Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:44 20.09.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: кхмнови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано15.07.09 23:34



тук вече говориш глупости :)

прочети си новия завет за справка. фарисеите какво са? синедриона какво е? първосвещениците на какво са първосвещеници? исус от чий храм гони търговците и кой чества празника пасха, той на коя религиозна традиция е празник? и тн

и за калибриране на възприятията, примерът който даваш с упреците за неспазване на религията в миналото са изключително грешни. ако суеверията и съхранените езически практики означават, че съответния народ не изповядва религията, то гоненията на вещиците в средновековието, значат ли че цяла западна европа всъщност не е християнска? скандинавските баби като оставят панички с мляко за елфите, значи ли че скандинавските страни не са християнски? кукерските шествия значат ли, че българите не са християни?

съхряняването на всякакви религиозни практики, смесването, припокриването им и всякакви комбинации са толкова характерни за всички народи, че са най-естественото нещо на света. естествено е пуристите във всяка една страна да дърпат чергата към елиминиране на тези практики, но това не значи, че доминиращата религия е неопределима или несъществуваща.

Never attribute to malice what stupidity can explain.


Тема Re: кхмнови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (N.R. magistrate)
Публикувано15.07.09 23:37



Чакай сега, ние за Стария завет си говорим, а не за Талмуда.
Задай си въпроса какво, освен четирите Евангелия са изучавали първите християни? Талмуд ли?





Тема Re: кхмнови [re: firefox]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано16.07.09 00:47



Ами...
Кой точно цитат от Стария Завет ти се вижда глупост? Защото аз само цитирам Библията. И мога да продължа (и ей-сега ще го направя).
А ти не можеш.
Затова се боя, че в случая ти говориш глупости.
Владетелите на Израил, по чието израилевите синове почитат религията и закона, дадени им от Мойсей, са незначително малцинство. По-точно - 12 (и някои от тях са управлявали по 6 месеца). А те са всичко 50. Мога да ти дам и поименно, с пълно описание и препраки. Но се боя, че постът ще стане мноооого дълъг.
Споменаваш честването на Пасха? ОК, отвори си сега Стария Завет, Четвърта книга Царства 23:21-22. Защото Иосия разпорежда да се празнува Пасхата, което не е правено от времената на съдиите. Тоест около... 400 години


Питаш какво са фарисеите, синедриона, първосвещениците, от чий храм Христос гони търговците... Надали схващаш, че въпросите ти не са реторични. И им отговаряме.
Почваме от търговците - а те какво правят там? Ти май само филми си гледала - където показват, че търговците са около храма и продават дребни нещица - грънци, зехтин, свещи и украшения. Всъщност те са били вътре в храма и са продавали волове, овце и гълъби - отвори си Новия завет и виж Евангелие от Йоан 2:14. Била ли си някога на пазар за добитък? Те се правят на открито - щото смърдииииии. Я обаче си го представи на закрито! И то къде - в Божия храм! Това ли е почитане на вярата, донесена от Мойсей?
Питаш кои са първосвещениците - с две думи: тия, дето са ги пуснали там. Питаш на какво са първосвещеници... Аз също! Но адекватен отговор няма! Щото я пак си прочети Евангелие от Матея 7:16
А синедрионът е висшият им съвет - на тия, горните. Дето не си им погледнала делата, а само си чела какво са разправяли.
С фарисеите е по-сложно. Това не е религиозен сан, а нещо като самоотделило се философско направление. Самоотделило се в противовес на садукеите (които не са признавали божественото начало). Фарисеите са го признавали, но само по отношение на аврамовия род - в смисъл, че Бог има, но той е само за тях и щом си от семето аврамово - ти си безгрешен, стоиш над останалите, след смъртта получаваш вечен живот, независимо от делата си. Именно от тях по-късно, с написването на Талмуда и Кабала, възниква онова, което днес наричаме "юдаизъм".
Затова да се твърди, че християнството е разклонение на фарисейщината, е нелепо.

Апропо, ето ти Библията:

Можеш ли да ми дадеш линк към термина "юдаизъм" в нея?
А?
"Юдеин" не се брои, защото е племенна, а не религиозна принадлежност (искаш ли цитати?). "Юдейска вяра" също не се брои, защото всичките богове, изброени по-горе, са били почитани от юдеите - така че не е съвсем ясно какво стои зад този термин. Докато за сравнение - "християнин" е религиозна, а не племенна принадлежност.

Дай ми "юдаизъм" или айде - "юдаисти" в Библията! Защото именно това е наименованието на религията и нейните следовници.
Отнася се и за Aulus Vitellius Celsus.

Колкото до изгарянията на вещици - да, значат! "По плодовете им ще ги познаете". Но Православието е абсолютно нипричьом за отклонението то вярата и престъпленията на католицизма. А и това е съвсем друга тема.
А за кукерите - обичаят е нагоден към христянството и не му противоречи. Нещо против?

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 16.07.09 02:31.



Тема чакай още малко да те шокирамнови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.07.09 07:34



не само че християнството е еврейска секта, ами исляма е християнска. мохамеданите почитат христос, само че като пророк, тия глупости за триединството не ги възприемат.
както виждаме обаче, това че евреите са пуснали християнството на света е грешка, хората с по-слаби мозъци (като тебе) трудно живеят с това да изповядват религия, в която евреинът е посочен като божи любимец. от това са прецакани самите евреи, понеже хм, привличат ненужно внимание.






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: кхмнови [re: firefox]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.07.09 07:35



тук вече говориш глупости :) че кога е спирал?






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: чакай още малко да те шокирамнови [re: zaphod]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано16.07.09 09:10



A цитати?
Къде в Библията видя такива неща?
Постал съм линк към Библията - почвай и ти да ровиш линк за юдаизъм.
Щото "евреин" не е религиозна принадлежност, нали?
Или "не съм прав, ама не знаеш защо"?


Стария Завет всъщност е най-антисемитската книга - дай някои глави на първия срещнат равин, без да му казваш откъде са и се наслаждавай на реакцията.
Иначе статийки си чел, филмчета си гледал... но Библия май не си отварял, а?

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 16.07.09 09:40.



Тема Re: кхмнови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано16.07.09 09:41



Ойген, начина по който изкривяващ нещата е забележителен и признавам - има съкрушителен ефект върху хора без каквато и да било обща култура.
-Времето в което юдеите преминават към монотеизъм и се оформят като етнос (Изход) е около 1200 години преди Христос. Нормално е в началото нещата да не са съвсем МОНО, както е нормално и за 1200 години да се случат някои неща. Нормално е също така един сборник с разкази (какъвто е Стария завет) да съдържа множество поучителни примери за неспазването на каноните. Все пак, това е религия която възпитава чрез страх.
-Ти изпадаш в капана на схемата - Вие не знаете какво е юдаизъм, аз ще ви светна какво ВСЪЩНОСТ е юдаизъм. Добре, донякъде съм съгласен, че е така. Но защо после задаваш риторичния въпрос - откога пък Христианството се счита за секта на юдаизма? Ами че ти току що ни светна за евреиския заговор, същността на юдаизма и прочие, а окачкваш революция в разбиранията по въпроса! Е как да стане това?
--четирите евангелия започват с родословието на Иисус и го свеждат по права линия до Мойсей
--всички попове зачитат стария завет и в проповедите си го цитират
--самия Исус настоява да се спазват заповедите дадени от Мойсей на рода израилев.
И тн и тн., тази теза има толкова потвърждения, че не се налага да поствам линкове от уикитата и прочие.
Ако ти искаш да докажеш, че конфесията на съвременните евреи и религията от която е възникнало христианството нямат нищо общо - това вече е друга приказка, не вярвам да успееш, но ти пожелавам успех, аз не съм специалист по тези въпроси.

А, и още нещо - търговците в храма които изгонва Исус не са продавали добитък. Всъщност дори не са продавали никакви стоки, те са били обикновени сарафи, чейнчажии, които са заменяли монети с лика на императора за монети без никакви идоли (но със същото съдържание на ценни метали), които евреите, съобразно първата (или втората?) божа заповед са жертвали за своя бог. Исус ги е изгонил, защото е искал да покаже че не цената на жертвата е мерило за вярата, а освен това въпросните сарафи вероятно са били най обикновени мошеници.
Разбира се, става дума за вероятности и предположения, точни исторически данни по въпроса няма, доколкото знам.

Да не се взема на сериозно...

Редактирано от PoбинoтЛokcли на 16.07.09 09:43.



Тема Re: кхмнови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано16.07.09 10:12



Господин предател, начина по който изкривяваш нещата не е толкова забележителен, но има съкрушителен ефект върху хора без каквато и да било обща култура.
Как да не са продвали добитък, като ето ти даже и какви видове добитък са продавали.
"и намери в храма продавачи на волове, овци и гълъби, и менячи на пари седнали. И като направи бич от върви, изпъди из храма всички, също и овците и воловете; и парите на менячите разсипа, а масите им прекатури." Евангелие от Йоан 2:14-15.
От къде си почерпил общата култура, дето да оспори горното - че храмът е бил превърнат в хайванпазар?
Аз се основавам на Библията и давам препратки към нея - а ти пак се доказваш като предател.
Я и ти да потърсиш "юдаизъм в Библията!

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Тема Re: кхмнови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано16.07.09 10:48



Ох, забравих че евангелията са един виден и достоверен исторически источник, извинете...
Моите скромни източници се отнасят само до еврейските традиции по въпроса, живи и до днес.

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: чакай още малко да те шокирамнови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.07.09 11:14



5 Сега, прочее, ако наистина ще слушате гласа Ми и ще пазите завета Ми, то повече от всичките племена вие ще бъдете Мое собствено притежание, защото Мой е целият свят;
6 и вие още Ми бъдете царство свещеници и свет народ. Тия са думите, които трябва да кажеш на израилтяните.

изход/19/5

7 Защото кой народ е толкова велик щото да има бог тъй близо при себе си, колкото е Иеова нашият Бог близо при нас всеки път, когато Го призоваваме?
второзаконие/4/7



15 Иди утре при Фараона; ето той излиза да отиде при водата; а ти застани при брега на реката, за да го срещнеш, и вземи в ръката си жезъла, който се беше превърнал на змия.
16 И кажи му: Господ, Бог на евреите, ме изпрати при тебе, и казва: Пусни людете Ми, за да Ми послужат в пустинята; но, ето, до сега ти не послуша.
17 Така казва Господ: От това ще познаеш, че Аз съм Господ; ето, с жезъла, който е в ръката ми, ще ударя върху водата, която е в реката, и тя ще се превърне на кръв.





NE SUTOR ULTRA CREPIDAM



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.