Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:14 26.06.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Хауърд, Толкин, Зелазни, Легуин, Едингс ...нови  
Автор Gandalf (толкинист)
Публикувано13.09.01 13:42



Моля на темата да не отговарят Valheru и Shaidar_Haran тъи като тяхното мнение е ясно ...

Та на темата!!! Писна ми да се говори в този форум за Феист и Джордан. Макар че за разлика то някои хора аз не ги отричам като добри писатели. Нека сега поговорим за класиците в жанра. Искам да чуя, според вас силните и слабите страни на всеки от тях ...

Изявлението е в стил Valheru&Shaidar_Haran така че аз няма да дам обосновано мнение.

Започва път от моя праг, безкраен, ограден с треви ...



Избери отново

Редактирано от Gandalf на 13.09.01 13:52.



Тема Re: Хауърд, Толкин, Зелазни, Легуин, Едингс ...нови [re: Gandalf]  
Автор Davie (непознат)
Публикувано13.09.01 16:07



Толкин (тук май ще си навлека отново нечий гняв):
+ разкошно описание на един вълшебен свят и на съществата, с които го е населил, приятелство, смелост, алчност, предателство...
- мноооого бавно действие и липса на магия, недостатъчно драматична среща между доброто и злото (цели 1000 страници изчетох, за да се насладя на сблъсъка на Гандалф и Саурон и останах с пръст в уста).
Признавам, че прочетох единствено Билбо и Властелинът. Не съм чела Силмарилион и Преданията.

Зелазни:
+ добро и стегнато описание на събитията, интересни идеи за паралелни светове (поне моето тълкувание е такова за 'Хрониките' и 'Господарят Демон'), добро описани на героите и развитие на образите. Няма абсолютно добро и абсолютно зло. Няма клишета.
- ами рядко оставям недовършена книга, но Зелазни има една, която не изтърпях - 'Името ми е легион', а и 'Мост от пепел' беше една такава странна. Сякаш не бяха писани от същия автор...

Ле Гуин:
Честно казано нямам спомен за някои от нейните книги, тъй като отдавна не съм ги чела, но 'Землемория' ми е любимата фентъзи поредица.
+ Мноооого магия, доста мъдрост, стегнато действие, човешки отношения и т.н. Идеята за истинските имена е разкошна - за да можеш да повлияеш върху някой или нещо, трябва да го опознаеш и да го разбереш. Познанието дава сила. Разумът и ценностите определят как ще я използваш. 'Да запалиш свещ означава да хвърлиш сянка'.
- Съжалявам, сигурно проявявам пристрастие, но не мога да се сетя за недостатъци, освен за общия недостатък на всички поредици, че продълженията излизат по-малко сполучливи от първата книга.

Едингс:
+ Добре развитите образи на героите. Белгарат - великия магьсник, който е толкова земен. Идеята за волята и думата. Израстването на Гарион до съзнанието на Белгарион. Глезлата Се'Недра, която непосредствено след появяването си предизвика у мен силно желание да й извия врата с голи ръце, стана почти поносима. Поулгара и нейното ледено спокойствие и сарказъм . Чувството за хумор. Силк - Homo Ludens в най-чист вид.
- бавно действие, излишно протакане на някои диалози.
Още не съм чела Elenium, Tamuli и Althaus. И май не знам какво да очаквам...

Вайс/Хикман (позволявам си да ги добавя):
Само искам да спомена това, което наистина харесвам - противоречивия образ на Райстлин. Утре ще си взема новата книга и най-старателно ще следя неговото развитие. Интересно ми е колко скоро и как ще премине на страната на тъмната сила. Шшшшт, не ми казвайте.

To hear, one must be silent.


Тема Re: Хауърд, Толкин, Зелазни, Легуин, Едингс ...нови [re: Davie]  
Автор lady Marian (defender)
Публикувано13.09.01 16:15



:-)
Много ми хареса този анализ
Поздравления, Davie!
Хубаво е, че има и здравомислещи хора тук

I sometime fancy myself an evil which exists to oppose other evils!


Тема Re: Хауърд, Толкин, Зелазни, Легуин, Едингс ...нови [re: Gandalf]  
АвторValheru (Нерегистриран)
Публикувано13.09.01 16:45



6te se iznenada6,no az haresvam 4ast ot tezi avtori:
Howard
+ Zavladqva6ta i leka istoriq,ne natovarva,polaga osnovata na istiska industriq.
- Plosuk suget,no toi trqbva da e takuv
Tolkien
+ Iziskan iskaz,suzdava 4uvstvo na udobstvo v knigata si.
- Nelogi4ni deistviq na 4ast ot geroite,slabo razvitie na harakterite.
Zelazny
+4uvstvo za humor,interesni idei
- Prekaleno avangarden,na momenti ne4etiven ,slab razkazva4
LeGuin
+ Stilen izkaz,qki drakoni
- Ligavo na momenti
Eddings
+ Brilqtno 4uvstvo za humor,zavladqva6ta istoriq,suzdatel na tipa sagi kato "RiftWar" i WoT,liubimiqt mi classic.
-Ploski harakteri,deistvieto se predugagda lesno.
Vigdate li? Mnenieto mi ne boli tolkova.



Тема За Толкиннови [re: Davie]  
Автор De_Vor (Rebel)
Публикувано13.09.01 17:48



Тва за липсата на магията нещу не го схващам, мисля че и преди си изказвала подобно мнение!
За борбата между доброто и злото- а борбата на Фродо с пръстена? рядко среща,м из фентъзи книгите герои , които се изкушават да ползват специалната си сила- наследниците на Шанара, Ранд от Колелото, Гарион на Едингс.
За сблъсъка- може би Толкин е искал да насочи фокуса върху самият процес на стигане до финалнта права , а не самото финиширане! Не съм се замислял доста върху това.

За Зелазни- той не е Хрониките и Хрониките не са Зелазни намеци за паралелните светове има в Хронобандити и Създания от Светлина и Мрак. Хронобандити даже адски много бие по мое мнение на ранен вариант на Хрониките.

Early this morning when you knocked upon my door, I said:"Hello Satan. I believe it's time to go!"


Тема Re: Хауърд, Толкин, Зелазни, Легуин, Едингс ...нови [re: lady Marian]  
Автор De_Vor (Rebel)
Публикувано13.09.01 18:01



Що бе аз и на Shaidar_Alabala&Valheru без да са мноо здравомислещи се кефя макс! Супер шоу си беше

Early this morning when you knocked upon my door, I said:"Hello Satan. I believe it's time to go!"


Тема Re: Хауърд, Толкин, Зелазни, Легуин, Едингс ...нови [re: Gandalf]  
Автор Anelim (Вещица)
Публикувано13.09.01 22:53



Толкин създава един невероятно истински и пълнокръвен свят в който всичко си има своя история, а това пък създава усещането, че този свят наистина съществува някъде, че е напълно реален.
Характерите са добре изградени, динамични са, непрестанно търпят развитие. Вярно е, че събитията не са наситени с магия от вида на помитане на противника с огнени топки или призоваване на светкавици (което до известна степен лишава разказа от 'ефектност'), но пък магията има и други измерения - доколкото си спомням и самият Сам остана малко учуден от магията на Галадриел.
Харесва ми това, че се набляга на силата на волята и духа, на това колко тънка е границата между добро и зло и колко лесно човек може да се поддаде на изкушението и да премине на страната на Сянката.
Иначе недостатъци...ами главното за което се сещам е това, че Саурон не се представи достатъчно задоволително :) А, и още нещо, което обаче едва ли може да се смята буквално за недостатък - женската половина взе доста скромно пряко участие в действията (като изключим Еовин)...но както би казал брат ми - 'то на жените не им е това работата' ;)
Относно Зелазни - според скромните ми наблюдения поставя интересни въпроси за размисъл, върху които човек сам за себе си да пофилософства и да си направи съответните изводи.



Тема Re: Хауърд, Толкин, Зелазни, Легуин, Едингс ...нови [re: Davie]  
Автор Anelim (Вещица)
Публикувано13.09.01 22:57



Първо да уточня, че в никакъв случай не става въпрос за гняв
Хмм, учудвам се, че действието ти се е сторило бавно, аз и за минута не съм скучала :) Ако имаш възможност хвърли едно око на Силмарилион и Преданията - написани са по много интересен начин, стилът е доста различен от този на Властелина (за Билбо пък да не говорим). Но и действието се развива доста по-бавно :)
Ех, а аз ще трябва най-после да изнамеря отнякаде средства с които да си закупя туй-онуй от Едингс и Легуин...



Тема Re: Хауърд, Толкин, Зелазни, Легуин, Едингс ...нови [re: Anelim]  
Автор De_Vor (Rebel)
Публикувано13.09.01 23:48



Във клуба на фантастика на сдва пъти обяснявах защо Силамрилион е писна в този стил! Ако не намериш поустингите мога пак да опитам(взе да ми писва де)Ще се жертвам още един път!

Early this morning when you knocked upon my door, I said:"Hello Satan. I believe it's time to go!"


Тема Re: Хауърд, Толкин, Зелазни, Легуин, Едингс ...нови [re: Davie]  
АвторJack (Нерегистриран)
Публикувано14.09.01 00:52



Прекрасен анализ - не знам дали ще ми стигнат нервите и вдъхновението и аз да напиша нещо подобно




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.