Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:54 21.06.24 
Фен клубове
   >> Фентъзи
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Фентъзинови  
Автор ss (непознат )
Публикувано29.05.01 19:55



Така. Да ни е честит фентъзи клубът:) Смятам, че е най добре първата тема да бъде посветена на това какво според вас е точно фентъзито. Някой беше споменал, че фентъзито е “меч и магия”. Ако се съди по издаваните досега у нас книги това е точно така. Наскоро обаче Бард издадоха един сборник с най- добрите фентъзи разкази на десетилетието и от тях само един и то с известни уговорки се подчиняваше на това определение. Та според вас трябва ли в едно произведение, за да бъде фентъзи да се разказва за магове и магии, или просто трябва да се разказва за нещо необикновено без да е научна фантастика?



Тема Re: Фентъзи - shto e to?!нови [re: ss]  
Автор Trillian (Съв. Норм. Жив.)
Публикувано29.05.01 23:05



Mda, ne sum vijdala sbornika na Bard, no imam edin na... mmm? Miriam, may... kakto i da e, ta v nego usetih, che pod Fantasy se ima vpredvid edva li ne vsichko cs element na svruhestestveno. Daje ediniyat razkaz si beshe ot klasicheskite SF "mashinni" tvorbi - za computer s ... dusha! ;)
Sladko, no znaete li, na men takova opredelenie makar i da ne mi dopada suvsem, mi e dosta priyatno - taka mnojestvo gotini neshta popadat v opredelenieto, a "mecha i magiyata" ne se gubyat!


I'm a survivor, I'm gonna make it!
I will survive, and keep on surviving!...


Тема Re: Фентъзинови [re: ss]  
Автор Johny Cage (член)
Публикувано30.05.01 11:51



mdaaaa "me4 i magiq" tova e stila za poredicata Konan ... oba4e tam pogleda e ot stranata na warrior - a. pove4e me4 i po malko magiq ;) Klasikata v zanra LOTR ...opredeleno ne se vklu4va v tova opredelenie ... Toq sbornik s razkazi za sazalenie sam go propusnal ... v posledno vreme hvarlih mnooo pari za razni knigi 4e reshih da propusna nqkoi. Naskoro si kupih "Operaciq Haos". Tova e moqt lubim stil ... magiq + nauka raka za raka :))
Drugo netradicionno fantasy e "Hronikite na Pern" ... do kolkoto moze da se nare4e fantasy ... ne znam za nego.
Po kakvo mozesh da razberesh 4e dadena kniga e fantasy? po tova 4e se izpolzva magiq/ neshto koeto ne mozem da razberem? a ne e li fantasy togava razkaza za izvanzemni, kosmi4eski korabi preminavashti svetlinni godini razstoqnie za 1 mig ... kakva e razlikata? Sigurno i pushkata e bila magiq za indiancite pri parvota im sreshta s belite? Nqkade bqh 4el 4e magiqta e "Neshto koete ne moza da bade obqsneno nau4no"... ako se ostavi magiqta nastrana to togava se prevrashta v priklu4enski roman
Johny Cage

------------------------------------------------
DOOM Will Never Die, Just The Players


Тема Re: Фентъзинови [re: ss]  
Автор Afala (ламя жълтоглава)
Публикувано30.05.01 14:16



Фентъзи - меч и магия?
Ами.
Технически, това е НАЙ-ПОПУЛЯРНАТА част от жанра, да.
На практика, фентъзито е:
а) разказ за светове, които не съответстват на нашия или се намират в друг период от развитието си - изостанали или с липса на техническа цивилизация. Едно типично фентъзи от този модел е според мен "Практически ефект" на Брин.
б) разказ за събития, които са свързани с митологични същества от всякакъв вид и тип... например "Спечели облог със Сатаната", което, да ме извинят почитателите, НЕ Е фантастика в никой случай.
в) разказ за неща, които не могат да бъдат обяснени по научен начин... например Бъроузовите серии за "Марс", сериите на Муркок на тема прехвърлящ се в пространството и времето - какъвто там беше, май "Градът на звяра".
Реално погледнато, "меч и магия" е просто популярно название... и в повечето фэнтъзита тъй или иначе има и мечове, и магии или поне едното. Така се случва... но не е задължително.
"Пътят на славата" е интересен пример.

За: Майос, Дейраникс, Куънт, Ларакс
Против: Геликс, Друдак, Малдор, Род


Тема Фентъзи в Попово?!?нови [re: ss]  
Автор Яceн_ (като в мъгла)
Публикувано30.05.01 15:07



Вие в Попово само фентъзи ли четете? Там нащо много си фантазирате явно.



Тема Re: Фентъзинови [re: ss]  
Автор lnfelicity (непознат)
Публикувано30.05.01 16:10



Mai e vreme i as da se vkliucha.
Spored men ima mnogo vidove fentusy, kato se zapochne ot 'Starogrucki mitove i legendi' (kato si pomislite ima mnogo neshta izvadeni ot tam v modernoto fentusy, obeshtavam kato imam malko poveche vreme da vi izrabotq edno 'suchineniice' na taq tema, koeto shte bude 'publikuvano' tuka), prez 'mech i magiq' do parodiiki na fentusy kato 'donesi mi glavata na princa' na zelazny i shekli (m.d. jestoka knijka).
Pri vsichki sluchai vuv fentusito ne biva da se vkliuchvat nauchni elementi. Inache vsichko svurzano s neestestveni neshta (kato izkliuchim 'x-files' i negovi podobiq), kato magiq, it.n. pada pod kategoriqta 'fentusy'.
Tova dostatuchno li e?
Nadqvam se, tova klubche da progresira burzo!



Тема Re: Фентъзинови [re: lnfelicity]  
Автор petuh (непознат)
Публикувано30.05.01 17:45



Да ни е честит новия клуб! Обсъждането по въпроса в клуб Фантастика наистина беше много смешно. Оплюваше се възможността да бъде създаден вече съществуващ клуб
Относно фентъзито: в такъв случай Тери Пратчет пише САМО Фентъзи.
Правилно ли съм разбрала?



Тема Re: Фентъзи [re: ss]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано30.05.01 18:55



Вече няколко души са се изказали - "меча и магията" са обичаен, но не и задължителен атрибут.
"Фентъзи" е едно изкючително тъпо отцепване на част от фантастиката. Фентъзи е друг поглед върху възможните (и не чак толкова) алтернативни светове, а и върху нашата машинна цивилизация.

TANSTAAFL


Тема Re: Фентъзинови [re: ss]  
Автор hendy_gretel (jedi-master)
Публикувано30.05.01 23:11



ама вие верно сти приватизирали клуба!!!!!!!!!!!!!!!хахахаха

да ни е честито тогава!!!!!!!!

MAY THE FORCE BE WITH YOU

RIP Douglas.you'll stay forever in our hearts.


Тема Re: Фентъзинови [re: hendy_gretel]  
Автор Malice (gimli)
Публикувано31.05.01 16:32



И аз много се кефя, дано да стане яко
Само се чудя какво да започнем да обсъждаме, че да потръгне...както ...там

Malice through the looking glass
Dusk And Her Embrace



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.