Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:48 24.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Некои съображения за "Обитаемия остров"нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано28.01.09 11:21



То това си е вековната борба между еволюционери и революционери.
Едните подготвят бавно ситуацията, подсигурявайки се по всички канали.
А революционерите идват - бам, бам,бам и после ще му мислим.
В зората на промените в България имаше един израз - "Свободата е осъзната необходимост".
Считаш ли, че свободата на Саркаш е осъзната необходимост?
С какво почва Вепър след придобиването и - с прочистване на Щаба на съпротивата от "не съвсем наши хора".
Това се говори през цялата книга. Даже и Максим го казва в един момент - гръмваме кулите и какво - хората сами се осъзнават колко лошо е било досега?


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: моля?нови [re: hannibal]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано28.01.09 11:25



Дон Румата ми е любим герой. Много любим.
Както и романът дълго време ми беше учебник по управление.
Притесняваме само едно - в края на краищата и неговия начин на действие не доведе до краен резултат. Хората просто не бяха готови да бъдат по-добри.
Вместо Арата гърбавия, те предпочетоха сивите, а след това се примириха и с ордена.
Хуманистичните идеи на Румата не се приемаха никак. Елементарни примери -дори слугата му не възприе идеята за къпането, да не говорим за други неща.
Всъщност братята това казват в книгите си - прогресорството е безсмислено. Народите са като децата - не могат да прескочат етапи в развитието си.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: моля?нови [re: Бorдaнoв]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано28.01.09 12:08



$Всъщност братята това казват в книгите си"

Ти си безнадежден...

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: моля?нови [re: Бorдaнoв]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано28.01.09 14:00



Хубаво нещо е да стоиш и да чакаш най-подходящия момент. Теоретично така е най-правилно. Само дето много рядко може да се прецени кога точно е той :)
Максим действа на базата на инфорамцаията която има. Той е много умен (не ме интересува дали е бил средна работа на своята планета, на тази е адски умен) бързо преценява нещата (на базата на информацията, която има) и действа. А действието на един човек е 10 пъти по-ценно от бездействието на 10 чакащи. И в подкрепа ще ти дам някои мои любими цитати:

"Не се задоволявай да бъдеш дим, когато можеш да бъдеш огън." (У. Чърчил)

"Умният човек може смело да поправи своите грешки. Глупавият не смее дори да признае своите недостатъци." (Китайска мъдрост)

И тази е пак на Чърчил, но я цитирам по памет:

"Нещо може да остане и за чакащите, ако действащите решат да им го оставят"

I don't need to "Get a life". I am a gamer, I have LOTS of lives!


Тема Re: моля?нови [re: Paganel]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано28.01.09 14:04



МММММММММ, айде да не влизаме в темата, че ще те пратя да четеш "Левичарството - детска болест на комунизма" от Ленин. Там са обяснени много добре проблемите от този род действия.
Изчети поне Острова.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: моля?нови [re: Бorдaнoв]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано28.01.09 14:31



Не, не не и не! Не съм съгласен. Първо за мен Стругацки винаги говорят за избора. Избора. Прогресорството не е безсмислено защото не е необходимо да се прескачат етапи, а само да се насочва тихомълком. И да се предотвратяват тотални катастрофи. Прогресорите са акушери, а не касапи.



Тема изгледах гонови [re: hannibal]  
Автор zaphod (мракобес)
Публикувано28.01.09 22:22



става, но дозорите ми се струва бяха доста по-добри.




NE SUTOR ULTRA CREPIDAM


Тема Re: моля?нови [re: Бorдaнoв]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано28.01.09 22:55



"Народите са като децата - не могат да прескочат етапи в развитието си."

И затова да оставим децата да се развиват без да ги напътстваме! Ашколсун!

I don't need to "Get a life". I am a gamer, I have LOTS of lives!


Тема Re: моля?нови [re: Бorдaнoв]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано28.01.09 23:30



А, Богданов... Ти четеш Ленин? Сигурно толкова го и разбиращ, колкото Стругацки.

макар, че Левичарството е леко за разбиране. Прекрасно знам, че колкото една книга е по-сложна - толкова по-различни мнения и интерпретации има. Но твоето е направо образец за промит мозьк, от тия, новите... Аз сьщо сьм промит, но от старите и нека не звучи като хвалба ала Сикорски, ама тия работи ги мисля от 30 години, много време имах да преценявам, сьпоставям и прочее. Не се обиждай, ама звучищ като абсолютен вьздух под налягане. С твоите мухабети можещ да впечатлищ само некой, дето е още по- гола вода. Разбери, не може само да се подхвьрлят заглавия и с два реда лафове да се доказват неша дето може и да са недоказуеми, или се доказват с логиката на морала, примерно.
Максим не е комунист, Тик Феску може би да, но Мак - не. То само това да е, Робин се опита да ти покаже пункт по пункт колко не си прав, но в крайна сметка е вьпрос на вьзприятие, а то се определя от мирогледа и така всеки вижда само това, което може, или иска да види и НИТО ГРАМ ПОВЕЧЕ. Никой не може да си надскочи рьста. Спасението е в сьзнателно личностно усложняване, многото четене е само един от аспектите. Оше ведньж извинявай, направо ми звучиш като тия, дето думкаха тенджерите 1990 г. , ама те поне имаше зашо, а тук и сега адски кухо звучищ, човече...



Тема Re: моля?нови [re: Бorдaнoв]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано28.01.09 23:38



Е немога да се вьздьржа. Какьв начин на действие на Румата, за Бога, като бездействието беше стратегията на "действието". Едно нещо направи, защото убиха Кира и му кипнаха лайната, та извади кальчката и осра работата, т.е освен трупове след себе си - нищо не остави. Демек направи едно голямо и безсмислено лайно... Или пак комунистите са виновни, така са го учили, че и подбудили да трепе ала "Летающий дивайс расстреливает 3D врагов, ала Команч."






Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.