Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:50 17.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема За идеалния обществен строй  
Автор Lazy (стар клубар)
Публикувано12.01.01 05:24



Бях подтикнат да отворя тази тема поради някои политически спорове, които следях с интерес, и по които по една или друга причина досега не съм взел отношение. И така, според вас кой от съществуващите досега обществени строеве е най-съвършен? А от тези, описани във фантастиката?Моето мнение по въпроса ще скандализира мнозина. Без да бързам да го избистрям, ще изкажа две твърдения:
1. Всеки един от съществуващите в момента обществени строеве страда от сериозни болести;
2. Във фантастиката, дори и в наглед най-прекрасните наглед утопии, не се предлагат приемливи алтернативи.

С интерес ще очаквам мненията ви по въпроса



Тема На път за леглото нови [re: Lazy]  
Автор Cruiser (новак)
Публикувано12.01.01 07:07



Вече бая ми се спи и мога да кажа някоя глупост, ама все пак ще пробвам последний мозъчен напън за денонощието:

1. А ти какво разбираш под строй ? Аз разбирам една отворена във времето система, която периодично мени формата на управление и производните й обществени отношения. И като всяка форма на управление не може да бъде застрахована от болести. Това са си болестите на нашето време. Строй без болести просто не е "строй".

2. Напълно съм съгласен с теб.Каквито и утопии да се сервират във фантастиката дори и в тях човек не може да избяга от природа си. Не съм особен фен на разните общества тип Федерации, Междугалактически съюзи, Луна ситита, Светове под похлупак от сорта на Диаспар и т.н. Колкото и hi-fi да са отношенията там. Виж (тука май ще се поизхилиш), но дай ми някой от световете на Силвърбърг или Урсулата, където времето е младо, хората са наивни и има еони време пред тях за да трупат грешки и "обществен" опит.



Тема Отг: За идеалния обществен стройнови [re: Lazy]  
Автор e-de (минаващ)
Публикувано12.01.01 09:45



za idealnia stroi pogledni Pratchet - tam ima goliam izbor (Omnia? ili Imperiata? ili Ankh?)

Az haresvam Ankh.
Ili komuniazma(?) na Efremov. Mojebi bez iztrebvaneto na "vrednite" jivotni.

niama veroiatnost da namerish fantastika koiato da opisva obshtestvo koeto filosofiata veche da ne e predlojila/predpolojila (v po-stari temi sam obiasniaval zashto)



Тема Отг: За идеалния обществен стройнови [re: Lazy]  
Автор laik (минаващ)
Публикувано12.01.01 09:55



поради факта че всеки строй е човешко творение, всички несъвършенства на човека се отразяват/наслагват в обществото...
поради което преди идеалния човек идеален строй няма да има
което води до въпроса какво е идеален човек :)



Тема За идеалния обществен стройнови [re: laik]  
Автор Rykspin (непознат )
Публикувано12.01.01 10:42



Да, но може би има нещо като относително идеален ред ,т.е. компромисен ,доближаващ се до най-доброто за човека...
Като хвърлим едно око към животинския свят - мравките и пчелите ,например, са изградили оптималния за тях начин на устройство на обществото ...
В този смисъл Анкх сигурно е доста добра алтернатива за нас:)) Важното е мир и равновесие да има:)





Тема Отг: За идеалния обществен стройнови [re: Lazy]  
Автор Goa (пристрастен)
Публикувано12.01.01 12:29



Макар и да не съм сигурен дали мога да го нарека "строй", идеалното общество за мен като че ли е това в Бариерата Сантарога. А алтернативите, които се предлагат във фантастиката, не могат да се оценяват като "приемливи" или "неприемливи", защото никоя от тях не е проиграна и никой не знае откъде ще изскочи заекът.
За сегашните строеве няма какво да говорим - пълна помия...

А Дарендорф е отчайващо далече от истината...


Тема "Свободата, Санчо, е на върха на меча ти!"нови [re: Lazy]  
Автор Hellen (член)
Публикувано12.01.01 13:10



Аз ... просто се страхувам да се включа в тази дискусия... ;-) ;-) ;-)

Обаче, ако трябва да отговоря на въпроса на Лейзи - Колонията Бета. Това е.

Hellen



Тема Отг: "Свободата, Санчо, е на върха на меча ти!"нови [re: Hellen]  
Автор laik (минаващ)
Публикувано12.01.01 13:34



не се страхувай
тук не бият...
и не пращат по лагери :)



Тема Ама това *ти* го казваш!...нови [re: laik]  
Автор Hellen (член)
Публикувано12.01.01 15:35



...Щото никой не е пускал тема "анти-Лаик" във форума... :-(

Както и да е - по темата на дискусията: не съм сигурна дали е удачно да се говори за "идеален" строй, защото обществените структури са динамични, а "идеалът" по презумпция е нещо статично. Спред мене е по-важно да съществуват предпоставки за развитие в рамките на един (който и да е) обществен строй - човешки граждански и икономически свободи, "екологично" отношение към останалите хора, към природата, към всичко наоколо... Такива неща.

Защото ако човек има *свободата* да се развива по свой избор и има *морала* да не нарушава свободата на останалите хора, докато го прави, това си е до голяма степен идеалното състояние на нещата.

В този смисъл Колонията Бета от книгите на Бюджолд е добър пример. Хайнлайн е доста противоречив, когато стане дума за социално устройство, но харесам идеята му за персоналната отговорност. В "Луната е наставница сурова" конфликта между обществените "строеве" е добре развит. И в "Звездите като прах" на Азимов.

Hellen



Тема Хелън, (малко оф)нови [re: Hellen]  
Автор Goa (пристрастен)
Публикувано12.01.01 15:45



ти май наистина си се вкиснала от оная глупава тема... А пък на мен ми се ще някой да пусне тема "анти-Гоа" и там здраво да ме наритат, а не само отвреме навреме на случайни места :РРР :)))
А Звезди като прах беше отвратителна пропагандистка книга - подейства ми подобно на начина, който описваш по отношение на Освободеният. Накрая така го псувах дядо Азимов, че ми е паднал в очите, ама нейсе - поражението остана.

А Дарендорф е отчайващо далече от истината...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.