Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:51 09.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
Тема "Завладяването на Америка", Хр. Пощаков  
Автор alvin (orange)
Публикувано21.04.09 22:08



Ок, аз от време на време се шегувам с Пощаков (не че няма за какво), но този път подходих сериозно и четох повече от внимателно. Първо защото така или иначе имах книгата и времето и второ, защото във всеобщия шум се откроява твърдение, че Пощаков всъщност задобрява с времето.

Добре, прочетох над 100 страници от "Завладяването на Америка". Писах в

, ще пейстна и тук, за да не изместваме дискусията на друго място.
Линковете долу не съм си играл да ги слагам.

---
Не е тайна, че не се разбирам с творчеството на Пощаков. Най-вече заради претенциите за качество, което разни привърженици му приписват. Нямам нищо против някой да се изявява, продава и дори награждава, но изстрели като 'българският Шекли' наистина могат да убият някой невинен читател.
Започнах книгата максимално непредубеден, водих си кратки записки на последна страница, прочетох над сто страници и реших да споделя какво мисля по въпроса.

Има едно нещо, което винаги се набива на очи в една книга и много ме е яд, че не знам официалното му име. Аз си го наричам нехомогенност на стила и в общи линии показва, че авторът така и не е успял да хване един коловоз и да закара историята до края му.
Вагоните сменят цвета и формата си, пътниците мутират, гарите пътуват във времето. Дълго време никой не проговаря, изведнъж някой разказва тъп виц. Крайната дестинация е неизвестна. И т.н.

Такъв е случаят и сега: кралят е едновременно пародиен образ, но и класически храбър героичен шаблон.
Има деца и хумор за деца, а в следващия момент дебел чиновник стръвно чука девойка.
Високопарна приказност се редува с тоалетни битовизми.
Фентъзи обстановката се облагородява с подхвърлени хапки техническа информация за машинни детайли и индустриални процеси.
Натуралистичните, кървави батални моменти контрастират на фона на псевдовоенщината (армията готви гозби на цяла страница и спи на открито, защото не и остава време за опъване на палатки?) и инфантилната история като цяло.
Дълги, безобидни диалози за пръднята са последвани от натъпкан в две изречения месец на военни приготовления.
Опити за емоционална дълбочина се трансформират в плоска сърцераздирателност
Ни орел, ни рак, ни щука. И така историята няма облик, а авторът прилича на скучаещ разказвач, който във всеки един момент може да накара главния герой да яде боб против запек или пък да нареди клане на вражеското село.

Така и не мога да преглътна логическите недомислици и въпреки че част от тях могат да минат в графата 'пародия' (с мнооого уговорки), просто няма начин да добиеш нефт преди да си измислил огледалото. Което ме подсеща, че морският кораб имаше огледала за задно виждане... А кралят има лаптоп, който е снабдил с батерии за 10 години. Няма електричество, но има шлосери.

А за какво става дума всъщност: крал Барди, драконът Дзог, магьосникът Горо и Рок живеят в приказен свят, географски подобен на нашия. Били са веднъж на наша земя, в Холивуд, и оттогава мечтаят да се превърнат в местен аналог на Колумб. Организират пътешествие и отплават, за да откриват друг континент.
Имената по-горе не ви ли звучат като Гудо и Агудо от "Тошко Африкански" между другото?

"Завладяването на Америка" е безобидна книга, прилича на посредствена книга-игра. Без дълбочина, без каквато и да е идея. С изтъркани клишета, натрапчиви повторения и наръбен текст. Изпъчена героична претенциозност с гарнитура плоски, нашенски лафове.
Няма дори да споменаваме предговорът, който също е своеобразен литературен връх.

За финал ще цитирам едно изречение, което описва доста добре какво точно четох. И като форма, и като съдържание.

"загадъчното същество Кико, гургилът от неизвестния континуум"


Добре, нека си пише Пощаков. Има фенове. Книгите му се издават в чужбина. На задната корица някакъв испанец казва, че ако се е бил родил в САЩ, щеше да е култов.
Корицата и илюстрациите са на ниво между другото.
Но ако някой ще го хвали, моля нека е с аргументи, касаещи литературните му достойнства. Такива аз досега не съм чул. За сметка на това всички критикуващи биват обявeни за завистници. На какво завиждаме - не е ясно.

И за да не съм толкова добронамерен, ето един коментар на Пощаков в блога Копо, където бурно изразява несъгласието си с критиките. Така де, пикльовци с пикльовци.

ОЦЕНКА ПО ОРАНЖЕВАТА СКаЛА: 7/20 - киселец
----

Ако някой друг е чел книгата, моля, нека сподели.
Основната ми критика е ясна - аз мисля, че Пощаков няма почерк и характерен стил, всичко е скалъпено от шаблони. Няма идея. Няма кой знае каква стойност; за мен, разбира се.

- няколко думи от читателя

Редактирано от alvin на 21.04.09 22:14.



Тема Хехе, той явно ще стане класик!нови [re: alvin]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано22.04.09 09:51



Дето всеки хвали и никой не чете.



Благодаря, че ми осмисли сутрешното кафе с тази приятна тема.



Тема "ако се беше родил в америка"нови [re: alvin]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано22.04.09 10:18



тоя лаф често съм го чувал в дискусии около спорни таланти. обаче астрид линдгрен да не се е родила в америка?




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Ако Астрид Линдгрен се беше родила в Америка,нови [re: zaphod]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано22.04.09 11:05



моментално щяха да и отнемат гражданството заради книгата и за дъртия педофил с перка на гърба.





Тема за педофилската психозанови [re: Phillip]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано22.04.09 11:22



не е толкова стара.
ето един откъс от "градът" (1952) на саймък:
В мрака се раздаде шумолене. Шумоленето, предизвикано от движения върху царевичен матрак. След това се чу тихо шляпане на боси крачета по дъските.
— Спиш ли, господине? — чу се шепот.
— Не. Искаш ли да се гушнеш при мен?
Момченцето се шмугна под завивката и подпря студени крачета върху стомаха на Грант.

как си го представяш това? минава някакъв непознат човек, ти го каниш да спи у вас, слагаш го в стаята с децата и той не се притеснява да покани едното да се "гушне" при него

верно че книгата е фантастика, но книгата е писана с идеята не точно това да е фантастичното в нея. и все пак за днешния читател именно това е най-фантастичната част в книгата, води с поне две дължини дори пацифистичното братство на животните




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Ако Астрид Линдгрен се беше родила в Америка,нови [re: Phillip]  
Автор nightsun (пристрастен)
Публикувано22.04.09 11:35



извинявайте, на колко години е г-н Пощаков? аз не го познавам и не съм чел нищо от него, освен нещата, коити са пуснати тук като линк в този постинг. предполагам, че е по-голям от мен, но не може един възрастен писател да описва нещо и да казва, че било "нещо средно между машина и апарат". после прочетох друг откъс , в който военен пита друг военен откъде тоя старец - от някакво племе - знае английски. интересно, отговор няма, а се започва описание на нещо друго.
ако той пише такива неща на възраст, то аз би трябвало да съм издаван в САЩ, Франция и т.н.

но зарежете мен. защо не са издавани там други бг автори, които наистина освен талант, могат да се изразяват, наясно са с нещата, които описват и за които говорят и имат връзка между изреченията.



Тема Re: Ако Астрид Линдгрен се беше родила в Америка,нови [re: nightsun]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано22.04.09 11:39



ЩЕ взема да седна и аз да го попрочета накрая този господин, щом му отделяте толкова внимание и време.





Тема Re: Ако Астрид Линдгрен се беше родила в Америка,нови [re: nightsun]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано22.04.09 11:49



защо не са издавани там други бг автори, които наистина освен талант, могат да се изразяват, наясно са с нещата, които описват и за които говорят и имат връзка между изреченията. че колко са те? пък и за да те издадат малко трябва дет се вика да си размърдаш гъзъ, нали знаеш вица "господи, моля те дай ми шестица от тотото - е да беше пузнал барем един фиш ли?". но това няма значение, ако ще и на марс да те издават, не издаването а четенето показва кой е успешен автор. пощаков може и да го издават в чужбина, но така като гледам няма един фен извън бг. любен дилов да речем си имаше фенове на нуми и ники в СССР, покажи ми линк с фенове на пощаков.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Тази година ще му чукнат 65 лазарника.нови [re: nightsun]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано22.04.09 12:01



- практически връстник на "свободата", както се казва.



Тема Не ти е съвсем добро сравнението.нови [re: zaphod]  
Автор Phillip (-; свежъ :-)
Публикувано22.04.09 12:07



Цитираш откъслечен и кратък епизод. В много книги могат да се намерят такива.
Докато серията за Карлсон може направо да си се разглежда от край до край като "Практическо ръководство за успешния педофил". Преговори си я внимателно и ще разбереш.





Тема Тадададам!!!нови [re: alvin]  
Автор Zvezdichko (член)
Публикувано22.04.09 14:23



Тук съм бе, братко Алвине!!!

Липсвах ли ви?

Новата книга на Христо Пощаков още не съм я прочел, но предполагам, че ще ми е интересно да я прелистя



Тема Re: Не ти е съвсем добро сравнението.нови [re: Phillip]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано22.04.09 14:41



карлсон не съм го чел, само навремето го гледах по сънчо.


мисълта ми беше че сега хората виждат педофилия там дето преди 50 години никой не би помислил. в америка и канада до там са изтрещели че ако снимаш парк в който играят деца почват истерични обвинения и крясъци.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM

Редактирано от zaphod на 22.04.09 14:43.



Тема Re: Тадададам!!!нови [re: Zvezdichko]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано22.04.09 14:42



А, не се притеснявай!
Книжката си я бива, само дето Пощака вече му излезе на пъпа на Алвин


Много би ми било интересно каква ли може да е истинската причина Алвин с такова настървение да троши време и нерви, та да громи Пощаков?
Ти сещаш ли се за някоя?

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: Тадададам!!!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано22.04.09 15:03



Критиката към постиженията на останалите си е вродена национална черта.





Тема Re: Тадададам!!!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор ladyMarian (Defender)
Публикувано22.04.09 15:23



Аз пък се чудя каква е истинската причина няколко човека да трошат време и нерви да обясняват колко е велик един бездарник. Освен магарешки инат и тотална липса на адекватни критерии, други не ми хрумват



"Така е в живота - довери се и ще те предадат, не се доверявай и ще предадеш сам себе си."

Тема тамтамтааам!нови [re: Zvezdichko]  
Автор alvin (orange)
Публикувано22.04.09 18:59



Липсваше ми, умерено

Ти ми се издигна в очите с онова откровено 'е*ете сев гъза' или нещо такова, това сериозно го казвам

Чете ли "Завладяването на Америка"? Ако си, дай да пообсъдим.

- няколко думи от читателя

Тема сдържанонови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор alvin (orange)
Публикувано22.04.09 19:05



В отговор на:

Книжката си я бива



Моля, обоснови се. Както съм направил аз.

В отговор на:

Много би ми било интересно каква ли може да е истинската причина Алвин с такова настървение да троши време и нерви, та да громи Пощаков?



Причината е същата, заради която съм писал за 100+ книги в блога. Чета и коментирам.
Може би говориш за завист пак?
По същата логика аз мога да приема, че така стръвно го хвалиш заради любов гъм гъзолизането. Но няма да го направя, затова те приканвам да се аргументираш. И въобще темата не е замислена като плюене, аз искрено се надявам да чуя смислени доводи от страна на феновете на ХП.

- няколко думи от читателя

Тема Re: Тадададам!!!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано22.04.09 20:58



Джимец, "громенето" е патент на твоите съидейници болшевики, фашисти, национал-социалисти. Нормалните хора коментират и обсъждат.



Тема Re: сдържанонови [re: alvin]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано23.04.09 09:08



Виж сега - нямам никакво намерение да изпадам в безсмислени пререкания!
Никакво!

Не само аз харесвам Пощаков и не само защото сме приятели с него.
Но не мога да разбера: след като - веднъж, дваж, триж - си разбрал и си се убедил, че изобщо не харесваш творчеството му, защо си купуваш негови книги, защо си губиш времето да ги четеш и защо никога не се уморяваш да си играеш на критикар?
Ако толкова нямаш с какво да се занимаваш - просто дай една оферта и ще ти запълня влемето: юни-юли мисля да сменям плочките в банята и тоалетната. Ще ми трябва някой, дето да ги налепи качествено - доколкото знам, това го умееш.

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 23.04.09 09:09.



Тема Re: сдържанонови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано23.04.09 11:54



Аз мисля, че мога да отговоря на посления въпрос, а именно:

"след като - веднъж, дваж, триж - си разбрал и си се убедил, че изобщо не харесваш творчеството му, защо си купуваш негови книги, защо си губиш времето да ги четеш и защо никога не се уморяваш да си играеш на критикар?"

Несъмнено нормален, човек не би си купил автор, който три пъти не е харесал... освен ако няма основателни причини да го направи. А какво би било основателна причина? Ами постоянна реклама и хвалби, например. Не е ли така? Гледам аз 2 серии от един сериал - и казавам - абе много зле бееее. 10 човека скачат: "ти луд ли си, най-добрия фантастичен сериал!!!" Гледам още 2 сезона - "абе боза бе братя"! Отговор: Абе как бе - ВЕЛИК ВЕЛИК ВЕЛИК, че и в 15 страни се гледа!" Та гледам аз - имам ли избор - нали за да мога да си кажа мнението и да съм сигурен в него - трябва да имам същата информация, която и те. Иначе лесно могат да ме оборят, като кажат "Абе ти си пропуснал най-якото!" Та така. Постоянно гледам неща, които не харесвам. И причината да мога да го правя - е че имам достатъчно свободно време. За хора, които нямат такова е съвсем разбираемо да се чудят. Макар че, в крайна сметка всичко опира до разпределяне на времето и ефективност в работата.

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема Re: тамтамтааам!нови [re: alvin]  
Автор Zvezdichko (член)
Публикувано23.04.09 14:08



Не, наистина... Честно казано, не съм минавал скоро и към клуба, за да я взема. Предговорът обаче прочетох на крак преди една сбирка. Коментарът ще си го запазя за себе си, щото Сашко ми е приятел.



Тема Re: Ако Астрид Линдгрен се беше родила в Америка,нови [re: nightsun]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано23.04.09 15:23



Що бе - издават се:


В този случай издателят на Oceans of the Mind е избирал измежду 30-ина български творби - ето ги:

Навсякъде където видиш ОМ1205* - това са разкази, пратени на Oceans of the Mind. А подборът е работа на издателя. Никого не могат да обвинят във връзкарство!

Мирослав Пенков също го издават у Америката. Разказът му "Buying Lenin" е включен в The Best American Short Stories 2008 - антология, която всяка година публикува най-добрите разкази на Америка.

И в други страни издават български фантастични произведения.

Работата е там, че според фендъмските активисти, в чужбина се издават основно "неправилни" автори, а издателите от САЩ, Великобритания, Франция, Испания, Италия, Русия, Аржентина и Австралия са глупаци. Ами да - що не са питали активистите от българския фендъм, смотаняците му, недни! Щото само те са безспорните капацитети на световно ниво! И някои от тях пишат в тоя форум.

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 23.04.09 17:35.



Тема Е...нови [re: Paganel]  
Автор TauMaster (самотник)
Публикувано23.04.09 15:54



..., Пага, ти наистина си believer, щом след, примерно, два сезона все още търсиш нещо. Аз затова не гледам НИКАКВИ сериали, защото неизменно след 3-4 серии стават бозави. Сапунките са чудесен пример. А колкото до това, че гледаш много неща, дето не ти харесват - не мога да го разбера аз това. Само и само да можеш да спориш със някой ли е? Не си заслужава според мен. И без това повечето хора са с прекалено повърхностни виждания за всичко, да спориш с такива няма смисъл. Аз например всичко, дето го гледам, ми харесва (малко е куриозно, но е факт). Може би защото инстинктивно се предпазвам от нехубави неща. Ама стига съм се хвалил, че може да ме линчуват.



Търсачът е човек, който търси, но не непременно намира.

Редактирано от TauMaster на 23.04.09 15:55.



Тема фенове покажинови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано23.04.09 17:39



не издатели.
ето покажи ми нещо

, само че за някой от тия "успели" автори. покажи ми поне един небългарски фен на пощаков.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: Е...нови [re: TauMaster]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано23.04.09 18:10



Е, разбира се, че съм believer :)

Ами не е за спорене - по-скоро за дискутиране. Освен това, мога да се гордея, че повечето ми познати не са повърхностни хора, та винаги става интересно. Веднага мога да ти дам за пример Алвин - с когото често сме на различно мнение. А за сериали - и аз се убедих в това. Но някои комедийни ми харесват. Та затова :)

It is literally true that you can succeed best and quickest by helping others to succeed.


Тема доволнонови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор alvin (orange)
Публикувано23.04.09 21:26



Няма какво да кажеш насреща, ясно.

Откога поканата за танц води задължително до пререкания? Имаш мнение - аргументирай го. Но нямаш как.
Защото тоя пусти фендъм, дето все ти е в устата, е съставен от мислещи хора, на които за литература не можеш да им говориш с тиражи в Казахстан.

Досега не съм чул нито едно смислено мнение в полза на Пощаков, което да е подкрепено със смислени аргументи. Нито едно.

За плочките - ще те уредим. Що не си казал досега, че ти е мърлява банята?



- няколко думи от читателя

Тема примоция!нови [re: Zvezdichko]  
Автор alvin (orange)
Публикувано23.04.09 21:29



Аз ще ти я дам бе, нямаш грижи.
Обаче да знаеш, че това четиво не влиза в графата "вагон книги, които трябва да прочета, за да се чувствам добре на фантастична почва"



- няколко думи от читателя

Тема Re: примоция!-голямо писане ханко и лазаровскинови [re: alvin]  
Автор glig_an (единак)
Публикувано23.04.09 21:55



на едно мое мнение не се отговори. то е за едно интервю. мацката дето го е писала явно е впечатлена щото пише без да мисли и прави мечешка услуга на тоя красавец.


прав е паганел. около което се шуми то най вече се чете.
дайте едно рамо за рекламата и на друг. тоя тук вече не ни е интересен.

Редактирано от glig_an на 23.04.09 22:11.



Тема Re: Ако Астрид Линдгрен се беше родила в Америка,нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано24.04.09 00:25



Джимец, никой познат ми член на фендъма не отрича правото на всеки издател по света да изадва каквото си пожелае от родната фантастика - дори теб и Пощаков.
Просто аз и здравомислещите ми познати категорично отказваме да възприемем публикациите където и да е за признак на качествена творба и класа на автора и, особено когато сме имали съмнителното удоволствие да ги четем лично на български.
Колкото и да не ти харесва - това е положението.



Тема Re: фенове покажинови [re: zaphod]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано24.04.09 09:40



За мен “фен” е мръсна дума!
Но ако искаш – мога да ти кажа едно-друго за читатели.
Ето някои линкове:




Както виждаш, Пощаков има руски читатели. Но Андрей Белянин дописва около 30-тина страници от всеки издаван в Русия роман на Пощаков и си пише съавторство.
Затова читателите, познаващи и четящи Белянин, обикновено възприемат тези книги не като написани от Пощаков, а от Белянин. И се кефят на “белянинския” им хумор. Който всъщност е пощаковски.
И въпреки, че четат Пощаков, далеч не винаги са наясно, че книгите са именно негови, а любимия им Белянин няма кой знае какъв дял в тях.
Естествено, има и разгромяващи Пощаков мнения, но те са писани от българи!
Защото:
1. Думите са като от учебник. Нито една, която да я няма в краткия речник. А един ядосан, че са го измамили руснак употребява съвсем инакви – и то бая цветисти: в такива условия руският език няма равен на себе си по грубост. Ако си гледал “Окна” – там Нагиев няколко пъти питаше реторично “Какво е руският език без псувни?” Ако искаш – мога да ти покажа някой и друг руски форум.
2. Авторите на такива мнения до един са наясно кой е Пощаков. А това по принцип не е никак често в Русия – дори и за читателите му.
3. Авторите на такива мнения би трябвало да харесват Белянин – защото именно заради неговото име са си купили книгата на Пощаков, на която той е съавтор. Но – кой знае защо не са изкоментирали нито една чисто негова книга – дето да не е писана в съавторство. Ама нито една! Само Пощаков.
Събираш 2 и 2… и се получава най-срамната картинка – българи плюят българина пред чужденци! Вместо да си спомнят, че и та са българи и този човек прокарва пътя на БГ фантастиката на рускоезичния пазар. Ето – и Теллалов прописа на руски. А докато съм на работа, а малкия спи – жена ми превежда мои неща на руски.

Българските зложелатели може и да знаят руски до степен правопис и падежи, но определено имат проблем с испанския. Четеш ли испански? Само кажи “да” и ще ти потърся линковете!
А дето така смело питаш за фенове – можеш ли да намериш мнения (отпреди този постинг!) на български читатели на Робърт Йънг, например? Излиза ли, че у нас Робърт Йънг няма читатели? А? Ами Чезаре Павезе? Во Го Жо? Имаш ли си на идея колко дълъг списък мога да ти постна? Търсиш Пощаков измежду най-продаваните и най-известните. Ами не е там. И бързаш с извода, че щом не е там – не е никъде. Грешен извод!

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: доволнонови [re: alvin]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано24.04.09 09:43



А, не ми е мърлява - просто аз и жената искаме нещо по-новичко


Виж, ако и окачени тавани можеш да слагаш - цар си!

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Re: фенове покажинови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано24.04.09 10:16



Джимец, винаги съм ти се възхищавал на лекотата с която си вкарваш автогол след автогол и правиш салта пред публиката в смисъл - Какъв съм голмайстор!

От всички постнати от теб линкове, видях само едно положително мнение. Рекламните текстове за книгата не ги броим, говоря за отзивите на хората прочели все пак книгата. Най често те се свеждат до:

aoleg
Отзывов: 325
13.05.2006 Ужас, ужас. Плоский язык, никакой сюжет. Всё, на том знакомство с этой книжной серией прекращаю до появления чего-нибудь более нормального.

или пък:

Клюнул на приманку "болгарский Шекли". Как выяснилось, ключевое слово тут "болгарский", нечто вроде чукотского Пушкина...

или пък

Чтиво для детского сада. Больше похоже на пародию на фэнтези. Никакого удовольствия книга не вызвала. Вообщем ни для ума, ни для сердца. Не более 4/10.

Или пък:

Как хорошо, что я не купил эту книгу. Прочитал страниц 20 и удалил...

И тн. Разбира се, от време на време има по един служебен положителен отзив, не от регистриран форумник, а явно от някой с модераторски правомощия. Чувството за Дежа Вю ме бие по главата като с чук...

Явно завистниците на Пощаков са плъзнали далеч от този форум и са стигнали чак до Чукотка...

Още веднъж - благодаря за забавните страници, дигнаха ми настроението.

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: фенове покажинови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано24.04.09 10:50



да ти кажа линковете които ми изпрати не ме разубедиха, обратното.
преброих отзивите в трите линка - само 4 бяха одобрителни, всички останали изразяващи впечатление варираха от тъпа до нищо особенно (към 15 броя). а предположението ти че лошите отзиви са от българи е смешно - много малко хора са склонни да оплюват пред чужденци народа си.
освен това тоя трик със съавторството също снема точки от автора - ако е толкова добър, защо ползва популярно име за съавтор? определено впечатлението ми от тоя пощаков е: пробивно момче, но като писател нищо особенно. а нищо особенно за писател е равносилно на слабо, вече съм казвал по какви причини.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: фенове покажинови [re: zaphod]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано24.04.09 16:09



Защо - та ти сам поиска "поне един" небългарски?
Е, сам ги изброи - 4.
Грешиш - много българи са склонни да плюят неприятните им сънародници пред чужденци. И го правят активно при всяка отворила се възможност. Някои от тях са в този форум.



А на испански четеш ли?

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 24.04.09 16:09.



Тема Re: фенове покажинови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано24.04.09 17:58



не чета на испански, а четирите фена бяха на съавтора. пък и на пощаков да бяха, отгоре им са тройно повече намиращи книгата за тъпа.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема отегченонови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор alvin (orange)
Публикувано24.04.09 19:05



Тези линкове сме ги нищили преди сума време, в тях няма нищо, с което да се гордеем. Чукотският Пушкин и т.н.

За пореден път те приканвам - кажи какви са достойнствата на книгата, която обсъждаме и се аргументирай. Ако не го направиш, ще те питам пак и пак (но ако бях малко по-джимовски устроен, щях да кажа "ако не го направиш, приемам, че книгата е боза")

Говорим за литература. Обсъждаме книга. Защитаваме мнения.
Ти си.

Съвсем дружелюбно приканвам Генерала, Кънчо Кожухаров и всички останали, които не могат с лека ръка да бъдат наречени 'завистници на Пощаков' и които навярно са чели Америката. Споделете, молим



пс - Джимец, за банята. Мога да те уредя с плочките, но не и окачените тавани. Гениалността ми е само в една посока.

- няколко думи от читателя

Тема Re: фенове покажинови [re: zaphod]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано26.04.09 12:57





Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема е сега освен друготонови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано26.04.09 13:10



почнах да си мисля че подражава на тери пратчет! не се справяш добре със рекламата му...




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: е сега освен друготонови [re: zaphod]  
Автор alvin (orange)
Публикувано26.04.09 13:16



Току-що и аз изпаднах в потрес от факта, че Пощаков и Пратчет са намерили място в едно и също изречение



Това ми напомня за онази култова задна корица на един брой "Тера Фантастика", на която е цитиран Артър Кларк: "Без съмнение това е едно от най-добрите списания, които съм държал в ръцете си".
Казано е по съвършено друг повод


джимец, а нещо за "Завладяването на Америка" ще кажеш ли?

- няколко думи от читателя

Тема Re: е сега освен друготонови [re: alvin]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано26.04.09 14:01



баси! от самото начало казах, че не ща безплодни дискусии!
А тя стана именно такава!


Значи - какво ще се случи по-нататък:
Аз ще напиша едно мнение за "Завладяването на Америка", различно от Алвиновото.
Алвин ще контрира.
5-6-7-8 души ще му пригласят.
2-3 може няма да са толкова крайни към Пощаков.
4-5 ще преминат към лични нападки.
4-5 - към обиди.
4-5 ще се смеят.
3-4 ще се разпсуват.
1-2 ще кажат, че темата се е отклонила.
2-3 - че е сбъркана по начало.
Накрая модераторът ще я заключи.
В крайна сметка - никой никого в нищо няма да убеди.
НЕ УЧАСТВАМ В ТОВА!!!

Мисля, че в този форум темите за Пощаков не са лоши, но са са излишни.

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема танцувай, Саманта!нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор alvin (orange)
Публикувано26.04.09 14:25



Ти не проумя ли, че искам да се намери някой, който да каже хубави думи за тази книга? Аз нямам полза от 120 коментара против Пощаков като цяло, в частност, външно и вътрешно. И не ги пиша всички тези неща в нечий ущърб или за да вдигна нечии акции.
Това е моето мнение
Максимално непредубеден съм, постарах се да синтезирам какви са недостатъците, един вид да се аргументирам.

Ти си този, който разводнява темата със стари линкове, лафове за скрити подбуди на 'критикарите' и увъртане.
Чел си книгата. Хареса ли ти? Защо?

Айде, ако те е страх, че ще те контрирам нещо, успокой се, няма да го правя

И ще ти лепна един квадрат фаянс безплатно (един вид платена публикация правиш; яко, а?).
Но се ограничи до произведението и неговите достойнства. И не говори за чиателите и техните недостатъци.

- няколко думи от читателя

Тема Т.е. както обикновенно - нищо няма да кажеш.нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано26.04.09 21:26



Обаче за това са виновни пишещите в този форум, не че ти нямаш какво смислено да кажеш по темата.
Плоско и изтъркано Джимец, много при това. Негрите вече не ги бият, те сами си лепват СПИН.



Тема Re: танцувай, Саманта!нови [re: alvin]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано26.04.09 22:28



Абе пак ще се замустачи тя, но българското издание съм го дал на един приятел да чете, така че ако ми се наложи да използвам цитати, ще ползвам руското - Пощаков ми подари един екземпляр. Може ли?

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Тема отрицателнонови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор alvin (orange)
Публикувано26.04.09 22:45



Не.

И между другото, да не бъркаш някъде? В Русия не е ли издадена само първата, холивудска част от приключенията на Барди, Дзог и т.н.? Тук си говорим за "Откриването на Америка".

- няколко думи от читателя

Тема Re: отрицателнонови [re: alvin]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано26.04.09 23:00



Така е.
ОК - без цитати.
Дай ми сега малко време - отсега ти казвам, че няма да си говорим за дълбочина. Книгата е прдназначена единствено за забавление.

Si deus pro nobis, quis contra nos?


Тема Re: е сега освен друготонови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано27.04.09 11:12



Длъжен съм да отбележа, че такава една позиция заслужава уважение.
Не бива да се формулират теми от вида - този културен артефакт не струва, който мисли иначе - да ми обясни защо. По скоро трябва да заложим на теми от типа - "това ми харесва, поради такива и такива причини". Позитивизмът по чужд адрес е етичен, негативизмът - не особено, ако и да е основателен. Пощаков има своята аудитория (или пък я няма, но е трудно да се установи), нека те говорят за него и книгите му. Който не го кефи, да говори за нещо което го кефи.
Аз минах почти по същия път, като Алвин. С една малка разлика - поисках списък с ДЪБЕСТове, които евентуално да харесам на общо основание. Аз съм фен (за мен това не е мръсна дума, а и защо да е?), обичам фантастика, опитвам се да харесам всяко нещо което ми попадне. Не ми е харесал Пощаков, голям праз, все на някой ще му хареса...

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: е сега освен друготонови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано27.04.09 11:59



ее, не мисля че тук въобще говорим за творчеството на пощаков, макар че на първо четене е така. говорим за изцепките и превъзнасянето от типа "българския шекли" и подобни.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: е сега освен друготонови [re: zaphod]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано27.04.09 14:17



Аз пък си мислех, че говорим за фантастика, извинете...

Да не се взема на сериозно...


Тема Sorry, but...нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано27.04.09 14:43



Не съм коментирал (или поне не си спомням да съм го правил) ваши мнения досега - просто не е имало повод. Общо взето бях с впечатлението, че сте умен, аналитичен тип човек. Но това, което сте написали, е... някаква неелегантна форма на "изпускане", за която предполагам някога ще съжалявате. Но, какво да се прави, написаното остава.
Първото изречение, добре, ваше мнение, даже ви прави чест, че го изказвате по отношение на ваш опонент.
Но целия ви втори абзац, с директивното му звучене, напътствията, внушенията какъв едва ли не морален императив да изграждаме в себе си и т.н. оставят впечатлението на заемане на поза на арбитър, който е решил да сгълчи джафкащите се палета под него. Не знам какво самочувствие трябва да притежава човек, за да дава такива съвети. Мислите ви за "позитивизма" ми напомнят за тъпото американско RUOK или смешния соц. реализъм, в който всичко беше хубаво и всички бяха добри (имаше само леко съгрешили). Значи приказката за голия цар е неморална, така ли излиза? Впрочем защо "Позитивизмът по чужд адрес е етичен, негативизмът - не особено, ако и да е основателен"? Каква е обосновката? Аз нещо не мога да видя сериозни аргументи да е така. Трябва да вярваме, че е така ли? Ако не, кой го е казал? По какъв повод? Защото ако си е чиста проба ваше мнение, не смятате ли, че не е красиво да ни го натрапвате?
Хората общо взето са склонни да изказват мнение, когато са в единия от двата края на спектъра - когато нещо много им е харесало или обратно. Да словословиш е толкова тъпо и скучно, че даже нямам желание да се обосновавам защо, докато негативната критика е винаги разсъняваща, събуждаща желание за полемика и провокираща изясняване на истината.
Най-сетне правото на мнение - особено във форумите - е свещено. И ако си позволявам да критикувам вашето мнение, то е само защото се опитвате да ограничавате това на поне половината от останалите. Или да им внушите усещане за някаква вина, че се държат едва ли не неетично.
Между другото, досега не чух аргументирано мнение, противопоставящо се на това на alvin. Изглежда не е толкова лесно да се направи. Тогава...?
Друг е въпросът, че всички теми за въпросното лице се получават тягостно дълги. Но никой не е длъжен да ги чете от край до край, разбира се.

"It ain't the heat; it's the humility."
Yogi Berra

Редактирано от ivz на 27.04.09 14:44.



Тема Re: Sorry, but...нови [re: ivz]  
Автор HeaндepтaлeцaДжo (фанат от гУрЪтЪ)
Публикувано27.04.09 15:23



Странно, как едно толкова разумно мнение предизвика такъв изблик на негативизъм...



Тема Цък, не е страннонови [re: HeaндepтaлeцaДжo]  
Автор Diletanta (минаващ)
Публикувано27.04.09 15:36



И аз съм доста учуден, даже и постреснат, от иначе дълбокоуважаемия Робин. Всяка култура, която си е позволявала да наблегне на утвърждаването за сметка на отрицанието, си е плащала за лукса със скорошна и неизбежна смърт. Не говоря за тъпите плюнки, а за обоснованите мнения "против". Елементарна диалектика - ако за нещо може да се каже, че определено не съществува, това е процесът на развитие, в който няма отрицание и разрушение. (Ако за някого е неприятно, че споменавам понятия, от които му е втръснало в соцвремето, ще му напомня учтиво да се сърди не на Маркс, а на Кант и Хегел.)

Е те такова животно нема. - Шопът
If I hadn't believed it, I wouldn't have seen it. - Yogi Berra


Тема Re: Sorry, but...нови [re: ivz]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано27.04.09 16:47



Аз също не съм коментирал твои мнения досега, а повод е имало. И като цяло не бях останал с впечатлението че си умен, аналитичен човек. това което си прочел е само моето мнение по въпросите на етиката. Ако ти смяташ че е етично нещо друго - обоснови го.
Никой на никого не е натрапвал нищо. Тук дискусиите са на светлинни години далеч от всякаква етичност и достойнство. Има обаче определени форумници, за които това не са празни думи. Моето обръщение беше към тях, не към форума въобще.
Логично е, не мислиш ли? Който иска да постъпи етично - обменя мнения със себеподобно по въпросите на етиката. На Който етиката му е през оная работа тези призиви просто не го касаят и прави каквото си иска. Поства каквото си иска. Псува когото си иска. Това е форум, трябва ли да го уточняваме за 1118-ти път?
Асоциациите които ти образува моят постинг са си твой проблем, аз нито съм имал нещо такова предвид, нито съм искал да постигна такъв ефект.

Относно обосновката на твърдението: "Позитивизмът по чужд адрес е етичен, негативизмът - не особено, ако и да е основателен"

Съществува извесна разлика между вярно твърдение и етично твърдение. Едно твърдение може да е вярно колкото си иска, но да не е етично, защото едно твърдение никога не е само твърдение, само по себе си, плуващо в пространството като акустична вълна. Едно твърдение създава отношения между хора. Или пък променя съществуващи отношения. Ето ти един пример:
Преди 7 години един човек в интервю за варненски всекидневник обяви публично, че организаторите на даден конкурс не разбирали от фолклор и митология... Вярно ли е? Да, вярно е. Изобщо не е трудно да се установи. Етично ли е от страна на автор, участвал в същия конкурс да твърди подобни неща? Не, не е. Или поне това е моето мнение. Етиката е малко разтегливо понятие...

Сега да се върнем на Алвин (който по мое мнение е човек, постъпващ етично!) и Пощаков. И да уточним също така, че става дума за литература, а не за ходещи по улицата голи хора, които между другото също имат своята аудитория, но слава богу не са мнозинство и все още да ходиш гол се счита за нещо неетично. Та значи, литературата не е реклама, не и нещо което те спъва по улицата и въобще - не е нещо задължително. Можеш да го четеш, или пък обратното - да не го четеш. Съответно - да го харесваш или не. Алвин не харесва Пощаков (аз също, между другото). Какъв е евентуалният смисъл на това да сподели нехаресването си с други?
-някой, случайно решил да прочете Пощаков си казва, абе не, няма да чета книга, която някой си Алвин не харесва... Спестяваме на човека половин час преди сам да е стигнал до извода да хвърли книгата. Ако чете по-бавно, може и цял час да му се спести.

Хубаво, но съществува и обратната вероятност - появява някой, който без мнението на Алвин би прочел книгата и даже би я харесал. Е, сложи сега на везните половин час спестено време на човек, който е склонен към експерименти и нови автори и на другата везна - разминаване между читател и автор. Кое според теб струва повече? Според мен загубата на половин час е нищо и именно затова негативизмът е неетичен. Смисълът на етиката въобще е в това да постъвнаш така, че да не пречиш на другите, да не накърняваш ценностната им система, да не им причинаваш ущърб, дискомфорт и неприятности.

(Съвсем друга песен е критикуването на нещо което предстои да излезе в печат, тоест - критикуването на нещо което още не е готов продукт. Това си е вид услуга и тя си се плаща. Но тук случая не е такъв.)

ПОСЛЕДОВАТЕЛНИТЕ ПОВТАРАЩИ СЕ НЕГАТИВНИ мнения за нещо което не пречи никому според мен е неетично. Мнението ми е изразено и отправено към човек който постъпва преди всичко етично, поради което смятам, че би ме разбрал и поне би го оценил , ако и да не е съгласен с мен.
Всеки разбира етичното поведение както си иска. Аз самият неведнъж съм постъпвал (тук, в този форум) неетично дори по собствените ми мерки. Всеки сам си преценява дали иска да спазвя някакви норми, или да преследва истината на всяка цена, докрай! Лошо няма, истината сама по себе си е нещо етично. Само че за да се установи, понякога трябва някой да бъде разпънат на кръст, да се пребие с камъни, да се изгори... И чак тогава става ясно, че не е бил вещица, че все пак се върти, че е възкръстал (или пък не...)

Да не говорим, че определих негативните мнения не като неетични, а като -"несъвсем етични". Има няколко нюанса разлика.

Такива ми ти работи, следобедът е дълъг, сутрин рано не бих написъл такъв пост, моля да ме извините...

Да не се взема на сериозно...


Тема по залезнови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор alvin (orange)
Публикувано27.04.09 20:08



Зейфод много точно отбеляза нещо, което искам да потвърдя.
Аз не съм казал, че Пощаков трябва да спре да пише, да се ориентира към готварство и да се отрече от творчеството си.
Цитирам се:
Нямам нищо против някой да се изявява, продава и дори награждава, но изстрели като 'българският Шекли' наистина могат да убият някой невинен читател.

Малко по-подробно - нека Пощаков пише, нека го превеждат, издават, награждават, нека е най-плодотворния български автор у нас и зад граница. Аз не съм болен диктатор, че да казвам кой какво трябва да прави.
Аз съм против оценката, поставяна от някои хора.
Българският Шекли!
Не съм съгласен с тази оценка и представям контрааргументи в своя защита. Тези, които са от другата страна на барикадата, нека се обосноват.

Това е всичко. Не става дума за етика и правилно/неправилно.
Това е форум и идеята е да има сблъсък на мнения, защото аз все още вярвам, че в спора се ражда истината. Приканвам всеки, който мисли, че не съм прав, да сподели позицията си. Ако е смислена, аз ще се обогатя.

- няколко думи от читателя

Тема Re: Sorry, but...нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано27.04.09 21:14



Ако смисълът на всички тези приказки бе да се каже, че трябва да се оставят читателите сами да решават за себе си, можеше да се използва едно изречение, още повече че по него спор няма.
Изказването на мнение не е опит за влияние. По същия начин нехаресващите (но етично мълчащи си) критици може да възразят на славословещите, че не е етично да заблуждават непрочелите дадено произведение за неговите (несъществуващи според мълчащите критици) достойнства. И ще бъдат също толкова прави, защото за вкусове не се спори. А да припомням ли, че колкото повече се говори за една книга, толкова повече се купува тя (как беше, "няма негативна реклама"). Примери колкото щеш - всички последни бълвочи в българската литература.
Конкретно за alvin мисля той споделя не нехаресването, а недоумението си какво се харесва. И затова и го чете (ХП), за да разбере. И етично иска аргументите на другата страна, която се гърчи неспособна да защити произведението по никакъв начин.
Но моето несъгласие беше не с тази (или друга) конкретика, а в опита ти да наложиш (виж сам наклонението, което използваш) безумно мнение като това, че трябва само да се хвали. Това е толкова нелепо, че се чудя как още не те "разкъсали" тук. Самият назидателно-учителски начин, по който звучи, те кара да не си съгласен, без да навлизаш в абсурдността на "логиката". Дори тази, която с много приказки и извъртания се опитваш да измислиш, че съществува.
Аз казах каквото мисля - самата тема изобщо не ме интересува.

"It ain't the heat; it's the humility."
Yogi Berra


Тема Re: по залезнови [re: alvin]  
Автор cineman (видеографоман)
Публикувано28.04.09 00:34



Някой неотдавна нейде бе написал или казал, че в спора не се ражда истината, а само проличава отношението...

----------
Дълга лента - голям филм!


Тема Re: по залезнови [re: cineman]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано28.04.09 01:29



Уточнявам:
1. В спора не се ражда истината, а се изясняват отношенията.
2. В спора се ражда истината, но се случват и аборти.





Тема Re: Sorry, but...нови [re: ivz]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано28.04.09 09:46



С повечето неща съм съгласен.
Не съм казвал че ТРЯБВА, а че е неетично. Има разлика. И пак уточнявам - неетично е, след като тази тема се повтаря, потретя, а вероятно и почетвъртя. На първо четене няма нищо неетично да изразиш недоумение и да попиташ харесващите - какво аджеба намирате в тоя графоман? Аз направих същото, посочиха ми, не ми хареса въпреки това, уточних че не ми хареса и млъкнах. За да може всеки сам да си изгради мнение. ТОВА според мен е етично. Осемнайсто повтаряне на въпроса - кажи за бога какво харесваш, не ми цитирай линкове, не ми обяснявай, че пазара е обективен критерий - вече отива в графата НЕ ТВЪРДЕ. Не че е някакво престъпление, просто казах че позицията на ФД да се задържи дискусията в някакви етични граници е достойна за уважение. Не съм поучавал никого, просто покрай тази полемика реших да повдигна въпроса за етиката в този форум. Този въпрос не е нито от вчера, нито ще свърши утре. В крайна сметка - етично в една общност е онази обща част, която се споделя от всички. В този форум може и да няма такава, което не значи че потребност за такава няма.
Радвам се че не съм те засегнал много с предишния си постинг, може би малко прекалих. Понякога думите увличат...
На мен тази тема също не ми е интересна, но мненията на Алвин чета, те са интересни винаги. Пък и покрай Алвин се появява и ФД, това предполага забавления... Което пък е неетично (да се търси циркаджийския момент в дискусиите), но какво да се прави - етиката е като всяко друго правило (набор от правила) и може да се пренебрегва.

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: по залезнови [re: cineman]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано28.04.09 09:52



За абсолютно всяка човешка проява има еднакво оригинално/парадоксално звучащи афоризми, изказващи противоположни твърдения.

"It ain't the heat; it's the humility."
Yogi Berra

Редактирано от ivz на 28.04.09 12:44.



Тема Re: Sorry, but...нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано28.04.09 10:03



Не съм се засегнал, разбира се - аз чудесно знам (на свой гръб), че в дискусия хората се увличат и може да изкажат по-крайни мнения, отколкото сами застъпват.
Да, доброволното човъркане в раната озадачава, но не по-малко озадачава и това, че в теми от по 80-100 мнения има само няколко конкретни, останалото е "флейм уор" и изясняване на стари отношения.
Честно казано, мен ме подразни дори не същността на призива ти (аз самият доста си трая тук, което - с изключение на една тема - е неоспоримо), а начина, по който си го изказал: "не бива", "трябва", честото използване на "да" в императивно наклонение. И понеже винаги ми е било интересно, ако не лично да участвам, поне да чета, дискусии с различни мнения, затова и взех отношение (а се бях заклел в тази тема в никакъв случай да не се обаждам, защото хабер си нямам - и не желая да имам - за какво става дума).
Мисля да заровим "ножа" (кхм... томахавката) и да запазим поне привидния "бон тон"



"It ain't the heat; it's the humility."
Yogi Berra

Редактирано от ivz на 28.04.09 10:15.



Тема Афоризми на тема спорнови [re: cineman]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано28.04.09 12:45



"Когато пламне спор, мъдрият участник го гаси с мълчание"

"Дискусията е обмен на знание, спорът - на невежество"

"Аз споря много добре - питайте който и да е от останалите ми приятели. Мога да спечеля всеки спор, на всяка тема, срещу всеки противник. Хората знаят това и странят от мен на партита. Често, като знак на голямото си уважение към мен, те дори не ме канят"

"Когато спорещият спори безстрастно, той мисли само за спора"

"Пази се не от тези, които спорят, а от тези, които избягват да го правят"

"Всеки, който води спор, като се позовава на нечий авторитет, не използва интелигентността си, а паметта си"

"Когато двама души спорят за принципи, те и двамата са прави"

"Спорът е най-лошият вид разговор"

"Истината се ражда в спор между приятели"

"Ден без спор е като яйце без сол"

"Полуистината (...) често пъти има по-голяма сила в спор - тя стига по-далеко"

"След спора мълчанието може да означава съгласие с аргументите на другата страна или продължаване на съпротивата по друг начин"

"Не е хубаво да спориш, ако не си прав, а ако си прав - не е нужно"

"Колкото повече спорове печелиш, толкова по-малко приятели имаш"

"Колкото по-слаб е аргументът, толкова са по-силни думите"

"Понякога, когато спориш с глупак, той прави същото"

"Ако ще спориш, добре е да започнеш, като застъпиш правилната позиция"

"Рядко можеш едновременно да победиш в спор и да спечелиш уважението на противника си"

"Невежеството има един голям плюс - то е в основата на голям брой интересни спорове"

"Мълчанието е едно от най-трудните за опровергаване неща"

"Най-сигурният начин да се спре разгорещения спор е да се хвърлят няколко студени факта в него"

Единственото по-лошо от това да застъпиш грешна позиция в спор е да останеш по средата"

"Единствените хора, които истински изслушват целия спор са съседите"

и т.н.

Просто за да стане по-весело.

"It ain't the heat; it's the humility."
Yogi Berra

Редактирано от ivz на 28.04.09 12:46.



Тема следработнонови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор alvin (orange)
Публикувано28.04.09 18:24



Робине,
няма нищо неетично да погледнеш под нов ъгъл някоя тема, било то и за четвърти път. Особено пък по начина, по който го правя сега - спокойно, безпристрастно и без много емоции.
Смятам, че е много по-голям грях да кажеш кое е етично - критиката или хвалбите и да призовеш към едното

Малко царски ми звучи - гледайте, казва, положително на нещата. А че те не са за положително гледане - майната му

Както и да е, аз съм в очакване.

- няколко думи от читателя

Тема Re: Афоризми на тема спорнови [re: ivz]  
Автор glig_an (единак)
Публикувано29.04.09 08:13



ще повярваш ли че си ги пейстнах в архива?



за успокоение че си взел отношение по темата - разсъжденията ти са най-логични, точни и безпристрастни.
ако всички мислеха като тебе такива като мене нямаше да влизат да четат и нямаше понякога да пускат тъпи въпроси за заяждания, на които не се отговаря за да не лъснат някои...
а мълчанието също е отговор. понякога не на по-мъдрата страна, а на по-уплашената да не потъне в нелогичност и която съзнава че продължаването на спора допълнително ще я дискредитира.
много е важно на кои въпроси не се отговаря. там наистина има нещо гнило и трябва хубавичко да се разрови. това пък е моята философия, понеже обичам да ровя без да живея в Лондон на Бейкър Стрийт 221 Б.

Вярвам без да вярвам.

Тема Re: Афоризми на тема спорнови [re: glig_an]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано29.04.09 09:50



Ако знаех, че ще си ги копираш, можех да сложа и авторите, но щеше да се получи прекалено официално.
За другото... както казваше старшината в казармата: "Колкото вишисти, толкова мнения" (този път Present company included).

(По повод афоризмите) От няколко години събирам информация за книга-цитатник на тема оригинално/хумористично звучащи цитати (не всичко попада в категорията на афоризмите) на известни личности (не само мислители, но също всякакви спортисти, артисти, модели и т.н.). Вече й се вижда края и ми се струва, че се получава интересна.

"It ain't the heat; it's the humility."
Yogi Berra

Редактирано от ivz на 29.04.09 09:59.



Тема Re: следработнонови [re: alvin]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано29.04.09 10:39



Има и казах какво е. Не мисля да се обосновавам още веднъж. Приемам твоето мнение, (че няма) и почти съм съгласен с теб.
И изобщо не е царски, просто така е според мен. Ако съм станал цар, кажи да се възползвам от сичуейшъна, че само се спъвам в кретени всеки ден...

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: Афоризми на тема спорнови [re: ivz]  
Автор Kopo (тъп, но упорит)
Публикувано29.04.09 20:21



Осъвременена версия на "Смях и мъдрост през вековете"?



Тема Re: отрицателнонови [re: alvin]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано30.04.09 01:24



Извинявам се за закъснението, просто в понеделник имах три дела, върнах се като пребит в къщи, за да заваря неприятната новина, че нямам интернет.
Тая вечер отстраниха повредата, така че:
„Завладяването на Америка” на първо място е приключенски роман! Фантастиката по принцип е производен жанр от други жанрове и изключенията не са кой знае колко.
Алвин добре направи паралел с „Тошко Африкански”, която е предназначена за деца, та книгата на Пощаков е предназначена за юноши. Не знам какво го е стреснал секса, защото съвременните подрастващи често са по-наясно в тази област и от родителите си. Най-вече теоритично, разбира се – но не ли по-добре да срещат такива нища в книгите, та дори и в „Завладяването на Америка”, вместо да се ровят в порносайтовете?
Ама Дзог пърдял. Ти като ядеш боб, не пърдиш ли? А като ти се случи пред компания, как се оправдаваш? И ето – в „Завладяването на Америка” си има цяла философия на пръднята! И защо не? Даже е направено забавно. На някои американски филми се замерят с торти и публиката се попикава от смях, а това е далеч по-малко смешно от разсъжденията за естествените газоизпускания.
Диалозите… Какво скучно е видял в тях Алвин – не знам. Героите са живи, доста сполучливо пресъздадени. В романа логиката (съобразно героите, де!) е на ниво и никъде не зацикля.
Е, да идеята… Пощаков има и по-добре развити идеи в други книги. Но както казахме в началото – „Завладяването на Америка” е приключенски роман. А в приключенските романи идеята основно са самите приключения. Схемата на класическия приключенски роман е: някакви типове отиват някъде (защото искат или трябва нещо да свършат или пък просто някой ги води) и им се случват разни неща. Такава е схемата на „Капитан Немо”. На „Властелинът на пръстените”. На всички романи от Емилио Салгари, Карл Май, и т. н. На „Патиланско царство”, „Тошко Африкански”… и на „Завладяването на Америка”.
Не ти харесало готвенето на цяла страница! Препоръчвам ти една от любимите си книги – “Тил Уленшпигел” от Шарл дьо Костер – да видиш колко мноооого страници са посветени готвенето и плюскането (като казвам плюскане – имам предвид именно плюскане!).
Нямало дълбочина. Съгласен съм! Е, и? Има ли дълбочина в „Тошко Африкански”? А това е Ангел Каралийчев, един от класиците на българската детска литература. Каква дълбочина търсиш в развлекателна книга? Вярно – Тери Пратчет го може, но това все пак е Тери Пратчет, а и не говорим за него.

Апропо – за „българския Шекли”. Както се вижда от последния ми линк – това прозвище Пощаков не си го избрал сам, този който го е нарекъл така дори не е и българин, а руснак. Този руснак се казва Евгений Харитонов. Самият аз ВИНАГИ съм бил против определения от типа на „българския еди-кой си” (Мадона, Синатра, Шекли и пр.) и НИКОГА не съм пропускал да го отбележа. Та Христо Пощаков за мен винаги е и си остава Христо Пощаков. Така че такива изстрели не са предназначени за български читатели! Какво ти пука за чуждите?

Горното мнение е на руснак. Автор на предположението, че ако Пощаков се бил родил в Америка, щял да бъде култов, пък е испанец. Не обичам разсъждения в минало време, започващи с „ако”, но съм съгласен!

Ама някои руснаци не харесали „Гаси Америку!”… Ами кой руснак ще хареса идниански вожд, който се казва Голямата водка? Че тя, водката, да не е за индианци?!


Но най-разбиващите мнения са писани от българи. Казах защо мисля така. А и мога да ви дам линкове към схематични до отчаяние руски фентъзита, някои от които – откровено нацистки, обаче събрали много по-малко негативни мнения и много повече хвалебствия.

Греши този, който си мисли, че българи не плюят българи пред чужденци. Навремето за ей-тази публикация на Ради Радев някъде си български манкурти писаха опровержения до изданието, а единствената вина на момчето беше, че информацията е била стара към момента на публикуването. И даже негодуваха – ако някой западняк вземел да ни потърси в „Алба”… Кой ша та търси, бре? Кой сериозно си мисли, че чужденците само дебнат за такива статийки, че да се засилят да издирват българските генийчета? Те нямат ли си свои?
Писано е и до UWCAD. Що били направили така, а не онака.
Доколкото знам – и до Oceans of the Mind – еди-кои си не били еди-какви си и не трябвало тия, а видиш ли, ей ония.
Знам ли още до кого е писано?!
Наистина трябва да си манкурт, за да го направиш! Щото по тоя начин обиждаш не този, който ти е неприятен, а страната си. Ама издали нещо си руснаците – техен проблем, не ги мисли! Американците – и те. Голям праз! Какво ти пука – те да му мислят!
Ако харесат – добре. Ако не – говориш само ако те питат. И никога – лошо! Щото лоша дума за българин в чужбина е лоша дума за България. А даже и да те питат – кривиш си езика и отговаряш от сорта на “Добър е! Може просто да не си го разбрал. Но у нас имаме и още по-добри!” И тук вече си казваш каквото ти душа иска. Когато Стамболов са го заклали в центъра на София, докато лежал на смъртно легло, някакъв френски журналист се промъкнал при него и го питал: "Господин Стамболов, нали България е европейска страна, как може в нея да стават такива неща?". А Стамболов със последни сили му казал: "Господине, умолявам ви – напишете във вашият вестник, че в България такива неща не стават!" А е бил с отсечени ръце и рана от ятаган на главата.

Пощаков… Какво ти пречи Пощаков? Въпросът ми си остава. Паганел даже ти го повтори:
Не мога да разбера: след като - веднъж, дваж, триж - си разбрал и си се убедил, че изобщо не харесваш творчеството му, защо си купуваш негови книги, защо си губиш времето да ги четеш и защо никога не се уморяваш да си играеш на критикар?

Si deus pro nobis, quis contra nos?

Тема Е...нови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор TauMaster (самотник)
Публикувано30.04.09 10:07



... тук не съм съгласен за Тери Пратчет!

Търсачът е човек, който търси, но не непременно намира.


Тема Re: отрицателнонови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано30.04.09 10:37



Принципно съм съгласен с теб, но в изказването ти има един много забавен момент - не се сдържам да го споделя:

"съвременните подрастващи често са по-наясно в тази област (секса - добавка от Р.) и от родителите си. Най-вече теоритично, разбира се – но не ли по-добре да срещат такива нища в книгите, та дори и в „Завладяването на Америка”, вместо да се ровят в порносайтовете? "

Какво излиза? Че подрастващите са по-запознати и сведущи в обрастта на сексуалното общуване, четейки приключенски романи (в частност - Пощаков) от родителите си, които без задръжки ровят из порно сайтовете?
Тоест - ти предлагаш на тинейджърите да четат Пощаков за да се снижи сексуалната им култура или за да бъде поставена ТЯ на едни по-правилни и морално изчистени начала? Или пък смяташ, че запознатите и добре осведомени тинейджъри ще намерят нещо ново в писанията на Пощаков? Лелееее, къде се продава тая книга?

Ако се гнусиш да отговаряш на ПРЕДАТЕЛи, отговори на всички...

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: Афоризми на тема спорнови [re: Kopo]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано30.04.09 16:00



А бе и да, и (по-скоро) не. Във всеки случай с ударение върху "смях" и с по-малко "мъдрост". Ще ти дам примери, от какъв вид ще бъдат.

Уинстън Чърчил:
"A lie gets halfway around the world before the truth has a chance to get its pants on."
"If you are going through hell, keep going."
"I am ready to meet my Maker. Whether my Maker is prepared for the great ordeal of meeting me is another matter."
"When you have to kill a man, it costs nothing to be polite."

Франк Лойд Райт:
"Many wealthy people are little more than janitors of their possessions."
"I'm all in favor of keeping dangerous weapons out of the hands of fools. Let's start with typewriters."
"A doctor can bury his mistakes but an architect can only advise his clients to plant vines."
"The truth is more important than the facts."

Нилс Бор:
"The opposite of a correct statement is a false statement. The opposite of a profound truth may well be another profound truth."
"We all agree that your theory is crazy, but is it crazy enough?"

Йоги Бера:
"You got to be careful if you don't know where you're going, because you might not get there."
"Half this game is ninety percent mental."

Сеймур Крей (бащата на суперкомпютъра):
"If you were ploughing a field, which would you rather use? Two strong oxen or 1024 chickens?"
"#3 pencils and quadrille pads."
(when asked what CAD tools he used to design the Cray I supercomputer; he also recommended using the back side of the pages so that the grid lines were not so dominant)
"Interesting - I use a Mac to help me design the next Cray."
(when he was told that Apple Inc. had recently bought a Cray supercomputer to help them design the next Mac)

Хенри Форд:
"Whether you think that you can, or that you can't, you are usually right."
"Obstacles are those frightful things you see when you take your eyes off your goal."

Салвадор Дали:
"The only difference between me and a madman is that I'm not mad."

Томас Едисон:
"I have not failed. I've just found 10,000 ways that won't work."

Стивън Райт:
"Black holes are where God divided by zero."

Айзък Азимов:
"Life is pleasant. Death is peaceful. It's the transition that's troublesome."

Карл Сейгън:
"If you want to make an apple pie from scratch, you must first create the universe."

Джеймс Стивънс:
"Sleep is an excellent way of listening to an opera."

Марио Андрети:
"If everything seems under control, you're just not going fast enough."

Херцогинята на Уиндзър:
"Fill what's empty, empty what's full, and scratch where it itches."
(когато я попитали за тайната на дългия и щастлив живот)

Гручо Маркс (той има страхотни бисери):
"From the moment I picked your book up until I laid it down I was convulsed with laughter. Some day I intend reading it."

Саша Гитри:
"You can pretend to be serious; you can't pretend to be witty."

Моузис Хадас:
"I have read your book and much like it."
(чудесна игра на думи)

Игор Старвински:
"Too many pieces of music finish too long after the end."

Елвис Пресли:
"I don't know anything about music. In my line you don't have to."

Густав Юнг:
"Show me a sane man and I will cure him for you."

Томас Джоунс:
"Friends may come and go, but enemies accumulate."

Ричард Ферис (президент на "Юнайтед Еърлайнс")"
"It is now possible for a flight attendant to get a pilot pregnant."

Хелън Роуланд:
"A husband is what is left of the lover after the nerve has been extracted."

Карл Фридрих Гаус:
"Ask her to wait a moment - I am almost done."
(докато работил и му казали, че съпругата му умира)

Том Кланси:
"The difference between fiction and reality? Fiction has to make sense."

Волфганг Паули
"This isn't right, this isn't even wrong!"
(докато четял научна публикация на млад физик)

Вернер фон Браун:
"Research is what I'm doing when I don't know what I'm doing."

И разбира се на Самюел Палмър:
"Wise men make proverbs, but fools repeat them."

Не знам доколко дава представа, но мен ме интересуват парадоксално (а не мъдро) звучащите, независимо дали са казани от Ларошфуко (от него изобщо не предвиждам да има) или от Шарън Стоун, на учени или на комици.

"It ain't the heat; it's the humility."
Yogi Berra

Редактирано от ivz на 30.04.09 17:38.



Тема Re:нови [re: ivz]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано30.04.09 17:01



ще направиш много по-добре, ако вместо книга ги представиш в сайт. и без това търсенето му е майката когато опре до цитати (а прелистването с 10 пръста боднати между страниците не е опция в наши дни, дори и когато имаш нужната фотографска памет).
нещо като ъпдейтнат quotationspage.com би било перфектно :)

Never attribute to malice what stupidity can explain.


Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор ivz (любопитен)
Публикувано30.04.09 17:47



Да де, ама първо сайтове с чудесно организирани и индексирани по автори и тема цитати има много в Интернет. Моята идея е по-различна: несъстояли се предвиждания, интересни последни думи, "мисли" на президенти (Куейл, Гор и др. имат удивителни "прозрения"), изцепки на спортисти, модели, артисти и т.н. Това хем е тематично, хем не е. На второ място идеята не е да търсиш из индекса с пръст в книгата, а просто да се посмееш (т.е. лесното търсене не мисля, че ще е първа грижа), на трето място, смятам да ги преведа (т.е. да вложа известно количество време, което иначе бих вложил за превеждане на нещо по поръчка) и ако го реша да го правя "на ползу роду" може да остане на back burner за неопределено време.
В крайна сметка може и на сайт да стане (като не се заинтересува никое издателство), но засега ми се иска да е книга.

"It ain't the heat; it's the humility."
Yogi Berra


Тема Re:нови [re: ivz]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано30.04.09 19:03



извинявай, но ако не мислиш, че лесното търсене е ключово, просто не мислиш ;)

иначе - колекцията си е твоя - естествено, че ще я поднесеш както си искаш, но в тази връзка има няколко различни точки за обмисляне:

- неорганизирана/неиндексирана книга, която се чете наведнъж за забавление стига само дотам - първото прочитане, след което ако не можеш да търсиш в нея по някаква структура, губи всякаква стойност (т.е. ако тва беше игра, то е от типа, който изиграваш и захвърляш, за разлика от тези които можеш да преиграваш произволен брой пъти)

- онлайн колекциите имат предимството да са лесни за допълване и редактиране, за коментиране, за вторично цитиране и споделяне, имат полезност за потребителя, който може да търси в тях и съответно се самопопуляризират; не на последно място, сайтовете са полезни и за набиране на нов материал от читателите им;

- "най-доброто от двата свята" - сайт с пълна колекция и книга/и с подбрана, преведена и коментирана последователност от цитати в линеен, неорганизиран вид, т.е. удобни и приятни точно за еднократно четене; онлайн колекцията съдържа и без това публична информация - самите цитати - а комерсиалното издание, оправдава стойността си с авторовия труд (преводите и коментарите; допълнителната информация, подборката; оформлението евентуално и тн)
представи си "Вариациите на еднорога" със и без коментарите на Зелазни и най-общо ще видиш идеята :)

Never attribute to malice what stupidity can explain.


Тема Re: Афоризми на тема спорнови [re: ivz]  
Автор masterix (Mr. Smith)
Публикувано01.05.09 03:02



хубав подбор, но няма да е зле да преведеш сентенциите /ако разбира се можеш/ на цивилизован език. Все пак сме български форум.





Тема Re: Афоризми на тема спорнови [re: masterix]  
Автор alvin (orange)
Публикувано01.05.09 11:00



Както и да обособите идеята в отделна тема



- няколко думи от читателя

Тема Re: Афоризми на тема спорнови [re: ivz]  
Автор glig_an (единак)
Публикувано01.05.09 19:26



благодаря много! не консумирам никакви езици, дори свински и телешки.
ще чакам книгата. надявам се да е на български.



Вярвам без да вярвам.

Тема Re: Афоризми на тема спорнови [re: alvin]  
Автор glig_an (единак)
Публикувано01.05.09 19:35



дразнещо е да пуснеш тема, а народа да си пише каквото му хрумне, нали?


не мога да разбера защо още правиш реклама на Пощаков? който не го беше чел, го прочете, за да е в час със спора. пак ще е най-продаваният автор и ще трябва да ти отпусне процент от продажбите. със сигурност вече си си заработил парите.

Вярвам без да вярвам.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.