Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:29 04.07.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Re: Колоди и др.нови [re: Afala]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано07.07.01 00:36



Не пращай ми линкове, превеждай и да играме!

TANSTAAFL


Тема Re: Hronikite na Amburнови [re: lnfelicity]  
Автор USAMA BlN LADEN (Възстаник №1)
Публикувано07.07.01 01:52



Темата Амбър е многократно обсъждана - още навремето когато несъществуваше клуб Фантастика се пречкахме в Литуратура и говорихме за тази велика поредица . За мен тя определено е най-великото нещо написвано някога (прочел съм книгите им над 200-230 пъти и скоро смятам пак да ги прочета )
Мир на праха му , Зелазни беше велик писател и много ме е яд че той така и неуспя да довърши "Хрониките".

Иска ми се да задам няколко въпроси относно Хрониките които винаги са ме вълнували
1 - Как смятате е създаден Логрус?
2 - Дали наистина Новия Лабиринт е създал нова Вселена ?
3 - Кои са ви любимите герои и защо?
4 - Как според вас биха се развили нещата в Амбър и Хаос , 10-20 години след дествието в последния разказ "Коридора на огледалата " май че се казваше


"Да има светлина и винаги да бъде Зелазни"

Only Aurora and Allah can judge me


Тема Re: Hronikite na Amburнови [re: Kopyин]  
Автор USAMA BlN LADEN (Възстаник №1)
Публикувано07.07.01 01:56



Ми той Зелазни си беше казал че идеята за света на Амбър му е хрумнало след като е чел "Повелителят на Светове" на Фармър. :)

Only Aurora and Allah can judge me


Тема Rebma An Etikinorh :Erнови [re: lnfelicity]  
Автор Bandersnatch (Strahotouzasen)
Публикувано07.07.01 10:47



Уфф. Мале мила как ми се ще да се развихря по повод постинга. Да си покажа зъбките дет се казва (ногу са . Ама нямам време да му се не види....бе я да ме извинява всъщност времето - нема да се наруши континуума ако се забавя двайсетина минутки...
Та от зад напред почвам, щот са ми най-ярки спомените .
Афалаааааа, еееей ше се сетиш...Не виждам какво се помайваш още та не си почнала да се занимаваш с превода и разпространението на Amber Diceless. Просто хабер си нямаш колко хора ще ти бъдат най-малкото признателни. Да не говорим, че сега ловния сезон за RPG-та е открит покрай Ендивал. Верно че няма да е авторска, но това в никакъв случай няма да попречи. Дори напротив, ама това е една друга тема.
Спийкин ъв в/дис, айде да те питам защо по дяволите никой до сега не се е заел да преведе и издаде под някаква форма петте разказчета след Амбър. Аз по едно време доста си мислех по тоя въпрос. Май правата ще са проблем, а? Щот мине не мине месец и си викам за кой ли път "Дай да ги преведа, да ги дам на някой с връзки в бранша и да видят бял свят. Па дори и писмо до Amber Corporation бях готов да скалъпя, просейки права......Мога да ти сервирам един доста приличен превод, предвид четирите пъти (много малко беее, ама време няма) дет съм ги чел Хрониките, включая и веднъж на английски. Дори бях почнал....кат го завърша ще го хостна някъде, правейки се на приятно разсеян.
Та толкова за тез две мечти мои, неосъществими май в близко бъдеще.
Сега да почна с коментарите:
За бога, хора, айде стига пак замесвали Фармър, най-малкото от уважение към Зелазни. Не ми се спори за n-ти път, няма и да го правя. Нещо друго обаче. Идеята за Сенките или поне за придвижването го осенила кат си карал безметежно из страната. Кривнал човекът от магисрталата и запрашил по обикновен средностатистически път. После все повече се забатачвал към някакво затънтено кътче, забравено от бога (ще ме извинявате за малката буква, ама това е друга тема). Пътят ставал все по-некачествен, стеснявал се, и така до като останала само една пътека през нивата....Щукнало му че това спада в графата "вдъхновения" и се заел да изпипа идеята....Ето я и "инфраструктурата" на Хроникте.
Друго интерсно е, че първоначално смятал 9 книжки да пребъдат, разказващи за едно и също нещо но от погледа на различен принц. Да ама всичко търпи развитие и в последствие я изоставил. Забравих да спомена, че идеята му дошла естествено от някакъв чужд разказ в 4 части, описващи едни и същи събития през мирогледа на различни хора ли беше, нещо такова, моля да бъда извинен ако бъркам, но тогава не ми направи голямо впечатление, пък сега не знам къде го бях чел туй чудо...
За композицията. Имам основание да смятам че наистина е щяло да има още 5 части естествено от името на баща и син този път. Достатъчно логично звучи поне. Това за оживелия Castle Amber е наистина добро предположение, имайки предвид как свършва последният (или не беше последният, но един от тях) от петте разказа след Амбър:
"Almost as if there's another player in the game," she responded.
"Who?" I demanded, causing a pain in my gut.
"Why, the castle itself, of course," she said.
Хубави са междудругото Петте (хех радваме това название). Заслужават си публикуване в BG...
Колкото и да си говорим за съвършенство и прочие, не мога да не си призная, че Хрониките въпреки всичко бъкат от грешки, неточности, недоизпипаници в най-различни отношения (за това цял топик трябва, защо не и два) Нужно е само набито око и няколко прочита, а и не на последно място математическо мислене хех.
За Амбър и действителността също може да се говори много. Аз, човек здраво стъпил на земята, с разумен, обективнореалистичен възглед на нещата (да да, как ли пък не ), съм склонен да вярвам, че този измислен (хъм) свят мозе да е доествителност, стига да не беше издавана книгата по комерсиалния начин. Е, например представете си, че се пази като дневник на един гений или нещо подбно - тогаеа има по-голяма вероятност да има известна доза истина в измислиците (бел. Badersnatch: fiction).
100% съм изпуснал нещо, което ме терзае, ама няма как, не мога да се съсредоточа, предвид това че наистина закъснявам много мощно...



Тема Re: Колоди !!!нови [re: Afala]  
Автор Trillian ( suicidal)
Публикувано09.07.01 02:14



Супер! Свали я моля те, а ако те мързи да я превеждаш ще караме така! Не че се блъскам в челните редици на хард феновете, но... ами, ако ме пусните могъ ли дъ иглая с каките и баткуфците?...


" Пясък валиииии..."


Тема :))нови [re: Bandersnatch]  
Автор Trillian ( suicidal)
Публикувано09.07.01 02:28



Неточности?! Звучи интересно, така че не се притеснявай за топиците, ако и два не ти стигнат, три ще направим, но, хей! Не бъди егоист! Не пази такива неща само за себе си! :)))
А иначе, за предполагаема трета петорка и аз бях чула нещо - хората пишат трилогии, а тук тройна поредица, но Зелазни!... Кога ли е бил като другите, та сега!... Пък и този меко казано отворен край на десетата! Какво ти отворен, краят направо зее, от това течение съвсем се разболях по тази поредица :)))!
Както и да е, мисля че намекът трябва да е ясен - имаш карт бланш при това смело мога да заявя, предоставен не само от нескромната ми личност, така че - ръкавицата е хвлърлена, "Жребецът е хвърлен, рубиконят е преминат" - ДЕИСТВАЙ!!!

" Пясък валиииии..."


Тема Отговори, но не 42нови [re: USAMA BlN LADEN]  
Автор Trillian ( suicidal)
Публикувано09.07.01 02:54



"Иска ми се да задам няколко въпроси относно Хрониките които винаги са ме вълнували
1 - Как смятате е създаден Логрус?
2 - Дали наистина Новия Лабиринт е създал нова Вселена ?
3 - Кои са ви любимите герои и защо?
4 - Как според вас биха се развили нещата в Амбър и Хаос , 10-20 години след дествието в последния разказ "Коридора на огледалата " май че се казваше"

********************
Мммм, добри въпроси, мдам. Спомням си времето, там някъде в началото, когато четейки първите 5 си имах една прилична представа изградена в главата, и светът беше чистичък и спретничък и ако не предсказуем, то поне доста по-предвидим и подреден... Но дойде втората поредица и... Уф, не случайно се набляга на хаоса в нея, ама никак не е случайно даже!
Значи чета си аз с наивната мисъл, че ми е ясно какво е ставало досега и хоп! шибания Лабиринт и още по-шибания Логрус (ще ме извинявате за езика) оживяват! Нещо повече - оказва се че са съществували далеч преди Хаоса и Амбър, а двете царства са създадени едва ли не само като инкубатори на армии и пионки в играта между двата гада. Те ти булке Спасовден! Ама как питам се аз?! Нали уж Хаоса беше нещо първичен, Дуоркин - от Хаоса, Лабиринта от Дуоркин, Амбър и сенките - от Лабиринта?... КАК по дяволите може Лабиринта да е съществувал още преди Хаос, т.е. още преди Дуоркин, след като шантавия маг го е начертал?!!! След което си спомних едно разказче или есе ли беше от Борхес за Двореца на Кублай Хан, който се присънил на хана и после бил построен, след време разрушен и пак се присънил, само че на онзи английски поет, не му помня името, и този път той го обезсмъртил в поемата си и... Взеха да ме побиват тръпкииии... А кой е създал Лабиринта и Логрус тогава?! След като първоначално всичко е било... всъщност какво?! Когато Мандор говори по тези въпроси с Мерлин, доста гадно зарязва темата, под предлог, че всичко това е в областта на теологията и не касае текущите им проблеми, което е вярно, мамицата му, но не мога да се оттърва от образа на един садистичноухилен Зелазни, който гадничко се смее предвкусвайки мъките на бъдещите си читатели докато пише тези редове
Дали новият Лабиринт е създал нова вселена?! Мдам, поредната неизвестна, но... може би чак когато сме сигурни, че СТАРИЯТ е създал вселена, ще можем да твърдим подобно нещо и за новия.
А за бъдещите прогнози... Хм. Ако има нещо което да не ми хареса съвсем в поредицата, това беше някак твърде, ами как да го кажа, фалшивото минаване на Джърт на страната на "нашите". Така де, не че не беше аргументирано, пък и това беше най-смисленото нещо което гадината можеше да направи, нооо... не мисля, че има аргументация която напълно да ме задоволи и май все ще ме гложди едно предчувствие за предателство от страна на едноокия, особено сега, когато е пръв сред претендентите за трона на Хаос, пък и при положение, че Мерлин е в положението да няма право да греши спрямо Логрус, и оная кучка, Дара... все още има син когото да възкачи на престола, и той ще е далеч по-послушен от настоящия... Бе въобще! Колко още може да се случиии!

" Пясък валиииии..."


Тема Колодинови [re: Afala]  
Автор Firefox (неопитомена)
Публикувано09.07.01 03:23



А и, я постни някой от линковете. Визията на картите е едно от нещата, които не ми дават мира от момента в който за пръв път прочетох за тях.

They might or they might not. You can never tell with the bees" Winnie the Pooh


Тема Re: Отговори, но не 42нови [re: Trillian]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано09.07.01 08:59



Останах с впечатлемие, че не Лабиринта и Логрус, а Еднорога и Змията са съществували преди Амбър и Хаос.
Да си забелязала намеците за още по-висшите сили - Боговете?

TANSTAAFL


Тема Re: Отговори, но не 42нови [re: Kopo]  
Автор lnfelicity (lady of Chaos)
Публикувано09.07.01 14:30



Interesno...
Da ti kaja chestno, ne sum se zamislqla koi znae kolko po tozi vupros (mai trqbva da gi preprocheta, i togava chak bih mogla da razmislq seriozno).
No vse pak bqh ostnala s vpechetlenieto, che purvo e imalo Haosa, sled koeto izvednuj e suzdaden 'reda', toest Labirinta...
Kolkoto do Ednoroga, imam edin vupros. Ne beshe li toi 'maikata' na Oberon? A Duorkin beshe bashta mu, nali?
Spomenite mi za teq knigi sa otpredi edna godina, taka che shte trqbva da me izvinite




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.