Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:11 19.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: ще ме съсипеш :):)нови [re: Didimus]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано19.07.09 22:01



Амииии.... може би защото този храм е обявен за юдаистки едва през 1948 г. от Давид Бен Гурион, веднага след създаването на държавата Израел?


(На тази тема веднъж говорихме в компания менсаджии, ти също беше там, но беше преди 10 години и най-вероятно си забравил)
Дотогава са го наричали просто храма Господен. И навсякъде в Билблията той е наричан именно така. Даже кръстоносците са търсели точното му място, за да го възстановяват. Защо - нали са християни?
Да на говорим, че след разрушаването му от император Тит през 70 г., на нито един израилтян не му е минало през ума да го възстановява.
Свещените книги на юдаизма (дал съм линк) са две - Тора и Талмуд. Дали можем да приемем, че талмудът е просто някаква промяна (след Христа, де)? Хм... виж първия ми пост - той е по груба сметка над 20 000 страници. Я си погледни в Библията колчава е Тората! Ами че то само Кицур шулхан арух (който дори и не е част от Талмуда) е 2 пъти колкото нея! Ти балтон към копче шил ли си?
Искам обаче да те попитам: какво те накара така да омекотиш такива зверства "неспазване безпрекословно[ на предписанията"/i]?

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: ще ме съсипеш :):)нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Aulus Vitellius Celsus (N.R. magistrate)
Публикувано19.07.09 22:42



абе той Храмът и самият Йерусалим през 70 г. са разрушени до основи, а евреите - продадени в робство, разпръснати из империята или масово бягат в Персия. След половин век Аврелиан възстановил разрушената столица на Юдея под името Елия Капитолина. Това бил елинистически град, който нямал нищо общо с Йерусалим. Недоволните евреи вдигнали отново въстание, което отново било смазано, а на оцелелите им било забранено да припарват изобщо до града.
Единствено Юлиан два века по-късно се опитал да възстанови Храма, за да злепостави Християнската църква /тъй като се е вярвало, че Исус щял да дойде, след като Храмът бъде възстановен/, но начинанието било саботирано.
А пък след бунтовете на евреите срещу римската власт по времето на Юстиниан и поредицата от репресии срещу тях, в Палестина изобщо евреи не останали, така че нямало кой какво да възстановява.
Омразата между евреи и християни стигнала дотам, че патриархът на Йерусалим се договорил с арабите да ги допусне безпрепятствено в града, като условието било те да не позволяват занапред нито един евреин да се засели там.



Тема Re: ще ме съсипеш :):)нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Didimus (минаващ)
Публикувано19.07.09 23:15



Таман бях познал да се чудя дали Джимеца не е прав, и цялата история на религията, такава каквото се представя от историци и богослови, не е просто плод на световен еврейски заговор, и той да вземе да оплеска всичко.

Я да си представим: аз съм евреин, седя и пиша поредната глава на Танака (Стария Завет) и стигам до храма Господен. Как да го нарека? Храм на четвъртия незаконен син на бог еди кой си? Абе, ние да не сме египтяни или гърци? Бог е един единствен!

Това с християните също кърти мивки. Фразата "Во имя Отца и Сина и Светаго Духа" да говори нещо? Я да видим дали нашият приятел пишман-богослов знае какъв е тоя Бог-Отец и какво общо има с еврейския Бог описан в Стария Завет.

П.П. Джимец, сериозно ли вярваш че някой си прави труда да слуша, че и да помни цели 10 години всяка глупост излязла от твоята уста? Да ти имам самочувствието!



Тема Re: ще ме съсипеш :):)нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано20.07.09 00:13



На кой въпрос съм отговорил неадекватно?


На този какво се е продавало в храма Господен по времето на Христос?
Или на тоя, че съм пренебрегвал дългия период? Опа - "упорито пренебрегвал"!
Гугъл не е абстракция, но това, което можеш да намериш с него - в повечето случаи е! Защото много често е писано от любители и обикновено - и предназначено за такива. Капацитетите, за които говориш, често биват пристрастни.
Докато Библията се ползва със световно признание! Не само от любители. И не е пристрастна към събитията, настъпили след написването й. Най-издаваната книга с света, но като гледам - най-малко четена от посещаващите този форум.

Враждебна среда, ли рече?
Ще опустоша земята (ви), тъй че ще се смаят над нея вашите врагове, които се заселят в нея; вас пък ще разпилея между народите и ще изтръгна меч подире ви; земята ви ще бъде пуста, и градовете ви - разорени. Тогава земята ще се възнагради за своите съботи през всички дни, докато бъде пуста; когато бъдете в земята на вашите врагове, земята ще си почива и ще се възнагради за своите съботи; тя ще си почива през всички дни, докато бъде пуста, колкото не си е почивала през съботите ви, когато живяхте в нея. На останалите от вас ще вселя в сърцата страх в земята на враговете им, и шумът от разлюлян лист ще ги подгоня, и ще бягат като от меч, и ще падат, когато никой ги не гони; и ще се спъват един друг, като бягащи от меч, без да ги гони някой, и не ще имате сила да противостоите на враговете си. И ще загинете между народите, и ще ви погълне земята на враговете ви; а останалите от вас ще изтлеят поради беззаконията си в земите на вашите врагове и поради беззаконията на бащите си ще изчезнат. Левит 26:32-39
Та ако средата беше толкова враждебна - още в ранното средновековие просто биха ги изклали и въпросът е приключен. А и не е само ранното Средновековие - я, колко много векове е имало добри християни! Намерили са се милиони за участие във всички кръстоносни походи - без някой изрично да ги е задължавал! А за изпълнение на ей тая конкретна заплаха, дошла направо от Бога - не са се събрали и една армия наведнъж!
Уолтър Скот не е бил съвременник на събитията от "Айвънхоу", така че е бил свободен да си фантазира на воля.
Затова пък Уилям Шекспир е бил съвременник на събитията от "Венецианският търговец" и не е разполагал с възможности за кой знае какви полети на въображението. Що не го отвориш, бре? Ако средата е била "враждебна", тоя Шейлок щеше ли да е богат? Щеше ли да е лихвар? Щеше ли изобщо да оцелее и пет минути, при условията, които налага на Антонио?

Не бихме оцелели ли? Ама ти си завършен предател!

Ама и ти като Алвин: конспирация, та конспирация!
Обяснавам на Алвин като на дете (на теб - като на малоумен!):
Алвинчо - за теория на конспирацията я споменаваш ти. И разправяш, че съм бил вярвал в нея. Обясних ти (при това - доста тактично в началото), че не вярвам, а знам. Но не за теория, а за практика. И не за конспирация, а за ограбване и контрол. И не тайно, а явно. Само че това не е толкова плоско, колкото т. нар. "теория за конспирацията" или пък кората на т. нар. ти мозък. Това е като азбука - и за да се научиш да четеш по нея, първият ми пост е като буквата "А".
Ама не - ти пак, като глезено хлапе, си искаш играчката: дай ми теория на конспирацията, теория на конспирацията-а-а-а-а...
Ами жал ми е да ти разбивам детинските фантазии, но такава играчка не съществува, мойто момче!
И Дядо Коледа също!
И бебетата не ги носи щъркела! (или това беше твърде рано да ти го казвам)

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 20.07.09 00:14.



Тема Re: ще ме съсипеш :):)нови [re: Didimus]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано20.07.09 00:17



Кой богослов имаш предвид?

А Талмуда?
Или и него си написал?



Ето ти ги "Отвес" - макар и номинално християни, мислели са някога да възстановяват храма:

Ето ти ги и "Шотландския ритуал":

А що за сайт е "Отвес" и какво е "Шотландски ритуал" - няма да питаш мен!

Ха, сега си изкърти и мивката:

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 20.07.09 00:35.



Тема Re: ще ме съсипеш :):)нови [re: zaphod]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано20.07.09 01:02



Амиииии... та кога, казваш, чукваш петдесетака?
Щото като мярнах някакви твои постове в тоя форум - бих ти направил подарък, на който ти със сигурност би се зарадвал: Два метра въже и столче. И бонус, разбира се - 250 мл. зехтин Extra Virgin за чувствителна кожа. Имаш ли предпочитана марка?



Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Мамка му!нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Цap Изpoд ll (лалаист)
Публикувано20.07.09 01:20



Видях го преди да отворя постинга!



______________________________

21.12.2012 наближава!

Тема Re: ще ме съсипеш :):)нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано20.07.09 08:37



Така че, на конкретните ти въпроси съм си отговорил конкретно! И за това, колко е следван завета на Мойсей, преди и по всремето на Христос, и за дългия период. Даже и на Библията съм се позовал. Също конкретно.
Само (баси!) че зверствата тук биват наричани "неспазване дословно на предписанията".
А 63-те трактата на Талмуда, писан дълго след Христос - "нормална промяна в религиятя" след на 5-те мойсееви книги.
Но никой не обяснява защо е така според него.
Така че ти не отговаряш конкретно.
Гугъл, а? Щото имало и капацитети! И кой е той е тоя капацитет, дето така рязко ще скочи срещу посочените от мен библейски факти? Поименно, поименно! Щото Библията всички я знаем, но капацитетите... Би трябвало да имат поне 10-15 от нейната популярност, нали? (Да ти припомня: дори и най-яростните й критици са ги приемали и са станали критици именно по тази причина - щото са ги сочели като нещо неоспоримо)
Успех!

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Тема Мдам...нови [re: zaphod]  
Автор TauMaster (търсач)
Публикувано20.07.09 09:24



..., "душицата" е много точно казано.

Търсачът е човек, който търси, но не непременно намира.


Тема Re: ще ме съсипеш :):)нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано20.07.09 11:17



Мислех да зарежа тая тема, ама нейсе, пък и други теми няма...

"И кой е той е тоя капацитет, дето така рязко ще скочи срещу посочените от мен библейски факти? "

Джимец,
цитатите от Библията нито са факти (освен това че са написани там...) нито пък са са твърдения, тези, теории. Гугъл предлага, също като теб, тълкувания, обобщения, становища. Не твърди, че това което пише в Библията всъщност не го пише в Библията...

Твърдение например е: християнството не е произлязло от юдаизма. Или пък - християнството не е произлязло от СЪВРЕМЕННИЯ юдаизъм.

Или пък - юдаизмът, за 3500 е религия която е претърпяла толкова коренни промени, че началото и няма нищо общо с края.

Не казвам, че горните твърдения са верни, давам ти само примери за ТВЪРДЕНИЯ. Единственото което ТИ правиш е да се надсмиваш над хората с твърдения и да ги засипваш с цитати, които сами по себе си НЕ СА ТВЪРДЕНИЯ, а са просто цитати. Изводите от тях могат да бъдат най-различни. Да не говорим, че Библията е по-скоро културно-религиозен артефакт, отколкото исторически документ. Всъщност, аз не съм чувал за нито един историк, приемащ Библията или Евангелията за исторически документи (както и Илиадата, за сравнение...). Може и да има, не знам...

Впрочем, ето ти още едно твърдение, което си е лично мое - под термина юдаизъм се разбира най-вече религията на еврейския народ, такава каквато е била, за периода от самоосъзнаването му като народ, до наши дни. Това не е конкретно съдържание, не е традиция с начало и край, а е механичен сбор от религиозни, културни и етични традиции за период от 3500 (а вероятно и повече). В този смисъл, христианството е възникнало като разновидност на МОМЕНТНОТО състояние на тези традиции в един конкретен исторически период.

Ето ти и още едно твърдение - намесата ми в този спор касае само и единствено връзката между христианството и юдаизма. По останалите въпроси просто нямам мнение, пък не са ми и интересни.

Що се отнася до агресивната среда, имах предвид само периода от създаването на държавата Израел до наши дни. Какво е било по времето на Соломон е интересен въпрос, но се боя че Библията не е адекватен източник. Затова и гледам научпопулярните предавания на Дискавъри и НГ. А когато се колебая - гугъл.

Компренде?

Да не се взема на сериозно...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.