Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:57 26.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема да се върнем на темата  
Автор glig_an (единак)
Публикувано11.07.09 23:38



чета "Понеделник започва в събота" за N-ти път и чак сега разбрах заглавието. ми те били работохолици бе! де в наше време такива ентусиасти за 120 рубли или поне минималната в BG?кой ти работи за едната чест и слава пък било любима професия? и като се сетя че става дума за 1959 година....
как мислите, възможно ли е човек за едната любима работа да се бъхти като грешен дявол?


и ако да моля подкрепете с примари.

Вярвам без да вярвам.

Тема Re: да се върнем на тематанови [re: glig_an]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано13.07.09 09:00



че възможно е, димитровград как мислиш е построен






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: glig_an]  
Автор ЦУПO интePтaймeнт (игромАнъ)
Публикувано13.07.09 12:07



това не е работохолизъм - а най чист ентусиазъм
когато имаме изграден по стругацки или ефремов модел на комунистическо общество- там всичко се прави от чист ентусиазъм


и няма ограничения нито по време нито по пространство



Тема Re: да се върнем на тематанови [re: glig_an]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано13.07.09 14:01



Прочети Стругацки за Н-ти път, щом това ти помага да стигнеш до такива прости идие. Но все пак - ентусиазъм не е точната дума. Става дума за нещо много повече. Например - за смисълът-на-живота-след-като-ти-е-отнета-грижата-за-насъщния...
АБС имат една такава максима - има три велики удовлетворения на този свят - от работата, от любовта и от приятелството. Всичко друго е от рогатия...

И щом искаш примери - Хищните вещи на века е разказ за това как едно общество е пропуснало първото удоволствие и загива от скука. Бавно, мъчително и сигурно.

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано14.07.09 10:52



Напълно съм съгласен с Робин. Когато насъщните нужди са ти осигурени - човек може да прави това, което иска. И когато прави това което иска - дали не го прави с огромно желание и ентусиазъм?

Вземете за пример някои учени в БАН.
Познавам хора с две висши образования, трудолюбиви и позитивно настроени - те стоят на мизерна заплата - но правят това което искат. И правят ли го с удоволствие? Абсолютно. Парите нямат значение защото с тях може да се купи само комфорт. Щастието и спокойствието не се купуват с пари.

Замислете се, когато вие правите нещо което ви доставя удоволствие. Дали не бихте го правили и без да ви плащат (ако не сте притиснати от насъщни нужди).

Това вече не е фантастика. Има доста книги изписани по темата и още повече лектори и преподаватели, които се опитват да покажат тези възможности на хората. Основната цел е: човек да осъзнае какво обича да прави най-много и след това да намери начин как да превърне това в бизнес. Тогава освен, че ще бъде доволен и щастлив - ще бъде и мнооого по-продуктивен.

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: Paganel]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано14.07.09 11:03



Ако аз имах осигурено жилище и прехрана, бих се занимавал по цял ден с дялкане и майсторене на разни неща. АБС имат един такъв персонаж който много напомня ми импонира - Портос.
В никакъв случай не бих се занимавал с писане на фантастика. В едно относително уредено и справедлино общество няма място за фантастика. Не и в литературния и вариант, а за не-литературния си има хубавичка многозначителна думичка - прогностика.

При АБС обаче има един друг момент - там битува една такава аксиома, че всеки, абсолютно всеки има някакъв талант и добрите педагози го откриват много рано и го развиват в подрастващия субект. Трагедията с Лев Абалкин е всъщност резултат от неспазването на този принцип (поради "съображения за сигурност..."). Така че тук не става дума за това КАКВО ТИ СЕ ПРАВИ, а за това - КАКВО УМЕЕШ НАЙ ДОБРЕ. Ако не умееш нищо особено, има ГСТ , вселената е голяма, откривай нови светове, наричай ги на свое име, робинзонствай, прогресорствай, лови агенти на странниците на земата...
В крайна сметка - и това са дейности искащи талант.

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: Paganel]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано14.07.09 11:05



Нали знаеш, че съгласието с мен се наказва чрез биропупотребяване всеки четвъртък, около 19 00? Да се явиш веднага за прилагане на наказанието!

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано14.07.09 11:25



ТОЧНО ТАКА.

Забелязъл ли си, че с най-голямо удоволствие правим нещата, които най-лесно ни се удават. Т.е. точно там където ти е таланта - ти е най-кеф да работиш.

Колкото до другия ти постинг - нямаме договрка за такова нещо! Ти едностранно си решил, че като се съглася с тебе трябва да идвам да пием бира... :) Аз ако се бях съгласил с това трябваше да идвам всеки път на клуб ;)
Както и да е, ще се опитам да дойда вдругиден :)

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано14.07.09 12:02



е това не е идея точно на братя стругацки а си е част от комунистическия мироглед.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: zaphod]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано14.07.09 12:50



Това е силно спорен въпрос, но честно казано не ми се задълбава. Когато стане дума за комунизъм се старая да не си представям нищо. Прекалено много неща стоят зад тази изстрадала дума, повечето от тях - не особено приятни.
При всички положения, по времето на соца никой не си е счупир краката да открива заложби у подрастващите. За сметка на това - старанията на тема идеологическа промивка на съзнанието бяха повече от образцови. Така че дори в далечните 60-те години, творчеството на АБС си беше нещо революционно и принципно ново, спрямо окръжаващата действителност. За което и си плащат, разбира се...

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор cineman (видеографоман)
Публикувано14.07.09 13:02



Аааа, откриваха те заложби - кой ще бъде верен и полезен на Партията и режима!

Другите просто си правиха/правихме кефа на държавна/народна сметка, доколкото ни беше позволено.

----------
Дълга лента - голям филм!

Тема Re: да се върнем на тематанови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано14.07.09 14:42



тук не говорим какво е било при социализма, а доколко концепцията "всеки има някакъв талант" е на абс. от творбите им не на едно място се убеждавам че абс много по-добре разбират теоретичните основи на комунизма отколкото разни функционери. разликата е долу горе колкото между максуел и квартален електротехник.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: cineman]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано14.07.09 14:42



Откриването на това кой е верен и кой е полезен се свеждаше до това кой чий син/дъщеря/племенник/братовчед (последния да затвори вратата...) беше. В това не се иска нито подход, нито педагогика, а само изрядно водени досиета от съответните служби, където като правило работиха дебили и кретени. И множество агенти и доносници, разбира се, но тях също не ги откриваха, те сами идваха и донасяха, даже се надпреварваха и конкурираха в тази си дейност...

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор cineman (видеографоман)
Публикувано14.07.09 14:57



Абе, имаше си и соц-еничари... Като гледам сега как най-ненадейно отнякъде изскачат ченгета... То ще излезе, че всеки е братовчед на някой братовчед...

----------
Дълга лента - голям филм!


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: cineman]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано14.07.09 16:48



почнахте да приказвате седеращини....




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: zaphod]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано14.07.09 21:26



Абе той, седераслъкът, не оди само по гората.





Тема Re: да се върнем на тематанови [re: Гeнepaлa]  
Автор ЦУПO интePтaймeнт (игромАнъ)
Публикувано15.07.09 16:08



така е -
седераслъкът също като педераслъкът се крие в гащите
ако така малко перефразираме дедушка Климов


Не си ли съгласен с мен?



Тема Re: да се върнем на тематанови [re: glig_an]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано15.07.09 16:36



Може.
Пример - голяма част от колегите и (колкото и нескромно да звучи) моя милост тоже.
Ма той понеделникът си е точно "институтски" роман де....

Виж, със светлата идея на АБС - това, че всеки има талант и интерес, не съм съгласен, освен ако талантът и интересите, не стигат примерно чак до "интереси към и талант за консумация на колкото се може по-големи количества етилов алкохол".



Тема Re: да се върнем на тематанови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано15.07.09 17:01



и аз не съм съгласен със светлата им идея, но фантастиката затова е фантастика, за да има в нея говорещи кучета и процъфтяващи комунистически свръх цивилизации.






NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано15.07.09 18:10



Е, всяка идея си има и изключения, ти можеш прекрасно да обосновеш едно такова...

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: zaphod]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано15.07.09 19:43



Предлагам да го обсъдим утре вечер на кой квото пие!



П.С. За говорещи кучета в момента не се сещам, ама се сещам за: "И Жилин залая"



Тема Re: да се върнем на тематанови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано15.07.09 19:47



За съжаление си има изключения.
Всъщност ако нямаше, сега щеше да има планова икономика по всичките земни кълбета, нямаше да има криза и всички щяхме да караме "Жигули" (а нАучните работници - Трабант)



Не искам да съм погрешно разбран. Идеята ми харесва, затова и съм написал "светлата" без кавички. Ама уви - има си изключения. И в дадения случай, за дадената идея, са повече от правилото. Повечето от хората не са.... ъъъ... как да го кажа... творчески личности май е най-правилно.



Тема Re: да се върнем на тематанови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано15.07.09 20:16



е в "прекрасния нов свят" темата "ако всички бяха алфи" е реалистично развита.


п.с. добре е това с бирата, ще се обадя и на ветеринаря.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: zaphod]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано15.07.09 20:36



Прекрасния нов.... никога не съм го причинявал към фантастиката. По-скоро е приказка за подрастващи. Нещо като "Тимур и неговата команда".



Деал, ш'са чуйм утре по дивайсите.



Тема Re: да се върнем на тематанови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано16.07.09 09:20



Ако нямаше изключения, нямаше да караме жигули, а глайдери и то само когато нула-Т не работи.
Изключения има, тук и сега. Всъщност, никога никой не си е постявал за цел да реализира подобна идея дори в някакви скромни мащаби, за да говорим за изключения или потвърждения. "Даденият случай" е състояние на произволен самотек.
И освен това, схващанията ти за творчество и творческа личност са прекалено тесни.

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано16.07.09 11:00



Съмнявам се искрено, че щяхме да караме глайдери. Просто нямаше да са необходими (тъй де, за какво ти е глайдер, когато си толкоз нематериалистичен в изискванията си), и съответно - нямаше да ги има.
Ако тази система можеше да произвежда глайдери (е, изключая за военни цели де), сега най-търсени по света щяха да са автомобилите производство на ВАЗ и АЗЛК а не мерцедес примерно.

никога никой не си е постявал за цел да реализира подобна идея
Поставяха си и още как! От времената на Спартак още, че сигурно и отпреди него. Не стана. Както често казва един колега, цитирайки Добромир Тонев: "Бяха бедни, защото други бяха богати. Те поправиха злото - стана обратното."

Тесни* ми викаш схващанията**... ми дай насреща твоите - по-широки (ама наистина чакам да го дадеш това определение) - и пак ще видиш, че не повече от 10% от хората ги имат тия творчески качества. Не просто да можеш да направиш нещо - да напишеш книга, да откриеш лекарство, да конструираш двигател (повечето хора при съответното обучение са способни на тия неща, щото имат хващателен палец и достатъчно количество сиво вещество), ами да изпитваш вътрешна необходимост да го правиш и това да ти носи удовлетворение, без значение от заработката и работното време. Това е идеята на понеделника, и за такива хора става въпрос там. В реале, вьiбегаловците са много повече от тия дето се опитват тайно да отмъкнат умклайдета, щото им трябва за експеримент.



------------------------------------------------------------------------------------------
* Ми кво да се прави - ако бех завършил спортната академия, щех да съм широкогръд и съответно - с такива схващания. Ама аз съм прост инженегър и на гърди не съм растнал много...

** Тъй една кака от мойто село била рекла: Ха, криви ми били краката - криви, ама удобни!

Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 16.07.09 11:07.



Тема Re: да се върнем на тематанови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано16.07.09 12:08



Говорим за различни неща. Ти говориш за системата която БЕШЕ, аз говоря за системата която БИ МОГЛА ДА БЪДЕ.
Добромир Тонев не го познавам и не съм запознат с идеите му.
Спартак не виждам в каква връзка го намесваш. Нито пък се сещам за примери които потвърждават твърдението ти - че някой е правил опити да търси таланта у подрастващите и да го стимулира към развитие.
Схващанията ти са тести, защото разбираш творческия процес като НЕПРЕМЕННО сътворяване на нещо ново. По широкото схващане предполага прилагането на творчество и въображение дори към тривиални проблеми и задачи. В света на Стругацки е описано точно такъв подход. Престижните професии са тривиални и не-новаторски. Учителят Танин е много показателен пример. Творческият подход който прилага когато разбира, че учениците му смятат да бягат на Венера има решаващо значение за крайния резултат - не просто да ги излови и да предотврати нарушението на дисциплината, а да го направи БЕЗ ДА СЛОМИ ПОРИВИТЕ които имат, но не са готови да осъществят.

Докато "да изпитваш вътрешна необходимост да го правиш и това да ти носи удовлетворение, без значение от заработката и работното време" е състояние на духа което може да забележиш у всеки геймър, художник-мърляч и въобще у всеки който прави нещо защото не умее нищо друго като хората. Ежедневието ни е пълно с такива типове.

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано16.07.09 12:21



добре казано :)

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: Paganel]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано16.07.09 12:24



Абе ти няма ли да си донесеш великолепието на мястото на налагане на наказания (стела артоа, старопрамен, бекс!)тази вечер?

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано16.07.09 12:29



Канен съм на някакъв коктейл със неотразимото име "Тук-Там Цветен Гедъринг" - ще видя дали ще мога някак да съчетая нещата. :)

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано16.07.09 13:23



Първо ще спомена оф-топика - Добрин Тонев е (всъщност беше) поет. Лично и аз не го познавам - попрочитвал съм нещичко от него. По мое мнение - добър поет.

Аз не говоря за система - говоря за понеделника. Щото нали за това е темата. Болднатите ми приказки са в контекста на книгата и на хората описани в нея. Можех да ги доразпиша още, демек да ги направя пояснителни, но не видях смисъл - все пак темата е понеделнишка.
Дори и извън този контекст обаче, геймърско-художничесткият ти пример е на първично ниво в стил "бързам да отговоря заради спора".
Май всички добри програмисти, които познавам, са минали през геймърския етап. По-късно се оформят мислите "абе, това как работи" и "мога ли и аз да направя нещо подобно". Е, не всички стигат до тях, но това само доказва правотата ми - 99% от хората не са творци.
Колкото до художника-мърляч - по-добре да си маца "графитоманията", отколкото да прекроява картата на Европа да речем.

Творческият процес винаги е създаване на нещо. А създаване на нещо, обикновено означава "на нещо ново". Създаването е творчески и креативен процес, без значение какво създаваш. И без значение колко са тривиални проблема/задачата. 99.999% от проблемите и задачите са тривиални. Това не означава, че решаването им не е творчески процес. Тривиално-битов пример - ножче за бръснене. Тривиално, тривиално, ама измислянето му не ще да е било тривиално, щото се е появило в главата само на един. За разлика от радиото. Първото е просто като... тиква. Ежедневие и битовизъм. Второто е открило нови хоризонти пред човечеството, в това число и възможността в момента да си пишем, и като такова, би трябвало да е по-сложно за измисляне. Да ама не - имаме минимум двама официални създатели.

Колкото до престижността на професиите - престижни са тривиалните (само добре платените от тях) професии в едно консуматорско общество.

А за системата - не, аз не говоря за системата, която БЕШЕ, а говоря за системата, която НЕ БИ МОГЛА ДА БЪДЕ. И която в крайна сметка се доведе до тази, която БЕШЕ. А не би могла да бъде, защото е изградена от (по БББ) некачествен мат'риал. Матриалът е еволюирал физически няколкостотин милиона години. Едва през последните няколко хиляди е започнал да еволюира морално, пък то е още по-трудно от физическото. Е няма да я бъде тая система още бая дълго време, ако изобщо е възможно да я бъде.

Нищо творческо няма в поведението на учителя Танин. Това е нормалното поведение на един учител (дори и без главна буква У, макар, че имам чувството, че го пишете тъй). Или поне такова е било поведението на почти всичките ми учители. Опитвам се и моето да е такова, въпреки, че не съм учител, а преподавател.
Изобщо не разбирам какво ви харесва в тая книга, щото и друг път сме я зачеквали с теб и Паганел.
АБС може да се каже, че са ми любимите НФ автори, държа дебело да го подчертая. Препрочитал съм ги.... стотици пъти ако кажа, може би ще е малко.
От тази им книга обаче ме е гнус и ми е на последно място в списъка - под черта. Заради интернатската атмосфера и начин на живот в нея.
Интернатското обучение и начин на живот (при наличния сега мат'риал) е възможно да доведе само до два вида индивиди - вълчета (при липса на Танин и други полезни витамини и минерали), или роботчета (най-често в източно-азиатските държави).

Връзката със Спартак не ми се обяснява в момента, а и мисля, че няма защо да я обяснявам - все пак сме интелигентни хора тукапишещите мисля.

Ежедневието ни е пълно с такива типове.


В крайна сметка, да разбирам, че си съгласен с мен за онези 99% от хората?




П.С. Само да допълня - по времето когато аз бях (а предполагам и когато ти си бил) ученик доста често се търсеше и подпомагаше таланта при учениците. Имаше кръжоци, и какви ли не още форми за тази цел.

Редактирано от пopyчиkPжeвckий на 16.07.09 13:31.



Тема Re: да се върнем на тематанови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано16.07.09 14:04



Аз единствено искам да вметна, че според мен моралното еволюиране може да бъде милиони пъти по-бързо от физическото. И от тази гледна точка спокойно мога да кажа - Шъ съ упрайм!!

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: Paganel]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.07.09 14:54



...и в двете посоки да не забравяме.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано16.07.09 15:31



"Аз не говоря за система - говоря за понеделника. "
Ако говореше за понеделника, нямаше да говориш за жигули и АЗЛК, а щеше да говориш за трансгресия и ходене на работа чрез канализацията чрез сложен вектор магистратум на маговото поле. Действителността, описана в понеделника макар да съдържа елементи на тогавашната действителност, всъщност е една силно утопична среда, където директорите на институти не са синчета на генерални секретари, а умни и знаещи математици, физици и въобще - магове. В тази действителност, макар все още да има типове като Вибегало и неработещи душове, има оптимизъм, има желание за работа, има голямо количество умни и талантливи хора. А това за всяко едно време от историята на социализма си е било чиста утопия. Понеделника, както и Пладне на 22 век е една екстраполация не нещо което АБС са видяли и просто са го описали в раздути мащаби. Не случайно на Привалов интуитивния въпрос към човека от бъдещето (А-Янус) е - ще умре ли някога последния глупак... ПОСЛЕДНИЯ! Не - дали глупаците ще станат по малко от умните хора, а дали И ПОСЛЕДНИЯ ще остане в миналото и всички ще са само умни и добри, както другаря Ойра-Ойра...

"Щото нали за това е темата..."
Темата започна от това и стигна на много други места. Ако беше внимавал в час, щеше да знаеш.

"Дори и извън този контекст обаче, геймърско-художничесткият ти пример е на първично ниво в стил "бързам да отговоря заради спора"
Пример е за това как едно погрешно определение води след себе си неправилни изводи. В случая - определението ти за творчески процес.

"но това само доказва правотата ми - 99% от хората не са творци. "
Това е правота на човек, който никога не си е поставял дори мислен експеримент - какво би било, ако... Ако някой вземе та открие талант у всеки един човек. Имаше един такъв сериал - 4400. С някакъв чудедеен серум всеки ставаше или супермен или умираше... Дори Холивуд (Сай-файченъл, всъщност...) имат повече въображение от теб. Само че и те не са разбрали, че такъв серум няма и не може да има, има ПЕДАГОГИКА!
За да не се обясняваме повече - пак ще уточня - тук става дума за идея, която никой никога не е пробвал. Да ми даваш примери от ежедневието си, с цел да обориш тази идея е най-малкото неадекватно. Да не кажа - тъпо...

"Матриалът е еволюирал физически няколкостотин милиона години."
За хомо сапиенс ли говориш? Или за МАТЕРИАЛЪТ въобще? Първият е на 2 милиона години, не на стотици, а втория е на 12 милиарда. Уточни все пак...
А моралното еволюиране пък е бисер просто... Като се видим с Иисус в деня на страшния съд ще му кажа че няколко хиляди години изобщо не са достатъчни да се спазят едни 10 божи заповеди, понеже моралната еволюция е по трудна и от физическата... Ако чете този форум - да не бърза с второто пришествие, че сме назад с мат`риала...

"Нищо творческо няма в поведението на учителя Танин. "
Ако баща ти беше проявил наполовина поне такова не-творчество, сега нямаше да ти обяснявам основни неща. Но малко по сериозно казано - нормалното поведение на един учител включва огромни, неимоверни и непоносими количества творчество. Ако АБС са ти любими автори, би следвало да го знаеш.
Виж, разликата между учител и преподавател добре си я схванал, браво!

"От тази им книга обаче ме е гнус и ми е на последно място в списъка"
Като те е гнус, не я чети, кой те кара? Стругацки не са автори от "задължителния списък за лятото". Но недей да обясняваш неща които очевидно не разбираш - вълчета, роботчета...

"В крайна сметка, да разбирам, че си съгласен с мен за онези 99% от хората?"
Не ме разбирай погрешно, но не вярвам да има институция която да се занимава с преброяването на простаците. Нито пък аз съм такава институция. Всеки си има някакво мерило, тип - "на око, по груби сметки, приблизително" за количеството простаци битуващи в една система. Ако за теб подходящо число е 99%, земи направо го закръгли на 100, по лесно се смята, а и изводите са по нагледни.
От моя гледна точка, количеството на простаците не е толкова важно, важното е, че има и умни и добри хора. И че може да се обграждаш с такива и да не забелязваш кретените. Важното е интуитивния въпрос да бъде - кога ще умре последния глупак, а не - дали умнине ще станат повече от глупавите...

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано16.07.09 15:57



А относно кръжоците - имаше наистина такива. Отгоре понякога се спускаха добри идеи. Но кажи ми как един преподавател, пречупен през комсомолската школа, би могл да знае как да търси и открива таланти? Как в едно общество, където мнение различно от това на партията беше смачквано можеш да развиеш своя талант? Имаше идеи - но нямаше свободата да се изпълняват...
Комунизма като идеология е доста добра - точно бие на утопия, само че главните изпълнители бяха алчни дребни душици и провала беше неизбежен.

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор пopyчиkPжeвckий (същият)
Публикувано16.07.09 16:15



Не знам за баща ми (който беше един интелигентен, кротък и мъдър човек, и на който дължа ужасно много, но за съжаление не е между живите) - но поне ме е научил на ония първи седем години, но ако ти келеш с келеш, имаше смелостта да ми кажеш тия думи, на разстояние достатъчно да те стигна, щях да ти шибна един по мордата!

Мислех, че поне в този форум пишат по-така хора, за които спорът не включва назидателно-ехиден тон (още повече при непознаване на другата страна в реале) и споменаване на близки роднини. Е, оказва се, че и художествената ни интелигенция е лайно. Не е прав Радой Ралин... гнилоч си е и това е!

С това приключвам участието си в темата.
А тъй като гледам и във форума да се чете няма смисъл. Най-често срещаните неща са драпаници по топките кой е по-по-най-велик. Водете си там писателските войнички, аз не мога да ви помогна. Вярно, има един-двама дето пишат много добре и се държат като Хора (напр. Йоан Владимир), ама тъй като гледам - и те отдавна са абдикирали от тук.



Тема Re: да се върнем на тематанови [re: Paganel]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано16.07.09 16:30



Комунизма като идеология е доста добра - точно бие на утопия, само че главните изпълнители бяха алчни дребни душици и провала беше неизбежен. точно обратното е - комунизмът като идеология е много зле, тотално несъобразен с реалния свят, а факта че изкара почти цел век и дори имаше успехи (първи човек в космоса и други), се дължи изцяло на това че главните изпълнители бяха хора с добри управленчески способности. а те бяха такива защото въпреки афишираната демократичност на социализма, реално не беше особено демократичен и простия човек нямаше голямо влияние върху това кой ще управлява. така простия човек нямаше възможността да издига прости колкото него хора.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: пopyчиkPжeвckий]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано16.07.09 17:14



За разстоянието - нямаш грижи, всеки четвъртък, културен дом Средец, вътрешния двор, приемния ми час е от 18 30 до 19 30, ако има наплив - и до по късно!

(съжарявам, че си ме разбрал толкова превратно, дори бих се извинил, но не аз хвърлих първия камък, а принципите са си принципи)

Да не се взема на сериозно...

Редактирано от PoбинoтЛokcли на 16.07.09 17:16.



Тема Re: да се върнем на тематанови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано16.07.09 17:20



Робин, определно ти хвърли първия камък и мисля, че е съвсем в реда на нещата да се извиниш!
Негавата реакция наистина беше твърде силна, но това няма значение. Тук не става дума за вина, а за култура. И ако твоя баща те е възпитал добре - ще се извиниш. Виж как хубаво мятам твоя камък :)

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: Paganel]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано16.07.09 17:30



Първо, аз не смятам че съм отправил обвинение. На бащата или на заместника му се пада отговорността за най-първата, най-основна и базова педагогическа програма. Ако всички бащи прояваваха и наполовина творчество в този процес, колкото описания персонаж на АБС, то ние сега щяхме да живеем в един прекрасен и справедлив свят, а с такива невъзпитани типове като мен щяха да се занимават най, ама най-талантливите педагози.
Второ, добре, признавам, прекалих и се извинявам! Не беше умишлено, не прецених че фразата ми ще има такава интерпретация.
Трето - не аз хвърлих първия камък. Да се твърди, че когато един човек отчаяно търси решения, когато приема специални медикаменти за да не заспи и когато от множество решения избира онова което би спомогнало за развиването на таланта у четири момчета, не е проява на творчество... За мен това е обида по адрес на интелектуалността на опонента. За какво по дяволите говорим тук? чешем си пръстите в клавиатурата? На това ниво ли трябва да спорим?

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор glig_an (единак)
Публикувано22.07.09 08:19



според един автор - пропускам го да не излезе че правя реклама пък и тук не сте настроени за тази материя - та според него ако работиш онова дето ти е приятно, иде ти отвътре и ти е по сърце, ще постигнеш комфортен живот по твоето вътрешно усещане за комфорт. т.е. с дялкане и майсторене току виж си стана супер известех художник приложник. ще се мъкнеш по международни изложби, ще валят пари от поръчки и т.н. има условие: когато се занимаваш с любимата си работа и и посветиш цялото си време, не трябва да правиш сметки за пари, от кое колко ще изкарашу кой колко ще ти плати и от тоа род. накратко: очаквай да валят пари само ако са на милиони светлинни години

от мислите ти. ама ти няма да го направиш щото те е страх да не загубиш заплатните левчета с които едва живуркаш. затва забравяш горното мое писание, работиш си работата, превиваш гръб и ако някой ден все пак станеш известен с дялкане и майсторене, може да ти светне в мозъка тва дет го написах.

Вярвам без да вярвам.

Тема Re: да се върнем на тематанови [re: glig_an]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано22.07.09 09:48



Мда. Аз съм чел поне 10 автора, които твърдят това. Още съм го гледал в дестки лекции, филми и т.н. Всички които го твърдят са супер успешни самоизградили се милионери. Затова и им вярвам. Бил Гейтс и Стив Джобс във свои лекции също го казват.
А за работата и заплатата - скоро в един филм използваха термина - "златни окови" , който много ми хареса :) :)

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: glig_an]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано22.07.09 10:08



Термина "току виж" е доста точен...
А освен него, има и един проблем - аз изобщо, ама изобщо не искам да ставам известен художник, да се мъкна по разни неприятни места и прочие. Виж, поръчки обичам, но то е поради валенето на пари, което също го обичам. Дали с дялкане или системно администриране имам по-голям шанс за въпросния валеж от пари е въпрос на преценка, аз си имам мнение по въпроса и ще си го запазя.

и за сведение - не превивам гръб, работя на бюро. И си живуркам добре ( макар да може и по-добре) и това което работя ми харесва, но бих могъл да работя още двайсетина професии и упражняването на всяка една от тях би ми харесало. Така че не се изживявай като поучител-просветител, който открехва другите къде им е основния проблем в живота. Не си нито първия, нито си някой дето казва нещо ново. Надявам се да приемеш това изявление шеговито-другарски, без злобно-озъбен контекст.

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: да се върнем на тематанови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор glig_an (единак)
Публикувано22.07.09 20:58



в тоя форум има много симпатични според начина на писане, изразяване, житейската философия и т.н. , хора. те по никакъв начин не могат да ме засегнат, защото усещам, че мненията им са искрени и от сърце. споко.


най-интересно е , че ми харесват хора, които помежду си във форума са в някаква вражда. от моя гледна точка, основавайки се на собствената ми интуиция, въпросните хора са качествени, но им липсва доза търпимост. това не пречи да ги харесвам.
брей колко добре излезе обяснението ми в любов!

Вярвам без да вярвам.

Тема Re: да се върнем на тематанови [re: glig_an]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано23.07.09 10:15



Радвам се, че мислиш така!

Да не се взема на сериозно...



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.