Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:06 27.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Za Hellen  
АвторStupid (Нерегистриран)
Публикувано19.03.01 23:37



Скъпа Hellen. Ти имаш доста странна представа за това какво е свобода на словото. Това е право да изказваш идеи и мнения. А мненията могат да бъдат както одобрение, така и неодобрение към действията, вкусовете и идеите на другите. А от това как хората се възползват от това право зависи реализацията на самата идея за свобода. Повечето диктатури са започнали с това че обществото не е реализирало правото си да изкаже достатъчно активно неодобрение към определени идеи. И първата работа на повечето диктатури и била да възпрепятства изказването на неодобрение.
Това което не е прието е да възпрепятстваш изказването на мнения (каквото се опитваш да правиш ти) или да базираш мнението си на нещо което не личен избор на даден човек - например пол, националност, расова принадлежност. Когато обаче нещо е резултат на личен и съзнателен избор ,хората не само могат, а понякога просто трябва на изкажат неодобрение. Това влиза в цената на свободата. Когато няма свобода големият брат се грижи за избора. Когато има, хората сами ТРЯБВА да правят това.
И тъй като забраните са привилегия на големия брат това става чрез изказване на одобрение или неодобрение.
И за да изпреваря възражението че тук става дума за оценка на литаратурни вкусове:
Когато главния герой на автор фантаст (Руски) с рейтинг по-висок от този на Стругацки се занимава с избиването на учениците в едно училище (извеждат ги един по един в задния двор и ги застрелват), и авторът ме убеждава че да, при тези обстоятелства това е съвсем в реда на нещата, най-малкото което бих могъл да кажа е че фенове на подобен род произведения могат да бъдат само хора с доста лош вкус.

//---------------------------------------------------------------------------------
>>Думата ми е за това, че на такива конференции, където е била Хелън, >>освен истински фенове като нея се събират и такива, които гледат само >>съответния сериал, и то много често не с погледа на "фантасти", а >>примерно на... гледащи сапунена опера.

Категорично не ми харесва тенденцията ти да противопоставяш феновете на "истински" и "други" по някакъв избран от тебе принцип. Даже не искам да си спомням темата ти "Фантастика за мунданите", която намерих за персонално оскърбителна, но в горния постинг се случва същото. Оказва се, че почитателите на определен филм, на дадена книга и т.н. НЕ БИЛИ истински фенове, а нещо друго си.

Разбирам позицията ти, според която някои хора може би си падат не по *фантастиката* в дадено произведение, а по някоя друга негова характеристика, но това не означава, че трябва да ги заплюеш, дамгосаш и изпратиш в ъгъла. Нямам проблем с това да смяташ себе си за елитарен фен (или каквото там е каноничното определение), но решително възразявам срещу това да пращаш хората, които не споделят вижданията ти, в кьошето за назидание.

Да, на конференцията, на която присъствах, имаше хора, които най-общо не се интересуват много-много от научна фантастика, но харесват един или друг герой от "Вавилон 5" или от "Седморката на Блейк". Доста от тях пишат разкази, конструират тематични уеб-сайтове, издават списания (онлайн и хартиени) и въобще допринасят за разпространяване на информацията за съответното sci-fi-произведение далеч повече от нас, дето сме сериозни разностранно развити фенове (последното - със сарказъм в гласа).

Давай да уважаваме вкусовете на другите, дори когато не сме съгласни с тях (стига да не ни ги натрапват, разбира се).



Тема Re: Za Hellenнови [re: Stupid]  
Авторdreamer (Нерегистриран)
Публикувано20.03.01 00:50



Всеки диктатор се опитва да направи света по-добър за живеене (според своя си аршин). Грешката е, че се опитва.



Тема Re: Za Hellenнови [re: Stupid]  
Автор Kopo (неграмотен)
Публикувано20.03.01 08:50



Изненадам съм от мнението. Останал съм с впечатлението, че Hellen е един от най-толерантните участници във форума.
Въпрос: Защо това е отделна тема? Май е по-добре да е е-mail или лична бележка.

TANSTAAFL


Тема ?!нови [re: Stupid]  
АвторSmart (Нерегистриран)
Публикувано20.03.01 09:07



Mai ti neshto ne si vnimaval/vnimavala ,a?
Procheti otnovo temata 'Sci-FI\i konferenciq' (osobeno kym kraq,kogato Hellen obvinqvashe Goa tochno v tova ,v koeto ti obvinqvash neq:)



Тема какво казваш?нови [re: Stupid]  
Автор KCN (отровен)
Публикувано20.03.01 09:28



не е ясно какво те е накарало да отвориш тази тема
има няколко възможности

1. Дразни те конкретния пост на Hellen
Ако е това, явно не си следил мненията на Goa, FonManiac и още няколко човека, които делят тук пишещите на различни категории (с последващи от това различни права, разбира се) според това какво четат, дали са регистрирани, колко поста имат и т.н. Това явно е направило впечатление на Hellen (малко късно, но все пак...), която като модератор има определени задължения в този клуб.

2. Имаш нещо против институцията *Модератор*
Е, не си единствен, но имай предвид, че в други клубове тази работа (чистенето на мнения които не са за този клуб) се върши от администраторите на dir.bg. Мисля че е по-добре пишещ в клуба човек да се занимава с това.
Естествено, може да се отвори (пак ли????) въпроса както как точно fccf и Hellen станаха модератори, и дали не е трябвало това да се *гласува* по някакъв начин... Без да омаловажавам този проблем, мисля че в този клуб, ако се *гласува* пак Hellen ще е модератор.

3. Goa ти е приятел(че), и ти се опитваш да му адвокатсрваш
А дали Goa има нужда от това?
Не съм убеден.

Редактирано от KCN на 20.03.01 09:29.



Тема Чакайте малко... какво става тук???нови [re: KCN]  
Автор Goa (diving stone)
Публикувано20.03.01 15:13



Нямам представа кой е този, дето се е нарекъл Stupid, и защо е писал всичко това. Мнението му ми се струва неадекватно. Още повече се изненадах, като видях намесено и моето име - както в пейстнатия от Stupid текст, така и в мнението на KCN. Аз не бих си позволил да обвинявам Хелън в нещата, в които е обвинена. С какво право? Тя не е написала нищо лошо, само е изразила несъгласие с мое изказване и е защитила дадена позиция. Освен това се изяснихме, че е въприела погрешно изказването ми по моя вина и донякъде поради незнание.

KCN, за какви категории на делене от моя страна става въпрос? И защо е намесен FonManiac? По какъв признак сме делили хората??? И откъде ти хрумна това?

Естествено, че нямам нужда от адвокати. Писна ми вече от това. Обаче защо тая тема да се счита за проява на адвокатстване спрямо мен? Впрочем вярно е, че изказването на Stupid прилича на изказването на Хелън, само че е по-тенденциозно и както вече казах, ми се струва неадекватно.

Абе въобще какво става тук??? Ако това е някакъв опит да се прецака добрия тон в клуб Фантастика, няма да стане. (Това ми мина през ума, понеже в някои клубове се случват подобни тъпи скандали. Казват, било човешко, хахаха.) Hellen, много те моля, не обръщай внимание на писаниците в тая тема и я изтрий цялата. Ужасно съжалявам, ако пак аз съм станал причина за нечии лични нападки. Знаеш, че моето отношение към теб е изключително положително, а споровете ни са си спорове. Ако някой трябва да отнесе подобни нападки, това е бастуна, но който го познава, знае, че той обича да се заяжда без лоша умисъл. Прощавай, бастун



Моите уважения към всички без изключение.

Think before, or you may can't think after.

Тема нищо хубавонови [re: Goa]  
Автор KCN (отровен)
Публикувано20.03.01 15:45



за Goa - виж си бележките
за FonManiac - сбъркал съм ник-а, съжалявам, склонен съм да компенсирам неудобството с разумно количество бира





Тема Re: нищо хубавонови [re: KCN]  
Автор Goa (diving stone)
Публикувано20.03.01 16:57



Ами хайде да пием бира. Ако не се познаваме, ще се запознаем.
Или това беше само за fonManiac?

Think before, or you may can't think after.


Тема Re: нищо хубавонови [re: Goa]  
Автор KCN (отровен)
Публикувано20.03.01 17:07



е, не, сбъркал съм ника на fonManiac, не твоя...


но пък що да не пием по бира?
няколко пъти...



Тема Продължаваме с оф-топиците...нови [re: KCN]  
Автор Goa (diving stone)
Публикувано20.03.01 17:22



Това означава ли, че идваш в сряда на клуб? Та след клуба да пийнем биричка? И fonManiac ще е там



Think before, or you may can't think after. Но по-бързо, моля

Редактирано от Goa на 20.03.01 17:23.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.