат, прекарал дълги години в Китай, запознат с тяхната култура. Доста интересно четиво (всичките 18 книжки). Потапя те в Китай от... някой век (някъде до 10-ти май - не помня вече). Много реалистична атмосфера. А Джеймс Клавел и неговата Азиатска сага? И двамата са представители на западната цивилизация. И едва ли основната аудитория, към която са насочили своите творби, обхваща представители на китайското и други далекоизточни общества. Сигурно има много други подобни примери, но за тези се сещам в момента....

To hear, one must be silent.


Тема Re: аминови [re: Boby_]  
Автор Davie (минаващ)
Публикувано26.11.01 17:42



Боби, моля те, точно на мен не ми обяснявай разликите между Ле Гуин, Зелазни, Силвърбърг и др. и останалите. Знаеш, че ги знам много добре .
Ако си прочел внимателно първия ми постинг в тази връзка, трябва да си видял, че съм написала 'Правило ли ти е на теб (а и на останалите) впечатление, че нашите хора във всички по-дебели фентъзи книжки винаги са от Запада?'
Всички знаем кои са авторите на въпросните дебели четива. И не генерализирам за жанра като цяло (по принцип не обичам да обобщавам), а говорех конкретно за тях.
Май пак се оказва, че говорим за едно и също с теб.

To hear, one must be silent.


Тема Re: аминови [re: Davie]  
Автор Epин Keлeбpиндaл (Jill_съм_си)
Публикувано26.11.01 17:42



Има и други, разбира се... исках да посоча само една от причините. Тя обче в никакъв случай не е единствена..., другите вие ги бяхте изчерпали и не ми се искаше да повтарям някого... Както и да е - това действително е често срещано явление в литературата (не само фанатастичната) и не само когато е опредено с думи - Запад, Изток..., но и като мироглед и възприемане на света...

I hope you don't mind!
I hope you don't mind!
If I put that in words...


Тема Re: Интересен проблемнови [re: Davie]  
Автор Пивo (хелий)
Публикувано26.11.01 17:42



Замисли се защо си speechless.
Пък ако искаш да объсждаме по същество аз съм насреща.

The state is the great fiction by which everybody tries to live at the
expense of everybody else


Тема Re: Интересен проблемнови [re: Пивo]  
Автор Davie (минаващ)
Публикувано26.11.01 17:46



Хайде, моля те, ми обясни как да го разбирам това:
'всъщност именно непознаването на едно общество го прави лошо. А като го опознаеш става още по-страшно...'

To hear, one must be silent.


Тема Re: аминови [re: Davie]  
Автор Пивo (хелий)
Публикувано26.11.01 17:49



Не ми се чуди много-много. Заял съм се на дребно.

По нашите си западни критерии много неща в източните общества са най-малкото депресивни. Обратното хората от Изтока нямат проблеми да се адаптират в западните общества. Това мисля говори достатъчно за отвореността, толерантността и свободата в западните общества.

Ти споменаваш, че си от малка източна страна. Коя е тя ? Виетнам ? Камбоджа ?

Браво на твоя приятел холандец. Ако не е тайна с какво се занимава в България ?

А иначе за фентъзи измишльотините съм напълно съгласен с теб. Той и БоБи ти е писал по въпроса. Подобни клишета Запад-Изток са полезни от меркетингова гледна точка. Иначе традиционното е Горна земя - Долна земя .

The state is the great fiction by which everybody tries to live at the
expense of everybody else



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.