Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:32 30.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Joanna Russнови  
Авторarmydreamer (Нерегистриран)
Публикувано07.10.00 21:41



Дискусия върху "Старомодно момиче", When It Changed, The Female Man и всичко останало, за което другите не пишат...
Можем и да се опитаме да изчислим размера на щетите, нанесени от упоритото непревеждане на авторката на български език :-)



Тема Отг: Joanna Russ и не само тянови [re: armydreamer]  
АвторGoaMaster (Нерегистриран)
Публикувано09.10.00 15:57



Ами Джеймс Типтрий младши? Това са ценни жени, да. Но замислял ли си се за размера на вредите от непревеждане на неамериканските фантасти? Защото то наистина е упорито, докато за Джоана Ръс може да се каже, че просто никой не се е засилил да го прави.
Съжалявам, че насочих темата накриво. Да се върнем на Джоана Ръс. Чел съм два-три нейни разказа и основното в тях е феминизмът. Нищо лошо, аз дори обичам подобна гледна точка. Но ако беше само това, нямаше да е нищо особено. Работата е там, че произведенията бяха наистина стойностни. Жалко наистина, че Бюджолд вкара фантастиката, писана от жени, в съвсем друг, псевдомъжки калъп...



Тема Отг: Joanna Russ и не само тянови [re: GoaMaster]  
Авторarmydreamer (Нерегистриран)
Публикувано11.10.00 00:28



Напълно съм съгласен с всичко, казано от теб. Най-вече за Бюджолд, която лично аз трудно разбирам - не знам за какво ги прави всички тези неща. А Джоана Ръс и Джеймс Типтри Младши са жените, накарали Харлан Елисън (един друг велик и избягван от нашите издатели автор) да каже, че "вече жените пишат по-добра фантастика". Което е доста вярно.
За упоритото непревеждане на неамерикански автори няма две мения (надявам се): не само англичаните, но и французите, руснаците, поляците - всички те имат какво да кажат и го казват по-добре и на по-малко страници.
Като говорим за жени - Урсула Ле Гуин се завръща с нов роман от Хейнския цикъл.



Тема Отг: Joanna Russ и не само тянови [re: armydreamer]  
АвторGoaMaster (Нерегистриран)
Публикувано11.10.00 15:27



Ако попиташ някой психлос (т.е. психолог), сигурно ще ти каже, че Бюджолд ги прави тия неща първо за пари и второ - за да избие някакви комплекси. Дори в обратен ред. :)
Как се казва новият роман на Урсулата? Ричард Линч каза, че тя продължавала да пише много силно и редовно била номинирана за наградите.



Тема Отг: Joanna Russ и не само тянови [re: GoaMaster]  
Авторarmydreamer (Нерегистриран)
Публикувано11.10.00 21:41



The Telling - така се нарича новия роман на Ле Гуин. Тя наистина е често срещано име сред номинациите (последно взе Небюла за Solitude през 1995 г.), но основно с разкази. Ако не броим Четири пътя към прошката (може би най-хубавата книга на '90те) за роман, Техану май е последната й изява в дълга форма.
Защо психолозите да са психлоси?! :-) Мътна й е работата на Бюджолд - Майлс е интересен образ.



Тема Отг: Joanna Russ и не само тянови [re: armydreamer]  
АвторNUT (Нерегистриран)
Публикувано12.10.00 08:54



Na balgarskiat pazar li ste izleze novata kniga na le Guin?

A Mails, e neveroiaten...



Тема психлосинови [re: armydreamer]  
АвторGoaMaster (Нерегистриран)
Публикувано12.10.00 10:45



Нали си чел Бойно поле Земя на Л. Рон Хабърд? Там лошите извънземни се наричат психлоси. Хабърд е имал предвид психолозите, като я е писал.
Нут, Майлс е невероятен... идиот (съжалявам за думичката, но това момченце ми бърка в червата). Хитър като Андрешко, лукав като адвокат, грандоман като Хитлер и прочие. (пристрастен съм, знам. Това са глупости, знам. Нещо наистина ми е кофти, знам. Обаче много малко са нормалните читатели-мъже, които го понасят.)



Тема Отг: Joanna Russ и не само тянови [re: NUT]  
Авторarmydreamer (Нерегистриран)
Публикувано13.10.00 10:22



Za syzhalenie, The Telling edwa li skoro shte izleze na nashiq pazar - w momenta e pusnat samo w USA (dokolkoto znam) i to kato hardback, koeto znachi, che paperbacka shte izleze dogodina, a u nas...



Тема Отг: психлосинови [re: GoaMaster]  
Авторarmydreamer (Нерегистриран)
Публикувано13.10.00 10:38



Чел съм Бойно поле Земя - Хабърд е един от най-добрите. И Пратчет и Адамс приличат на аматьори, сравнени с него и умението му да иронизира и пише сатира. Обаче, не се бях сетил за психлосите :-) БПЗ беше една от първите фантастични книги, които прочетох и в началото ми се видя доста глупава. Докато четях втората и третата част, разбрах, накъде бие Хабърд и посоката ми хареса. А вече като излезе Мисия Земя - тази книга е ТОЛКОВА хубава!
А Майлс е едно много гадно същество.




Тема Отг: много-много странно...нови [re: armydreamer]  
АвторGoaMaster (Нерегистриран)
Публикувано13.10.00 13:38



ТОВА ме изненада. Не за Майлс, разбира се, а за Мисия Земя. Защото ние с тебе мислим доста сходно по принцип, но не и в този случай. И аз я прочетох (може да се каже, устисках), но твърдя, че от трета до осма книга си е разтягани локуми, и то перверзни. И всичко, разбира се, е правено с цел - натикване на адвокатите, психолозите и журналистите в лайната. Чак след осмата всичко си дойде на мястото, но мнозина не издържаха дотам. Общо взето мненията за тая "сага" се делят на две коренно противоположни групи: първата е обожание (ти си от тях, съквартирантът ми също), а втората - отвращение. Аз, както винаги, съм по средата между чука и наковалнята. (Обичам да разглеждам това по следния начин: едните са "заразени" или "халюцинирани" от съответната книга и съответно са пристрастени към нея; на другите - обратно - не им е понесла, т.е. получили са се противопоказания в организма им; а аз - хехе - се смятам за имунизиран както срещу заразата, така и срещу противопоказанието :))))
Това е тема за дълги разговори. Ела някой път на пустия клуб, да се запознаем.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.