Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:02 26.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Тема Новата вълна във фантастиката  
Автор Гранд ()
Публикувано21.03.00 20:08



Какво ще кажете за новите и много добри млади автори - Грг Беър, Давид Брин и др.

Тема Новата вълна във фантастикатанови [re: Гранд]  
Автор GoaMaster ()
Публикувано10.05.00 15:31



Виж в темата "Непознати на българския читател автори" -там дадох едно обещание.

Тема Новата вълнанови [re: Гранд]  
Автор GoaMaster ()
Публикувано29.05.00 12:14



Авторите, с които ние се запознаваме сега, всъщност са започнали да пишат през 80-те години. Така че всъщност малко от авторите на 90-те са ни познати. Започвам с авторите на 80-те.

Тема Грег Беърнови [re: Гранд]  
Автор GoaMaster ()
Публикувано29.05.00 12:14



Роден 1951. Пише от 1967. Първи роман 1979. Ключови творби - Еон, Вечност, Кървава музика, The Forge of God, Queen of Angels. На български са издадени 4 книги от него. Физик, пише твърда НФ. Вторият му брак е за дъщерята на Пол Андерсън. Според мен Еон, Вечност и Кървава музика са епохални творби. Според един познат, който се занимава с някои предстоящи научни проблеми, Беър е много-много напред с материала...

Тема Орсън Скот Карднови [re: Гранд]  
Автор GoaMaster ()
Публикувано29.05.00 12:21



Роден 1951. Първи роман - 1979. Ключови творби - сериите за Ендър, за Алвин Мейкър, Worthing Chronicle, сборник с разкази Unaccompanied Sonata. На български - 2 книги. ОСК е малко встрани от основното течение на фантастиката. Той пише по-скоро за общочовешките ценности - любов, семейство, вяра и т.н., отколкото за завладяване на космоса и технологии. Може би това до голяма степен се дължи на възпитанието и религията му - той е мормон. Според мен - невероятен писател. Неслучайно той е първият, който печели 2 пъти подред Хюго за роман - с Играта на Ендър и Говорителя на мъртвите (втората е от най-любимите ми книги).

Тема Върнър Винджнови [re: Гранд]  
Автор GoaMaster ()
Публикувано29.05.00 12:26



Роден 1947. Пише малко. Ключови творби - Огън от дълбините, True Names, Grimm's World, The Peace War и др. На български наскоро излезе Огън от дълбините. Женен за кратко за Джоан Д. Виндж. Преди всичко учен (математик), а после писател. Казват, че той и Грегъри Бенфорд са опровержение на тезата, че учените не могат да пишат добри истории. По всичко личи, че е така - за Огън от дълбините чувам само добри неща.

Тема Джоан Д. Винджнови [re: Гранд]  
Автор GoaMaster ()
Публикувано29.05.00 12:32



Родена 1948. Първи роман - 1978. Ключови творби - серията за Снежната кралица, разказите "Eyes of Amber", "Legacy". Съпруга на Върнър Виндж от 1972 до 1979, пише отделно и различно от него и като при него успехът й идва след 1980. На български - Снежната кралица. Има най-малко 2 продължения. Пише женска НФ, ако смятаме, че любовта и разбирането не са мъжки теми. Снежната кралица според мен е много добра и красива книга, ще ми се да излязат продълженията.

Тема Уилям Гибсъннови [re: Гранд]  
Автор GoaMaster ()
Публикувано29.05.00 12:39



Роден 1948. Живее в Канада. Дебют - 1984. Ключови творби - серията Невромантик. На български има вече 5 книги. Всички компютърджии би трябвало да го знаят, тъй като той се смята за първият блестящ автор на киберпънк. Още с летящия си старт - романа Невромантик - той нашумява изключително и вдъхновява поредица писатели да творят в това песимистично направление, за което се казва, че е най-вероятното ни бъдеще... Според изследователите му най-важното при Гибсън е, че той осъзнава огромното значение на информацията като движеща сила на обществото.

Тема Иейн Банкснови [re: Гранд]  
Автор GoaMaster ()
Публикувано29.05.00 12:49



Роден 1954. Шотландец. Първи роман - 1984. Ключови - Walking on Glass, The Bridge, серията Culture. На български - Играчът на играчите. Може би е първият след Хърбърт Уелс, който пише колкото фантастика, толкова и друга литература. Книгите му са наситени с мрачна енергия. Играчът на играчите според мен е странна книга, с не особено големи литературни достойнства (може би заради превода), но с доста дълбок заряд и интересна постройка.

Тема Ким Стенли Робинсъннови [re: Гранд]  
Автор GoaMaster ()
Публикувано29.05.00 13:51



Роден 1952. Първи роман - 1984. Ключови - серията за Марс, серията Orange County. На български - 4 книги. Чел съм първите 2 книги за Марс и смятам, че КСР е слаб като писател, но много добър в изграждането на сюжети и като прогностик. Това са единствените известни ми книги, в които е разработен етапът на пристигането и колонизирането на една планета с всичките му трудности от социален, биологически, политически, технологичен и всякакъв друг характер. Като прибавим и приемането, че транснационалните корпорации са изместили държавите като основни обществени сили, можем да му простим липсата на литературни достойнства.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.