Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:52 20.09.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема ЧЧнови [re: alvin]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано17.07.09 19:49



Чети докрай: ще ти се наложи да обясниш защо.
Иначе излиза, че май не можеш да приемеш, че тъкмо аз знам повече от теб!



Баси, дори не си погледнал какво значи "езичество":




Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 17.07.09 20:11.



Тема Re: ще ме съсипеш :):)нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано17.07.09 22:15



Ойген, лекотата с която си вкарваш автоголове е наистина забележителна.
Според линка който даваш, дори синагогата да не е храм, излиза че юдеите все пак имат храмове, при това канона какво е храм и какво не е е изключително строг. На практика ти сам потвърждаваш, че юдеите са имали религия, макар и синагогата да не се брои за храм (наистина любопитна подробност, аз не я знаех)
Колкото до езическите обряди описани в стария завет - отново ти припомням една подробност която упорито игнорираш - периода от време което обхваща повествованието на библията.
За същия период христианите от евангелията са се превърнали в нещо което един такъв като тебе с лекота ще ни обясни, че изобщо не са христиани, ами например католици, протестанти и прочие мракобесна пасмина. Наистина не е трудно, ако караш така през пръсти и обобщаваш тенденции с разлика от няколко хилядолетия

Не че вземам страна в спора, просто ти посочвам слабостите в тезата. На мен ми е интересно и забавно.

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: ще ме съсипеш :):)нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано17.07.09 22:50



Периода от време е около 1200 години.
И древните израилтяни, не само от Юдея, а и от Перея, Самария и Галилея са имали религия. Но такава, в която са се кланяли на идоли. И са им принасяли в жертва децата си. Но не защото съответният "бог" е искал да ги изпита като Авраам, а защото са искали да измолят печалба и злато. Но докато Господ не приема жертвоприношението - запознайте се с Молох, който е "нямал насищане". Това ли е "храмовият период" на юдаизма? А пропо - храмът е построен от Соломон. (Защото те са имали само един-единствен храм - соломоновия. Но не и "храмове". Тоя същия храм, дето пали въображението на разни зидари, мазачи... що не и плочкаджии - щото като гледам: по тия въпроси Алвинчо я кара предимно на въображение!) Сам ли ще си потърсиш какво обаче е ставало във въпросния храм още докато Соломон е бил жив, или аз да го посочвам?
ОК - видяхме как същият този храм е бил хайванпазар по времето на Христос. А я колко векове са изтекли!
Ами...
Ако наречеш това "вярата Мойсеева на народа израилев" - значи си антисемит!



Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 17.07.09 23:22.



Тема Това ли било???нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано18.07.09 02:04



Това ли било!....
Игнорирал съм колко бил дълъг периода?
Че и упорито съм го игнорирал! И сочените от мен примери са някакъв преход, трудно начало, изключенийца някакви? А не, че цялата старозаветна история на народа израилев е една непрекъснато отричане на Мойсеевия завет.
Така кажи, бре!
В това отношение Старият Завет е изключително занимателно четиво.
Ами ей ти го периода на всички старозаветни владетели израилеви в хронологичен ред:

Мойсей – вярващ в Бога. Но още докато е жив, народът израилев изоставя Бога и се кланя на Златни телци.
Исус Навин – вярващ в Бога. След смъртта му синовете израилеви започват да вършат зло пред очите на Бога.
Аод – вярващ в Бога. След смъртта му синовете израилеви започват да вършат зло пред очите на Бога и да се покланят на идоли.
Пророчица Девора – вярваща в Бога. След смъртта й синовете израилеви се отдават на злото.
Гедеон – неопределен. След смъртта му синовете израилеви започват да вършат зло пред очите на Бога и да се кланят на Ваал.
Авимелех – богоборец. Избива седемте си братя, за да стане лидер. Оставя статуите и истуканите.
Тол – богоборец. Той и синовете израилеви се кланят на идоли.
Йефтай – съдия Израилев – вярващ в Бога
Есевон – съдия Израилев – неопределен. Не премахва нито идолите, нито оброчищата.
Авдон – съдия Израилев – неопределен. Не премахва нито идолите, нито оброчищата.
(При тези съдии синовете израилеви продължават да вършат зло пред очите на Бога, даже и при Йефтай)
Самсон – вярващ в Бога.
Емегар – неопределен като вярващ.
(Следва дълъг период на безвластие, през който “всеки прави, каквото смята за право”. През този период синовете израилеви се кланят на излят истукан. Според изследователи става дума именно за Молох, но не е написано изрично в Библията. В това идолопоклонничество молят свещеник, левит да ги води. Той охотно се съгласява.)
Самуил – вярващ. Синовете му обаче тръгват по криви пътища и се отклоняват от Бога.
Саул – първи цар на Израил. В самото начало – вярващ, но после се отклонява от Бога. А Бог казва “…жаля, че поставих Саула за цар, защото той се отвърна от Мене.”
Йевостей – син на Саул, богоборец.
Давид – вярващ в Бога.
Соломон – богоборец. Построява храма, след което се отвръща от Бога, практикува поклонение пред идоли в храма Господен, подарява най-ценната Божия светиня – Кивота на друговерка, “вършеше това, що бе неугодно пред очите на Господа”, служи на Астарта, Милхом, Хамос и Молох. А пропо – още в Книга на Левит, глава 20:1-5 Господ заповядва незабавно да бъде умъртвен всеки, който е дал от децата си на Молох! Убил ли го е някой този изрод? Не – той си управлява 40 години, умира си от естествена смърт и до днес е представян за “най-мъдрия, най-справедливия…” Баси, какви ли са били останалите!
Ровоам – син на Соломон – богоборец.
Йеровоам – богоборец, въвел поклонението пред Златния телец в Северното царство.
Авия – богоборец, “ходеше по всички грехове на баща си”.
Аса – вярващ в Бога.
Нават – син на Йеровоам – богоборец.
Вааса – богоборец – заради греховете му Бог го отхвърля от Себе Си и го проклина, заедно с потомството му.
Ила – син на Вааса – богоборец.
Иосафат – син на Аса – богоборец. Отначало се опитва да следва във всичко баща си, но народът още принася жертви на други богове и кади по оброчищата
Замврий – вярващ в Бога.
Амврий – богоборец – "върши всичко неугодно на Бога и по-лошо от неговите предходници"
Ахав – син на Амрий – богоборец – "върши всичко неугодно на Бога, повече от всички царе преди него"
Охозия – син на Ахав – богоборец – "върши всичко неугодно на Бога".
Иорам – богоборец – "върши всичко неугодно на Бога”.
Ииуй – богоборец – маха статуите на Ваал, но оставя Златните телци.
Иоас – богоборец – отначало се опитва да върши угодно на Бога, но оставя оброчищата.
Иоахаз – богоборец – "върши каквото е неугодно на Бога.
Иоас – богоборец – "върши каквото е неугодно на Бога.
Иеровоам – богоборец – върши каквото е неугодно на Бога, ограбва храма Господен в Йерусалим, властва 41 години.
Амасия – богоборец – отначало се опитва да върши угодно на Бога, но не успява, оставя човешките жертвоприношения и оброчищата.
Азария – син на Амасия – богоборец – отначало се опитва да върши угодно на Бога, но не успява, оставя човешките жертвоприношения и оброчищата.
Захария – богоборец – "върши каквото е неугодно пред очите на Господа”.
Менаим – богоборец – "върши каквото е неугодно пред очите на Господа”.
Факия – син на Менаим – богоборец – "върши каквото е неугодно пред очите на Господа”.
Факей – богоборец – "върши каквото е неугодно пред очите на Господа”.
Иоатам – неопределен – опитва се да върши угодно на Господа, но нородът ходи по оброчища и прави човешки жертвоприношения.
Ахаз – син на Иоатам - богоборец – "върши каквото е неугодно пред очите на Господа”.
Осия – богоборец – "върши каквото е неугодно пред очите на Господа”.
Езекия – вярващ в Бога.
Манасия – син на Езекия – богоборец – "върши каквото беше неугодно пред очите на Господа”, управлява 50 години.
Амон – син на Манасия – богоборец – кланя се на идоли "върши каквото беше неугодно пред очите на Господа”, управлява 50 години.
Иосия – вярващ в Бога.
Иоахаз – син на Иосия – богоборец, "върши каквото беше неугодно пред очите на Господа”.
Иоаким – богоборец, "върши каквото беше неугодно пред очите на Господа”.
Иехония – богоборец, "върши каквото беше неугодно пред очите на Господа”.
Седекия – богоборец, "върши каквото беше неугодно пред очите на Господа”.
Годолия – неопределен.
Иехония – богоборец, "върши каквото беше неугодно пред очите на Господа”, предател на народа си.

Може би имаш да добавиш някого?



Е, да – четейки списъка, прави впечатление, че един от царете липсва.
Ирод.
(щото е от Новия Завет)
Ама като му гледаш делата – как мислиш: той от кои е?

Та… къде, казваш, видя юдаизъм?

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 18.07.09 02:13.



Тема Re: ще ме съсипеш :):)нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано18.07.09 15:34



Търсиш разминавания ли?
Търси, търси!


Абе… Чел си “Наследници”. Ако не знаеше кой я авторът на , колко би му поставил по десетобалната скала за познаване на Библията и история на религията? А на себе си колко би поставил?
Видя ли!
И що тогава спориш – заради ината, че “фат джим не може да е прав”?

Отнася се 1:1 и за Дидимус.

Ако все пак си решил да търсиш, да ти напомня, че Старият Завет не свършва с Четвърта книга на Царствата! И хубавичко внимавай какво постваш, защото сереш не върху мен - сереш върху Библията! А знам едно място, където душите на такива като теб ги посрещат изключително топло!

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 18.07.09 15:50.



Тема Re: ще ме съсипеш :):)нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано18.07.09 21:51



Джимец, ти стигна до там да се позоваваш на себе си като авторитет?!?


А почна ли сам да си даваш автографи?



Тема Всъщност...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор TauMaster (търсач)
Публикувано18.07.09 21:58



... аз благодаря на Ойген за всичко, защото научавам нови неща, а това го прави мой учител. Както и всички останали, но специално в тази тема той е най-. Замислете се и вие дали не сте научили нещо...

Търсачът е човек, който търси, но не непременно намира.


Тема Re: ще ме съсипеш :):)нови [re: Kopo]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано18.07.09 22:09



Ами специално по тази СЪМ авторитет!


И лекции съм изнасял.
До автографи не се е стигало, но до разработване на монографии - да!

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: Всъщност...нови [re: TauMaster]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано19.07.09 00:08



Благодаря, Тау, за високата оценка!
Но всичко това изобщо не някаква тайна. А относно Библията - тя е доста по-добър учител от мен. И всичко си е там


Нашият Спасител много добре си го е казал: "и ще познаете истината, и истината ще ви направи свободни".

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 19.07.09 03:01.



Тема Re: ще ме съсипеш :):)нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано19.07.09 08:10



Винаги съм смятал, че се приемаш прекалено на сериозно и за това изглеждаш смешен на околноте.






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.