Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:53 28.09.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Mahaloto na fukoнови  
Автор venko (минаващ)
Публикувано08.03.01 18:31



Shte dubliram temata za Maistora i margarita i shte popitam - kak wie opredeliate knigata na Umberto Eko? Mozhem li da ia opredelim kato fantastika?



Тема Като за начало - да,нови [re: venko]  
Автор Cruiser (новак)
Публикувано08.03.01 21:07



Някакъв вид, да кажем - езотерика. А тя си е все пак фантастика.

Но не толкова, може би, откъм формалната страна и непрекъснатите позовавания на масоните, Кабалата, тамплиерите, розенкройцерите, философските течения и т.н. Колкото откъм това, че поставя един кръг от вечно отворени въпроси, въпросите за човешкото познание, въпросите дали човекът е равен на бога, въпросите за световния експеримент. И най-вече - моментите които ни се ГУБЯТ в този процес.

По този последен въпрос всъщност Еко действа като истински масон (какъвто не знам дали е в действителност). Дълбае темата по любимата масонска схема - "Първо - човекът е плод на експеримент, но в програмата на този експеримент съществува ли пункт, който позволява на човека да осъзнае този факт. Второ - съществува ли пункт, който позволява на човека да открие кой е експериментаторът. Трето - разрешено ли е на човека да влезе в контакт с експериментатора." Въпроси, зад които стоят тонове фактология и спекулации, кои от тях - оборими, кои - необорими. И въпреки това, махалото винаги ни връща в начален момент ... Подождем, увидем



Всъщност, отплеснах се. Ставаше въпрос за фантастичното. Ами да вземем като пример Ордена на тамплиерите, който е визиран в романа. Тамплиерите влизат в историята като защитници на Божия гроб, а излизат оттам като най-богатите хора, специалисти по религиозните материи, (предполагаеми) пазители на Кивота, (предполагаеми) приносители на Торинската плащеница, основоположници на модерната военна стратегия, търговия и брокерство през Средновековието, автори на предсказания и т.н. Това познания придобити по неестествен път ли са или "да" ?

И каква е гаранцията че можем да обясним произхода им следвайки познатата ни историческа логика ? Презумпциите, които по принцип ползваме, за да си доизградим липсващата част от картината ми приличат малко но онзи разказ на Хайнлайн за модела, по който професор Пинеро предсказваше бъдещето на хората, спомняш ли си ? Един проточил се във времето кабел. Напред е прекъснат в точката на смъртта на човека. А назад може да се разглежда във всяко произволно негово сечение в миналото. И днес ние градим нашите съждения на базата на произволни сечения- свидетелства от миналото. А там си има живи прекъсвания !

Е, за тях не се наемам да разсъждавам, нито пък имам кой знае какви умения. Еко в тази книга поне ни дава една интересна философска схема за някои обяснения, плюс много полезна фактология, разбира се.

Като гледам - поразбъбрих се. Но тази книга доста ме впечатли навремето. Разбира се, нейните спекулативни, асоциативни и философски претоварености тогава ми дойдоха в повечко. Дори бях склонен да си мисля, че това е Гаврата-на-един-ерудит, обмисляна цял живот. Сега знам единствено, че човек ако иска да каже нещо по същество за тази книга преди това трябва да е попрехвърлил достатъчно килца литература. Аз май не съм Просто сега си спомних тоговашните си впечатления.



Тема тамплиери и сиенови [re: Cruiser]  
Автор Svetoslav (новак)
Публикувано08.03.01 21:51



Всъщност те са се радвали на доста привилегии, независимост и отговорност единствено пред папслия престол. Френския крал Филип (непомня кой номер) се заел да засилва властта си. Едно от нещата било да отслаби Църквата - първо закарал папата от Рим в Авиньон т.н. авиньонски плен, а другото било да подреже крилата(и други части) на богатите тамплиери (той свършил още доста интерестни неща). Сещащ се къде са отишли богатствата, до коите краля се добрал. В традиците на средновековието висшите рицари на ордена били обвинени в какви ли не смехотворни неща и те след известна обработка с разнообразен инвентар те си признали. Известна част от рицарите се спасили и окрили, но силата им никога повече не се възстановила. Повечето подобни ордени се разпаднали или еволюирали в друга форма - примерно йоаните, които след като ги изгонили от остров Родос се заселили на о-в Малта и т.н. ...............

Колкото до всичките неща, които се пишат - до голяма степен те са само литература. Ще ти е интерстно да разбереш, че в България има последователи на орфизма. Ако ги питаш тях света изглежда по доста по-различен начин.



Тема Фукалото на ЕКОнови [re: venko]  
Автор BoGa (Романтик)
Публикувано09.03.01 11:30



Както я беше определила италианската критика - като "Фукалото на ЕКО"
ами по точно като фантасмагория - изсмукани от пръстите факти от ЕКО
и много далече то нежната "Името на розата"



Тема Re: тамплиери и сиенови [re: Svetoslav]  
Автор altair4 (freak, freaker)
Публикувано09.03.01 11:35



Интересен е факта, че в книгата на 2 или 3 места се споменава България. Включително и една от тайните сбирки на темплиерите е тук, в началото на миналия век.



Тема Re: тамплиери и сиенови [re: Svetoslav]  
АвторCruiser (Нерегистриран)
Публикувано09.03.01 11:37



Да, съгласен съм. Литература е. Но все пак е литература, чиито задачи не са толкова литературни

Тук Еко ползва толкова огромно количество от източници, че в един момент се губи чисто литературната страна (аз поне я изгубих на един етап от книгата). Какво остава не се наемам да кажа. Може би остава един много интересен модел на градежа на световните религии, история и познание. Еко разглежда привидно конспиративната му страна и говори за големия световен експеримент с човешката история и ролята на Експериментаторите. Но си служи с толко широка база данни, че звучат логично дори и най-стряскащите му твърдения. Венко питаше дали това е фантастика. Ами за мен всеки отворен във времето въпрос е фантастика до доказване на противното. И затова съм склонен да определя и "Махалото" като фантастика.

И защо междувпрочем да са лишени от основание сценариите, които пише Еко за световната хроно-конспирация?
Ще ти дам пример с клуба "Билденберг". Това е един малко известен клуб, почти няма информация за него. Не е известно откога съществува, нито колко хора членуват там. Знае се че приблизителната им бройка е 20-30 души и сред тях има както световноизвестни банкери и политици, така и съвсем обикновени хора, подбирани по неогласени критерии. Този клуб се събира по веднъж годишно в някое добре закътано място. Последният път мисля че беше в испански замък. Занимават се изцяло с прогностика на световните процеси за десетилетия напред и то забележи - само в рамките на един сеанс. В края на срещата не издават бюлетин, но всеки от членуващите се опитва впоследствие да влияе на своето правителство по един или друг начин. Не знам доколко са успели досега, но факт е, че според контактувалите с тях, до този момент те са познали в края на 80-те с точност до хилядния знак световното дередже например за миналата година. И това е само един пример на какви чудеса е способно колективното мислене на хора с подбрани характеристики.

Споменаваш орфизма. Ами ние българите сме потомствени орфисти :-))) Я виж една голяма Франция е записала 8000 народни песни, а една нищо и никаква България - 280 000 народни песни. Шегата настрана, доста интересни неща научих за орфизма, преди 3 месеца от един родопчанин-орфист, ама не искам да се разпростирам и в тази тема, че леко ме домързява.

Между другото знаеш ли че съществува едно уникално цвете, наречено Орфеево цвете. То се среща в един ограничен регион на Родопите и е единственото цвете в света, което изпада в анабиоза (мнима смърт), когато го изскубнеш с корените му. И слез някоя друга година като го засадиш в естествена среда то отново възстановява коренната си дейност.



Тема Re: тамплиери и сиенови [re: Cruiser]  
Автор Svetoslav (новак)
Публикувано09.03.01 17:15



Когато даден автор се позовава на нещо звучи много научно, но често ако се разровиш излиза, че и неговите източници се позовават на някого и така до момента, в който се получи или кръстосано позоваване, позоваване на самия себе си или позоваване на оригинални документи, които в различна степен са фалшификати. Интересен пример е интервюто на Жорж Ганчев в шоуто на Слави. Като Слави го питаше за конкретни факти - той се позоваваше на книгата си т.е. на самия себе си. Позоваването не е начин за превръщането на една фантазия в сериозиен научен факт. Има си доста начини за оценяването на един труд, но един обикновен читател няма нито възможност или желание да си губи време и средства за нещо такова. В едно списанийце успях да прочета доста аргументирано как хората никога не са стъпили на Луната. Примерно за Бермудския триъгълник - някакъв учен се хванал и издирил и систематизирал всичко казано по темата. Оказало се, че повечето е пълен боклук и абсолютно няма общо с каквито и да е реални факти.
Колкото до разните тайни организации - прочети "Стражите, стражите" на Тери Пратчет. Мъглата е удобно прикритие за създаването на мистична атмосфера, но често за нея няма нищо.
Няма смисъл да спорим за властта и влиянието на подобни тайни организации, защото без реални и пълни факти това би било преливане от пусто в празно.
В една книжка бях срещнал за някаква пустинна роза, която може да бъде изсушена и сложена в хербарии, но като се сложи във вода тя "възкръсва".
Много пустинна растения и животни имат странни особености.
Имам приятели занимаващи се с орфизма, но самият аз почти нямам информация.



Тема Re: тамплиери и сиенови [re: altair4]  
Автор Svetoslav (новак)
Публикувано09.03.01 17:24



България е държава като всяка друга - защо да не е част от света.



Тема Някои въпросинови [re: Svetoslav]  
АвторCruiser (Нерегистриран)
Публикувано09.03.01 22:35



Светославе, аз не споря. Просто обобщавам хаотичните си впечатления от романа. Съгласен съм с теб по повечето пунктове на мнението ти. Да, звучат ми рационално. Но все пак, не мислиш ли че това е само едната истина ? И изобщо, откъде знаеш, че точно това е истината ?

Този роман именно ми е интересен с неговата гледна точка към редица въпроси, които смятаме за априорни, а определено не са.

Ето какво се получава, когато погледнем от другата страна на огледалото.


<Когато даден автор се позовава на нещо звучи много научно, но често ако се разровиш излиза, че и неговите източници се позовават на някого и така до момента, в който се получи или кръстосано позоваване, позоваване на самия себе си или позоваване на оригинални документи, които в различна степен са фалшификати. >

Тук, за по-лесно мога да ти отговоря с поредица от въпроси.
Умберто Еко знаеш, е световноизвестен специалист по семиотика. Така че извинявай, но да ми кажеш че ТОЧНО този човек се позовавал на нещо "което звучи научно", при условие че той е Самата Наука ми звучи несериозно. Едва ли някой може по-добре от него да подреди причинно-следствените връзки за изследваните обекти в книгата.
Виждам, че явно те дразни думичката "позоваване". А кажи ми, кои съждение не е изградено на позоваване ? И един достоверен в твоите очи исторически факт не е ли също така изграден на позоваване ? Знаеш, че експериментално отдавна е доказано, че една и съща случка описана от трима различни души звучи приблизително еднаква откъм базисния момент, но коренно различна откъм погледа на разказващия.
Ами да вземем Библията. Тя е изцяло изградена върху позовавене на очевидци. И тези притчи и описани случки са били най-авторитетният аргумент, на който е можел да се позове човек по време на спор през Средновековието.
А днешните съждения, в които се опитваме да напъхаме всичко което се движи. Къде ще бъдат те след пет века, например ?
Аз мисля, че Умберто Еко много по-правилно разполага във времето редица важни въпроси, спрямо които ние днес сме се окопали във втръсналия вече повсеместен емпиризъм.

В момента ми се случи да подготвям теми за следдипломна квалификация и тъй като те трябва да имат методологична част, ми се наложи да изчета и разни академични сухарски студии по тази тема онлайн. Ами знаеш ли, че в Англия например в момента вече се чуват все по-многобройни гласове за преобръщане на схемата на традиционното западно академично изследване, което залага предимно на набирането на емпиричен материал и неговото обобщаване. Установено е че при такава разработка една съществена част от природата на изследвания обект остава извън фокуса. По простата причина, че емпиричната информация регистрира истината за даден момент, но не и причините за това регистрирано поведение. На Запад вече се говори за макетирането на модели на изследваните обекти предимно на базата на техните непроменливи, а не променливи характеристики, които са предметът на емпиричния анализ.


<Интересен пример е интервюто на Жорж Ганчев в шоуто на Слави. Като Слави го питаше за конкретни факти - той се позоваваше на книгата си т.е. на самия себе си. Позоваването не е начин за превръщането на една фантазия в сериозиен научен факт. >

Този въпрос ти го зададох малко по-горе. А според таб сериозната история на какви "сериозни" източници се позовава ?


< В едно списанийце успях да прочета доста аргументирано как хората никога не са стъпили на Луната. Примерно за Бермудския триъгълник - някакъв учен се хванал и издирил и систематизирал всичко казано по темата. Оказало се, че повечето е пълен боклук и абсолютно няма общо с каквито и да е реални факти. >

"Повечето е пълен боклук", казваш. Добре аз ще ти цитирам един още по-драстичен пример. Подобни глобални равносметки се правят ежегодно и за всички постъпили сигнали и свидетелства за НЛО. И се оказва, че шкартото обикновено се движи в границите 92-95%. За останалите пет процента обаче няма обяснение. И тази картина се повтаря почти без промяна всяка година.
Е,та това са ЦЕЛИ 5%. Може ли да се отрече тяхното съществуване ?


<Колкото до разните тайни организации - прочети "Стражите, стражите" на Тери Пратчет. Мъглата е удобно прикритие за създаването на мистична атмосфера, но често за нея няма нищо. >

Чел съм въпросната книжка, но не й виждам тука мястото.
Мога да ти кажа обаче един мой любим цитат :"Думите са създадени, за да прикриват мислите"

<В една книжка бях срещнал за някаква пустинна роза, която може да бъде изсушена и сложена в хербарии, но като се сложи във вода тя "възкръсва".>

Е, радвам се. Значи вече станаха два уникални ендемита.





Тема Re: Като за начало - да,нови [re: Cruiser]  
Автор basstoon (минаващ)
Публикувано10.03.01 02:37



Cruiser благодаря ти за свежата рецензия. Съгласен съм и със следващите ти мнения. Помня че когато четох Фукалото на Еко много ме издразни откровенното му подигравателно отношение към читателя. Мисля че точно в това се превърна литературната част. Всъщност си давам сметка че нищо не помня от книгата. Май е време за препрочитане. Дано съм дораснал за нея :))

Между другото Светославе, помня в някаква рецензия пишеше че Еко е обработил за около осем години (май) незнам колко си хиляди тома за тази книга . Едва ли е добър примера с Жорж Ганчев :-)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.