Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:03 22.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Тема Re: "Авлии" (сериал) - 7-ми сезоннови [re: Diletanta]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано22.03.09 13:33



Да не мислиш че ще си сменям сигнатурата за несериозност заради най-досадния човек на света?

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: професионално изкривяваненови [re: Roland_of_Gilead]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано22.03.09 13:48



ИСКАМе. Че темите - Авлиите, Пощаков и ...ъъъъъ напомнете ми третата, ги гледаме вече седми сезон.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: професионално изкривяваненови [re: Бorдaнoв]  
Автор Roland_of_Gilead (минаващ)
Публикувано22.03.09 13:51



Еми като почне цензурата на малкия човек, ще измислим нещо.

I am Jack's wasted life...


Тема Re: професионално изкривяваненови [re: Бorдaнoв]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано22.03.09 14:11



А помните ли

? Велика беше...
И всички тук си говореха учтиво... Блаженни години, интернета беше мла-а-а-ад!

Да не се взема на сериозно...

Тема Re: професионално изкривяваненови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано22.03.09 14:30



Аз помня и "Кръчмата на Пиво" и "Златото на края на небесната дъга" и доста други интересни теми тук, ама това беше преди не знам колко хилядолетия


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема ох, джимец, ох, кефнови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор alvin (orange)
Публикувано22.03.09 19:59



"Между другото, в България двама мои роднини не дойдоха на сватбата ми – щото жена ми е мюсюлманка!"

Тия са граждани като теб, брат ми. Прочети им статята за селянията, ограничения възглед, еснафския дух и после ги стреляй с пищова.


пс - много сериозни неща мога да ти кажа, Джимец, но ти не заслужаваш дори тракането по клавиатурата.
Цитирал редове, страници, списания... абе, гражданино, това беше конкурс за фантастичен разказ. Ти сам призна, че разказът е великолепен, удоволствието от който можеш да сравниш само с четене на Ле Гуин.
Друго не ни интересува. Наистина.

- няколко думи от читателя

Тема Re: професионално изкривяваненови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано23.03.09 09:41



Робине, цялата тая работа в началото наистина беше насочена против журито и я възприемах като отговор на дебелашка шега от негова страна. Но откакто извадихте турската карта – вече не си мий ръцете с него и не препращай натам! Да припомня, че “Таласъмия” 2002 ме завари като Председател на ОК на БНРП във Варна.
Та откакто го направихте – проблемът стана много сериозен. Оттогава за мен той е въпрос на национална принадлежност и националистически убеждения! За някои тези понятия нямат съдържание, но за мен са смисъл на правото да се наричам българин! Ако не си забравил - аз съм националист. Радикален.
Откакто нарекохте ислямски религиозни образи “български фолклор” – за мен е задължение да докажа, че те не са такива, а просто малка групичка безродници петнят българското, за да защитят една своя измислица.

В една съседна тема Ани Илиева проплака, че сочи имена, а аз моментално ги вкарвам в обращение и “се готвя да им оспоря авторитета”. Абе… вие хубаво си сочите имена и заглавия, но нали си знаете, че надали някой от форумниците ще се захване да ги търси и чете!
Аз обаче го правя.
Вкарвал съм ги бил в обращение…
Доколкото помня от лекциите по реторика в университета – тъкмо така се оправдава отказа да сочиш факти, когато се окаже, че те са против теб.
И вие “с възмущение” ще го направите.
Но истинската причина за този отказ е не възмущението, а в конкретния случай – това, че няма български етнолог, който да нарече наложена със сила чужда култура “българска”. Тоест – че никой български авторитет не клепа българското по начина, който им е нужен.
Но не аз - вие вкарвате в обращение тези имена и заглавия, вие ги сочите. Аз ги чета. Не ви изнася – но го правя. После на свой ред соча какво съм прочел.

И тъкмо по тази причина не само не оспорвам техния авторитет, а напротив: позовавам се на него!
Защото нито един български учен не е омаскарил по начина, който искате!

Давам 24 часа да признаеш лъжата. Тоест - да си кажеш, че евлиите не са български.

До Паганел: Благодаря за последния ти постинг!



Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 23.03.09 15:05.



Тема Re: професионално изкривяваненови [re: EugenVonHakenkreuz]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано23.03.09 10:20



Зли Фатджия!
От авлиеборец смяташ да се преквалифицираш на Чистача-на-чужди-за-българския-фолклор-създания? Знаеш ли, току що открих още една причина да "общувам" с теб в този форум - адски забавно е. Въпреки досадните ти постинги.
Пожелавам ти успех, в новото хоби и дори ще ти помогна с напътствия:
-самодива - създание експроприирано от гръко-тракийската митология, второразрядно божество (деус, дива - божествен), нимфа. Обитава определени места (реки, полянки, горички и тн).
-змей - самия корен на думата издава славянски произход. За радикален националист като теб, славянските заемки би следвало да са кръвна обида. В фолклора на хората живеещи на територията на днешна България змеят има три основни форми
-- човек, който отвътре не е човек. Много силен, буен, необуздан, закрилник на селото или пък негов мъчител. С някои уговорки може да мине за български фолклорен персонаж, но със сигурност има и други народи които схващат нещата по аналогичен начин. Така че ще трябва да се регистрираш в някои хърватски, македонски, сръбски и албански форуми и да им обясниш, че нямат право да пишат фантастика базинана на тоя тип змей!
-- полу-човек, полу-звяр. Има нещо хуманоидно, но има и крила, люспи, опашка и тн. Балансът между човек и звяр може да варира поради лунния цикъл или пък поради месечния му цикъл. Типичен представител на познатия от руския фолклор оборотень. Така че или изхвърляш и този змей, или отиваш да обясняваш при братушките, че това си е български фолклорен персонаж. Там пишат много фантастика, така че побързай.
--Змей във вид на дракон (крокодил), мъжкото на халата. Е те тук вече ти предстои люта битка с кого ли не!

-Март, месец Март. (В Древен Рим март е бил наричан Martius, по името на древноримския бог на войната Марс, уики...)
Ще трябва да забраниш всички песнички за Баба ти Марта, дето връзва мартенички на децата (родовия символ на рода Дуло, според някои радикал-националисти учени от БАН).

-върколак, въркодлак. Длака - козина, старославянски. Вълк също. На български вълк е курт, така че всички вуци и куйруци - аут!

Между другото, ако не си зарязал старото си хоби, ще трябва да обясниш на всички, точно както обясни че евлия е ислямски светец, а авлия - ливада и нищо друго, така и:
-стопан, дух закрилник на къщата. Да не се ползва като отговорен и икономически активен човек. Всички юридически текстове съдържащи прилагателното стопански (инициатива, дейност) трябва тутакси да се редактират!
-навлек, нави, навье - зъл дух, прекъсващ кърмата на младите майки и правещ пакости. В никакъв случай да не се ползва като досаден човек, човек от който няма отърване
-русалка - вид самодива, митично същество живеещо в река (поток) или извор. Да не се бърка с хора извършващи определен ритуал (русалки, русалии) и още по малко - с блондинка с големи цици и рибешка опашка.
-Чума. Стара жена, която проси милостиня и стои пред прага. Символ на стражно бедствие и смърт. Не е редно цялата медицинска литература да страда от заблудата че чумата е бактериална инфекция...

Мога и да продължа с изброяването, но ти си човек дето яде дебели книги за закуска, така че можеш и сам, насоката я схвана, надявам се. Бих ти пожелал успех, но всъщност ми идва на езика една друга поговорка от по-ново време: плувай си плувай, лайно зелено...

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: професионално изкривяваненови [re: Paganel]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано23.03.09 10:20



Предател!

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: професионално изкривяваненови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор EugenVonHakenkreuz (кръстоносец)
Публикувано23.03.09 14:55



Вярванията на българите – мюсюлмани...
Вярванията на българите – мормони...
Вярванията на българите – адвентисти...
Вярванията на българите – Харе Кришна...
Вярванията на българите – будисти...

Пет групи вярвания!

Четири от тях са възприети абсолютно доброволно – една-единствена е налагана основно със сила. (вж. "По следите на насилието" - Проф. Петър Петров.)

При четири от тях българите нямат проблеми със самоопределянето си като такива – при една-единствена имат: при това много сериозни. И то – при същата. (вж. "Светът на българите мюсюлмани от тетевенско" - Ива Кюркчиева)

Някои от тях присъстват в ортодоксалния ислям (само не ми давай повод да цитирам ортодоксални ислямски догми!) и специфичната им функция е по-успешно да интерпретират на разбираем език термините, понятията и нормите на новата, наложена със сила, вяра.

За последен път те питам: кои от тези вярвания можеш да определиш като български?

Щото часковникът тиктака!



До Паганел: Адаша ми май побесня!
Si deus pro nobis, quis contra nos?

Редактирано от EugenVonHakenkreuz на 23.03.09 15:01.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.