Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 23:24 20.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Тема Отг: Репортаж за Тери Пратчет.нови [re: AcidMemory]  
АвторHellen (Нерегистриран)
Публикувано23.11.00 16:36



Мисля ужасно дълго, AcidMemory. И така става. Давам си сметка, че ако трябваше да си изкарвам хляба с преводи, щях да си умра от глад, защото аз държа превода да бъде АБСОЛЮТНО точен и да предам ЕДНО КЪМ ЕДНО идеята, която е имал автора. А това иска много мислене. Да речем, имаше следния случай в "Шовинист":

На Ноби му гадаят, и му предсказват, че ще се запознае с много млади жени, повечето от които са "nubile", което буквално преведено значи "моми за женене". След което той невинно пита Колън "Абе, сержант, а къде е Nubilia?" Защото явно не знае думата и е решил, че Нубилия е името на местността, където ще се запознае с девойките.

Е, на мене ми трябваха 5 месеца мислене и консултации със сума ти познати, докато дойда до превода:

-...Виждам те заобиколен от млади жени, повечето от тях са а-ха и да стават за невести, но...

и след това репликата на Ноби:

- Сержант, къде е Невестино?

Не знам защо редакторът махна този вариант, в крайна сметка...

Hellen



Тема Отг: Скоро...нови [re: Hellen]  
АвторFonManiac (Нерегистриран)
Публикувано23.11.00 16:37



Ah, Hellen,

Sluchaino da znaesh kakvo e neobhodimo za da se osashtestvi podobno poseshtenie? Trjabva li da se poemat raznoski, ili e nugna samo pokana? Kagi kakvo trjabva da se napravi i as sam siguren che v kluba pone shte se opitame da go storim :). Btw blagodarja ti i za razkaza, sega shte si go kopiram i shte si go cheta na spokoistvie.



Тема Отг: ...за Братътнови [re: basstoon]  
АвторHellen (Нерегистриран)
Публикувано23.11.00 16:55



А защо е трябвало да хвърляте камъчета, за да му привлечете вниманието? С надеждата, че ако го уцелите, той ще погледне във вашата посока ли? ;-) ;-)

И той защо те пита какво съдържа книгата - защото не разпозна заглавието на български или защото питаше дали е сборник?

Личните ми наблюдения сочат, че докато почитателите седят и се смущават да отидат при величието, то обикновено седи и объркано се пита "А защо никой не ми обръща внимание? Не ми ли харесват вече книгите?..." Тоест - обикновено конфузията е взаимна.

Hellen



Тема Отг: ...за камъните и кучетатанови [re: Hellen]  
Авторbasstoon (Нерегистриран)
Публикувано23.11.00 18:19



Понеже не можахме да намерим гайки. Нали помниш "Пикник край пътя"?
Израза за кучетата е от "Бръмбар...". Когато Лев Абалкин разреши на едно дете да погали главанака...
Сборника "Неуговорени срещи" не повтаря руския. Това е една доста дебела книга с едни от най-добрите им неща."Пикник...",
"Бръмбар...", "Охлюв..","Милиард години..."
Един интересен щрих: държеше цигарата си по много странен начин. С палеца и показалеца, но обратно, с огънчето нагоре. Може би за да не пада пепелта, но определено не съм виждал друг да пуши така. Може пък огънчето на руските цигари да пада по-лесно - кой знае...
Имаше един момент в "Бръмбара..." където не се изясняваше защо е загинал Тристан и дали е виновен Абалкин за това. На учтивата ни молба (на едно събиране в тесен кръг) да ни осветли, той отговори:"Знам, но няма да кажа" :)))




Тема Отг: Скоро...нови [re: FonManiac]  
АвторHellen (Нерегистриран)
Публикувано24.11.00 13:47



Това, което ЗНАМ, че е необходимо да се направи, е да се съгласува с графика му. Това става чрез контакт с агента. Очевидно добро време за целта би било времето на някой панаир на книгата (вероятно Пролетен, щото тука хората взимат много насериозно Коледата и надали би се навил да пътува за зимния панаир).

Освен това трябва да му се поемат разходите запътуване и хотел и така нататък, предполагам (поне така правят в другите държави, където го канят).

Трябва да има вероятно някой да го съпровожда (тука ще се явят достатъчно доброволци, предполагам), защото той много се губи.

И накрая - вероятно "Вузев" ще искат да преиздадат някои от неговите книги в чест на посещението, за да могат почитателите да имат възможност да си ги набавят, ако са прпуснали.

Вероятно има и други неща, като програма за страната (да не го влачим единствено между хотела и малкото НДК, ами да види и планина, нещо, човека).

Би могло представител на Клуба да говори с издателство "Вузев" и да предложи някакви конкретни идеи, ако има такива.

Hellen
==
"I stroll along, talk, I sign books, people buy me drinks, I forget where my hotel is, I get lost and fall into some local body of water... done it hundreds of times." -- (Going to a convention is fun!, Terry Pratchett)



Тема Отг: Скоро...нови [re: Hellen]  
АвторFonManiac (Нерегистриран)
Публикувано26.11.00 01:09



Ami shte se opitam da namerja samishlenici togava :). A puk ako planinata ne doide pri Mohamed, moge puk Mohamed da otide pri planinata :)).



Тема Отг: Мисията...нови [re: Hellen]  
АвторpironSKI (Нерегистриран)
Публикувано29.11.00 12:21



Разбирам да чакахте втория том с разкази на Лем с такова нетърпение - тогава бих казал "посветени". Ама във вашия случай...



Тема Отг: Мисията...нови [re: pironSKI]  
АвторHellen (Нерегистриран)
Публикувано29.11.00 13:44



Съжалявам, pironSKI, но Лем е един от авторите, които не чета ПО УБЕЖДЕНИЕ.

Hellen



Тема Отг: Hellenнови [re: Hellen]  
АвторSalome (Нерегистриран)
Публикувано29.11.00 14:02



Skypa Hellen , ako naistina ti si prevela "Shovinist" moga samo da te pozdravia s izkliuchitelnata rabota. ;)
Ot raz postaviam knijkata na pyrvo miasto v lichnata si Pratchetska klasazia, moje bi poradi otkrovenata si privyrzanost kym chlenovete na gradskata straja ;)
Interesno mi e mnenieto ti svyrzano s "Dobri polichbi" - edna ot naj-kritikuvanite Pratcheski knigi, izlezli do tozi moment v Bulgaria. Povecheto zakleti fenove na Pratchet, koito poznavam se izkazaha kraino nelaskavo spriamo neinata literaturna stoinost. Moje bi ot zavist, ili ot strah che stom Pratchet e zapochnal da pishe zaedno s drug avtor - tova e qsen priznak che e zapochnal da se izcherpva. Lichno na men tq mnogo mi haresa. Napomnq mi za Bitkata na Hiliadoletieto v trilogiata na Zelazni&Shekli, samo che v edin mnogo po-uiuten i priaten Prachetovski variant :) tova e to - istinskiqt maniak si ostava maniak do krai ;))



Тема Отг:нови [re: Salome]  
АвторGoa (Нерегистриран)
Публикувано29.11.00 17:13



О, как само звучи - chlenovete na gradskata straja ... :)

И на мен ми са любими героите от стражата :)




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.