Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:01 02.07.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
Тема Re: Любими герои от книги ... !?нови [re: Goa]  
Автор HellenМодератор (ентусиаст)
Публикувано28.02.01 17:05



Предпочитам да мисля, че Люк става джедай не защото е предразположен да бъде джедай или пък е "предопределен", а защото *избира* да бъде такъв. Обратното ми намирисва на евгеника и затова не ми харесва особено.

Честно казано, не приемам повърхностното обяснение за "мидихлорианите" като източник на Силата от "Епизод I". Ако беше така, всеки би могъл да се ваксинира с известно количество и хоп-па-а! - превръща се в джедай.

Да бъдеш рицар-джедай е нравствен ангажимент, а не генетична предопределеност. В този смисъл Люк е хобит, както посочва Никита.

Hellen



Тема Re: Любими герои от книги ... !?нови [re: Hellen]  
Автор Goa (не-човек)
Публикувано28.02.01 17:12



Е, да, ама ситуацията не е такава. И в книгите изрично се казва, че наличието на онова вещество е "носителят" на силата. Но, предполагам, не може да се извлече и да се ваксинира на друг човек... Абе целият сюжет на войните е като сито.

Образованието не замества интелигентността...


Тема Re: Любими герои от книги ... !?нови [re: Goa]  
Автор HellenМодератор (ентусиаст)
Публикувано28.02.01 17:29



На мене мидихлорианите ми приличат на хлоропластите в растенията - теорията е, че те са били първоначално независими независими бактерии, които с течение на времето са попаднали в симбиотично съжителство с едноклетъчни организми. Така са се появили фотосинтетичните организми и оттам - растенията.

По тази логика можем да вкараме мидихлориани във всеки организъм и да го направим "джедай". Но за мене джедайството си остава по-скоро състояние на духа, отколкото биологична даденост. Ако само "избрани" могат да стават джедаи, това би унищожило самата идея за джедайството като защитник на Справедливостта. Готова съм да обявя Епизод I за "неканоничен", но да запазя Идеята за джедайството, отколкото да повярвам в мидихлорианите и в "предопределеността".

Hellen <току-що завърнала се от sci-fi-фонференция и затова - в по-особено състояние на духа>



Тема Ооо,нови [re: Hellen]  
Автор Goa (не-човек)
Публикувано28.02.01 17:34



я напиши доклад за конференцията :)
Ако искаш - по пощата.
Плийз.

Образованието не замества интелигентността...


Тема Ей, верно ..нови [re: Hellen]  
Автор Gandalf (толкинист)
Публикувано04.03.01 11:29



... защо не напишеш? Между другото имам и един друг въпрос към теб Hellen.
От един приятел разбрах, че когато Пратчет бил на 17 години написла писмо до Толкин, на което професорът отговорил. Знаеш ли нещо за това?

Избери отново


Тема В епизод 1нови [re: Hellen]  
Автор Gandalf (толкинист)
Публикувано04.03.01 11:30



Лукас наистина прави крачка назад ...

Редактирано от Gandalf на 04.03.01 13:31.



Тема Re: В епизод 1нови [re: Gandalf]  
Автор armydreamer (toriphile)
Публикувано04.03.01 13:16



И то ГОЛЯМА крачка назад :-)

the man with the child in his eyes



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.