Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:31 20.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Препоръчайте заглавие свързани с науката, учени...  
Автор alkor1 (ентусиаст)
Публикувано23.11.10 17:03



Здравейте,
Търся роман/новела/разкази, в които е втъкана науката, терминология, футуристични идеи; екип от учени блъскащи се над даден проблем или сътворяващ нова идея/концепция/изобретение.Като цяло да е по-съвременно. Е, може да споменете и някоя класика за разнообразие!

Физиката и математиката ме привличат най-силно. Ще потърся "Опцията на Тюринг" (за ИИ) :)

Чел съм "Спусъкът" - имаше добри моменти, но доста беше разтегнато с политика. "Време" (първата книга) от Ст. Бакстър и "Ускорение" ми харесаха, сега чета "Непобедимият" от Лем, въпреки че е писана преди 30-40г се държи на ниво и започва да ме завладява сюжета (към средата съм).
Набелязъл съм още "Сингулярно небе", Предицата за Марс от Робинсън.

ЕДИТ: Бях забравил, че имам подобна тема от преди, ако е проблем изтрийте тази и ще пиша в старата.

Редактирано от alkor1 на 23.11.10 17:24.



Тема Ааа, "Непобедимият"!нови [re: alkor1]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано23.11.10 19:41



Аз съм голям почитател на Лем. Там има една сцена на войната на "Циклоп" срещу облака и после на "Непобедимият" с разваления "Циклоп". За мен тази екшън сцена така добре е пипната, че бие всякакви такива в по-новите милитари-фантастика. Въпреки някои научни архаизми там, Лем казва, че и една от причините да се побърка електронния мозък на "Циклоп" е просто ... прегряване.



И пак що се отнася до наука. В книгата има и една характерна глава "Хипотезата на доктор Лауда". Тогава за пръв, малко по интуиция и после с питане разбрах, че той не е лекар, а научна степен доктор, в смисъл PhD, едно такова по-рядко и особено умно животно . В колко научно-фантастични книги изобщо се споменава PhD!?



Тема Re: Ааа, "Непобедимият"!нови [re: Phillip]  
Автор pirx (crazy diamond)
Публикувано29.11.10 11:51



веднага се сещам за д-р С. Келвин от "Аз Роботът" на Азимов, както и за купа учени от "Черният облак" на сър Ф. Хойл.

«Щастие за всички даром и нека никой да не бъде пренебрегнат!»


Тема ааа! черния облак!!нови [re: pirx]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано29.11.10 21:00



това е наистина най-хардкор научната книга която съм чел






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Препоръчайте заглавие свързани с науката, учени...нови [re: alkor1]  
Автор Nerksis ()
Публикувано16.12.10 13:19



Пробвай с тези:
"10 по Рихтер" - А. Кларк, М. МакКуей
"Дарвиния"
"Певците на времето"
"Планета в края на времето"
"Нашественици във времто" - Бакстър
"Хиперион" - 4-те части
"Еон"
"Радиото на дарвин"
"Пейзажите на времето"
"Контакт"
Тези се сещам за сега



Уволнението - майка на контрола!



Тема Re: Препоръчайте заглавие свързани с науката, учени...нови [re: alkor1]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано16.12.10 15:41



И всичко на Грегъри Бенфорд, който освен, че е астрофизик, пише само "твърда" фантастика... Е, не е точно като екип от учени, бъхтещи се над изобретение, но е с доста наука. И определено книгите му звучат футуристично.
(Използвам твоите термини.)

"Keep a stiff upper chin."
Samuel Goldwyn


Тема Re: Препоръчайте заглавие свързани с науката, учени...нови [re: Nerksis]  
Автор ~@!$^%*amp;()_+ (целия горен ред)
Публикувано16.12.10 18:28



половината от изброените са на границата с фентъзито





Тема Re: Препоръчайте заглавие свързани с науката, учени... [re: ~@!$^%*amp;()_+]  
Автор -=Profusion=- (of Love)
Публикувано16.12.10 21:18



Здравейте,
и аз търся подобни тематики, но единственото което напоследък много ми хареса е Жертвата и Сфера на Крайтън. Тоест ако може да ми предложите подобни сюжети или - действия ставащи в настоящето и в последствие става фантастично както и техно-трилъри, нашествия и т.н.

Все започвам да чета някакви много известни книги писани преди 40-50-60 години но или ми се струват много фантасмагорични (нереални) или твърде ретро все пак са писани отдавна и фантастичното вече не е много фантастично след 50г :)





Тема Re: Препоръчайте заглавие свързани с науката, учени... [re: alkor1]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано17.12.10 15:08



Форумът е толкова предал богу дух, че няма лошо в един опит да го посъживим. И така...

Вече писах по тази тема, но междувременно се замислих и реших, че списъкът определено може да се разшири. Ще отбележа, че според някои изследователи "Hard SF will always be a minority taste" (цитат) - е, щастлив съм да бъда от малцинството.

Разбира се, когато става дума за прилагателни като "прекалена фантасмагоричност" или "недостатъчна футуристичност" и пр., ясно е, че нещата опират до личен вкус, т.е. това изключва всякаква база за дискусия, защото ако на някой нещо му харесва или не му харесва, никакви аргументи не могат да променят мнението му (последното впрочем е интересен психологически феномен, на който се надявам, че има някакво обяснение). Остава ни само да се "замеряме" със списъци и който може нека се ориентира сам в тях. За щастие има чисто обективни критерии, които позволяват да поставяме отделни книги в един или друг суб-жанр. Когато повечето книги от един автор са в един суб-жанр, тогава можем да причислим и автора към него. Не че няма размиване на границите и преминаване (дори в отделни произведения) с лекота от тема на тема. И все пак може да се каже, че има имена, които по-рядко напускат "своята" територия.

По-долу давам _моя_ (подчертавам това) списък на такива автори. Специално подчертавам, че съзнателно изключвам М. Крайтън, от когото съм чел всичко, но не харесвам (в смисъл, че не се захласвам) почти нищо. Добавям по същите съображения Джери Пурнел (макар и да не съм сигурен заслужава ли изобщо споменаване, както Крайтън). Не съм включил и архаични неща (доста от които впрочем на времето много са ми допаднали), като тези на Е.Е. "Док" Смит, Джон Кемпбъл, Едмунд Хамилтън и още неколцина подобни, както и всичко на Азимов, за когото всички са чували, т.е. е безсмислено да го рекламирам. Последното се отнася и до Хайнлайн (който обаче си е позволявал и големи - или може би редки? - накласифицируеми бози). Понеже не правя литературно изследване, спестил съм Уелс, Гернсбек и подобни. Освен това, не съм включил и автори с епизодични изяви, като Фред Хойл или Карл Сейгън. Няма и руснаци (новата руска фантастика не я познавам, а от старата кой да включа - Беляев?). С уговорката, че не всяка случайно избрана тяхна книга задължително е hard core, ето списъкът на авторите (който се оказва доста кратък - редът е напълно случаен и не отразява предпочитанията ми):

Грегори Бенфорд
Лари Нивън
Грег Беър
Грег Игън
Хол Клемент
Робърт Сойър
Джеймс Хоган
Върнър Виндж
Стивън Бакстър
Чарлз Шефилд
Станислав Лем
Бен Бова
Артър Кларк (по-старите му неща)
Пол Андерсън (повечето)
Фредерик Пол (не всичко)
Джеймс Уайт (за онези, които приемат медицината за наука)
Джон Стит (по-малко известен и не много продуктивен, но все пак забележим)

В такива списъци задължително има още някой, за който съставителят не се е сетил - този в никакъв случай не прави изключение. И пак да напомня - той отразява моя вкус и разбирания.

Хайде сега, нахвърляйте се.... :)

"Keep a stiff upper chin."
Samuel Goldwyn


Тема Re: Препоръчайте заглавие свързани с науката, учени... [re: alkor1]  
Автор Sandino (докторче)
Публикувано17.12.10 18:53



Кървава музика на Грег Беър.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.