Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:05 17.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Бърнард Кронуел_Трилогията за Артурнови  
АвторКоруин_anon (Нерегистриран)
Публикувано19.12.00 12:30



Здравейте приятели!
Легендата за Крал Артур винаги ми е била близка и ме е вълнувала. Зелазни в Хрониките я интерпретира по прекрасен начин, но Кронуел я пресъздава в пълнота и вдъхва неотразим чар.
Надявам се сред вас да има хора прочели книгата, за да направим една хубава дискусия.
:о)



Тема Отг: Бърнард Кронуел_Трилогията за Артурнови [re: Коруин_anon]  
Автор armydreamer (новак)
Публикувано20.12.00 00:39



Друга чудесна интерпретация на цикъла е направена от Марион Зимър Брадли. Кронуел не съм чел - добър ли е? В смисъл: предлага ли нещо различно, или Моргана пак е мръсницата-фея? :-)

We let the weirdness in...


Тема Отг: Бърнард Кронуел_Трилогията за Артурнови [re: armydreamer]  
АвторКоруин_anon_anon (Нерегистриран)
Публикувано20.12.00 13:00



Значи, когато четеш книгата трябва да се абстрахираш от филма.
Артур се явява копеле на краля на бритите - Утър. Той е в немилост и в изгнание в Ариморика(Франция). Утър няма пряк наследник, защото синът му е умрял в битка, която е спечелена благодарение на Артур. Има само внук на 1 година, който се казва Мордред. След смърта на краля по ред обстоятелста се избира намесник на Мордред да е Артур.
Артур става фактическият владетел на Британия и обединява бритите в борбата им със саксите. Но през цялото си намесничество, той нежелае да узурпира властта за себе си и остава верен на клетвите и принципите си.
Гуинивер, Моргана, Ланселот и всички познати ни персонажи са пресъздадени по много оригинален начин и вписани в епохата си (500-570г.)
Историята е разказана от едно момче, което в последствие става един от най-приближените хора на Артур.
Книгата я имаше в най-посещавания сайт с фантастика на български и руски. Има линк в отдел фантастика на "хоби и развлечения" на дир-а.
...................................
P.S.
Кронуел е автор на "Шарп", имаше преди 1-2 години направен сериен филм по неговата поредица романи.




Тема Отг: Бърнард Кронуел_Трилогията за Артурнови [re: Коруин_anon_anon]  
Автор armydreamer (новак)
Публикувано20.12.00 13:10



Звучи интересно.
Ще намеря книгите (нали са няколко?) и ще ги прочета.

We let the weirdness in...


Тема Отг: Бърнард Кронуел_Трилогията за Артурнови [re: Коруин_anon_anon]  
АвторДан_anon_anon (Нерегистриран)
Публикувано21.12.00 01:52



Само че за разлика от всички останали интерпретации на историята, тук Ланселот е самовлюбен задник, а Гуинивер - кучка.
Книгата е страхотна, образите са изключително реалистични.
Заслужава си да се прочете.



Тема Отг: Бърнард Кронуел_Трилогията за Артурнови [re: Дан_anon_anon]  
Автор Kopo (непознат )
Публикувано21.12.00 22:33



Определението "кучка" за Гуинивиър е прекалено опростено.
Харесва ми начина на представяне наМерлин, Нимю и Моргана.
И като добавка - най-после книга, в която автора мисли с главата си за "пейзажа": бит, обичаи, технологии, бойни похвати.
Страхотна книга.
А за "Авалон" на Брадли чух лоши отзиви и затова не съм я чел. Бива ли я?



Тема Отг: Бърнард Кронуел_Трилогията за Артурнови [re: Kopo]  
Автор armydreamer (новак)
Публикувано22.12.00 00:29



Нека да позная: лошите отзиви за Авалон са били горе-долу такива - "Супер тъпа, дълга книга, пълна с ненужни психологически проблеми на героите."; "Моргана е шизофреничка, а Ланселот - бисексуален (което е НАЙ-лошото)! Би ли чел такава книга?!"; "1000 страници с НЯКОЛКО жени за главни герои" :-))), и все в тоя дух, нали? :-)
Поне аз се сблъсках с подобни "отзиви". На мен книгата ми хареса. Ако, трябва да говоря за романите от '80те години и да ги класирам, Авалон би бил преди Ендър, Ъплифта, Еон, Невромантика (най-вече) и всички останали големи романи на десетилетието. Но, сега аз не ги класирам :-), просто изказвам мнението си. Прочети книгата - мисля, че по-добра интерпретация на легендата няма, а и героите са изключително живи. Особено Гуенхвифар :-))) Тук тя Е кучка :-)
Когато си взимах книгата, преводачката й ми каза, че държи на всеки да каже колко добро е произведението и как завижда на този, който ще го чете за първи път. Май това е напълно достатъчно за представяне :-)
А относно Брадли - макар че, в момента е в нещо като ренесанс (за съжаление след смъртта си) по отношение на превежданите й книги у нас, тя тук не вирее. Не знам защо. Преди месеци имаше тема в клуба за Брадли с едно единствено мнение - моето :-)))

П.С. Да знаеш, че в книгата имената звучат различно - в случай, че си от тези, които биха намерили това за богохулство.

We let the weirdness in...


Тема Отг: Бърнард Кронуел_Трилогията за Артурнови [re: armydreamer]  
Автор Goa (пристрастен)
Публикувано22.12.00 11:28



Еми как да кажа нещо за Брадли, като не съм чел нищо



Доброто побеждавало, а злото се самоизяждало. Тогава доброто какво побеждава?

Тема За Брадлинови [re: armydreamer]  
Автор lady Marian (непознат )
Публикувано22.12.00 11:55



Брадли наистина е страхотна.
На скоро се сдобих с поредицата за Авалон и в момента я чета,но вече съм много дояолна.Това е най-добрата интерпретация на Артурианския цикъл,които съм чела(а аз съм чела МНОГО)...За съжаление все още не съм чела трилогията,която е тема на дискусията,но тя следва ;-)
Иначе Моргана е много печена в "Авалон"...почти каквато я помня ;-)

p.s.не само Ланс,но и Артур е би,да не говорим,че е влюбен в сестра си! :-))))))))

lady M.


Тема Отг: Бърнард Кронуел_Трилогията за Артурнови [re: Коруин_anon]  
Автор lady Marian (непознат )
Публикувано22.12.00 12:02



Та как може човек да се сдобие с това произведение,за да го прочете и да се вклучи в дискусийката?

lady M.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.