Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:44 16.06.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано31.01.09 00:20



Айде сега да се опитаме да не мислим кой е млад, кой стар. Разликата в начина на мислене далеч не опира само до възрастта. Лично според мене да измества даден спор в плоскостта кой стар, кой млад е педерастска работа...
Разбирам, че се "докачи на чест", защото си от иронизираната група, тоест от тези, на които Батман е оказал някакво влияние за формирането им като личности, тай както и аз се докачам на чест, когато някой /при това ДОКАЗАН невежа/ се опитва да иронизира нещо, което пък е оказало влияние за моето формиране като личност.
"затова така го казах и смятам, че hannibal нямаше да си оттегли коментара, ако не осъзнаваше поне частично, че не е прав (на бас обаче, че превеса е бил за социалния, а не познавателния аспект)" Това не го разбирам и затова на бас няма да се ловя. Разясни ми го с думи прости и тогава ще видя дали да се хващам на бас.
Сега! Аз като чета фантастика, гледам и търся това което чета помага ли ми по-добре да разбирам обществото в което живея и има ли някои фатки от "социалната инженерия", т.е. как да се оправят нещата. Е, и други неща търся, ама не са за тук... От тази гледна точка Обитаемият остров ми е много по-ценен и любим от сите Батмани заедно.


Всеки като чете, или гледа кино се идентифицира с някои от героите. Моята идентификация към Максим е много по-силна от тази с Батман, макар че като го гледам /Батман, де/ естествено се идентифицирам с него, а не с пингвина или който и да е там от "лошите".
Айде сега се опитай да обясниш как Батман, "туй име свято, родно, мило, дето в мрака бива нам светило, надежда в нашите злини" с какво те толкоз заплени? Нека не ти звучи подигравателно, използвах цитата само заради римата. Какви са му проблемите на героя, какви избори прави, каква му е драмата, щото по моите разбирания аз пред драмата смело слгам и едно "мело" отпред и хич не ми мига окото. Защото в целия ти постинг няма нищо такова. Постингът ти е - Ханибал не разбира/не познава образа и като така моля да не се бъзика. Права си, но хайде сега ни дай и на нас познанието/разбирането за този образ. Виж как дон Хито, примерно го направи за Максим. Да, човекът усети, че те обиди и начаса се извини, просто, мисля, защото е възпитан човек.
Разбирам прекрасно, че във всяка култура представите за доброто са неизтребими /като злото/ и това може да бъде, "честният пистолет", Батман, космически революционер-комсомолец /какъвто всъщност не е/ и т.н. Но докато в ред филми от типа "честният пистолет" героят търси "съюзници" /От раз се сещам за "Великолепната седморка", "Тумбстоун"/ оставам с впечатление, че Батман има за съюзник само собствените си пари. И тук проблемът не е само в това, че единят идва от общество с доминиращи индивидуалистични ценности, а другият - от колективистични. Във всеки опит за социална промяна въпросът за съюзника е фундаментален и който гледа от тази гледна точка - нищо нема да види в Батман. А за това, че образът на Максим е надраскан с 2 щриха - ами целият филм е 2 щриха в сравнение с книгата, рекламен клип направо в сравнение с книгата. А Батман искаш д акажеш, че е разгърнат така, в дълбочина ли? Абе хайде да не пиша повече, да не ти изяждам хляба.



Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор hannibal (Jedi)
Публикувано31.01.09 00:55



firefox, коментара ми не целеше да обиди нито един от почитателите на въпросният излязъл от комиксите герой. Аз например много харесвам Х-мен, също комиксови герои и не само тях. Прав си за иронично-арогантното отношение, разбира се, но то е насочено, както стана ясно, с погрешни средства от моя страна, към точно определена група леко невежи, леко неграмотни и много уверени в себе си хора, които от страх да не засегна някой няма да назова никак. Просто консуматори да речем. Хора за които масовият полуфабрикат като замразената пица, примерно е върха на кулинарията (предварително се извинявам коленопреклонно на почитателите на замразените пици - използвам въпросното изделие като символ). Що се отнася до собственото ми невежество - уверен съм че съм невеж, но се старая да го поправя.



Тема Re: моля?нови [re: Гeнepaлa]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано31.01.09 04:01



Не съм отрекъл братята, Генерале. За друго говорех - за книги, в които към съвремения момент героите действат странно. И на едно от първите места сложих и любимата си "Странник в странна страна".
Но това наистина е друга тема.
А коанчето е повече от лесно, то в най-хумористичната им "Понеделник, започва в събота" си е казано всичко.
С една дума братята изобщо не играят в тази плоскост. Много ги идеологизираме. Не съм ровил в биографиите били ли са членове на КПСС /вероятно, то тогава беше задължително за израстването/, но в книгите им няма пропаганда. Има си някакъв строй, който си е нещо като развит комунизъм, ама хората в него не са едни наивни, най-честните, най-умните преливащи от любов един към друг, абе всичко дето го описваха - да не навлизам - неминалите тия дисциплини няма да го разберат, а на другите е омръзнало.
Героите им са си хора - със всичките им недостатъци и колебания присъщи на обикновените хора.
То затова книгите са за избора. Комунистите не избират Генерале, те нямат съмнения - то всичко си е казано от партията, те само изпълняват. Кондорът нямаше вълненията на Румата, за него всичко си беше ясно.
И затова подхванах Максим - той тръгва, типично по комунистически да оправя хората, без изобщо да мисли аджеба това на някой нужно ли е.
П.С Супер героите и те не се вълнуват от избора - принципно винаги са си прави. Затова Стругацки вълнуват и сега, а Батман - не.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: моля?нови [re: Гeнepaлa]  
Автор Бorдaнoв (буквар)
Публикувано31.01.09 04:06



Кво ме пуска досега на пързалката. То тук всичко си е казано много добре.
Подписвам се с две ръце под текста.


Проблемът не изчезва в мига, в който си изтървеш нервите.


Тема Re: моля?нови [re: Гeнepaлa]  
Автор Paganel (believer)
Публикувано31.01.09 09:32



Яко! Генерале, аз виждал ли съм го този "Дон Хито" на Ефремов?

Мисля да дойда другата седмица да видя какво сте направили с клуба. Твърде дълго се занимавах само с работа :)

Между качествата на Максим, които изброявах, първото беше усмивката :) :) и тук е описано много по-красиво, отколкото аз бих могъл какво носи тя.

Изчетох ги и 3те книги. Няма да коментирам, тъй като такива книги със само едно изчитане не трябва да се коментират. Само дето не съм доволен от края. Защо да си обречен на самота, ако престанеш да бъдеш човек? Нима това е човешка вселена? Никак не ми хареса тази идея.

I don't need to "Get a life". I am a gamer, I have LOTS of lives!


Тема Re:нови [re: Гeнepaлa]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано31.01.09 10:59



генерале, поставяш ме в неудобството на ситуация да правя нещо, което в предния си постинг съм казала, че е грешно да се прави :)

но да кажем мело-смело, че ми е по-важно да изчистя недоразумението което виждам, че се е получило, от това фанатично да спазвам границата, дето може и само аз да виждам, че съм очертала

моят постинг се свежда с 2 изречения до следното:
- тъпо е да се изказва човек високомерно от позицията на възрастта - демек "ехее, днешната младеж..." и "едно време какви ... имаше - МАГЬОСНИЦИ!"
в постинга на ханибал, неволно или не, с или без хумор/сатира/забава - такъв момент има. просто има. не може да се отрече.
вярно не сме в дивия запад, че за половин дума да се стреляме, но... това топче си се брои на сметалцето и отиваме на следващата точка:

- тъпо е фриволно да се смесват теми, когато намесата е меко-казано излишна, че и с пренебрежение и насмешка на всичкото отгоре.
горната ситуация е еквивалентна на това, на една конференция по физика примерно, лектора да се изцепи "ся, виждате ли го на тая графика мотива дето прилича на картина на оня бездарник Пикасо".
волна или неволна, това е провокация и при това е безкрайно глупава провокация, понеже авторитетът на говорещия е явно в тотално друга област.

слабостта на постъпката - трябва да е очевидно - се състои в това, че без никаква полза и логическа причина създава сериозен риск да се дерейлира основната тема, за сметка на обсъждане на вторичната, дето само е прехвръкнала в искрицата на провокацията.

впрочем, тук идваме и до границата дето се мъча да начертая - обсъждането и на поколенческия въпрос, и на Батман като произведение и образ СА ОФФТОПИК. Оффтопик са на темата за "Обитаемия остров" (първата книга на братята, която съм чела, впрочем, и която успя да ми обърне предубежденията за руската фантастика).

и ти в момента ме караш, да обсъждам именно втората тема - да защитавам (!) едното произведение и неговия образ, и да го противопоставям на другото. аз не искам да правя това. не само защото ще е оффтопик, и не само защото и двете всъщност ми харесват (в мен няма конфликт между тях), а и защото частично ще повторя грешката на ханибал, ако приема ролята на критик по отношение на нещо, което не познавам достатъчно добре, т.е. ми е областта.


ПП: горното беше по същество, сега личната част - понеже ти споделяш, и ме питаш за лично мнение да споделя:

ако слезеш от джигитския кон и прибереш шашката, ще видиш, че в това светло, мило, родно име на голямата крилата мишка има немалко ключета и за разбиране на обществото (минало и настояще) и задачки (с или без отговори) от "социалната инженерия".

все пак говорим за исторята на човек, който живее в общество, в което корупцията и престъпността достигат навсякъде и няма статус, който да те защити от тях. за място, което е толкова отчайващо прогнило, че всяка надежда за правосъдие води до решение за лично отмъщение, понеже няма справедливост, на която да се разчита.

но след това говорим и за личностната промяна - от личното към общото - когато си получил за себе си справедливост, но виждаш, че има други, на които няма кой да я даде и следва "с големите сили идват големи отговорности"(нищо че това е от друго място). обаче това е тънка линия, въже което постоянно се клатушка и е лесно да паднеш откъм тъмната му страна - това също го има в тая история. а за да е още по-сложен баланса - има я и ситуацията, в която трябва да запазиш доброто само отвътре, докато отвън нахлузиш образа на лошия с всички негативи, които произтичат от това, но без никоя от свободите, които истинските лоши ползват.

не знам за някой друг, но мен примерно всичко това някак естествено ме запленява и мисля, обективно има защо, не го виждам като странност и прищявка.

а един истински разговор по темата, ако държи на изчерпателност ще почне всъщност още от средновековието, кръстоносните походи и легендите за Черния Рицар (ще им даде и контекст с историите за Робин Худ; някой може да посочи и паралели на местна почва - с месианската легенда за Борис-Михаил І); някакъв разрез и картина на обществото от съответното време ще е задължителен; и след това ще се мине към общата комиксова картина, еволюцията на образите на супергероите и къде е Батман сред тях (примерно единствен от големите, без свръхестествени способности; единствен, който е като оная зла сила дето все добро твори и т.н.); и чак тогава може пак да се обсъждат сюжети и конкретика.

такава тема обаче няма да има :) и аз повече по нея не мисля да говоря, така че - толкоз! :)

No matter how cynical you get, it is impossible to keep up.


Тема Re:нови [re: firefox]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано31.01.09 12:22



Благодаря Фокси - и това е достатьчно. "Вий слезнете от конете и земята целунете!" Ето слизам от коня и целувам земята.


Ама само недей с тоя трик - за едно говорим, а минахме на друго. Много е тромав трика, няма тема вьв форума дето това да не става, ньл тьй?



Тема Re: моля?нови [re: Бorдaнoв]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано31.01.09 12:27



"Сърбят ме пръстите да пусна една тема - кноги на които е отминало времето.
Начело с половината Стругацки и целия Ефремов." Не се измятай, не се приема.

Ако ти е минал сьрбежа и сега те влече да се подписващ - значи докторьт си е свьрщил добре работата.



Тема Re: моля?нови [re: Paganel]  
Автор Гeнepaлa (пустинник)
Публикувано31.01.09 12:31



Ами по-скоро не си го виждал, ама знам ли? Ще ги обсьждаме нещата на дьльг и напоителен разговор, тука не става.

Това дето не ти харесва, ако го приемещ като метафора за нещо друго - и всичко си идва на мястото.



Тема Re:нови [re: Гeнepaлa]  
Автор firefox (пчелъвче)
Публикувано31.01.09 12:48



то и идеален свят няма, ама уж за туй се борим

No matter how cynical you get, it is impossible to keep up.



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | 12 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.