Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:30 03.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Робърт Силвърбърг  
Автор armydreamer (член)
Публикувано02.02.01 17:54



Е, хайде да си поговорим за едно от малкото изключения на правилото, че количеството е за сметка на качеството :-)
Силвърбърг е може би единственият писател, който не знае точно колко разказа е написал и не помни имената на всичките си романи :-)
Това, разбира се, не му пречи да е една от основните фигури във фантастиката от началото на '60те години до днес - авторът, написал най-много произведения, номинирани за Хюго или Небюла; писателят (сред мъжете) с най-много награди Небюла...
Творчеството му е разделено на три периода: 1953 - 1965; 1966 - 1976; 1980 до днес.
Най-важен от трите е вторият. Тогава силвърбърг забавя темпото и всеки един роман, написан за тези десет години е класика днес: Thorns, Nightwings, Downward to the Earth, Dying Inside, Masks of Time, Up the Line, Book of Skulls, Tower of Glass, Time of Changes, Man in the Maze...
У нас са познати основно произведенията от третия му период - Majipoor Chronicles (и то не всичките), Зной в полунощ, Тайнствата на стената, книгите по разкази на Азимов, Денят на пришълците.
Тук можем да говорим за основните теми в произведенията му: човек - общество, отчуждението, различните, смъртта, религията.

Caught a lite sneeze, dreamed a little dream, made my own pretty hate machine


Тема НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕнови [re: armydreamer]  
Автор Goa (старо куче)
Публикувано06.02.01 13:00



Гадост!!!!!!!!!!! Написах толкова много и скапаният експлорер ме изритааааааааааааа

Г-н модератор, много се извинявам :(((((((((

Неам нерви. Само накратко.

Като се появи хубава тема, кой пише? Никой. Щото Силвърбърг не е като лъскавите дъвки, дето властват на пазара. На толкова неща ме е научил в човешки план, че уважението ми е много голямо. Произведения като "Време на промени", "Вертикален свят", "Да видиш невидимия" са изключително силни и ценни. А и още пет-шест книги чакат да ги прочета.

Жалко, че почти всички от най-силните му неща още ги няма на български. И жалко според мен, че пише с голяма скорост. На места съм оставал с впечатлението, че е за сметка на дълбочината на вникване в проблемите. И въпреки това Силвърбърг е наистина основна фигура.

Можеш да откриеш истината по пътя на логиката само ако вече си я открил без нея.


Тема Re: НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕнови [re: Goa]  
Автор Lazy (стар клубар)
Публикувано06.02.01 13:21



Така си е, за такива автори никой не пише. Аз изпитах същото, когато отварях темите за Хайнлайн и Дик - имаше само двама трима, с които си говорим, останалите продължават да си пишат за... знаете какво. Но така е, нищо не може да се направи против това.
Goa, не съм съгласен, че Силвърбърг прави лошо, като пише бързо - аз досега не съм чел слабо нещо от него. Значи, щом му се удава - нека пише бързо, толкова по-добре за феновете.
И аз съжалявам, че малко го издават на български, но затова си има Библиотека Максима Мошкова :-)
Там прочетох прекрасния роман "Нощни криле", за което вече писах, от там ще продължавам да се запознавам с творчеството му, изобщо няма да чакам да се досетят да го издават. Всъщност, мисля, че няма да го издават много-много в близките години тук...



Тема Lazyнови [re: Lazy]  
Автор Pirx (минаващ)
Публикувано06.02.01 14:37



Shto si mislia che sam chel noshtni krile na balgarski. A tova che Siverberg se izdava malko e viarno. Tova e edin ot malkoto zapadni fantasti koyto pravi naistina kachestvena production bez da e obezatelno comersialen. Bez da mi e lubim avtor dosta go hartesvam e ne kolkoto dick primerno no ima razkazi koito sa napravo veliki da ne govorim za ideita. A vsashnost tova mu e moje malko slabost tvorchestvoto mu e mnogo bpogato ne idei no poneje pishe barzo ne gi dorazviva



Тема Re: Lazyнови [re: Pirx]  
Автор armydreamer (член)
Публикувано06.02.01 16:13



Знаех си аз, че само двама-трима ще се включат в тази тема :-( Не знам защо, но Силвърбърг не се тачи много у нас, въпреки че издадоха цялата трилогия за Валънтайн, която си е комерсиална от началото до края. Много ви благодаря Goa, Lazy, Pirx, за включването :-)
За мен Силвърбърг е изключително важен писател - мога да кажа, чеизпитвам най-голямо удоволствие от четенето, когато чета неговите романи и разкази. Вярно, че е писал много, но това не е проблем - официалната му библиография е около 70 романа и 15тина сборника, което си е в рамките :-)
Pirx, чел си Крилете на български, защото е преведена повестта, също както са превели два или три от разказите, съставящи романа The World Inside - Вертикален свят.
"Да видиш невидимия" наистина е чудесен разказ - основен в творчеството на Силвърбърг заедно с Passengers, Sundance (който е уникален). Харесвам Силвърбърг, защото рядко във фантастиката можеш да срещнеш толкова великолепно описани чувствата на болка, отчуждение, агресия, както това е направено в неговите произведения. Другото хубаво нещо е, че главните герои винаги се променят в края на книгата - най-често неочаквано и в насока, смятана в началото за отрицателна.
Последното, което четох от него беше The Capricorn Games - там има един чудесен разказ Sea of Faces, който е един от любимите ми.
Някой чел ли е Thorns?

Caught a lite sneeze, dreamed a little dream, made my own pretty hate machine


Тема Нощни криленови [re: Lazy]  
Автор Hellen (ентусиаст)
Публикувано06.02.01 17:33



Романът излезе на български преди няколко години. Формат А5 с меки корици. С драматична картинка на корицата. Малко ми се стори "посъкратено издание", така да се каже. Но ми хареса, въпреки това.

Hellen



Тема Re: Нощни криленови [re: Hellen]  
Автор Lazy (стар клубар)
Публикувано06.02.01 17:40



armydreamer го е написал, но сигурно не си го прочела, затова ще повторя - това, което излезе на български, е повестта "Нощни криле". По-късно Силвърбърг я преработва в роман. Тази повест е първата му част и е около 1/3 от обема на романа, или даже може би 1/4



Тема Аз пък се уплаших...нови [re: Goa]  
Автор Hellen (ентусиаст)
Публикувано06.02.01 17:54



... че дългото "НЕ" на Goa е заради творчеството на Силрърбърг и се засилих да го убивам... ;-)

Предполагам, че Спилбърг излиза бавно на български, защото е доста труден за превод. Един от най-трудните, като се замисля. Надали не го издават поради липса на читартелски интерес, защото не съм забелязала негови книги да се заседяват по сергиите... Да не говорим колко чакахме едно време да излезе продължението на Лорд Валънтайн в "Галактика"...

Колкото до тревогата ти, че някои автори предизвикват коментари във форума, а други - не, не мисля, че това е тревожен феномен. Аз не деля авторите на "популярни" срещу "задълбочени", да кажем, а на спорни срещу безспорни. Какъв спор можем да имаме по творчеството на Хайнлайн, да кажем? Най-много да се покараме малко върху войната като символ в "Starship troopers" или дали идеалът на комунално общество, описан в "Странника" и "Фрайди" е положително или отрицателно явление.

Тоест - самият факт, че хората не спорят по творчеството на даден автор не означава, че те не харесва този автор. В повечето случаи е точно обратното, всъщност.



Тема Hellen, (off)нови [re: Hellen]  
Автор NlKlTA (член)
Публикувано06.02.01 20:01



много се накефих като го видях това "Спилбърг" нaписано по погрeшка в темата ти.
Movie фенa винаги си остава movie фен. :)

N.



Тема Re: НЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕЕнови [re: Lazy]  
Автор flar (минаващ)
Публикувано07.02.01 01:33



еййй мн съм нередовен... пропуснал съм и хайнлайн и дик, а уважавам...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.