Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:37 22.09.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема Сценарии за бъдещето  
Автор Hidon ()
Публикувано03.07.00 14:36



Темата на dreamer ме подтикна да помисля за бъдещето на нас, хората. Основните сценарии според мен са няколко: Според единия противопоставянето ще продължи, ще избухне Световна война и после ще стане като в компютърните игри - оцелели мутанти. Тъжно. Другия е като в Червения - Зеления - Синия Марс. Мегакорпорации, марионетни правителства и сфери на влияние, достигащи другите планети. Също тъжно - не искам да живея в общество с основен идеал парите. Третия е като в Невромантик - Нулев брояч. Гибсън описва един киберсвят в които реалната действителност ще бъде на заден план. Според мен това е една огромна клопка за нас - момента, когато стане възможно да бъде свързан човешкия мозък директно с компютър, и да се симулират всички преживявания така, сякаш са по-реални от самата реалност, този момент може би ще бъде края на човечеството. Защо да рискуваш, защо да се лишаваш, защо да страдаш за нещо като можеш да го имаш в виртуален вариант. Колко от нас биха издържали на изкушението да се втурнат сред звездите сега, при това без да стават от компютъра си? Надявам се човечеството да не се превърне в раса от електронни наркомани. Ще ми се да кажа че четвъртия вариант е като примерно в книгата която чета сега - Летен прилив. Тук човечеството тръгва на експанзия в галактиката, среща и се разбира с извънземни, намира огромни извънземни артефакти... Но някак си това не ми се струва вероятно, твърде сме болни ние хората и не зная дали ще тръгнем по този най-труден и светъл път. Ние сме алчни, злобни, войнствени, експлоатираме всичко до което се докоснем. Ние сме вирус, които унищожава собствената си жизнена среда. Аз не съм оптимист за бъдещето, а много искам. Може би затова чета фантастика, за да поживея поне малко в свят, в които навярно никога не ще живеем... Какво мислите вие, песимисти или оптимисти сте?

Тема Сценарии за бъдещетонови [re: Hidon]  
Автор ch ()
Публикувано03.07.00 15:04



За кое бъдеще? - утре също е бъдеще..

Тема Сценарии за бъдещетонови [re: Hidon]  
Автор FonManiac ()
Публикувано03.07.00 15:11



Gibson.

Тема Сценарии за бъдещетонови [re: Hidon]  
Автор GoaMaster ()
Публикувано03.07.00 16:23



Имаше такава тема в софийския клуб. И говориха хора, които са доста навътре в нещата. Очертаната картина беше мрачна. Според запознатите на запад сериозно се разработва сценарий, при който Земята ще се раздели на 3 области - център, периферия и гето. Центърът ще се състои от сегашните икономически развити държави и все повече ще се стеснява и ще се диференцира от другите 2 области. Ще става все по-трудно да се проникне там и все повече средства ще се съсредоточават там. Периферията ще бъде от държави, които да контролират основната маса хора, намираща се в гетото. В периферията ще бъдат примерно Турция, Гърция и др. Гетото ще служи за евтина работна ръка, всякакви експерименти и пр. - абе гето. Ние май-май сме поставени в него... Разбира се, обсъждаха се и начини как да се противопоставим на този сценарий. Един от най-важните начини е да не продаваме себе си и страната си на тези от центъра. За това се иска доблест и воля - неща, които те всячески се стремят да подтиснат у нас. Реален пример: един предприемчив българин в Пловдив отваря цех за производство на вафли, бисквити и други такива. Работата потръгва. В един момент идват при него някакви чужденци и му казват: ти няма да правиш това, а еди-какво си - примерно тетрадки. Ама аз... Бе ти чу ли какво ти казваме? И недей да противоречиш, щото...

Тема Сценарии за бъдещетонови [re: Hidon]  
Автор Hidon ()
Публикувано03.07.00 21:17



Бррр. Страхотен сценарии описваш. Надявам се да не стане така. Ама явно и ти си песимист. Или греша?

Тема Сценарии за бъдещетонови [re: Hidon]  
Автор dreamer ()
Публикувано03.07.00 22:51



Хич и не вярвам в такъв сценарий. Даже и да се опитат той ще се провали. Повече очаквам контрол от типа на описания в "Матрицата". Ама и той ще е до време. Въобще едва ли е възможно изграждането на абсолютна империя. За кратко време може да съществуват наченки но човек усеща накъде духа вятъра и започва да се противопоставя. Между другото преди два дни прочетох "Кошерът на Хелстрьом" и там доста добре беше написано как обществото на Кошера само открива начин да се справи със заплахата. Авторът е имал пред себе си единствено опита на човечеството за да опише такава ситуация. Все пак той не е раснал на Марс.

Тема Сценарии за бъдещетонови [re: Hidon]  
Автор озлобен ()
Публикувано03.07.00 23:29



Не зная дали сте чели книгата "След нас и потоп". Или поне да сте гледали филма "Калигула". Там лудият Калигула от любимец на всички след възкачването му на престола се превръща в ужасно същество. За бедни и за богати. Кажете ми какво ще стане ако някой съвременен Калигула вземе, че спечели власта в САЩ например. Или в Русия, Китай или някоя друга страна от клуба на Големите. Ето от това ме е страх защото мисля, че това е много по-вероятен сценарий. Тогава човечеството може и да загуби битката защото може да бъде унищожено много по-бързо отколкото ще му е необходимо за да се защити. Потенциалът на тези страни ви е известен. Все пак постоянно сме свидетели как някакви калигуловци оглавяват разни по-малки държави, където обществото е по-близо до нивото на развитие на Древния Рим. Но и в т.н. демокрации няма гаранции. Ами само преди 60-80г. човечеството е било на ръба имено поради това а не поради някакви си трансплантации :). Сега сигурно ще падне в дупката ако се случи. Слава богу Калигула е бил убит от някакъв войник.

Тема Сценарии за бъдещетонови [re: Hidon]  
Автор ch ()
Публикувано04.07.00 09:56



Познавам една американка и веднъж говорихме за тяхната демокрация. Попитах я дали гласува и тя ми каза, че винаги гласува. Аз естествено отговорих, че тук да не гласуваш е въпрос на гражданска позиция и дори някаква форма на протест. Отговора беше - в САЩ хората гласуват, защото ако малко хора гласуват има опасност малка група фанатизирани привърженици да изберат нов Хитлер. Първо си помислих - на тия са им тотално промити мозъците с тяхната демокрация, но може би има известен резон - така че да се избере Калигула в САЩ (медиите предварително ще са го разнищили) е доста трудно. Американците колкото и да са тъпи са много чувствителни на тема президент. Хитлер също е дошъл на власт с избори но в държава с разбита икономика (хм, както нашата..) Друга заблуда - ядрения потенциал на военните е достатъчен да унищожи няколко пъти земята. Грешка! Може, ако ударите са разпределени равномерно, но това няма да стане. Ще има свръхконцентрация на попадения в САЩ, Европа и Русия. Така, че част от човечеството ще оцелее. Друга заблуда - световен мир, не трябва да има войни. Утопия! Агресията е заложена в човека- спрете войните и ще настъпи бум на престъпността. Лично аз смятам, че донякъде е възможен модел подобен на този представен в Конгрес по футурология на Лем или книгите на Гибсън и то поради причина, че измислената реалност може да бъде манипулирана - тоест направена индивидуално в зависимост от предпочитанията. И всеки ще живее в собствен свят, а реалния - кучета го яли.

Тема "всеки ще живее в собствен свят"нови [re: ch]  
Автор GoaMaster ()
Публикувано04.07.00 11:34



Като в Нулева зона на Херберт Франке ли - ами това е равносилно на разпадане на обществото. Т.е. вече не може да се говори за цивилизация, за човечество. Това ще е краят на нашата раса, а вместо нея ще се появи бог знае какво.

Тема "всеки ще живее в собствен свят"нови [re: Hidon]  
Автор ch ()
Публикувано04.07.00 12:23



Защо смесваш понятията общество, цивилизация, човечество? Те са доста различни.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.