Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 08:47 16.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема моля?нови [re: Бorдaнoв]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано28.01.09 10:35



В случая няма как да не се съглася с PoбинoтЛokcли. Но нека погледнем нещата както ти предлагаш от ъгъла на Сикорски. Както става ясно в Обитаемият остров - той целенасочено и методично ръководи група (подозирам огромна) от прогресори и ресурси с цел - да спасим каквото можем, массаракш, от тоя нещастен свят. Трудно е. А и "Така и не можем да проникнем в щаба на оня мръсник от островната империя" (по памет). Трудно е. И се появява един сополанко, массаракш, сега и него трябва да гоня, да му се невиди и късмета, брех пъргаво хлапе. Съгласен съм - Мак е сополанко в сравнение със Сикорски. Пълен сополанко. Но! Мак казва нещо от сорта на: "Никакви излъчватели. Никога вече!" И тази му реплика, тази му вътрешна убеденост, този гняв ако щеш го издига много високо. Чисто морално, чисто човешки. Да, неефективно, да недообмислено, да сигурно Сикорски би го направил много по-бавно и много по-умно. Само че... Никакви излъчватели! НИКОГА ПОВЕЧЕ! Възхищавам се на образа на Сикорски - защото е един смачкан от умора умен мъж, правещ невъзможното..... Но,простете ми - аз съм на страната на Мак - НИКАКВИ ИЗЛЪЧВАТЕЛИ! Де все още да имах неговата чистота.
Бръмбар в Мравуняка.... Извинявайте! Мак се бил оплел???? Това не искам даже и да го коментирам. Бръмбара всъщност е трагедията на Сикорски. "Мръсници! 40 години ми взеха!" (по памет). Бръмбар в мравуняка или Лисица в курника? А? Синдрома на Сикорски. "И ако тук замирише на сяра ние сме длъжни да приемем че е рогат дявол и да започнем промишлено производство на светена вода. Пък ако се окажат случайни флуктоации - нека станем за смях!" - Защото в случая ТРЯБВА ДА ЗАЩИТИМ ЗЕМЯТА! РОДНАТА СКЪПАТА ЗЕМЯ! И... Сикорски прави своя избор. И въпреки трагедията аз заставам зад него!
Противопоставяне с людените? Моля? Една и съща книга ли четем? Трагедията на едно поколение хора, получили дара на "третата импулсна система" (Каквато и да си я представяме) и платили за това с човечността си. Трагедията на Максим - загубил не просто приятел, а почти син, мисля си. Болката от раздялата с Човечността за сметка на реалната поява на.... как да нарека людените с техните способности? Новите Странници?
Съжалявам ако съм досадил с дългия си постинг.



Тема Re: Некои съображения за "Обитаемия остров"нови [re: Бorдaнoв]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано28.01.09 10:37



Ной беше онзи чичко, който засрами строителите на Титаник

А този с многото беди на главата е Йов
Иначе, аз разбирам твоята гледна точка за Максим. Като се замисля обаче, в тази история бих могла да съм или самия Максим или Гай Гаал. Понякога е по-лесно да следваш определена личност, отколкото една илюзорна идея. Особено, ако личността е отражение на идеята.


I believe

Редактирано от Naia на 28.01.09 10:39.



Тема Re: моля?нови [re: hannibal]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано28.01.09 10:51



Мда, едни други казват така - никога вече робство, само щастие за човека и изтребват 1/5 от населението в братоубийствена гражданска война.
Но да не намесваме исторически паралели.
Как ще приемеш ситуацията, в която фен на екологията взривява Козлодуй с лозунга "Никога повече ядрена енергия!"?
От лъчева болест умират 20% от населението, последиците за икономиката са неизчислими, но да човекът е следвал идеята си - Не на атома!!!

П.С Както казах - не отричам романа. Просто се мъча да обърна внимание на другите гледни точки и на реалните последици от действията на героя.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: Некои съображения за "Обитаемия остров"нови [re: Naia]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано28.01.09 10:51



Грешка наистина. Благодаря за поправката.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: Некои съображения за "Обитаемия остров"нови [re: Бorдaнoв]  
Автор Naia (Mara Jade)
Публикувано28.01.09 10:57



Аз съм богослов и понякога правя такива грешки, така че нормално е

Библията е голяма книга с много герои.


I believe

Тема Re: моля?нови [re: Бorдaнoв]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано28.01.09 10:59



Примера с еколога не е уместен защото взривяването ще бастиса именно екосистемата. Исторически паралели за това какво е вършено в името на свободата - бол. Така е. Само че в края на краищата борците за свобода се превръщат в новите управляващи - за това примери още по-бол. Типично - Великата Френска Революция (умишлено не нагазвам в съвременна та история). В нашият случай нито Мак, нито Сикорски дори не ще да става нов управляващ. 20% загуби? Не мисля. При наличие на самоходни излъчватели при разумно използване с нисък интензитет и постепенно намаляване това би предотвратило загубите с порядъци. Лъчевия глад, инфлацията, депресията, заразената почва.... Сигурен съм че е по-умно и по-оправдано да се действа при наличието на Излъчване. Само че тогава пак в името на хуманността заменяме личностите със.... полуумни скотове? Което директно ме прехвърля към диалога на Дон Румата Есторски с Доктор Будах от Трудно е да бъдеш Бог. Помните ли го?



Тема Re: Некои съображения за "Обитаемия остров"нови [re: Бorдaнoв]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано28.01.09 11:03



-"Нищо не казваш за полуделите 20% от населението след взривяването на Центъра. "
Ми ще кажа. 20% от лъчев глад. 15% в мелницата на войната. 5% от глад и болести. 3-4% от терор над населението. 60% с генетични заболявания в следствие на високата радиация, пряко следствие от малоумното управление на страната. И тн.
А сега да цитираме Сикорски точно - 20% от случаите завършват с полудяване БЕЗ ЛЕКАРСКА НАМЕСА. Значи няма да са точно 20%. Може би ще са по-малко? Може би когато имат надежда хората ще започнат да се борят? Включително и за тези 20%? Знаеш ли, ако аз имах следния избор - да полудея с 20% вероятност, или да да живея с идеологически обременено съзнание бих избрал лудостта. Нека всеки направи този избор за себе си, но ако аз бях единствения който разполага с трезва глава и трябваше да направя този избор вместо други, бих избрал точно като Максим. Въпреки смазващото чувство за вина.

- Кариерата на Гай... Ами Гай през цялото време има възможност да се върне. При това за пръв път има възможността да прецени трезво нещата. И не се връща. Защо ли? Защото започва да узрява за една определена ценност. Свободата. Не узрява веднага и не напълно. Но когато тръгват с Максим обратно към кулите той отчаяно се съпротивлява на това.
В крайна сметка Гай загива по време на военни действия, в следствие на облъчване от военна машина. Максим не може са спаси всички жертви на войната, никой не може такова нещо. За каква революция и каква задача бълнуваш не знам.

Книгата няма нужда нито от розови, нито от черни очила. Книгата (както всяка добра книга) задава въпроси. Кара читателя да си задава въпроси и да мисли. Не прави алюзии с революции, крайцери, комунисти, партии и други подобни дивотии.
Резултатите от действаята на Максим на Саракш за доста по-добри от действатя на който и да е от нас, тук, на това място. Самата идея, че има такива добри и чисти хора, които се борят и не се отказват дори в най отчайващата ситуация е много по-ценна от всякакви взривени кули и Центрове. И героите от книгата разбират това много ясно, за разлика от теб, например...

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: моля?нови [re: Бorдaнoв]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано28.01.09 11:04



Аааа сериозно ли мислиш, че войната на Севера и Юга е била грешка?

Други гледни точки ВИНАГИ ще има, няма как иначе. Аз не съм почитател на тезата "целта оправдава средствата". Но когато трябва да се жертват 1-2 милиона човека в името на безкористно подобряване на живота на милиарди... се намесва моят усет за мащаб... и той ми казва - това е правилния път!

I don't need to "Get a life". I am a gamer, I have LOTS of lives!


Тема Re: Некои съображения за "Обитаемия остров"нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано28.01.09 11:06



Напълно и абсолютно съгласен съм с теб, PoбинoтЛokcли. Респект!



Тема Re: моля?нови [re: Paganel]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано28.01.09 11:15



Не, не е била. Америка е имала нужда от самоосъзнаване. Но това няма връзка с темата.
Аз по-скоро съм противник на тезата - сега и веднага. Това е начина по който действа Максим. Няма стой, изчакай, прецени най-удобния момент.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.