Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:46 11.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Re: "От алфа до омега"нови [re: centsche]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано15.07.11 22:54



Описанието на цели пет-шест страници как Лина иска да си купи шапка, щото има синузит, и как отива в магазина, и как си избира шапка, и какви други шапки има в магазина, и прочие... Ами според мен това е страшно досадно. Възприемам го дори като някакво неуважение към читателя. Мисля, че редакторът не си е свършил добре работата, щом не е скъсил тези пасажи до максимум пет-шест изречения. Така разказът зацикля почти в самото начало и интересът към него се губи.



Тема Re: "От алфа до омега"нови [re: Шпaгa]  
Автор centsche (/***/)
Публикувано16.07.11 09:20



А ти дочете ли го до края?
Преди време се застопорих пред телевизора да гледам стар, чернобял филм на Хичкок. Отначало много бавно ми се движеше действието, сравнявайки го със съвременните филми, толкова бавно, че щях да прецъкам на друг канал, но добре че не го направих. Далеч съм от мисълта да се сравнявам с Хичкок.


Ако искаш нещо кратко, прочети "Неограничен Кредит", нещо с повече действие - "От алфа до омега", но първо си направи регистрация в "е-Книги", иначе няма да може да свалиш книгата, а тя е пусната свободно.
Разказите с фентъзи елементи от конкурса "Таласъмия" също се харесват. Знам го от обсъждания.
Ще искам мнения за "Инола, двола..." и в клуб "Ефремов". Както писах, той е спечелил първо място в конкурс на изд. "Аргус". Господа, поставяте под съмнение компетентността на журито, а те там са все редактори, преводачи и хора, разбиращи си от професията. Аз не мога да дам преценка за собствения си разказ, но ако той - както твърдите - наистина не струва, излиза, че в най-престижния конкурс за фантастични разкази до преди две години /заради кризата вече го няма/, са участвали само слаби творби. Да припомня, че в такива случаи просто първото място не се присъжда, както стана преди време на две поредни Таласъмии.
Аз знам кои мои обсъждани разкази се харесват най-много, но нарочно сложих за първи този, за да не очакват евентуалните потребители само лековати и пикантни истории, въпреки че и те си имат своите достойнства и социално значими внушения.



Тема Re: "От алфа до омега"нови [re: centsche]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано16.07.11 13:31



Нещо не си разбрала. Никой не оценява разказите. Всеки си казва мнението и впечетленията. На мен лично не ми допадат.



Тема Re: "От алфа до омега"нови [re: centsche]  
Автор Шпaгa ()
Публикувано16.07.11 16:12



В първия постинг си казала, че ни предлагаш да изградим свое мнение за разказите ти, а също и че приемаш всякакви критики и коментари. Аз ти посочих само един от недостатъците, които - според мен - никак не са малко в твоя разказ. Посочих ти го конкретно, а ти ми отговаряш, че разказът бил спечелил конкурс, че журито било компетентно и т.н. Е, това ли наричаш "обсъждане"?

Да, прочетох целия разказ. Прочетох и "Празник" в "Читанка". А днес се регистрирах и прочетох "Неограничен кредит". Както стана ясно обаче на теб ти липсва качеството да проявяваш самокритичност, без което едва ли някой е станал добър писател. Така че и мнението ми в случая е без значение.



Тема Re: "От алфа до омега"нови [re: Шпaгa]  
Автор centsche (/***/)
Публикувано18.07.11 08:20



Правилно. Точно така написах, но не може да се обсъжда част от нещо. Нормално е да се обсъжда цялото, а цялото не е 20 стр. Сега съм все едно в позиция да се оправдавам защо на теб ти се е видяло прекалено дълго описанието по закупуване на шапката и да се оправдавам за стила, който пък не харесал на предния по темата. Няма да се оправдавам. Книгата има редактор. Редакторът е преценил, че това е ключов момент в повествованието и го е оставил както съм го написала. Но че е ключов, ще се види в развитието на сюжета.
Който чете толкова внимателно, та веднага е успял да забележи една изтървана грешка, не може да не забележи, че действието се развива в два свята. За да се засили ефектът от вързприемането им, целенасочено съм търсила различен начин на писане. Там, където сюжетната линия върви в миналото е един, а в днешно време е друг. Няма как да се разбере от 3 страници. Трябва да съм факир, за да пиша по начин: нещо не е прочетено да се усети. Ако има автор , който на първите страници дава насока за цялостното развитие на творбата си, независимо в кой жанр, моля посочете ми го. Къде тогава е елементът на изненадата? Къде ще отиде неочакваното за читателя? Разбира се, може да има, но и то е целенасочено търсено от автора, за да постигне друг изненадващ ефект.





Тема Re: "От алфа до омега"нови [re: centsche]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано21.07.11 20:19



Точно така написах, но не може да се обсъжда част от нещо.
може и още как, това че хичкок или някой друг е почнал някой шедьовър скучно и е отказал една камара зрители не прави това по-малко погрешно. големите и те допускат грешки, но те могат да си го позволят, а ти не


Трябва да съм факир, за да ...
това е вярно, трябва да си факир. има една много голяма разлика между готвача и писателя - ако в световната калсацията на готвачите си на 1000то място, минаваш за много добър готвач и всички които са опитали гозбите ще ти се възхищават. ако обаче си на 1000ното място в класацията на писателите, ще си един посредствен писател и никой няма да е чувал за тебе, освен подобни на тебе писатели които мерят пишки на самодейните конкурси. причината е много проста - топ 100 писателите осигуряват достатъчно четене за всички читатели, докато топ 100 готвачите не могат да сготвят за 6 милиарда души. затова в тоя бизнес наистина трябва да си факир, няма място за простосмъртни. ако не си факир, е и като нормален човек се живее не лошо




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: "От алфа до омега"нови [re: zaphod]  
Автор centsche (/***/)
Публикувано22.07.11 08:04



Радвам се, че се включват повече хора!
Напълно съм съгласнас теб, но къде съм писала, че се меря с Хичкок? Само споменах, че гледах негов филм.


Аз не определям себе си като писател. Аз съм само автор на разкази, събрани в една книга, които си имат редактор и са издадени с всички права на официално издадените книги в България. Доколко са добри или лоши, ще преценят онези, които ги прочетат. А тези, които само се заяждат, да млъкнат! Естествено, свободни са да плоют колкото искат, но е ясно, че не се казва нищо конкретно, понеже нищо не е прочетено. За да го прочетат и такива хора, книгата е пусната СВОБОДНО. Пусната е свободно и за приятелите, и за онези, за които дребната сума би била проблем. Никой не е длъжен да дава пари.
Никой не е длъжен и да я чете, ако не иска да си губи времето. Следва въпросът: защо се губи време да се пишат заядливи постинги? Отговорът е твърде елементарен - заяждането е смисълът на живота за тези хора. Явно нямат други радости. А ние останалите си организираме самодейни конкурси, мерим си пишките, въпреки че аз нямам такава, и сме доволни от живота, за онова, което ни се случва - макар и малко, но от сърце. Факири сме да извличаме приятни изживявания от нашите дейности и злобни хора със занижено самочувствие само ни вдигат рейтинга именно на нас - самодейците.
zaphod, не така момче! Нали не си някой злобен дъртак?



Тема Re: "От алфа до омега"нови [re: centsche]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано22.07.11 12:39



Извинявай, но кой тук плюе и се заяжда.



Тема Re: "От алфа до омега"нови [re: zaphod]  
Автор harish_chandra (curmudgeon)
Публикувано22.07.11 12:40



Добре казано, но някои хора не могат да живеят като нормални, затова си живеят в свой измислен свят.



Тема Re: "От алфа до омега"нови [re: centsche]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (Aedile N.R.)
Публикувано23.07.11 01:13



на мен ми хареса, макар че съм непредубеден читател. Затова поздрав:


Редактирано от Aulus Vitellius Celsus на 23.07.11 01:14.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.