Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:07 18.05.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Магия за кинжал  
Автор Пивo (хелий)
Публикувано12.11.01 15:03



абе взех си от Славейков за 1лв. въпросното книжле - доста е четимо. Остава някой да ми даде да прочета и продължението

The state is the great fiction by which everybody tries to live at the
expense of everybody else


Тема Re: Магия за кинжалнови [re: Пивo]  
Автор Davie (минаващ)
Публикувано12.11.01 15:58



Хм, защо така не мога без резерви да кажа, че ми хареса въпросната авторка?
Опасявам се, че 'Магия за кинжал' е най-успешната част от сагата на Кер. Нататък на мен поне ми доскуча......
Има няколко неща, които много ме подразниха:
1. Необходимо ли е, пишейки за един мъжки свят, така неумело да използва груб език. Все пак тя е жена - като не й идва отвътре да говори грубо, да избягва такива реплики. Направо звучи смешно с опитите си да ругае чрез своите герои.
2. Много интересни сексуални наклонности на героите си измисля, ама е някак абсолютно ненужно да се търси за всяка книга по едно сексуално извращение/особеност.
3. Как да приема насериозно героите (голяма част от тях, не всички) й след като се оказва, че въпреки многото им битки и царуване, те са някакви хлапета на по 18-24 години? Някак недомислено звучи.
4. Повечето от главните й герои ми изглеждат някак истерични и леко... луди. Особено Гуиневер - тя си беше откровено неадекватна.
Та така... Даже не дочетох 'Магия за зора', а 'Магия за дракон' изобщо не я започнах....

Май си от София и няма как да ти ги дам да ги прочетеш - иначе бих.

To hear, one must be silent.


Тема Re: Магия за кинжалнови [re: Davie]  
Автор Jill (ifny)
Публикувано12.11.01 16:27



На мен ми харесаха, пък... позволи ми да ти отговоря по всяка точка, плюс още едно две неща:
1. "груб език" - не знам защо ти се е сторило, че езика в книгата е груб... но дори и да приема това за вярно - според мен авторката е искала да пресъздаде напълно един свят, където изтънчените маниери и разговори са не само невъзможни, но и напълно неуместни... я си представи една прислужничка в кръчма или наемен войник да се изразява литературно правилно - нали веднага ще му видят сметката... освен това кой те е излъгал, че на жените не им идва от вътре да говорят и груго понякога...
2. сексуалните наклонности на героите няма да коментирам...(не си спомням точно...ааа да оная история...)
3. за младостта на героите - защо смяташ, че не трябва да са млади - нима в средновековито на нашия си т.нар. истински свят жените не са раждали на по 12-13г.,а за стари хората са се брояли, когато наближат 40г.
4. такива трябва да бъдат... изисква го фабулата в книгата.

Сега мойта гледна точка: на места дейсвително героите са разгледани малко наивно, но това е доста умело прикрито в рамките на самото действие. Вярно е също, че първите две книги от сагата са значително по-добри от последните. Героите са по-истински и логични... ама всички знаем какво става с продълженията.
И не на последно място - чувала съм някои аналогии между работата на К.Кер и историята на Средната земя на Толкин. Съжалявам, но за мен единствената прилика се съсътои в това, че и двата свята в книгите са изградени на основата на келтската мотология. И в това, че Кер, също като Толкин, се е опитала да подходи към разбирането на героите си за света, като обясни произхода на магията и на самите богове.

Всички твои по-добри дела
във вода да се запишат!


Тема Re: Магия за кинжалнови [re: Пивo]  
Автор Jill (ifny)
Публикувано12.11.01 16:29



Ако решиш, че ти е харесала първата част... само ми прати една бележка - ще ти донеса и останалите...

Всички твои по-добри дела
във вода да се запишат!


Тема Re: Магия за кинжалнови [re: Jill]  
Автор Davie (минаващ)
Публикувано12.11.01 17:05



1. Звучи недодялано и неестествено. И не говоря за литературен изказ, а по-скоро, че нещо неутрално би било по-подходящо в случая, за да не става смешно
2. Онази история + онази от втората книга + онази от 3-тата още в първите 50-60 стр. Тази жена има или някакви незадоволени потребности или странни вкусове.
3. Може и да си права, но ми е крайно неестествено - това си е мой проблем де.
4. Пак според мен - малко е попрекалила. Изразът 'отметна глава и се разсмя', койте се среща средно по веднъж на всеки 10 стр., например, ме дразни доста (което пак си е мой проблем).
Както и да е, де - просто обменяме мнения. Не е задължително да съм права.

To hear, one must be silent.


Тема Зависи от гледната точканови [re: Davie]  
Автор Гpyбo в мOзъkA (шиш)
Публикувано12.11.01 18:05



На мен Магия за кинжал ми се видя доста сносна. Мога да определя атмосферата като красива, а това не се постига често; идеите не са съвсем стандартни - има интересна смеска между източни и западни разбирания за живота и смъртта; нищо толкова извратено нямаше на фона на това, което съм чувал за Джордан и Гудкайнд... Общо взето всичко зависи от гледната точка. Може съвсем фриволно да се каже, че това е едно женско фентъзи с мъжки привкус

Продълженията обаче все още ме чакат.

(аз съм онова оръжие на престъплението, с което се намушква оръжието на всички престъпления)


Тема Re: Магия за кинжалнови [re: Jill]  
Автор Гpyбo в мOзъkA (шиш)
Публикувано12.11.01 18:05



И аз ги имам, но не са ми в Сф, така че - оставям ви на вас да се оправите

(аз съм онова оръжие на престъплението, с което се намушква оръжието на всички престъпления)


Тема Re: Магия за кинжалнови [re: Davie]  
Автор Jill (ifny)
Публикувано12.11.01 18:11



Съгласна съм за изразите ... някои работи доста често се повтарят и това е дразнещо... но все пак ми хареса...

Всички твои по-добри дела
във вода да се запишат!


Тема Re: Зависи от гледната точканови [re: Гpyбo в мOзъkA]  
Автор Davie (минаващ)
Публикувано12.11.01 18:18



Естествено, че зависи - затова толкова упорито винаги уточнявам, че говоря само за себе си и за моите впечатления.
Абсолютно съм съгласна с впечатленията ти за 'Магия за кинжал'. Там преглътнах всички дразнещи ме моменти заради оригиналната идея. Лошото е, че някак твърде рязко доскуча и се затлачи още от първото продължение.
А защо си мисля, че не са само 4 части? Само толкова са издавани в България, но май Деверийския цикъл обхващаше още нещо.

To hear, one must be silent.


Тема Re: Зависи от гледната точканови [re: Davie]  
Автор Jill (ifny)
Публикувано12.11.01 18:23



Ми...говорих за впечатленията си само от това, което е излизало на БГ, така че за другото не знам...
... ще се поровя и ще ти кажа... ?!

Всички твои по-добри дела
във вода да се запишат!



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.