Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:41 13.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема Прецаканите книги ...нови  
Автор Gandalf (минаващ)
Публикувано25.01.01 12:23



Колко ли филма сте гледали, които са направени по фантастична книга и сте останали разочаровани. За мен примерите са много? Захванах темата, поради честото споменаване за "Властелина" напоследък а и в една от темите за любимо общество в което да живеем беше споменато за "Звездни реинджъри".
Този филм беше едно от най-големите разочарования за мен, но интересното е, че успоредно с това като екшън-фантастика не беше чак толкова зле, а ако не бях чел книгата можеше дори да ми хареса ;). Да в холивуд може и да умеят да правят екшън, но по дяволите къде отива цялата онази дълбочина на идеите с които беше изпълнена цялата книгата.
"Звездни реинджъри", за жалост е само капка в морето...



Тема Филми vs. книги.нови [re: Gandalf]  
Автор Hellen (ентусиаст)
Публикувано25.01.01 12:42



Темата, която започваш, Gandalf, има две страни. Първата се отнася до *зле* направени филми. Втората се отнася до филми, които са добри, но изменят сюжета на книгата. И в двата случая зрителят може да се окаже разочарован, но по различни причини. Ако си прочел хубава книга, а филмът после се окаже боклук, на тебе ти е кофти. (Такава е ситуацията с повечето от екранизациите на Джон Гришам, например, въпреки че те не са фантастика. Сценарият се придържа стриктно към книгата, но филмът се оказва слаб.)

Втората страна е по-важна, струва ми се. Често пъти филмът, направен по книга сам по себе си е добър, но поради факта, че сценарият не се придържа към сюжета на книгата, почитателите й са разочаровани. Много пресен пример в това отношение ми е "Blade runner", който гледах за пръв път оня ден. Филмът сам по себе си е прекрасен, но ми направи впечатление, че обръща кажи-речи наопаки идеята на Филип Дик.

В случая с "Пощальонът" по Дейвид Брин сценарият отново не следваше сюжета, акцентът във филма беше изменен, което прави "Пощальонът" на Брин и "Пощальонът" на Костнър две съвсем различни произведения. На мене *и двете* ми наресват, обаче.

Същият е случаят с "Контакт" (който гледах отново тия дни). Книгата е по-логична, по-обиснована, по-научно издържана, но филмът не губи от това, че тези неща са спестени и за заменени с екзотични космически гледки. Отново - вместо едно имаме две различни произведения, всяко от които има своите достойнства.

Един филм, който е на доста *по-ниско* ниво от книгата си, е "Running man". Книгата е *смислена*, докато филмът е единствено атракция. (Но това можем да го отдадем и на факта, че по него време Арнолд не е знаел достатъчно английски, и режисьорът явно не е рискувал да му напъха в устата сложни философски расъждения).

...Като стана дума за Арнолд, някой чел ли е *книгите* за Конан? И как са те в сравнение с филмите?

Hellen

Редактирано от Hellen на 25.01.01 12:51.



Тема Отг: Филми vs. книги.нови [re: Hellen]  
Автор Gandalf (минаващ)
Публикувано25.01.01 14:19



Много хора оплюват филма Конан. на мен лично ми се струва много по-добър от книгата. Все пак като се има в предвид коя година е писана книгата и това, че е била новатор за жанра... А за сериала - доста е плосък, но и добрите сериали се броят на пръсти а тези по книги - "...на пръстите на едната глава" ;-)))



Тема Blade runner за първи път!!!нови [re: Hellen]  
Автор basstoon (минаващ)
Публикувано25.01.01 15:44



Не може да бъде! Коя версия гледа старата или режисьорската? (Ако завършва с това как влизат в асансьора, значи е режисьорската)
И кажи моля те, забеляза ли дали Декард сънува еднорози?



Тема Мда, ставало е вече дума за тованови [re: Gandalf]  
Автор Goa (старо куче)
Публикувано25.01.01 19:16



За Звездните рейнджъри съм абсолютно съгласен - бях направо бесен, че са премахнати точно най-съществените моменти от книгата - дълбоко психологическите моменти, които всъщност носят смисъла на книгата - а за сметка на това е вкаран купища смехотворен екшън - налитат ония ми ти орди гигантски хлебарки, а нашите на тълпи стрелят с някакви автомати към тях... За другите филми ще пиша след мнението на Хелън.

Щастието е в това да преследваш щастието.


Тема kakvo znachi precakana kniga?нови [re: Gandalf]  
Автор NUT (старо куче)
Публикувано25.01.01 19:28



a, filmite - tova e mashina za pari...
maksimalen efekt, reklama, imena...a fenovete - becalen...



Тема Отг: Филми vs. книги.нови [re: Hellen]  
Автор Goa (старо куче)
Публикувано25.01.01 20:07



Мисля, че може да се разделят по този начин нещата. Но все пак има известно припокриване между двете групи, които си разграничила.

Зле направените филми - в смисъл, че дори и да са различни от книгата, са просто зле направени - май не са рядкост. Освен "Звездните рейнжъри": отвратителен филм е "Дюна"; сега не мога да се сетя, но има и други.

А филмите, които са самостоятелни произведения, макар и правени по книга или разказ (изключвам попадащите в горната група), си притежават собствен чар и ценност. Някои хора не обичат, когато е използвано дадено произведение и е променено, за да се направи филм, но аз не възразявам срещу това - стига да се получи нещо хубаво. Много такива примери има. Най-ярките може би са "Контакт" (филм №1 за мен), "Беглец по острието" (най-култовият филм, който може да съществува - Хелън, ти ме срина с това, че не си го гледала досега; и освен това мисля, че идеята и неповторимата атмосфера, която създават книгите на Филип Дик, са прекрасно уловени), "Сталкер", "Соларис" (въпреки мнението на Лем - просто фокусът е изместен от извънземния разум на човешкия). Бих добавил и "Пощальонът" (който ми хареса за разлика от останалите фенове, с които го гледах), макар всички да твърдят, че книгата е много по-добра, "Седмата жертва", а и "Бягащият човек" дори. Ох, още 5-6 филма се бях сетил, но ги забравих, а сега ме гонят от залата.
Чао

Щастието е в това да преследваш щастието.


Тема И може би единствен е Дюн.нови [re: Gandalf]  
Автор valsodar (ентусиаст)
Публикувано25.01.01 20:09



Филмът е старичък, но може би е един от малкото силни почти колкото книгата.
Имах късмета да прочета първо книгата и веднага след това с "пресни" спомени да гледам и филма - един от малкото филми припокриващи моята представа от книгата с това което сам показва.
За съжаление във всички останали случаи разминаването си е очевадно - или ти е терсене от изопачаването на сюжета, или се чудиш; а бе, това по тази книга ли беше?!

Истината е някъде там ! - реплика на очния ми лекар.


Тема Отг: Прецаканите книги ...нови [re: Gandalf]  
Автор armydreamer (член)
Публикувано25.01.01 20:49



Защо мислите, че Рейнджърите е по-прецакана книга от Андроидите например? Филмите и по двете произведения са направени през гледните точки на режисьорите. Верховен е успял да вмъкне доста добри идеи сред безкрайните глупости във филма. Ридли Скот, пък, е направил нещо много красиво, но не по Филип Дик. Последният, между другото, изглежда държи класацията за "Автор на прецакани произведения" още от началото на '90те, когато бе направен Зов за завръщане. Решението Арнолд да е в ролята на герой на Дик е най-голямата гавра след избора на Стинг за ролята на Фейд Рота...
Най-добре ще е да не обръщаме внимание на началото на филмите, където пише: по романа на ..., защото, все пак, киното е изкуство, което говори на друг език.
Някой гледал ли е Аманда и извънземното? Тази глупост е създадена по разказ на Робърт Силвърбърг (!?). Това е един от филмите, които ме карат да се съмнявам в стойността на фантастичното кино. Аз и без това се чудя защо е нужно да има такива филми :-)
Hellen, мислех, че съм единственият, харесал Пощальонът (филм) :-)

What's so amazing about really deep thoughts?


Тема Отг: И може би единствен е Дюн.нови [re: valsodar]  
Автор armydreamer (член)
Публикувано25.01.01 20:54



Предполагам не говориш за филма, в чийто край заваля дъжд...

What's so amazing about really deep thoughts?



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.