Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 03:07 14.05.24 
Фен клубове
   >> Фантастика
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Зависимостта към Интернет застрашава телевизията?нови  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано04.01.09 21:29



По Би Ти Ви днес дадоха предаване за зависимостта от Интернет и компютърните игри. Явно са разбрали, че губят зрители и са решили да вземат мерки :-) Разбира се, като добри журналисти, доста преувеличаваха. Не пропуснаха да съобщят и за „смъртни случаи“.

Друг „недостатък“ на Мрежата е, че

става по-труден. Хората пишат свободно мнението си в Интернет и по този начин застрашават влиянието на медиите върху т. нар. „обществено мнение“.

Смятам, че зависимостта от телевизия е по-опасна от тази към компютърните игри. Особено зависимостта от сапунените сериали. Гледането на такива сериали е вредно колкото компютърните игри (или може би малко повече).

Според мен „зависимостта“ от използване на информационни технологии (в някои случаи) наподобява повече „зависимостта“ към научна дейност, отколкото към наркотичната зависимост. Разликата е, че първата е „доброкачествена“, а втората - „злокачествена“.

В предаването по Би Ти Ви споменаха, че в мозъка на „зависимия“ от Интернет се наблюдава промяна в концентрацията на някои хормони (невротрансмитери) в мозъка. Не съм специалист, но интуицията ми подсказва, че подобно явление се наблюдава и при хората, които се занимават с творческа дейност, програмират, проектират електронни устройства, четат научна фантастика и т.н. Именно на тази склонност на хората да се „пристрастяват“ към нещо дължим научно-техническия прогрес.

Строго погледнато не може да има зависимост от използване на информационни технологии. Зависимостта е по-скоро към приложението, за което се използват тези технологии - четене на научна фантастика, чатене (нискоинтелектуални разговори - анонимно или неанонимно), игри в мрежа, четене на научнопопулярна литература, четене на философски статии и т.н.

И сега - изненада: пристрастяването към тези неща (или техни аналози) ги е имало и преди появата на информационни технологии. В миналото хората са чели различни неща на хартиени книги, играли са на карти или други игри, организирали са побои в реалността (и сега продължават да го правят - за справка: футболните хулигани), водили са нискоинтелектуални разговори (аналог на днешното чатене; между другото такива разговори се водят и в наши дни). Разликата е единствено, че в наши дни се използват информационни технологии - отстрани изглежда, че субекта просто седи пред компютъра, но не е така - субекта върши същите неща, които хората са вършили в миналото, но използвайки съвременни информационни технологии (и тъй като тези технологии се ползват, седейки пред компютър, субекта може да си създаде здравословни проблеми).



Тема Re: Зависимостта към Интернет застрашава телевизиянови [re: Baлeнтин]  
Автор centsche ()
Публикувано04.01.09 22:13



За мен проблемът е много сериозен. Имам възможност да наблюдавам живота на компютърно зависим - по-точно зависим от една игра, в която бил според него между първите двеста в света.


Този човек ми се пада малко роднина, но за съжаление аз съм последният, който може да му повлияе. У тях буквално живее на гости. По цяла нощ играе и спи в отделна стая от жена си , за да не му пречи на играта. Уточнявам, че жена му е перфектна отвсякъде като визия и маниери. Като се прибере роднината от работа, ако реши изобщо да регистрира присъствие за деня, ляга и спи до към осем вечерта и пак пред компютъра. Това ако не е болест?... Без БТВ да ми показват филм ми е 100% ясно. На това отгоре е дебел като героя ми от "Стихоплетно излияние" и въпреки, че е член на "Менса" въобще не е умен като Стенджи.
Що се отнася до сапунките мисля, че към тях са пристрастени само някои от неработещите пенсионери. Точно за тях не е чак толкова вредно. Особено ако са над 70-80 години. Това донякъде ги спасява от старческа деменция, понеже ги кара да мислят по поведението на героите и така си тренират мозъците.



Тема Re: Зависимостта към Интернет застрашава телевизиянови [re: centsche]  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано04.01.09 22:37



Не оспорвам патологичното поведение на пристрастените към компютърни игри. Но не съм съгласен да се приравнява на пристрастяването към програмиране или друго творчество.



Тема Re: Зависимостта към Интернет застрашава телевизия [re: centsche]  
Автор sinsky ()
Публикувано04.01.09 22:42



Само за шкембето и удебеляването съм съгласен, като изключим това дейностите свързани с ИТ просто са по-здравословни от аналоговия им еквивалент. Да се приписват чисто човешки проблеми които открай време си ги има (то и шкембето май така:) на нещо ново е.. ... .... гнусно и отвратително!



Тема Re: Зависимостта към Интернет застрашава телевизиянови [re: sinsky]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано04.01.09 22:45



Бих добавил към този списък и последиците аз здрението, макар че напоследък мониторите значително задобряха.



Тема Re: Зависимостта към Интернет застрашава телевизиянови [re: Baлeнтин]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано04.01.09 22:47



Хм, а няма ли след 5-10 г. телевизията и интернет да се слеят? Телевизията върви към интерактивност, а интернетът - към доставяне на все по-качествено видео...



Тема Re: Зависимостта към Интернет застрашава телевизиянови [re: valio_98]  
Автор sinsky ()
Публикувано04.01.09 22:47



Мен црт мониторите по ме кефят, не разбирам и не мога да кажа точно защо но просто образа е по-добър. А проблемите със зрението в повечето случаи са генетично заложени и със или без хубав монитор не можеш да избягаш.



Тема Re: Зависимостта към Интернет застрашава телевизиянови [re: sinsky]  
Автор valio_98 (читател)
Публикувано04.01.09 22:50



Навярно си прав, но подозирам, че кисненето пред монитора по 12-13-14-... часа на ден помага да се развият всякакви генетично заложени проблеми. Предполагам че е същото и с телевизията.



Тема Re: Зависимостта към Интернет застрашава телевизиянови [re: valio_98]  
Автор sinsky ()
Публикувано04.01.09 22:54



Ми не знам, ако имаш предвид сериозни заболявания като рак на окото и тн мисля че трябва доста повече от монитор. Ако се ползват очила с покритие мисля че риска става нищожен.



Тема Re: Зависимостта към Интернет застрашава телевизиянови [re: valio_98]  
Автор Baлeнтин ()
Публикувано04.01.09 23:00



Благодаря, че ми подсказа нещо много важно - телевизията също се причислява към информационните технологии - хората не се пристрастяват към телевизията (технологията), а към това, което телевизията показва - най-вече сапунените сериали са сериозна заплаха. Различни „реалити шоут“-та също (Вип/БИГ брадър, Сървайвър, Кухнята на ада и т.н.).




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.