Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:40 01.06.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Стархотната кризанови  
Автор Shaidar Haran (мразен)
Публикувано01.10.01 19:16



Британското Фентъзи е в една голяма криза! Ако един от вас ми изброи 5 Британски писатели, аз ще му изброя 50 американски! Не сериозно!
В момента единсвеното Английско нещо е Тери Пратчет-не безизвестната пародия и Дейвод Гемъл (кажете още някой), които комай не са достатъчни да задоволят глада на многобройните, каквито съм сигурен че има, фентъзи фенове!
Пролетта прочетох Гемъл 1 книга на Камъните а Силата и ми хареса, но никога повтарям никога не съм срещал такова разочароващо глупаво продължение, каквото е книга 2!
В момента всяка седмица отвъд Голямата Вода излиза едно ново продължение на Ролевите светове Dragonlance и Forgotten Realms! Хората там ги четат на поразия, но и следят с интерес какво пишат Рей Фийст, Робърт Джордан, Джордж Мартин и Дейвид Едингс! Мога да ви уверя че в Америка днес се пише много и се издава много! Защото там имат пари. Но да не разчплям, стари рани!
Както казах англичаните днес четат само Пратчет и Гемъл (айде кажете още някой де!), и поглеждат отвъд хоризонта какво ще се появи!
Няма английски писатели, просто няма!

When you are speaking to me be sure that you are speaking to the Great Lord of the Dark!


Тема Re: Стархотната кризанови [re: Shaidar Haran]  
Автор De_Vor (Rebel)
Публикувано01.10.01 23:46



Katrin Kurz shte spomena samo, vupreki 4e seriqta i' za Derinite ne mi e sred ljubimite! Sumnqvam se da si q 4el zashtoto e izdavana dosta otdavna!

Tova za knigite mnogo mi mqza na situaciqta v Muzialnata industriq. Ne znam oba4e zashto tolkava se vuzhishtavsh na US avtorite! I ne e istina, 4e vsqka sedmica izliza po edna nova kniga! I ne gi izkopuvat kato ludi! Vqrno e ,4e se izdava mnogo! No koli4estvoto ne e priznak za ka4estvo. Pazarat e zalqt s bludkavi, klisharina roman4eta! I kakvo drugo da se o4akva! Avtorite vzimat edin daden na tepsiq svqt( Forgotten Realm, Dragon Lance, magic:The Gathering, Warcraft, Starwars, etc) i prosto izpraskvat neshto! Oshte po-losho stava, kogato pisatelite sa tolkova slabi ,4e im li4i oshte ot zaglaviqta- tom 1 The White Unicorn, tom 2 The Gold Unicorn, tom 3 The Return of The White Unicorn(tiq zaglaviq gi izmislih sega, no ako durzsih shte ti namerq to4no ot kude se setih za tqh). Edin avtor , koito ne moze sam da si suzdade svqt i koito e tolkova zle s pisaneto, 4e ne moze da izmisli originalno zaglavie na tvorbata si, prosto ne moze da me ubedi 4e moze da e dobur razkazva4! Takiva prosto raz4itat na markovoto ime i na fakta ,4e sa malcina avtorite , koito da v momenta pokrivat kriteriite za ka4estveni fantazi tvorbi.

Ima i oshte neshto- viziral si knigi izdadeni na BG. A zamisli li se za cenata vurhu pravata im? kak mislish koq e po-visoka -tazi v Britanski liri ili v US doalri? Tova sushto e seriozen faktor, kogato stava duma za dostup na 4itatelite do daden tip literatura! Tva beshe diskutirano mnoo obstoino v onazi tema za BARD!

They said something good was waiting down this road, so I'm pickin' whatever is mine!
Ko ti dreme , koi avtor kude e roden! Ne e li po-vazno toi da pishe ka4estveni neshta? Pone za men e!

Early this morning when you knocked upon my door, I said:"Hello Satan. I believe it's time to go!"


Тема Re: Стархотната кризанови [re: De_Vor]  
Автор Shadowlord (егоистичен)
Публикувано02.10.01 00:54



Az sega napulno shte se saglasia s De Vor, makar che povecheto ot horata koito izobshto sa pipali fantasy, shte ima da me rugaiat za pokolenia napred (predpolagam). Ta znachi, tova e absoliutno pravilno, moje da se pishe kolko shte, moje da se izdava kolko shte, i moje da se kupuva kolko shte, ama tova ne e priznak za kachestvo. Eto naprimer Robert Jordan (mda, toia suhtia), negovoto Kolelo e nai goliamata, reklamirana, izduvana, ogromna, kuha boza, koiato sum chel. Da taka e. Sega niama da zadulbavam zashtoto tova ne e temata, samo sravnete purvata kniga Dune i tzialata The Wheel of Time (nishto che sa v razlichni janrove) i shte vidite kak neshto ot poriaduka na 500 stranichki moje da sadurja 100 puti poveche ot hiliadi stranitzi razduvki. Tova koeto NAISTINA stava vuv vuzhvaliavania USA e kakvo? Komersializatzia. Pechelene na pari. Bezkraino bulvane na stereotipni i raztegliani do poburkvane istorii v luskavi koritzi. Ta tova stava. No horitzata tam si gi haresvat! Chovek ne moje da gi vini. Ima i kachestveni proizvedenia, spor da niama! No az ne mislia che te sa vsichko koeto e s sharenko otgore, garnirano s edna kupchina obojestviavashti tzitati ot tuk i ot tam.
Ta zatova, kriza e niamalo, niama, i niama i da ima, zashtoto dobrite neshta se praviat ot edinitzi.

And let Darkness rule the land...


Тема Re: Стархотната кризанови [re: Shadowlord]  
Автор De_Vor (Rebel)
Публикувано02.10.01 01:10



Oshte dokato pisheh purviq pousting si milseh za Britanskata Rok Invaziq v US- totalno otri4ane na rok izpulnqvan ot US grupi, obozestvqvane na The Beatles, The Rolling Stones, The Who, i tn. Po-kusno oba4e idvat The Doors, Jeferson Airplain, The Jimmi Hendrix Exp., CCR i drugi podobni. Prosto nabljudavame edin cikul na nadmoshtie i nalagane na Angloezi4nata kultura!

Early this morning when you knocked upon my door, I said:"Hello Satan. I believe it's time to go!"


Тема Офтопично за музикатанови [re: De_Vor]  
АвторCruiser (Нерегистриран)
Публикувано02.10.01 10:15



Примерът ти с британската рок-инвазия не е много удачен. Нито за момент щатският рок не е бил отричан по време на тази инвазия. Напротив, това се прави с единствената цел да му се прелее свежа кръв, защото в началото на 60-те той яко забуксува. Щатите отварят врати, за да се порадват за две години на две групи (не повече), които откровено са се обявили за продължители на музиката на Чък Бери, Бо Дидли, Мъди Уотърс, Бъди Холи и т.н. Първите 3-4 албума на Битълс, които съвпадат с периода на т.нар. "британска инвазия" бъкат от интерпретации и кавъри на американски рок. При Стоунс положението е още по-зле - там британският бийт е по-скоро изключение в типично щатския блус и рок, който свирят.
Моментът, в който и двете групи обръщат поглед към собствената си музика и залагат на авторови композиции - Help (Битълс) и Aftermath (Стоунс), брит-инвазията отдавна вече е загубила територия Щатите.
Другите три големи британски групи в бийта минават хептен метър. Звездният момент на The Who идва чак на Уудсток с изпълнението на Summertime Blues (щатски хит на Eddie Cochran), The Kinks не ги забелязват изобщо, а Animals се прославят изцяло с американския си блус, дори накрая за по-удобно се преселват да живеят в Сан Франциско.

Просто на терена на културата нито една от големите нации не може да си позволи да си прекрачи егото. А културните явления, на които условно се лепят търговски етикети, като "британска инвазия", "сърдити млади хора" и пр. се ползват за refresh-ване на въпросното его.
Иначе съм напълно съгласен с разсъжденията ти за състоянието на американското и британското фентъзи. Количественият показател не е мярка за стойност.



Тема Плюс това ...нови [re: Shadowlord]  
АвторCruiser (Нерегистриран)
Публикувано02.10.01 10:23



да не забравяме за две мощни социални придобивки на американските писатели - сключване на договори за n-брой книги, издадени в определен срок и фиксиране на предварителна цена за всяка произведена дума.



Тема Re: Стархотната кризанови [re: Shaidar Haran]  
Автор Пивo (Екстремист)
Публикувано02.10.01 11:30



Ами за твое сведение населението на Великобритания е около 56 милиона.
Населението на САЩ по неофициални оценки тази година ще надхвърли 300 милиона.

Според мен е напълно нормално американците да имат повече автори.
А дали са по-добри е друг въпрос.
Пък и няма защо да намесваш Тери Пратчет. Той не пише фентъзи.

The state is the great fiction by which everybody tries to live at the
expense of everybody else


Тема Re: Стархотната кризанови [re: Shadowlord]  
Автор Shaidar Haran (мразен)
Публикувано02.10.01 12:28



Dobre priqteliu kaji mi edin izwesten pisatel ot Andgliq! Nqma, zashtoto edinstwenite sa tam Katherine Kerr i David Gemmel! I oswen towa kak shte obqsnish fakta che dnes powecheto fantasy-pisateli sa Amerikantsi, a?
I wtoro az sym golqm priwyrjenik na Koleloto i ne kriq negowite nedostatytsi!
NO az gledam na edno neshto po kakyw nachin e napisano, gledam stilyt na pisatelqt kojto cheta, a ne otkyde e prepiswano!
Moje neshto da e izpolzwano kato baza, no towa ne e prichina da otrichash edin pisatel!
I kak shte obqsnish fakta che "welikiqt" Tolkien e prepiswal tseli pasaji ot "Beoulf", a? I che Zelazny e prepiswal or Michael Moorcock i Hose Farmer?

When you are speaking to me be sure that you are speaking to the Great Lord of the Dark!


Тема Re: Стархотната кризанови [re: Shaidar Haran]  
Автор Johny Cage (Sand_Snail)
Публикувано02.10.01 14:12



Dai primer za avtor, koito ne e prepisval ot nqkoi predi nego. (Bez da mi davash za primer parviq pisatel;) ) Pak i kakvo e strannoto, 4e Tolkien e prepisval ot nqkogo. 4ovek se u4i dokato e ziv, a Zelazny sam si priznava 4e kopira P.J.Farmer
Johny Cage

------------------------------------------------
DOOM Will Never Die, Just The Players


Тема Re: Стархотната кризанови [re: Пивo]  
Автор DragonLord Valheru (Всепобеден)
Публикувано02.10.01 15:15



Mmdaa,hubava teme.
USA dominira,tova e vqrno. USa ma4ka-da. USA ima Feist,Jordan,Eddings,Brooks,Hobb,Weiss etc.Da.
No Anglia ne e v kriza. Prosto e po-slaba. Tq nikoga ne e bila ot su6tiq rank. Nqma i da bude. No ima avtori. Moorcock. Gemmel. Gemmel e velik,toi po broi knii moge da se meri dori sus zadokeanskite 4udovi6ta. Tuk izdadoha slabiqt mu cicl.
USA e pruv i 6te e pruv...no Angliq vinagi 6te ima svoqta malka,no vagna rolq.

Мрак се спуска над Сетанон



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.