Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:51 20.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re: Некои съображения за "Обитаемия остров"нови [re: hannibal]  
Автор pirx (crazy diamond)
Публикувано27.01.09 12:38



Зависи,
съвременното интернет поколение е доста по-отчуждено, с друга ценностна система, далеч от хуманистичните идеи не само на Стругацки.

Има и вариант и да се опита да се забавлява като в електронна игра, да вземе положението не ососбено сериозно.

Но все пак мисля че решението ще го вземе "колективния" разум, след обсъждане на проблема в някой форуми надделяване на определено мнение



Тема Re:нови [re: ladyMarian]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано27.01.09 12:41



Ами ще започна отзад напред - милото ни родно училище.
Качеството на образованието е ОТВРАТ! Дори не споменавам новата образователна програма която ще произвежда полуфабрикати. Училището откъсна, отврати децата от книгите. Не компютрите или нета. И двете имат своето неизменно място в днешния живот. Училището и даскаля. Тук ще вмъкна една мисъл на Марк Твен „Тясната специализация в широкия смисъл на думата е широка идиотизация на личността в тесния смисъл на думата.”
Родителите. Прощавайте че за мен в много случаи думата родител е синоним на думата идиот. Деца не се отглеждат с торене и поливане. И прекопаване. Родителите са си захвърлили децата или на самотек или обратно – издевателстват над тях заради собствените си болни амбиции. Повярвайте ми – така е. Виждам го с очите си всеки ден. Рядко, много рядко и все по-рядко се срещат наистина будни деца. Будни защото са били събудени от родителите си или от друг фактор. Разберете, децата ни не са лоши! Те са ОСАКАТЕНИ! Знам че ще прозвуча банално, но тежко на общество в което Макдоналдс и замразената пица е върха в кулинарията. Извинете ме за грубия израз, но от полуфабрикатите до надуваемата приятелка стъпката е много малка.



Тема Максимнови [re: Бorдaнoв]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано27.01.09 13:27



Първо пак да спомена, че не съм чел книгите. Всички коментари ги правя на база филма + информацията която се дискутира тук.
Сега за забележките ти:
"1. През цялото време Максим не знае за какво се бори. Лесно сменя страните след всяка нова информация, пробва да привлече на война всеки, дори и мутантите, без да е ясно точно за какво се борят. "
Да, получава някаква информация и действа без да се замисли. Какво да му мисли - в началото среща Гай. Харесва го. (Гай наистина е добър човек). Гай му казва че в армията е истината и той влиза там. В момента в който разбира, че армията е кофти (не му отнема много време), отива срещу армията. Там пак среща добри хора - вярва им, и пак доста бързо разбира, че и техните шефове просто искат да заграбят властта и се маха... Действа на база информацията която има и действа перфектно. Той няма откъде да вземе повече информация.
Аз вярвам, че един добър човек трябва да вярва че всички хора са добри. И ако се чувства достатъчно силен и уверен в себе си - ще действа така сякаш те са добри. Ще им се доверява до степен наивност. Но само до момента в който го подведат. Има един афоризъм "Давам на всеки достатъчно въже, че да може да се обеси." Такива са ми разбиранията и в този филм Максим ги въплъти изцяло - и това е основната причина да се възхищавам на този герой :)

За 2. не мога да коментирам, нямам достатъчно инфо.
3. Пак нямам достатъчно информация , но мога да коментирам донякъде: Той знае как трябва да бъде в един по-добър свят. Иска да го направи за хората, па макар и насила. В този случай ТЕ нямат достатъчно информация и затова действат погрешно и имат такива желания. Вярно е че това не е стратегия, която може да успее, защото "насила хубост не става", но той няма нужния опит да го разбере това. Това е една от причините за провалите му (предполагам). И все пак, ако имаше и опита, щеше да направи всичко правилно и книгата нямаше да бъде много интересна :Р
За 4. изводите са в 3.

I don't need to "Get a life". I am a gamer, I have LOTS of lives!


Тема Re: Максимнови [re: Paganel]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано27.01.09 13:45



Айде изчети книгата. Филмът си е филм, а и е едва първа част.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: Максимнови [re: Бorдaнoв]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано27.01.09 13:58



Това не пречи на ценностната ми система :)
А и нищо от това което сте казали, не опровергава че Максим е такъв. Напротив - само потвърждава :)

I don't need to "Get a life". I am a gamer, I have LOTS of lives!


Тема Re: Некои съображения за "Обитаемия остров"нови [re: Бorдaнoв]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано27.01.09 15:49



Иване!
Престани да демонстрираш непознаването си на Стругацки.
1. Винаги усмихнат - още преди да научи езика, М. гледа мрачно и гневно Гай, който по време на лъчев удар пребива Зеф.
2. Пълен оптимист - "Мдаа, цивилизация, помисли М. без особен ентусиазъм" (цитат по памет...)
3. Честен и почтен. Аз и днес познавам много честни и почтени хора, това не е нещо изключително.
4. Интелигентен и разумен. За света от който идва, М. е средна ръка човек, майка му все му повтаря - на времето рисуваше добре... Всъщност, М. е един неудачник, попаднал в ГСТ от отчаяние и липса на изявени таланти.
5. Доверчив, в разумни граници. Ни най-малко - той непрекъснато спори с Гай (за устройството на социума, за нуждата от терор и репресии), с чичо Каан за архаични гущери и механиката на вселената. Към ротмистър Чачу той демонстрира пълно недоверие и дори изказва съмнение (мислено), че той е фашист.
6. Уверен в себе си. Всъщност не е. Той непрекъснато усеща, че мнението му за света в който е попаднал е неправилно и тормози ту Зеф, ту Вепъра с въпроси и мнения. Когато се появява Сикорски и се изясвява какъв е, М. въздъхва с облекчение, въпреки кащата която е заформил, защото вече не носи сам отговорността за този свят на плещите си. И декларира в прав текст - ще правя каквото ми кажат знаещите и можещи хора. Ако трябва ще взривявам кули, ако трябва ще се боря с инфлацията, само знам че няма да позволя някой да построи втори център...
Нима това е уверен в себе си човек? Не, просто за него неувереността не е извинение да не прави нищо, след като пред очите му се извършва геноцид на единствените свободомислещи хора.

По твоите бележки:
1.Максим прекрасно знае за какво се бори. Не знае това срещу което се бори какви форми приема и как изглежда. Затова и сменя страните. Но това е лесно обяснимо, в един Свят наопаки (Массаракш)
2.През цялото време М. не действа като единак, напротив. Той е образец за колективен субект. Просто разликата в способностите му го кара да изпъква на фона на местните аборигени. Но подхода му в никакъв случай не е индивидуален.
Идеите си обсъжда охотно и с всеки, който му падне, даже с неподходящи хора. На задедането на щаба преди атаката на кулата казва - това е лош план, ще загинат хора... Но заповедта я изпълнява точно както му е дадена, въпреки че не е съгласен с нея.
3. ВИНАГИ УВЕРЕН В ПРАВОТАТА СИ, без да се съборазява с нуждите и желанията на околните.
Отново невярно. Максим е изключително внимателен към околните и даже се грижи за авторитета на Гай като взводен командир (като го държи за колана да не подскача на седалката на камиона). От всички възможни решения които вижда той винаги избира онова при което страдат най малко хора. Решението му да мобилизира мутантите е резултат от неправилната представа която си съставя за техи хора (поради ширещата се пропаганда!). Когато представата му се актуализира, той изоставя тази идея и се опитва да им помогне, някак. Най малкото - фразата която казва на Херцога при раздялата им с горчивина : Никого няма да забравя, масаракш!
4. де въпросното време да имаше повечко хора като Максим... Може би сега нямаше да сме в такива лайна...

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: Некои съображения за "Обитаемия остров"нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано27.01.09 16:13



Въпрос на гледна точка.
Защото този който все пак решава кризата е Сикорски, а Мак само му пречи.
Останалото зависи от страната от която си. Аз съм имал помощици като Мак и знам резултата.
П.С Книгата е излязла 69-та. По времената кога сме се раждали.
Поколението, което ни управлява в момента, е продукт точно на хората на онова време.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: Некои съображения за "Обитаемия остров"нови [re: Бorдaнoв]  
Автор PoбинoтЛokcли (ентусиаст)
Публикувано27.01.09 16:26



Сикорски не решава никаква криза, в нито едно произведение на Стругацки не се споменава, че кризата на Саракш е решена.
Колкото Мак пречи на Сикорски, толкова и Сикорски пречи на Мак.
Какви помощници си имал и какъв е бил резултата няма нищо общо с разбирането на повестта. Ако произведението ти образува негативни асициации, то това си е лично твой проблем
Книгата е излязла 1969. Ти си раждан 1966. В същата година е роден и Сергей Станишев. В БГ книгата излиза 1971 ако не се лъжа. Какво се опитваш да намекнеш? Че книгата ти е виновна затова, че ти не си на мястото на Станишев?
Че поколението което ни управлява има нещо общо с тази книга и с този герой?
Не ми казвай, че го мислиш сериозно...

Да не се взема на сериозно...


Тема Re: Некои съображения за "Обитаемия остров"нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано27.01.09 16:38



4. де въпросното време да имаше повечко хора като Максим... Може би сега нямаше да сме в такива лайна...

Ей това твое мнение визирах. Явно тогава е нямало достатъчно хора като Максим.
Всъщност спорът донякъде е безсмислен, защото се опитваме да го пренесем в сегашни условия.
Както неведнъж изтъкнах - когато четох книгата към 80 година, действията на Максим ми изглеждаха напълно логични.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: Некои съображения за "Обитаемия остров"нови [re: PoбинoтЛokcли]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано27.01.09 16:44



Робин, само да вметна, че 6-те качества, описах аз, а не Иван, и съм ги извел само от филма. И отново на база само него, не съм съгласен с нито една от критиките ти. Много странно, но съм пък изцяло съгласен с 4те ти бележки по-долу, което ме навежда на мисълта, че може би коментара ти е малко по-емоционално зареден отколкото трябва.
Но все едно. Няма да се обаждам повече, докато не прочета книгата, която ще взема утре, защото така коментираме върху различна информационна база.

I don't need to "Get a life". I am a gamer, I have LOTS of lives!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.