Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:11 02.07.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Някой чел ли е?  
Автор laik (непознат )
Публикувано13.12.00 19:32



Ами зачудих се колко души от тукпишещите са чели нещо на Робърт Пърсиг. И какво точно...



Тема Отг: Някой чел ли е?нови [re: laik]  
Автор LG (минаващ)
Публикувано14.12.00 17:34



чели сме, ама той нали не беше фантаст човечеца? :)



Тема Отг: Някой чел ли е?нови [re: LG]  
Автор laik (непознат )
Публикувано14.12.00 17:51



нищо де, на мен точно това ми е интересно... колко от хората тук са чели нещо...
и какво точно сте чели?



Тема Естествено!нови [re: laik]  
Автор Lazy (минаващ)
Публикувано14.12.00 18:11



Чел съм и двата романа - "Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет" и "Лайла". И то по няколко пъти. Доколкото знам, те са цялото му творчество, освен ако в последните две-три години не е написал още нещо.

Тези книги са задължителни за всеки! Смятам ги за основни стълбове в духовното си израстване, наред с романите на Достоевски.



Тема Отг: Естествено!нови [re: Lazy]  
Автор Alvin (непознат )
Публикувано14.12.00 19:39



Dostoevski ne sym 4el... Pyrsig - malko
No nikoi ne e kazal, 4e tuk trqbva da si govorim amo za fantasti4ni knigi...
Spomnqm si predi sedmici kak se zaprikazva za "Polet nad Kukuvi4e gnezdo". Strahotna kniga.
I "pileto" e hubava.
i zashto nqkoi hora se ograni4avat samo s fantastikata?



Тема "Вижу собрата!"нови [re: Lazy]  
Автор Hellen (минаващ)
Публикувано14.12.00 20:22



...вече бях цитирала този възглас, отправен от един идиот към друг идиот, когато откриха сходство в литературните си вкусове, обаче фразата "основни стълбове в духовното израстване" е точно начина, по който бих определила "Зен и изкуството да се поддържа мотоциклет"!... ;-)

Когато преди години четях романа, само ходех насам-натам и цвилех от възторг!... Човекът беше успял да обясни фундаментални философски категории с прости примери от типа на това как се поправя ръкохватката на мотора или колко са тухлите по стената на съседната сграда... На този фон и на базата на изключително високата летва, която беше поставил, "Лайла" се оказа малко под очакванията ми, но "Зен и изкуството..." е убийствена книга!...

Hellen



Тема Отг: Естествено!нови [re: Alvin]  
Автор armydreamer (непознат )
Публикувано14.12.00 21:16



"Полет ..." е удивително красива книга.


The soul quake happened here in a glass world...


Тема Отг: Някой чел ли е?нови [re: laik]  
Автор Rykspin (непознат )
Публикувано15.12.00 10:10



:)))С риск да го обърнем на общолитературен клуб..."Лайла" и "Дзен или ..." са от тези книги ,които те карат да мислиш.Философия без философски термини:)Като романите на Сартр и Камю.
Много обичах и Селинджър:"Семейство Глас" и "Устата ми хубава,очите ми зелени"-имат адски особена атмосфера...А и Гюнтер Грас, Набоков, Фитцджералд,Б.Виан....
И аз не мога да си обясня защо колкото повече остарявам:) ,все повече се ограничавам жанрово..
Хващам се,че вече дори не поглеждам към купчината с "другите" книги:) Ежеседмично минавам през Славейков, сканирам масите за някое ново фентъзи и обикновено щастлива си тръгвам с придобивката...предчувствайки удоволствието от една две вечери откъсване от реалността:)
Дали това не е разултат от прекалено големия избор от книги...и неособено големите финансови възможности,а и свободно време? Too many books ,too little time:)))Или пък си е чисто вманиачване,колкото и да не ми се иска да го призная:))





Тема Отг: "Вижу собрата!"нови [re: Hellen]  
Автор laik (непознат )
Публикувано15.12.00 15:00



neznam koga si chela "Laila" no spored men tia e razmazvashtata, "Dzen i ...." e samo podgotovkata :)
moje bi e vreme za preprochitane :)



Тема ne e Естествено!нови [re: Alvin]  
Автор laik (непознат )
Публикувано17.12.00 07:31



ami neznam zashto se ogranichavat
da gi pitame?
tova mi beshe edna ot ideite kato pitah za tezi knigi :)



Тема Отг: Някой чел ли е?нови [re: Rykspin]  
Автор laik (непознат )
Публикувано20.12.00 12:31



Vian i izbroenite proizvedenia na Selindjyr sa mi lubimi :)
a tezi tendencii i pri men se nabludavat s izkluchenie na vmaniachavaneto, chudia se dali naistina ne e ot vyzrastta, no estestveno niama da pitam za vyzrastta ti :P




Тема Отг: "Вижу собрата!"нови [re: Hellen]  
Автор Lazy (минаващ)
Публикувано20.12.00 12:53



Според мен пък Лайла е още по-силна от Дзен, Пърсиг е израстнал в нея и е доразвил възгледите си...



Тема Любим цитатнови [re: laik]  
Автор Lazy (минаващ)
Публикувано20.12.00 12:56



"Буда, божеството, се чувства еднакво добре в листата на едно дърво и в интегралната схема на електронно-изчислителната машина."

Робърт Пърсиг
"Дзен и изкуството да се поддържа мотоциклет"



Тема Отг: Любим цитатнови [re: Lazy]  
Автор laik (непознат )
Публикувано20.12.00 13:23



i niama nujda ot hramove i licemerie :)



Тема Отг: Някой чел ли е?нови [re: Rykspin]  
Автор Goa (ентусиаст)
Публикувано20.12.00 13:28



Може би е резултат от всеобщото деградиране на мисловните способности на обществото като колективно съзнание и на неговите индивиди като отделни негови клетки? Щото при някои хора това съвсем очевидно се наблюдава...
А може би е заблуда в собствените наблюдения?
И мен ме обвиняват, че съм се вманиачил, а аз много добре си знам, че не съм...

Живей така, сякаш винаги си бил мъртъв.


Тема Защо?нови [re: Lazy]  
Автор basstoon (непознат )
Публикувано20.12.00 14:21



Всъщност мнението ми по-скоро е сходно с това на Hellen. И на мен ми хареса повече "Дзен...". Всъщност "Дзен..." ме размаза. Даже това е първия (и единствен) случай да реша да пиша на автор за да му благодаря за добрата книга. Всъщност "Лайла" ме накара да се откажа. Хареса ми как започна, но после ме разочарова. Може да не съм я чел в подходящ момент, но ми се струва че това са доста различни книги. В първата, бялата нишка са общочовешки ценности и разликите в източния и западния мироглед. Втората ми се стори по разеяна и по-американска.
Защо мислишм, че "Лайла" е по-добра?



Тема Yes! Yes! Yes!нови [re: Lazy]  
Автор Hellen (минаващ)
Публикувано20.12.00 16:36



Lazy каза:
<"Буда, божеството, се чувства еднакво добре в листата на едно дърво и в интегралната схема на електронно-изчислителната машина.">

Абсолютно! За мене това беше откровение навремето - че виртуозно конструираната машина е също толкова "божествена", колкото и природните неща...

Hellen



Тема Baba - razboinichka ;-)нови [re: laik]  
Автор Rykspin (непознат )
Публикувано20.12.00 16:48



Na sredata na pytq si jiteiski :) 1/4 vek:))
Granicata ,otvyd koqto zapochvash da useshtash kak jivotyt ti se izplyzva m/u prystite :)






Тема Отг: Yes! Yes! Yes!нови [re: Hellen]  
Автор MH-MH (непознат )
Публикувано20.12.00 18:08



Hm tova ne sum go chela, no tazi misal me izkefi - pochti suvpada s mnenieto mi po vuprosa:)))
A puk i ne samo s mashinite e taka...



Тема дядо склеротикнови [re: Rykspin]  
Автор laik (новак)
Публикувано20.12.00 18:42



явно затова мислим по подобен начин :) аз на 26..



Тема Отг: Yes! Yes! Yes!нови [re: MH-MH]  
Автор laik (новак)
Публикувано20.12.00 18:43



ами ако ти попадне прочети, няма да съжаляваш..



Тема Ясно, чел е Пърсиг досиета ;-)нови [re: Lazy]  
Автор Cruiser (непознат )
Публикувано20.12.00 18:56



"Божието царство е във вас и около вас. То не е в църквите и сградите от дърво и камък. Разцепете дървото и ще ме намерите, повдигнете камъка и ще ме откриете ..."
Тези (долагат във филма "Стигмата") били автентичните думи, с които Исус се бил обърнал към другите по време на Тайната вечеря.Намерени в свитъци на арамейски в една пещера до Йерусалим през 1-ви век.

Привет,Лейзи !
И се носи с крайцерова скорост към Перник една пратка ... :-)





Тема Именно, Мн-Мн!нови [re: MH-MH]  
Автор Hellen (минаващ)
Публикувано20.12.00 18:58



Идеята, че Буда, т.е., съвършнството, следва да се търси на точно определено място, е погрешна. То може да бъде намерено в короната на дървото, както смятат изповядващите тази религия, но също така - и в автомобилния двигател, ако човек се потруди да вникне в гения на създателя му... и на много други места, както ти самата отбелязваш.

Hellen
==
"Единственият Зен, който можеш да откриеш по върховете на планините, е този Зен, който ти си занесъл там." -- Робърт М. Пърсиг



Тема Отг: Ясно, чел е Пърсиг досиета ;-)нови [re: Cruiser]  
Автор laik (новак)
Публикувано20.12.00 19:00



само че засега няма такива източници...
но някои ден ще се разбере истината...
само технологията да понапредне малко :)



Тема Отг: Именно, Мн-Мн!нови [re: Hellen]  
Автор laik (новак)
Публикувано20.12.00 19:04



което ми напомня за въпроса дали да емигрирам...
нали и там ще занеса себе си...
т.е. качеството (или НЕкачеството) което нося и което съм :)

Redaktirano ot laik na 20.12.00 19:05.



Тема Относно свитъцитенови [re: laik]  
Автор Cruiser (непознат )
Публикувано20.12.00 19:22



Те наистина съществуват. Датировката им е от 15-20-та година от н.е., което ги прави сравнително най-близките свидетелства за онези събития. Предполага се, че са писани от една първите секти-последователи на новото учение. Името й за съжаление ми се изплъзва. Трябва да направя справка вкъщи.




Тема Отг: Относно свитъцитенови [re: Cruiser]  
Автор laik (новак)
Публикувано20.12.00 20:04



моля те провери и евентуално ако имаш някой източник да споделиш :)



Тема Отг: Именно, лаик!нови [re: laik]  
Автор Kyaтo (пристрастен)
Публикувано21.12.00 13:38



По този повод Учителят Кръстев казва: "Не можеш да пресечеш улицата и да си мислиш, че си свободен."

Доброто побеждава, а злото се самоизяжда :))) Тогава какво побеждава доброто?


Тема Отг: Ясно, чел е Пърсиг досиета ;-)нови [re: laik]  
Автор Kyaтo (пристрастен)
Публикувано21.12.00 13:42



Ако намекваш, че това ще стане чрез пътуване назад във времето, не забравяй, че самото пътуване може да измени миналото и настоящето :Р
А кое беше онова нещо, дето китайците го били открили? Дето обединявало всички начини на мислене и на опознаване на света?

Доброто побеждава, а злото се самоизяжда :))) Тогава какво побеждава доброто?


Тема Отг: Ясно, чел е Пърсиг досиета ;-)нови [re: Kyaтo]  
Автор laik (новак)
Публикувано21.12.00 15:04



ami pomychise sam da razberesh :P
vypreki che znam che niakoi shte ti kaje :)




Тема За китайцитенови [re: laik]  
Автор Goa (пристрастен)
Публикувано21.12.00 16:15



Любовта?

Доброто побеждавало, а злото се самоизяждало. Тогава доброто какво побеждава?


Тема Отг: Именно, Goaнови [re: Kyaтo]  
Автор laik (новак)
Публикувано22.12.00 15:43



много добре казано :)
но не е точно така май...
по тази логика да зарежем звездите и да си седим вкъщи...




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.